Skocz do zawartości

Soligor MT-800


wawik

Rekomendowane odpowiedzi

Tak bardzo prosto spróbuję wytłumaczyć :

wizualny jest podobny z wyglądu do okulara i okular możemy do niego zamontować,

foto-wizualny to nic innego jak telekonwerter fotograficzny z przejściówkami do montażu aparatu.

Co do Saturna to stosuję przesłonięcie cześci tubusa by zmniejszyć odblaski i dostrzec więcej szczegółów na powierzchni i w strukturze pierścieni.To samo tyczy się Jowisza i Marsa ( w opozycji).

W przypadku Księźyca dokręcam szary fitr do okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Cytat z Wawik:

 

1) Soligor czy Astrokrak ? Zasięgnij opini forumowiczów

2) Czym różni się Barlow wizualny od foto-wizualnego ? kostrukcją i zastosowaniem

3) Czy Barlowy 2" można łączyć z okularami 1,25" ? Tak oczywiście poprezez redukcję 2"/1,25"

4) Czy Barlowy 1,25" można łączyć z okularami 2" ? Nie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pogarsza. Redukcja, to element wyłącznie mechaniczny, bez żadnych układów optycznych.

Redukcja oczywiście że nie

ale lepiej stosować Barlowa 2' z tej prostej przyczyny że jest większy; jaśniejszy obraz, lepsza rozdzielczość itp....

A poza tym jak w przyszłości chciałbyś przejść na okulary 2' to już go masz.

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Barlow przykładowo, niezależnie czy 2" czy 1,25" wydłuża nam ogniskową teleskopu i zwiększa oczywiście skalę obrazu dawanego przez teleskop w ognisku wypadkowym.

Rozmiar Barlowa i jego soczewki ma tylko wpływ na jego obsługiwane pole widzenia.

Barlow 1,25" obsługuje okularki mniejsze jak te w oprawach 1,25" a barlow 2" z wiekszą soczewką nadaje sie do obsługi dużych 2 calowców.

Oczywiście jeśli rozważamy Barlowy o tej samej krotności 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy umieścimy soczewkę Barlowa bliżej czy dalej od ogniska lustra czy obiektywu (w ich stronę of course) nie zmienia krotności Barlowa tak :?:

Krotność Barlowa można zmienić tulejkami pomiędzy nim a okularem (patrz Uniwersał)

Ogranicza nas średnica soczewek Barlowa tak :?:

A jaka jest różnica jakości obrazu gdy Barlow rozszczepia wiązkę średnicy np:5mm lub 40 mm :?: Oskar :?:

Poprawka nie rozszczepia bo to nie pryzmat(chociaż każda soczewka rozszczepia - achromatyzm) więc nie rozszczepia tylko rozprasza wydłużając ogniskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wawik kup se porządny telekonwerter foto

będziesz miał go i do aparatu i do teleskopu

co prawda nie jest tak "user friendly" lub ergonomiczny jak zwykły Barlow

(musisz trochę pokręcić gwintami zamiast włożyć, śrubka i Ok)

ale bez bólu pasuje

Sprawdzałem na wyciągu dziadka (2' z redukcją na 1,25' made by Astrokrak)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc zayzik, mnie osobiście to Twoje rozwiązanie nie bardzo przekonuje.

Oczywiście że nie jest tak wygodne jak zwykły Barlow ale bardziej uniwersalne (pod warunkiem że ma się aparat z gwintem M42x1 :oops: :wink: )

Pisałem to myśląc o tym co ja używam :Boink:

 

A tak naprawdę to i tak powinniśmy dążyć do kompletu okularów i wtedy Barlow staje się zbędny. :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej Zayzik co ma stadard 2 cale czy 1,25 cala do rozdzielczości?

 

o wlasnie . ja bym kombinowal w strone ze owszem ma .

na miejscu wykminilem sobie taka teorie :

uzywajac okularu 1,25"z barlowem 1,25" uzyskamy nieznacznie gorszy obraz niz uzywajac okularu 1,25" z barlowem 2"

 

 

uzasadnienie : swoja teorie uzasadniam tym ze rodzielczosc soczewki w barlow'ie (oj tu chyba jakis karygodny blad popelniam ale jakos nie chce mi sie to inaczej odmienic) w centrum jest wieksza niz na brzegach .

kozystajac wiec z okularu 1,25 z barlowem 1,25 uzywamy calej soczewki razem z obrzezami soczewki wew barlowa (ktore wg mojej teori maja mniejsza rozdzielczosc niz srodek tej soczewki) uzyskujemy wiec gorszy obraz niz uzywajac okularu 1,25 i barlowa 2" , poniewaz w 2 przypadku korzystamy tylko z samego srodka tej soczewki (wew barlowa) tj miejsca gdzie rozdzielczosc jest najlepsza

 

 

celem sprostowania od razu napisze ze pod pojeciem rozdzielczosc mialem na mysli ilosc lini na mm

 

teraz poprosze kogos bardziej obeznanego z tematem o skomentowanie mojej wypowiedzi . czy to sa jakies brednie czy nie i czy jesli jest to prawda to czy roznica jest zauwazalna czy raczej znikoma i pomijalna

 

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wawik jakbyś chciał mieć od razu zooma

potrzebujesz telekonwerter + mieszek  

 

Zayzik a czy Twoj sposob nie polega przypadkiem na zmianie odwzorowania (tak jak w makrofotografi ?) a nie na zmianie faktycznej ogniskowej ?

 

tak BTW to raczej cieniutko to widze tele plus jeszcze jakies duze odwzorowanie . ciemnosc bedzie , ciemnosc raczej , jak w markofotografi

 

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquarius zgadzam się z Tobą (więcej okularów mniej barlowów) :przytulas: :Beer:

ale clou tej całej dyskusji to średnice soczewek Barlowa 8)

Janusz halo :!:

 

Barlow tak na dobrą sprawę też jest półśrodkiem 8)

A każdy okular czy obiektyw typu zoom ma ruchomy ujemny człon optyczny co w wykonaniu "made by Adam Słodowy" można uzyskać telekonwerterem i mieszkiem

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.