Skocz do zawartości

DSI III i mój 10-cio miesięczny projekt astrofoto


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Trwa teraz 10-ty miesiąc mojego najdłuższego astrofotograficznego projektu – budowania biblioteki darków.

 

Kamera DSI III choć ma wewnętrzny termometr to nie ma chłodzenia, więc niezbędne jest robienie darków. Kamerę obsługuje firmowy program „Autostar Envisage” który ma funkcję służącą do ich automatycznego gromadzenia. Przy założeniu gromadzenia darków o czasach naświetlania od 15 sekund do 15 minut, w ciągu 4,5 godziny zapisywane jest 13 gotowych klatek.

 

Mój najstarszy dark jest z 7.05.2008, mam ich na dziś prawie 700 sztuk. Wbrew pozorom gromadzę je z lenistwa. W „Autostar Envisage” jest opcja która umożliwia podczas robienia zdjęć na całkowicie automatyczne odejmowanie od każdej klatki darków o odpowiednich czasach i temperaturach. Zamarzyłem sobie że skorzystam z tego dobrodziejstwa więc zacząłem gromadzić darki. To nawet działa – kiedy robię zdjęcia i darki się same odejmują, to efekt jest w sumie zbliżony bardzo do kadrów ze stabilizowanego Atika.

 

Pomyślałem że w momencie kiedy mam tak dużo materiału, to może uda się czegoś z tego dowiedzieć. Wymyśliłem 3 doświadczenia:

 

1. Porównanie darków o tych samych czasach ale o różnych temperaturach.

2. Sprawdzenie czy darki się starzeją.

3. Sprawdzenie czy hot pixele się przemieszczają

 

 

Ad 1) Różnica temperatur

Ekstremalnie odległe od siebie darki 900 sekundowe mam w temperaturach +23 st C oraz –10,5 st C. Wczytałem do Maxima darki 900s o temperaturach co 5 stopni i wykonałem „Equalize Screen Stretch” przy wybranym ustawieniu suwaków na histogramie – tak aby ujawnić w miarę dużo:

animacja800x600.gif

Animacja zrobiona w gif. Rozdzielczość z 1360x1024 zredukowana do 800x600 aby plik zmieścił się na forum.

 

Wersja w oryginalnej rozdzielczości (dużo lepsza) 1360x1024 (3,8Mb) tu: http://www.4shared.com/file/107504658/aeb7...a1360x1024.html

 

Widać wyraźny wpływ temperatury. Z tego wniosek że opłaca się chłodzić, nawet przy tak niezłej matrycy jak w DSI III. Z moich obserwacji wynika że kiepsko zaczyna się robić powyżej 15stC.

 

c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 2) Starzenie się darków

Kiedyś w CN widziałem rozważania czy darki się starzeją. Chodzi o to czy wraz z upływem czasu zmienia się układ hot pixeli. Sprawdziłem w swoich zasobach kilka par darków o temperaturach maksymalnie zbliżonych lub równych, ale o datach utworzenia maksymalnie odległych (oczywiście są to klatki o tych samych czasach naświetlania). Wybrałem kilka takich par z czego pokażę tu dwie pary - darki są odległe od siebie o pół stopnia C i o mniej więcej pół roku. Oto one (animacje gif):

678s_polroku_14C.gif 900s_poltoku_11C.gif

I para darków o tych samych temperaturach, odległych w czasie o około pół roku (bin 2x2):

240s_polroku_14C.gif

Wynika z tego że wraz z upływem czasu przybyło hotpixeli! Czyli darki się jednak starzeją i trzeba je na bieżąco wymieniać na nowe. Mój projekt budowania biblioteki nigdy się nie skończy ...

 

Ad 3) Czy hot pixele się przemieszczają?

Nie. Oto stack z 37-miu 900-sekundowych darków w temperaturach od -10C do +23 st C i o datach utworzenia od 2008-11-12 do 2009-05-19. Nie widać żadnych szlaczków, tylko punkty.

900sek_combine_sigma_clip.jpg

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat.

Tylko czemu Twoje darki są takie... dziwne.... mają różne paski, szlaczki itp .... wyglądają jak firanka...

I w końcu troche nie rozumiem czemu hot pixele miały by się przemieszczać w sensie "wędrować" ...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czemu Twoje darki są takie... dziwne.... mają różne paski, szlaczki itp .... wyglądają jak firanka...

