Skocz do zawartości

Blanki na zwierciadła po 1000-kroć!


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie( ałć) gdzie zdobyć blanki na zwierciadła i matryce średnicy 400-450mm? Ma ktoś jakiś pomysł?

 

Człowiek z Vipera glass nie daje znaku zycia, pewnie splajtował.

 

Proszę o pomysły na zdobycie blanków.

 

Pozdrawiam

hanysiak

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to nie na temat, ale jestem ciekaw, czemu do wykonywania zwierciadeł nie używa się szkła klejonego, np 2x20mm. Strzałka ma przecież dużo mniejszą głębokość niż grubość takiej warstwy a taki "blank" bez problemu można by u szklarza zamówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to nie na temat, ale jestem ciekaw, czemu do wykonywania zwierciadeł nie używa się szkła klejonego, np 2x20mm. Strzałka ma przecież dużo mniejszą głębokość niż grubość takiej warstwy a taki "blank" bez problemu można by u szklarza zamówić.

 

Ponieważ klej ma inną rozszerzalność cieplną niż szkło, a co za tym idzie pod wpływ minimalnych zmian temperatury kształt lustra zmieniałby się w niedopuszczalny sposób, takiego lustra nie dałoby się nawet poprawnie sfiguyzować.

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe co sie dzieje z ViperaGlass?

 

Od momentu pojawienia sie tego filmiku

(marzec 2008) żadnych nowych wieści nie było.

Czyżby całe przedsięwzięcie się nie powiodło? :mellow:

Może ktoś coś wie, może ktoś coś słyszał?

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też podejrzewałem, chociaż przy bardzo cienkiej warstwie kleju, rzędu kilkunastu tysiecznych milimetra, czy to miało by znaczenie?

No ale to są tylko takie moje luźne dywagacje. Skoro nikt tego nie stosuje, to pewnie faktycznie nie ma to sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to nie na temat, ale jestem ciekaw, czemu do wykonywania zwierciadeł nie używa się szkła klejonego, np 2x20mm. Strzałka ma przecież dużo mniejszą głębokość niż grubość takiej warstwy a taki "blank" bez problemu można by u szklarza zamówić.

 

Są na rynku klejone (chyba?) zwierciadła firmy hubble optics:

http://www.hubble-optics.com/

Ale z tego co czytałem na cloudynights średnio im te lustra wychodzą.... ponoć ktoś w Polszy takie lustro ma...

 

W Czechach możesz zaatakować:

http://www.dalekohledy-drbohlav.cz/polsky/index.html

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak też podejrzewałem, chociaż przy bardzo cienkiej warstwie kleju, rzędu kilkunastu tysiecznych milimetra, czy to miało by znaczenie?

No ale to są tylko takie moje luźne dywagacje. Skoro nikt tego nie stosuje, to pewnie faktycznie nie ma to sensu.

do dziś się nie stosuje powszechnie tej metody - płyta szklana klejona nie zachowuje się tak samo, jak pojedyncza ale grubsza. Od ponad 100 lat pewne rozwiązania są nadal dobre i nie stosuje sie "na siłę" nowych, niesprawdzonych. Na marginesie: gdyby firma wykonująca zwierciadło do teleskopu Hubble'a sprawdziła je najstarszą metodą - cieniową Foucaulta - od razu wykryła by błąd ponad 1 lambda!! Uwierzyli w komputerową kontrolę do 1/70 lambda i mają skutek... :ha:

Wracając do klejenia - jakiś czas temu nawet widziałem taki materiał do wykonania zwierciadła, sklejony z kilku... szyb, tylko strzałka miała być większa, niż grubość jednej szyby... :ha:

 

