Jump to content

Soligor MT-800


wawik
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

Teleskopy Soligor to średnia klasa sprzętu za napradwę rozsądne pieniądze, mają dużo sztywniejsze i lepsze montaże, napędy, wyciągi i szukacze od porównywalnych wyrobów konkurencji dostępnych na naszym rynku w podobnych cenach i co najważniejsze są od ręki 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To poczekamy spokojnie na opinie jego użytkowników, bo ja wiem co sprzedaję i ile pracy muszę w to jeszcze włożyć zanim trafi do wymagąjącego klienta :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

MT-800 to dobry teleskop. Miałem okazję przez niego patrzeć na zlocie w Jachrance i ostatnio w Jodłowie. Idealny do mgławic, gromad, komet, podobno trochę mniej do planet. Lustro 200 mm, światłosilny 200/800 1:4. Dlatego dobry do wykonywania zdjęć, ale trzeba by było zainwestować dodatkowo w napęd.

Zależy co chciałbyś oglądać.

Przez pewien czas (po Jachrance) chorowałem na Soligora, ostatnio myślę też o Syncie 1000 albo 1200. Któreś z nich kupię na pewno.

Zobacz sobie kto ma Soligora tu na Forum i po prostu się zapytaj. :wink:

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Raczej ma o wiele więcej zalet niż wad, jedyna wada to większe lustro wtórne i minimalnie gorszy obraz planet przez centralną obstrukcję 8)

Do astrofota to prawie same zalety bo jasna i szybka optyka pozwala rejestrować nawet słabe mgławice czy galaktyki :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

To posunięcie byloby bez sensu. straciłbyś wszystkie zalety dużego teleskopu, nie otrzymując nic w zamian. :( Nie istnieje sprzęt uniwersalny. :( Lepiej jest zainwestować w dwa specjalizowane teleskopy, albo pójść na rozsądny kompromis, w zależności od swoich preferencji, możliwości i upodobań :D .

Link to comment
Share on other sites

No to z zalozenia faktycznie jest bez sensu. Po co kupowac "szybki" reflektor, zeby go spowalniac? To nie lepiej od razu kupic dluzysz?

Zmniejszajac samo lusterko wtorne zmniejszasz odbity krazek swiatla, wiec efekt jest ten sam, jakbys zmniejszyl sobie lustro glowne. Bez sensu... Poprostu odbite swiatlo z lustra glownego ma swoja dokladnie wyliczona charakterystyke (czyli samo lustro ma okreslona ogniskowa) i w miejscu zaczepienia lusterka wtornego ma okreslony krazek swiatla, ktory musi sie zmiescic na lusterku wtornym.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Hmmm Jesionie niestety mylisz się :roll: i to na całej linii bo zawsze łatwiej przysłonić lustro lub wydłużyć ognisko Barlowem a jak sobie wyobrarzasz powiększenie lustra w razie potrzeby np do obserwacji mgławic, to szkło a nie guma i się nie rozciągnie, no chyba że jesteś Cooperfield :lol::lol::lol:

Sam miałeś najpierw teleskop z150mm z F/8 i przesiadłeś sie potem na teleskop200mm z F/6 w dodatku dużo tańszy, większy i prostszy więc nie mów że to z powodu awansu obserwacyjnego, pomyśl najpierw zanim coś komuś bezmyślnie doradzisz :?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Dobre fotki planet to jak zwykle wyzsza szkoła jazdy i ludzie Kupujący MT-800 myślą zwykle o obserwacjach obiektów DS 8)

Co innego obserwcje vizualne, tu przesłona znacznie poprawia nam możliwości obserwacyjne i zmniejsza podatność dużego lustra na turbulencje :lol:

Link to comment
Share on other sites

Dobre fotki planet to jak zwykle wyzsza szkoła jazdy i ludzie Kupujący MT-800  8)  

Co innego obserwcje vizualne, tu przesłona znacznie poprawia nam możliwości obserwacyjne i zmniejsza podatność dużego lustra na turbulencje :lol:

 

Pytam, gdyż mam ofertę takiego teleskopu sporo taniej niż Astrokraku :wink:

Jest ponoć nowy i jeszcze nie wyjęty z pudełka.

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłem kilka fotek kamerką Vestą, lecz to były moje pierwsze próby i na pewno można wycisnąć coś lepszego.

Wziąłem ten teleskop przede wszystkim z myślą o DS i tu nie rozczarowałem się. Ma lekki, krótki i poręczny tubus.

W końcu są tylko trzy planety do obserwacji plus Księżyc, a DS ho ho i jeszcze trochę.

k4.jpg

 

mars.jpg

 

Saturn5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Polecałbym tez Barlowa 2x 2" oraz RKE26mm 2" to piękny duet do obserwacji DS 8)

RKE daje z MT-800 jego powiększenie minimalne i z Barlowem dwa razy od niego większe, bardzo dobre do mniejszych i słabszych DS-ów 8)

Link to comment
Share on other sites

Polecałbym tez Barlowa 2x 2" oraz RKE26mm 2"

 

Jak mi się wydaje ten układ da maksymalne powiększenie 60x.

Nie mam praktyki, stąd może głupie pytanie:

czy nie jest to tak jakbym kupił sobie Ferrari i jeździł nim maksymalnie 50km/h?

Link to comment
Share on other sites

To wg mnie złe porównanie ,mniejsze powiększenie jest tu zaletą -mamy większe pole widzenia. Co prawda ja stosuję w Soligorze czasem (np. wczoraj przy saturnie)powiększenie 421x + przysłona ,ale do DS znaczenie ma tylko ciemne niebo ,stabilna atmosfera i odpowiednio duża średnica lustra.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.