Taka to już uroda tej matrycy. Kiedyś na A-F była też krótka wymiana zdań o podobnym zjawisku na innej matrycy, ale nie pamiętam co to było. To była jakaś kamera z wyższej półki.

Te darki są dość mocno wyciagnięte żeby było dużo widać.

 

I w końcu troche nie rozumiem czemu hot pixele miały by się przemieszczać w sensie "wędrować" ...

Też nie wiem, ale o ile przedtem się tego domyślałem, to teraz już wiem na pewno. To po prostu doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka to już uroda tej matrycy. Kiedyś na A-F była też krótka wymiana zdań o podobnym zjawisku na innej matrycy, ale nie pamiętam co to było. To była jakaś kamera z wyższej półki.

Te darki są dość mocno wyciagnięte żeby było dużo widać.

Ale matrycy czy kamerki ? Atik 314L też ma takie darki ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc po zakupie guidera Xpress Lodestar i podłączeniu cos podobnego mi spłyneło do kompa, po wymianie kabla USB na trochę lepszy niż ten co dostałem z kamerką ( ekranowany i wogóle "jakiejś" firmy a nie no-name) kamerka daje darki gładkie jak dupcia niemowlaka... nawet przy maxymalnym wyciskaniu histogramu nie ma żadnego patternu...

Nie wydaje mi sie aby to było normalne aby kamerka dawała takie darki...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc po zakupie guidera Xpress Lodestar i podłączeniu cos podobnego mi spłyneło do kompa, po wymianie kabla USB na trochę lepszy niż ten co dostałem z kamerką ( ekranowany i wogóle "jakiejś" firmy a nie no-name) kamerka daje darki gładkie jak dupcia niemowlaka... nawet przy maxymalnym wyciskaniu histogramu nie ma żadnego patternu...

Nie wydaje mi sie aby to było normalne aby kamerka dawała takie darki...

To nie są zakłócenia. Ten wzorek się nie zmienia - patrz stack 37-miu 900-sekundowych darków powyżej. On tam jest zawsze taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem Piotrze czemu wolisz robić darki niż zdjęcia,

ale jak już, to spróbuj jednak sprawdzić inny zasilacz czy kabel, bo martwi te nierówne tło na Twoich,

to dark 900sek z Atika 314L, czyli z taką samą matrycą jak masz w swojej

 

t____20__006D900.jpg

też wyciągnięty na maxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wzorków na darkach to najczęściej jest to spowodowane niedokładnością w wyszlifowaniu płyty odbierającej ciepło z matrycy, tam gdzie się dobrze styka jest niższa temperatura szumów a tam gdzie mniej jest wyższa, dla przykładu dark z photometrixa używanego jeszcze jakiś czas temu jako kamery do naukowej fotometrii na OA UJ.

masterdark.jpg

Widać tutaj pierścienie ze środkiem gdzie w prawym dolnym rogu. Spece są przekonani że to jest wynik niedokładności wykonania powierzchni stykowych matrycy i radiatora.

Inna ciekawa rzecz dzieje się z flatami i to jest nowa kamera z wyższej półki Ikon-L:

flatb.jpg

flatr.jpg

flatv.jpg

Tutaj wydaje się że są to efekty interferencyjne ale pewności nie mam muszę dopytać specjalistów.

pozdrówka

damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damianie, nie sądzę żeby producenci kamer trudzili się szlifowaniem powierzchni styku matrycy z radiatorem (a przy najmniej nie z tej półki cenowej), pewnie raczej stosują jakąś pastę termoprzewodzącą, jak to się powszechnie stosuje w procesorach pecetów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trafna uwaga Sumasie, muszę o to zaczepić wykładowce, choć wyraźnie mówił ze to jest przyczyną złego styku, ale może te pasty źle spisują się w niskich temperaturach, bo patrze ze w nagłówki fitsa widzę temperaturę matrycy -58 st C, zapytam go na pewno i zobaczymy co powie.

Chyba ze przez ta półkę cenową mówisz o kamerze Piotrsa i jeśli tam jest pasta to faktycznie wzorki nie mogą być spowodowane niejednorodnościami w odprowadzaniu ciepła bo pasta chyba kompletnie je uśrednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jestem w lekkim szoku, bo byłem pewien, że dark z jakimkolwiek patternem oznacza dyskwalifikacje kamerki .... jeśli brak pasty byłby powodem pasków w kamerce za tysiace $ to też byłbym zdziwiony tego typu oszczędnosciami...

