Skocz do zawartości

Soligor MT-800


wawik

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskopy Soligor to średnia klasa sprzętu za napradwę rozsądne pieniądze, mają dużo sztywniejsze i lepsze montaże, napędy, wyciągi i szukacze od porównywalnych wyrobów konkurencji dostępnych na naszym rynku w podobnych cenach i co najważniejsze są od ręki 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MT-800 to dobry teleskop. Miałem okazję przez niego patrzeć na zlocie w Jachrance i ostatnio w Jodłowie. Idealny do mgławic, gromad, komet, podobno trochę mniej do planet. Lustro 200 mm, światłosilny 200/800 1:4. Dlatego dobry do wykonywania zdjęć, ale trzeba by było zainwestować dodatkowo w napęd.

Zależy co chciałbyś oglądać.

Przez pewien czas (po Jachrance) chorowałem na Soligora, ostatnio myślę też o Syncie 1000 albo 1200. Któreś z nich kupię na pewno.

Zobacz sobie kto ma Soligora tu na Forum i po prostu się zapytaj. :wink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej ma o wiele więcej zalet niż wad, jedyna wada to większe lustro wtórne i minimalnie gorszy obraz planet przez centralną obstrukcję 8)

Do astrofota to prawie same zalety bo jasna i szybka optyka pozwala rejestrować nawet słabe mgławice czy galaktyki :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To posunięcie byloby bez sensu. straciłbyś wszystkie zalety dużego teleskopu, nie otrzymując nic w zamian. :( Nie istnieje sprzęt uniwersalny. :( Lepiej jest zainwestować w dwa specjalizowane teleskopy, albo pójść na rozsądny kompromis, w zależności od swoich preferencji, możliwości i upodobań :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z zalozenia faktycznie jest bez sensu. Po co kupowac "szybki" reflektor, zeby go spowalniac? To nie lepiej od razu kupic dluzysz?

Zmniejszajac samo lusterko wtorne zmniejszasz odbity krazek swiatla, wiec efekt jest ten sam, jakbys zmniejszyl sobie lustro glowne. Bez sensu... Poprostu odbite swiatlo z lustra glownego ma swoja dokladnie wyliczona charakterystyke (czyli samo lustro ma okreslona ogniskowa) i w miejscu zaczepienia lusterka wtornego ma okreslony krazek swiatla, ktory musi sie zmiescic na lusterku wtornym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm Jesionie niestety mylisz się :roll: i to na całej linii bo zawsze łatwiej przysłonić lustro lub wydłużyć ognisko Barlowem a jak sobie wyobrarzasz powiększenie lustra w razie potrzeby np do obserwacji mgławic, to szkło a nie guma i się nie rozciągnie, no chyba że jesteś Cooperfield :lol::lol::lol:

Sam miałeś najpierw teleskop z150mm z F/8 i przesiadłeś sie potem na teleskop200mm z F/6 w dodatku dużo tańszy, większy i prostszy więc nie mów że to z powodu awansu obserwacyjnego, pomyśl najpierw zanim coś komuś bezmyślnie doradzisz :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dobre fotki planet to jak zwykle wyzsza szkoła jazdy i ludzie Kupujący MT-800 myślą zwykle o obserwacjach obiektów DS 8)

Co innego obserwcje vizualne, tu przesłona znacznie poprawia nam możliwości obserwacyjne i zmniejsza podatność dużego lustra na turbulencje :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre fotki planet to jak zwykle wyzsza szkoła jazdy i ludzie Kupujący MT-800  8)  

Co innego obserwcje vizualne, tu przesłona znacznie poprawia nam możliwości obserwacyjne i zmniejsza podatność dużego lustra na turbulencje :lol:

 

Pytam, gdyż mam ofertę takiego teleskopu sporo taniej niż Astrokraku :wink:

Jest ponoć nowy i jeszcze nie wyjęty z pudełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka fotek kamerką Vestą, lecz to były moje pierwsze próby i na pewno można wycisnąć coś lepszego.

Wziąłem ten teleskop przede wszystkim z myślą o DS i tu nie rozczarowałem się. Ma lekki, krótki i poręczny tubus.

W końcu są tylko trzy planety do obserwacji plus Księżyc, a DS ho ho i jeszcze trochę.

k4.jpg

 

mars.jpg

 

Saturn5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Polecałbym tez Barlowa 2x 2" oraz RKE26mm 2" to piękny duet do obserwacji DS 8)

RKE daje z MT-800 jego powiększenie minimalne i z Barlowem dwa razy od niego większe, bardzo dobre do mniejszych i słabszych DS-ów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecałbym tez Barlowa 2x 2" oraz RKE26mm 2"

 

Jak mi się wydaje ten układ da maksymalne powiększenie 60x.

Nie mam praktyki, stąd może głupie pytanie:

czy nie jest to tak jakbym kupił sobie Ferrari i jeździł nim maksymalnie 50km/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wg mnie złe porównanie ,mniejsze powiększenie jest tu zaletą -mamy większe pole widzenia. Co prawda ja stosuję w Soligorze czasem (np. wczoraj przy saturnie)powiększenie 421x + przysłona ,ale do DS znaczenie ma tylko ciemne niebo ,stabilna atmosfera i odpowiednio duża średnica lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.