Skocz do zawartości

Słońce z PST


sawes1

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejsza okołopołudniowe obserwacja, która się ciągnęła prze dwie godziny, z czego godzinę i pięćdziesiąt minut kląłem :angry: na przelatujące chmury. W sumie dziesięć minut obserwacji, niektóre trwające dosłownie 10 sekund. Aż w końcu się wkurzyłem i dałem spokój. Podczas przebłysków czystego nieba, skupiłem sie na jednym fragmencie, który naszkicowałem. Nie jest to duża proturberancja. Jej wielkość szacuję na ok. cztery średnice Ziemii. Prawdopodobnie dopiero się tworzy. Niestety nie będzie mi dane dalsze oglądanie, ponieważ muszę wyjść z domu. A i chmury dały też czerwoną kartkę.

 

 

s5.jpg

 

 

 

Nazwałem ją "Korona".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Prawdopodobnie dopiero się tworzy....

 

Hej, Sawes, jako kompletny laik w sprawach słonecznych mam do Ciebie i do posiadaczy PST pytanko, jak to jest z tymi protuberancjami i pochodniami. Obserwujesz sobie Słońce i nagle trzask prask i są i od razu znikają? Czy to zjawisko trwa dłuższy czas np na kilka minut/godzin/dni? :):)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Protuberancje istnieją kilka godzin/dni, a te spokojne nawet kilka tygodni/miesięcy.

 

Pochodnie są zaczątkiem przyszłych plam, występują również wokół plam. Jesli grupę plam widać przez kilka obrotów Słońca, to i pochodnie mogą się utrzymywać przez kilka miesięcy. Bardzo dobrze je widać przy brzegu tarczy Słońca ze wzgledu na "pociemnienie brzegowe", im bliżej środka tarczy, tym są słabiej widoczne ze względu na kontrast.

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic jest z godzin okołopołudniowych. Na Słoneczko patrzyłem też ok. 18 i szczerze mówiąc nie widziałem już tej proturberancji. Zobaczyłem inne, w innych miejscach. Ale też się nie napatrzyłem, bo mi gwiazdka za drzewa zwiała i dodatkowo, zakryła się chmurami. Ale za to to, co było widać BARDZO!!! spodobalo się mojej mamie. :D

PS. Doświadczonymi obserwatorami są M.K. , Tadeopulous, Maksym. Ja posiadam 0,0000001% ich wiedzy i doświadczenia.

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to nowa porcja szkiców naszego Słoneczka. Jakieś dziwne te wybuchy... Szkicowałem to samo miejsce w przeciągu dwóch godzin. Efekty poniżej.

 

 

s5.jpg

 

 

Z każdą obserwacją przekonuję się coraz bardziej, że IT'S ALIVE!!!!!

Tradycyjnie PST +LVW 13mm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ciepły (UUU,AAA, parzy!!!!) szkic dzisiejszego Słonka. Grupa plamek (pierwsza jaką zaobserwowałem :banan: )i jedna niewielka proturberancja. Dzisiaj gwiazdka zdaje się ma sporo do pokazania, ale niestety chmurki "zaparowywują" mi okular. Obraz się rozmywa i szczegóły znikaja.

 

 

4.07.09.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To dzisiejsze widoki Słonka z mojego balkonu. Bestia jest strasznie leniwa. Dwie większe i kilka tyciuteńkich proturberancji. Żadnych "Rozbłysków Carringtona"... :D Faktycznie, mają rację doświadczeni "słonecznicy". Obserwacji przez PST trzeba się nauczyć. Pierwszy rzut oka nie pokazuje prawie nic. Dopiero wytrwała obserwacja ukazuje duuuuuużo więcej szczegółów.

 

 

 

15.07.09.jpg

 

 

PS. ś.z oznacza szacunkową wielkość w średnicach Ziemi. Oczywiście na moje kaprawe oko.

Edytowane przez sawes1
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bez przerwy trwa walka z niebem. Nie ważne, czy to z nocnym czy dziennym. Obydwa są podobne. CHMURY!!!!!!!! Mam już ich dosyć...

Jak że rodzinka wyjechała na wczasy, sprzęt stoi bez przerwy rozstawiony i czeka na okazję. No i dziś się doczekał. Wykorzystując dziesięciominutową przerwę (hahaha, może cieńszą warstwę) w chmurach, złapałem to:

 

 

26.07.09.jpg

 

 

 

Przeciętna proturberancja o wielkości 5-6 średnic Ziemi. Co chwilę przed okularem przelatywały mi różne obłoczki. To też pokazałem. I jak powiedział gmalan, astro zaczyna zmieniać się z obserwacyjnego w kolekcjonerskie...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Nareszcie zgrały się trzy rzeczy: Słonko sie obudziło, jest pogoda i ja mam czas. Jako że dawno nic nie wrzucałem, to dzisiaj nadrabiam zaległości. Dwie wersje tego samego szkicu. Rysowałem na białej kartce. Czarny jest po invercie. Mnie się on bardziej podoba.

 

 

s1.jpg s2.jpg

 

 

 

 

Jak zwykle skaner nie oddał właściwie kolorystyki. Ale co najważniejsze, chyba znów się zaczyna sezon na plamy. Ta ze szkicu jest potężną szramą na tarczy.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziura w chmurach pogoniła mnie do wystawienia sprzętu. I wynikiem tego jest obserwacja bardzo mocnych proturberancji.

 

 

13.03.09.jpg

 

 

Czekam z niecierpliwością na spotkanie z jacapą w celu przetestowania bino. Jeśli testy wypadną pozytywnie, kto wie, może to bedzie mój kolejny cel. :D

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I stało się.

Porucznik Rżewski wpadł w pułapkę i tylko dzięki swoim niezwykłym zdolnościom przetrwania wyszedł cało z opresji. Niestety, na polu walkizostawił swoją tajną broń, czyli Coronado PST.

Przypadkowo tamtędy przechodziłem, podniosłem PeSTkę i poszedłem spokojnie do domu. Dzięki temu niezwykłemu zbiegowi okoliczności, mogłem dziś popełnić poniższy szkic:

 

pst21-09-2009.jpg

 

PST, Super Plossl 10mm, grafika wykonana w ArtRage 2.5 na podstawie szkicu ołówkowego (efekt końcowy porównany kilka razy z widokiem przez PST)

 

ps. Sawes, przeogromne dzięki za pożyczenie kalejdoskopu! :notworthy:

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje zdanie wyraziłem krótko i po żołniersku w komentarzu plusika. I stanowczo je podtrzymuję.

EDIT:- Sakrable!!!! - zaklął szpetnie po francusku Rżewski - Właśnie się dowiedziałem, że na Słońcu jest PLAMA!!!! Mam nadzieję, że ją zobaczę na szkicu, Marku. :D

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.