 

Te kamerki zacytowane przez Damiana z tego co widze głównie są do zastosowań w mikroskopach - na ile to się różni od focenia nieba ?

I w końcu na ile odjęcie darka z patternem od fotki z patternem likwiduje pattern z fotki ?

No bo tak na zdrowy rozum to jak są paski no to sorry, ale paski są i tyle.... jeśli mają głębokość kilkunastu ADU i ujawniają sie na poziomie kilkudziesięciu ADU od dołu histogramu to jeszcze pół biedy... ale ja u piotra_s widzę te paski na histogramie rozciagniętym na 6000-20000 ADU czyli jakieś 1/4 zakresu czułości kamerki 16 bitów... ( tak na marginesie to jest to rozciągnięcie ledwo-ledwo-co a nie głębokie :) )

 

Każda DSI III PRO tak ma ?

 

U mnie jak sie pojawiły paski w Canonie głębokie na 50-100 ADU i ze szczytem na 500-700 ADU to chciałem Canona wyrzucac do smieci bo zwyczajnie nie dało sie nim nic focić z głębokiego nieba, darki i biasy nic nie pomagały.. na szczęście cos się w aparacie samo przestawiło i pasków już mi nie daje... nawet założyłem do tego temat na AF ( http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=23953&hl= )

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, powiem brutalnie, Meade do DSI3 pakuje chipy z gorszej kategorii, może inżynieryjne. TO nie jest żadna kwestia chłodzenia, co wyraźnie widać w pierwszym poście AD.1. "Zaświetlenie" jest nawet przy 25 stopniach. To jest wada, niedopuszczalna w kamerach do astro.

 

Wybacz Piotrze, że piszę tak ostro, ale lepiej znać prawdę. Zrób jeszcze biasy, bo być może masz to na biasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, od godziny węszę w internecie, żeby Ci jakoś pomóc, ale nic nie trafiłem. Z tego co widzę, nikt nie zgłasza takich problemów, więc może to wada tylko jednego egzemplarza? Wiesz coś na ten temat? Wtedy pewnie mógłbyś to zgłosić w ramach gwarancyjnych.

Dzięki, to miło że to robisz! Ja póki co muszę pracować, hobby potem ...

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie darki to typowe zachowanie tej kamerki. Pisze to na podstawie wlasnych doswiadczen i mnostwa podobnych relacji z internetu. Nawet kiedys Philips pisal o tym na forum, wiec tym bardziej nie rozumiem Waszego zaskoczenia. Ten wyglad darka jest najprawdopodobniej efektem dzialania jakiegos wzmacniacza sygnalu. Autorzy programu Nebulosity wprowadzili mozliwosc wylaczenia tego wzmacniacza na czas akwizycji materialu i efekt byl taki, ze zaswietlnie rzeczywiscie znikalo, jednak pojawialo sie znacznie wiecej hot-pixeli. Generalnie podobne efekty sa udzialem wszystkich kamer z serii DSI (I, II, III). To cena jaka sie placi za kilkukrotnie mniejsza kwote wydana na zakup tej kamerki, w porownaniu z innymi produktami opartymi na tej samej matrycy.

 

edit.

oczywiscie to co pisz tyczy sie tylko DSI. W biasie takiego zaswietlnia nie ma, albo przynajmniej "nie rzuca sie w oczy".

Edytowane przez misiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: Ja o tym pisałem !? Ja w życiu nie miałem DSI w ręku .... może to była jakaś szybka notka z netu i zapomniałem o niej, bo zdecydowanie nie przypominam sobie info o takim fakcie, ba, nawet nie przypominam sobie abym wogóle kiedyś widział takiego darka ... chyba sie kurna starzeje ...

 

Tak czy inaczej sponsorem dzisiejszego dnia były dark z DSI :)

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem na mysli konkretnie ten post: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=277828

 

A pamietam tylko dlatego, ze bylem mocno zaintresowany tematem. Poza tym Ty masz juz tyle postow, ze to nawet byloby niezdrowe, gdybys wszystkie pamietal ;)

No proszę, faktycznie... ha...mówiłem że to jakaś notka z netu!.

Ale wtedy jakoś umkneły mi na uwadze te paski i wzorki. Co ciekawe po tym całym zabiegu z Nebulosity amp glow znika i do tego znika ten cały pattern, przynajmniej w podgladzie jaki tam dali nic nie widać i taki dark zaczyna przypominać dark sumasa....

