Skocz do zawartości

Saturn 25.11


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

W niektorych miejscach bez 2 zdan widac przerwe Enckego!!! Janusz, wydaje ci sie, ze to minima, poniewaz przerwa ulegla "deformacji" poprzez stacking. Ale po prawej stronie kawalek cieniutkiego wloska widac. Gratuluje. Fotka piekna.

 

Mam tylko pytanie, chyba jest lekki problem z align'owaniem. Wydaje sie, jakby kilka klatek z zestawu nie bylo dobrze wyrownanych, co obiawia sie kilkoma np. krawedziami. Moze to co innego? Ale dziwny ten efekt i na pewno mozna go uniknac. Zastanow sie, z czego to sie bierze.

 

Kurde - to chyba najlepsza fotka Saturna z terenu RP. A widac, ze potencjal jest jeszcze wiekszy. Brak slow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten podwojny czy wielkorotny brzeg jak zuwazylem tez u mnie prawie zawsze wychodzi, po zastanowieniu wydaje mi sie ze to moze byc efekt tego ze np. Saturn nie jest moneta a kula, a wiec im blizej granicy nocy i dnia tym bardziej szaro na powierzchni, a to ze wychodzi wielokrotny brzeg to kwestia zbyt mocnego wysotrzania. :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to chyba najlepszy Saturn z terenu Polski, ale mam co nieco do tych kilkunastu artefaktów widocznych nawet przy cieniu planety na pierścieniu,

jak i na samej tarczy. To wynika albo z ustawień kamerki, lub programu obrabiającego. Spotkałem się z tym podczas nagrań Marsa, gdy zmieniłem ustawienia, ale nie pamiętam jakie one były. Mówię to wyłącznie dlatego, żebyśmy nauczyli sie właściwie interpretować obraz po procesingu i stosowali go właściwie i z umiarem. Twoja fotka Waldek jest na wysokim poziomie pod każdym względem, ale widać na niej kilkanaście duszków przy krawędziach ostrych przejść tonalnych, które generuje zbyt mocna obróbka. Jak się okazuje jest to trudne gdy mamy za mało materiału wyjściowego. Dzisiaj w nocy miałem szczęście mieć przez chwilę czyste niebo, zamierzałem bowiem wizualnie popatrzeć sobie na miejsce gdzie jest Przerwa Encke i użyłem poweru 410x. Jednak mimo seeingu na poziomie 7/10 nie zauważyłem niczego, co by się wyróżniało na pierścieniu A, ( przerwa Cassiniego widoczna była na całym obwodzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewny, że to rozjechanie wynika ze stackowania.

Pamiętam jak kiedyś źle ustawiłem kolejność obrazów do stackowania w registaxsie, i program nie mógł ich sobie porządnie nałożyć, to uzyskałem taki sam efekt na Marsie.

 

Następna próba stackowania tego materiału da wynik jak ze Skaja. Zobaczycie !!!

 

Gratuluję Waldku !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za dobre słowo.

Proces obróbki był zrobiony wczoraj na szybko, automatycznie, w moim kompie pentium 2-350 to mimo wszystko trochę trwa.

Na dniach zrobię to porządnie.

Z ciekawostek, koloru absolutnie nie ruszałem, taki wyszedł.

Przy nagrywaniu był na auto.

Narazie tyle, muszę kończyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem przekonany, ze to efekt stackowania. Wystarczy, ze nam sie przesunie kilka klatego na 100 i juz moze byc taki efekt. Trzeba bardzo dokladnie pilnowac alignowania, albo jak sie ma czas, to registaxa przelaczyc na manual, wybraz 100 naprawde najelepszych klatek i ustawic recznie. Potem wystarczy zapodac optymalizacje i tez pilnowac, czy jakies klatki sie nie przesunely.

 

Bardzo istotna wskazowka wyronania klatek jest ten wykres w prawym gornym roku - przed stackowaniem. Mamy tam niebieski histogram, ktory pokazuje diferencje pomiedzy klatakmi bazowymi. Przesuwajac lewy pionowy suwak w dol, patrzac na wykres z wysokimi pikami (to wlasnie te odstajace) eliminujemy ze stackowania te zle wyrownane. Za to suwakiem poziomym-dolnym eliminujemy klatki odstajace ostroscia i jakoscia od reszty. To podstawowe narzedzie kontroli jakosci stackowania w Registaxie. Dopoki nie opanujecie tego, to zawsze jakies artefakty beda sie pojawiac. Jestem przekonany, ze prawidlowa obrobka na szybkim kompie (trzeba poeksperymentowac) moze spowodowac zawal serca.

 

Waldek... jezeli jest taka mozliwosc, to chcialbym wziac ten material i obrobic po swojemu wlacznie z postprodukcja. Mozecie go gdzies na FTP wystawic lub czyms takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ogniskowa Mewlona to 2450mm , zdięcia robiłem z Barlowem x2 prod. Chińskiej. Gdyby mi się dysk na kompie nie skończył zrobiłbym z ruskim Barlowem x3.

Poprostu się nieprzygotowałem.

Nastepne sesje zaowocowały podobnymi jakościowo zdięciami więc nie będę się powtarzał. Cały czas czekam na wybitny seeing , obym się doczekał.

Pozdr.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej Saturn z 25.11.03 poddany precyzyjnej obróbce, starałem się zachować umar w ostrzeniu. Najważniejszy jest dobry materiał , bez tego żadne programy nie porobią dobrego zdięcia.

Po prawej Saturn z 19.12 zrobiony w przeciętnych warunkach , seeing ok. 4-5/10. Ze wzgl. na sporą ilość kiepskich klatek , średnio nadawała się jedna na dziesięć , nazbierało się ok. 150 dobrych , efekt niestety jak widać już nie tak dobry . Mimo to można zauważyć przerwę Enckego.

Do dnia dzisiejszego nie powtórzyły się warunki z 25.12 , mam nadzieję że w niedługim czasie pogoda będzie bardziej łaskawa.

Pozdr.

Waldek

 

album_pic.php?pic_id=463

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldzi teraz jest pięknie, naturalnie i bez artefaktów, widać ćwiczenie czyni Mistrza ale zanim zaferujesz wyrok że widzisz Enckego to się dobrze zastanów bo to tylko poszlaki i ślad Enckego jakowysik a sugestia jak wiesz czyni cuda ze słabymi umysłami, nich moc będzie w Tobie silna Waldzi :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.