Skocz do zawartości

Atlas nieba dla początkujących


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Elegancka sprawa ten atlasik, zastąpi mój stary "Atlas nieba 2000.0", w którym wczoraj zabrakło trochę magnitudo do identyfikacji gwiazd widocznych gołym okiem. Tutaj będę miał wystarczający zapasik B). Pełen szacun Panasiemarasie!

Zip ze wszystkimi mapkami dostępny tutaj.

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

PanasieMarasie - w końcu wydrukowałem sobie te oklice Lyry i Herkulesa

- do dzisiejszego wypatrywania tych licznych meteorów opisanych w [HOME] (dawne astropolis)

- ale szukając na szybko to brakowało mi tego co zrobił Andy - przy każdym PDF napisał jakie zakresy Rec i Dec. Niemniej tak czy siak cel osiągnąłem, więc dzięki :)

 

Żebyś nie poczuł się jedynym (leciutko) krytykowanym to przypominam, że w znanej tu tabeli Wimmera nadal postuluję (bez wiary w sukces) by Autor dopisał Dec i Rec (np dla ludzi co mają tylko atlas Szabo)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale powiedz mi tak najprościej. Znalazłem na Wiki taki archaiczny obrazek gwiazdozbiorów (niebieskie tło-makabra), ustaliłem Rec i Dec Vegi (Liry) i pomknąłem na Twój Link. No i który pdf miałem otworzyć - bo ja to na chybił trafił walczyłem i walczyłem - znasz prawo Morphy'ego ?

 

To moze jednak już w opisie (obok linka do pdf) coś skrobniesz ...

 

Ba! ...... nie musi być koniecznie/tylko Dec Rec a na ten przykład lista gwiazdozbiorów w pełni zawartych (centralnych) :)

 

A przy okazji - skoro Wiki dostarcza taki MARNY - niedrukowalny - obrazek całego Polskiego nieba - z wszystkimi gwiazdozbiorami - to może byś dał tu pdf numer 0 z takim "wstępem". Akurat do meteorów (i dla "chwilowo niezamożnych" do nauki nieba) to jak znalazł!

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i który pdf miałem otworzyć

 

Wiesz, to jest tylko mała przeróbka istniejącego już atlasu. Zdaję sobie sprawę (może lepiej - Starczek mi uświadomił) że przydałby się arkusz z indeksem map (w oryginalnej wersji nie było).

Inna sprawa, że atlas jest na tyle mały, że można wydrukować go sobie w całości (małe koszty) i przy słabej/średniej znajomości nieba się w nim nie pogubić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem czekam na mapkę ogólną ?

A ja własnie rozpatruję tu Twoj atlas jako - czasem - szybka deskę ratunku !

O 23:59 nie byłem w stanie wydrukowac wszystkich map i z nimi polecieć w teren :)

Ponadto - w mieście - bez mapki ogólnej trudno się zorientowac - bo widzimy (wstępnie = oczy) bardzo mało i bardzo niepewnie.

aha

zapomniałem wspomnieć - dopiero bardzo niedawno reanimowałem drukarkę

może ty coś wiesz - i tam odpowiesz - o tych meteorach - w [Home] (dawne astropolis) zadałem pytanie w "... Lirydy ..."

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Mi cały czas wyskakuje błąd

 

"Wystąpił błąd

 

Przepraszamy, wystąpił błąd. Jeśli nie jesteś pewien jak używać funkcji lub nie wiesz dlaczego masz ten komunikat, spróbuj zobaczyć do plików pomocy aby uzyskać więcej informacji.

 

[#10173] Nie można znaleźć załącznika, który próbujesz zobaczyć. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Gdyby ktoś potrzebował, przygotowałem atlas nieba w formacie A3 (są po dwa arkusze na jednej stronie). Można oczywiście w trakcie drukowania pomniejszyć sobie do A4.

Całość (w jednym pliku) znajduje się tutaj.

Plik jest dość duży, prawie 80 MB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Dziekuje za Twoj wklad pracy. Poprzedni "skompresowany" link nie dziala, pozwolilem sobie zebrac pliki w calosc:

 

http://chomikuj.pl/r...t,452964768.zip

 

Inne, "drukowalne" atlasy nieba:

http://www.uv.es/jrt...s/triatlas.html

http://www.geocities.jp/toshimi_taki

http://www.cloudynig...hp?item_id=1052

http://www.cloudynig...hp?item_id=1237

http://www.astrojawil.pl/atlas_ajw.htm

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wiesz, to jest tylko mała przeróbka istniejącego już atlasu. Zdaję sobie sprawę (może lepiej - Starczek mi uświadomił) że przydałby się arkusz z indeksem map (w oryginalnej wersji nie było).

Inna sprawa, że atlas jest na tyle mały, że można wydrukować go sobie w całości (małe koszty) i przy słabej/średniej znajomości nieba się w nim nie pogubić.

 

Może się przyda taki indeks http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=53&t=1601

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam 2 rodzaje tego atlasu. Zwykły i zmodyfikowany przez Ciebie. Są to chyba dużo lepsze atlasy niż Toshimiego Taki. Linie gwiazdozbiorów są zaznaczone przez co nic się nie zlewa, jasność zaznaczyłeś rozmiary kontowe. Dzięki Ci za trud Panasiemarasie, nie pójdzie na marne ! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlas Taki'ego też ma linie gwiazdozbiorów. Nazywając go dużo gorszym, a abstrahując od specyfiki korzystania (sprzęt, doświadczenie obserwatora, jakość nieba) to mocne nadużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównujmy rowerka trzykołowego do dwukołowego. Pierwszy jest lepszy do nauki jazdy w ogóle, ale nie można się na nim porządnie rozpędzić.

 

Oba atlasy to dwie różne półki. Atlas Takiego ma zasięg o prawie 2mag większy, do tego ma zaznaczone mnóstwo obiektów DS.

W porównaniu z nim, atlas Johnsona (będący bazą mojej przeróbki) jest w zasadzie dość ubogi, choć moim zdaniem bardzo dobrze spełnia swoją funkcję jako pomoc dla początkujących. Jest czytelny, pozwala na jeden raz ogarnąć sporą część nieba, nie przytłacza mnogością obiektów. Ma oczywiście swoje wady, np. jest dość dziwny jeśli chodzi o dobór obiektów - nie ma zaznaczonych na nim obiektów łatwych, jak np. Stock 2 czy IC 4665, a są za to zaznaczone tycie planetarki podchodzące pod 13mag.

Podsumowując, można go dopracować, żeby stał się lepszym narzędziem dla nowicjuszy i zarazem warto pamiętać, że po nabraniu wprawy w obserwacjach można dość szybko odczuć potrzebę przejścia na dokładniejszy atlas.

 

Jak tylko czas pozwoli, postaram się poważniej zaingerować w ten atlas - chcę pozaznaczać więcej łatwych obiektów, które umknęły Johnsonowi i powywalać obiekty trudne (moim zdaniem zbędne na poziomie początkującym). Mam tylko nadzieję, że starczy mi czasu i znajomości nieba, żeby to naprawdę wypaliło.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.