 

Piotrze_s .... :) ... obawiam sie, że bibliotekę darków musisz zacząć budować od nowa :unsure:

 

Pozwole sobie przedrukować tekst postów z Astromartu co by info nie utonęło:

Hello all,

I recently read a few threads concerning the Amp Glow of the DSI III cameras. I have the DSI III Pro and was very aware of the Amp Glow and it did concern me even though the dark frame pretty well eliminated it.

Then Craig from Stark Labs gave a lengthy explanation of the consequences of the Amp Glow and how his program Nebulosity had eliminated it by writing new drivers and program code for the DSI III.

Well, I decided that his program at $45 would be a pretty good deal if it did what he claimed, so I downloaded the free trial software and applied the upgrades. Then I took a couple of identical darks, one with Envisage and one with Nebulosity to compare them.

To my surprise, the Amp Glow was completely gone from the dark and the dark looked quite normal compared to other cameras, where before the dark was strangely lacking hot pixels and was filled with Amp Glow.

I will post each dark frame each taken at 13.5c CCD temperature and 339 seconds exposure time. The first is the Envisage dark frame.

578010.jpg

 

This photo is the Nebulosity dark frame.

You can quickly see that the difference between them is striking. The Envisage dark has the Amp Glow (which increases with exposure time) and the hot pixels are very faint.

The Nebulosity dark on the other hand has the normal hot pixels seen on say an S-Big or other brand of camera.

578012.jpg

 

The main thing is that Nebulosity completely eliminates the Amp Glow. This is a vast improvement over the Envisage software. I believe the signal to noise will improve with the removal of the Amp Glow too.

The other thing that I noticed was how the darks now are very uniform, even with a big change in temperature or exposure time. This is also a huge improvement as the Envisage darks changed quite a lot with temperature and temperature change. This makes it better for temperatures that fall between the available dark frames. So that it you have a 8°c dark and it is a 9°c or even 11°c at the CCD, the dark should work just fine.

SO, if you have a DSI III and are concerned with the Amp Glow, Nebulosity would be a good and inexpensive way to correct it. Plus it has nice features that are missing in Envisage, like number of exposures to be taken and a cross hair for aligning during focus.

 

Very interesting Floyd. I wouldn't have thought that possible. I thought amp glow, noise and the like was a function of the camera electronics themselves.

I wonder if a wiz could right some firmware for a D70 that would eliminate amp glow. Who knows maybe somebody has.

Kevin

 

Kevin,

I would say quite possible.

This was reported to be a bug in the Meade software and driver.

 

I've been following the threads in the Yahoo Groups...

Glad you have resolved your AMP GLOW problem with Nebulosity.

I've been using Nebulosity for over a year now, and I'm very satisfied with the way Craig has been handling the upgrades... it keeps getting better & better...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=321692

Potem Philips napisał: "Flat piorta jest dla mnie wascynujaco dziwny... jakies kurna paski, pojasnienia... moim zdaniem nie jest to typowy flat." , na to piotr_s: "po to właśnie robi się flata Filipie, żeby usuwać wszystko co nietypowe"

[piotr_s to nie ja!]

 

Tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=298252 jest dark frame Atika314L. Posunięcie suwakami histogamu ujawnia takie coś:

CCD_dark300sek_atik_max.jpg

Inny ale też rodzaj wzorka. No i dobrze, dark frame po to jest żeby sobie z tym poradzić.

 

Myślę że nie ma co rwać szat. Sprawdziłem swoje zdjęcia, np to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=346205 i śladu po tej kratce tam nie ma - na zdjęciu finalnym ani na pojedynczych klatkach (od których darki się automatycznie odejmują "od ręki").

 

Co do Nebulosity i zdjęć pozbawionych zaświetlenia, to świadomie wybrałem jednak Autostar Envisage z powodu wspomnianego wczesniej w tym wątku przez misiekc (rany jak ten nick odmieniać ;-) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... świadomie wybrałem jednak Autostar Envisage z powodu wspomnianego wczesniej w tym wątku przez misiekc (rany jak ten nick odmieniać ;-) ).

Piotrze, kto jak kto, ale Ty nie powinienes wytykac mi tego wytykac :). Etymologia naszych nickow jest niemal identyczna.

Wracajac do tematu, ja tez mam wlaczony wzmacniacz - czyli wybieram amp glow'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.