Skocz do zawartości

Kometa C/2002 Y1 (Juels-Holvorcem)


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Na stronie sky&telescope

http://skyandtelescope.com/observing/objec...ticle_904_1.asp

jest artykuł o komecie C/2002 Y1 (Juels-Holvorcem).

Wegług niego kometa ta przebywa obecnie w Andromedzie i jak mówi tabela ma jasność 5.6 mag.

Fatycznie wdg. CdC jest, tyle że program podaje 9.1 mag. ( The Skay też 9 mag.).

Jak sie mają te informacje do rzeczywistości. Może ktoś obserwował tą kometę. I jak należy w takim razie interpretować jasność komet podawaną w programach komputerowych.

A może ja coś niedoczytałem i bzdury piszę.

Proszę jeszcze o wyjaśnienie co oznaczają NEAT i LINEAR przy nazwach komet niektórych komet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NEAT jest to skrót od Near Earth Asteroid Tracking program. Widocznie teleskop na Hawajach, którym odkryto t ę kometę jest używany w ramach tego progrmau.

 

I podobnie LINEAR to skrót od The Lincoln Near Earth Asteroid Research project. Więcej informacji o LINEAR znajdziesz na stronie www.ll.mit.edu/LINEAR/

 

To chyba zresztą nie nazywa się skrót tylko jakoś inaczej (może skrótowiec?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

NEAT i LINEAR to nazwy programów obserwacyjnych poszukujących zagrażających Ziemi obiektów i  sukcesywnie przy okazji odnajdywanych komet :D:D:D

Stąd się biorą takie a nie inne ich nazwy :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jasności - zależy ona od parametru k określającego stopień aktywności komety. W miarę obserwacji i rozwoju wydarzeń to k jest ciągle poprawiane. Stąd kolejne aktualizowane efemerydy podają czasem inne jasności. Programy czasem wyświetlają jasnośc niepoprawnie bo:

 

- masz za stare elementy orbit

- trafiłeś akurat na moment w którym dostępne są elementy z błędem - podobno co druga aktualizacja ma taki śmieszny błąd, który w kolejnej a znika a w jeszcze kolejnej z powrotem się pojawia itd.

 

Najbardziej trzeba wierzyć aktualnym obserwacjom bo efemerydy to zawsze i tak do pewnego stopnia zgadywanie. A obserwacje pokazują że kometka ma około 6 mag teraz.

 

Co do amatorskich odkryć - ostatni Polak który odkrył kometę to obecny prof. Konrad Rudnicki, ale on już wtedy był zawodowcem a odkrycia dokonał na zdjęciach z jakiegoś ponadmetrowego teleskopu przy okazji fotografowania komety Humason. To było w latach sześćdziesiątych. Ostatni amator to pewnie Lis - ale on i tak współpracował z profesjonalnym obserwatorium w Krakowie, przed wojną.

 

Mariner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oba odkrycia Lisa, który w owym czasie był w obserwatorium na Lubomirze "Astronogą" czyli coś w rodzaju woźnego i chłopca na posyłki zarazem to jeszcze przedwojenna historia  ;D ;D ;D

Jedną chyba odkryl 11 cm refraktorem Zeissa a drugą mniejszym 7 cm refraktorkiem pomocniczym :-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem tą kometę kilka dni temu lornetką 26x70 i 20x60. Rzeczywiscie posiada jasność około 6 mag. Odnalazłem ją od razu bez problemu z "ręki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To nie będe Ci wchodził w drogę bo skoro lornetką 26x70 obserwujesz z ręki to masz ramię jak Rambo lub Arnoldzik i ja podziekuję za sparing z Tobą ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Paradkosalnie dalej kilka komet w roku odkrywają amatorzy lornetkami i teleskopami bo wielkie programy poszukiwawcze nie szukają komet blisko Słońca i od czasu do czasu też ich  teleskopy wymagają przeglądów i remontów a wtedy kometki im umykają że chej i to nawet takie po 4-6 mag !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

w związku z tym teleskopy i łornety w dłoń i na statywy i nie bać sie popatrzyć w rozgwierzdżone Niebo ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.