Jest pewien sposób na stworzenie grubej płyty na zwierciadło, ale w warunkach domowych raczej nie do realizacji. Bierzemy kilka cieńszych krążków szklanych, wsadzamy je do formy o tej samej średnicy, ogrzewamy, aż szkło sie stopi - płyty połączą się w jedną, studzimy i mamy gotową płytę. Tylko, że tego nie zrobimy w domowym piecyku... Szkło podczas studzenia musi być chłodzone powoli, aby nie doszło do sytuacji, kiedy zewnętrzna warstwa jest już zestalona, a środek jeszcze płynny. Trzeba studzić w specjalnym piecu, w którym można regulować temperaturę, aby jej spadek nie był większy niż, np. kilka-kilkanaście stopni na dobę. Zwierciadło musi być odprężane. Dla przypomnienia - płyta na zwierciadło 500 cm była studzona prawie 1.5 roku !! Takiego małego zwierciadła - kilka, może kilkanaście dni (zależy od materiału, z jakiego będzie zwierciadło) . A prąd kosztuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dla jasności 200 calowe lustro główne teleskopu Hale'a odlane przez Corning Glass NY pod kierownictwem George'a McCauley'a zostało odlane 2.12.1934r , blank był gotowy po 10 miesiącach podczas których był wielokrotnie podgrzewany i studzony, nie jest to pełna płyta tylko "wafel". Do wykonania sfery poszło 34 tony ścierniwa -usunięto ponad 5 ton szkła. Lustro oprawiono w 1947 roku*

 

*"Pierwsze światło: wposzukiwaniu krawędzi wszechświata" R.Preston wydanie polskie Philip Wilson 1999

 

 

ps w czeskim linku który podał Bartolini jest kilka odkrywczych tekstów np w "dobsony" jest że mają wypukłe lustra główne

Edytowane przez wiatr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje rozwazyc oferte schott. Ciekawym szklem ( dosc tanim ) jest suprax o wlasciwosciach zblizonych do pyrexu . Dystrybutorem jest np. mirro sphere we Francji - mysle , ze nawet po doliczeniu kosztow przesylki cena bedzie nadal atrakcyjna . Dyski supraxu wystepuja tylko w wymiarze 60cm i dwoch grubosciach - 45 i 60 mm , wiec kupno blanku 60 cm wychodzi taniej niz mniejszych wymiarow ( odpadaja koszty wycinania )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam swojego czasu zastanawialem sie nad oferta telescope service . NIe wiem jednak jak z jakoscia tych luster - w internecie tez cisza . Osobiscie walcze z troche wiekszym lustrem - dla 40 cm tez bym sie raczej nie skusil na suprax . Lustra 40 cm ma tez w swojej ofercie kepler ( chyba to samo ,co GSO ) link - jeszcze taniej niz telescope service .Szklo BK7 i wiadomo przynajmniej , ze lustra te sa sprzedawane do seryjnych teleskopow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Nie wiem czy nie za późno ale mam do sprzedania blanki 400 mm, 40 mm grubości.Cena 1000 zł/ do negocjacji.

 

Kontakt: koparka15@poczta.onet.pl

 

 

 

Mam pytanie( ałć) gdzie zdobyć blanki na zwierciadła i matryce średnicy 400-450mm? Ma ktoś jakiś pomysł?

 

Człowiek z Vipera glass nie daje znaku zycia, pewnie splajtował.

 

Proszę o pomysły na zdobycie blanków.

 

Pozdrawiam

hanysiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Całkiem ciekawie, tylko odwieczny problem...

 

Witam i ciekawy temat czytam, miałem przypadek ok. trzy lata temu i widziałem już i ponownie leżą " szyby"

kilka lat na podwórzu innym, a więc są kompletnie wysezonowane szkła zima upały deszcze itd, pan właściciel potwierdził ten fakt.

to jest float gr. 20 mm 135cm x 50cm, noo wziołem jedną płytę i wyciołem mniejsze krążki. / uznałem że jeszcze się nadaje po sezonowaniu /

Nikt z Panów nie pisał o swoich doświadczeniach domowych, opisy z innych krajów nie są podstawą.

Gdybym był młodszy to podjołbym wyzwanie.

 

Może lepiej zrobić remanent potrzeb i możliwości ?

 

Dziadek.

Edytowane przez dziadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.