Skocz do zawartości

Słońce z PST


sawes1

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z prawidłem, że autobus przyjeżdża zaraz po zapaleniu papierosa, plamy na Słońcu wyskoczyły w ciągu trzech dni po tym, jak Sawes pożyczył swój PST. Teraz już przynajmniej wiemy, skąd się wzięło tak długie minimum aktywności słonecznej. Na szczęście Sawes naprawił swój błąd, a ja prezentuję niniejsze wypociny.

Tradycyjnie, PST, SP10, ArtRage2.5.

 

pst23-09-2009.jpg

 

Zastanawiam się tylko czy dziś jest faktycznie mniej protuberancji czy po prostu dziś nie są głównym celem wycieczek wizualnych na Słońce...

 

Poglądowo załączam też widok z PST z przekręconym filtrem, czyli po wycięciu protuberancji, granulacji i pochodni

 

pst23-09-2009_v2.jpg

 

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie sie pytają do czego służy, a jak im wytłumaczyć, jeśli nie ma plam?

Trzeba mówić, że do spławiania natrętnych podglądaczy Słońca. Przykładowa sytuacja: podchodzi ktoś, kto się będzie chciał dossać na dłużej do twojego PST a nie ma plam, to przekręcamy filtr, a delikwent stwierdza, że PST to g... i nie podchodzi więcej*.

A tak na poważnie - dopóki nie przetestowałem na poplamionym Słońcu, to sam nie wiedziałem po co toto. Swoją drogą, szkice przedstawiają skrajne ustawienia filtra, a ciekawie jest też pomiędzy, szczególnie bliżej ustawienia ukazującego granulację - bo przy maksymalnym ustawieniu mniejsze plamy giną w natłoku innego detalu.

 

______________

*widzisz Sawes, nie pomyślałeś o tym, jak podchodziłem. A powinieneś :szczerbaty:

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziś na Słońcu usiadł pająk lub - jak kto woli - ktoś wbił w Słońce widelec. Wielkość tej protuberancji oceniam na około połowę średnicy Jowisza.

 

pst29-09-2009zoom.jpg

Na pierwszy rzut oka była prawie niewidoczna, ale po wpatrzeniu się można było dostrzec naprawdę cudowną strukturę.

I jeszcze jak to wyglądało w całości:

 

pst29-09-2009.jpg

Dobrze było widać pochodnie w okolicach plamek 1026 i 1027. Dziś żadnej z tych plam już w PeSTce nie widziałem - prawdopodobnie nie wystarczyło rozdzielczości. W Syncie jeszcze widać 1027.

 

...

ps. Tak, to nudne. Wrzucamy z Sawesem kolejne farfocle, fućki, drzazgi i paprochy. Ale dopóki się nie zobaczy tych widoków na własne oczy, trudno będzie zrozumieć tę nieodpartą chęć podzielenia się kolejnym widokiem kolejnego pryszcza, który właśnie eksplodował na powierzchni naszej dziennej gwiazdy.

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację panasmaras. Ten kto nie widział na własne oczy "żyjącego" Słońca, dla tego nasze szkice bedą kolejnymi w powodzi na forum. Patrząc na DS-y za każdym razem widzisz prawie to samo (są jakieś różnice zależne od sprzętu, warunków itd.). Gdy spoglądamy na naszą gwiazdę, nawet w odstępie dosłownie godziny, mamy już inny obraz. I to naprawdę wciąga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, a ja nie widziałem żadnych protuberancji podczas zlotu:mellow:. Maras, ale trafiło Ci się z tą wzmożoną aktywnością słoneczną. Trudno...może kolejnym razem w końcu je zobaczę:Salut:.

Szkice są extra, dawaj na AODa:)!

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, a ja nie widziałem żadnych protuberancji podczas zlotu :mellow:

 

serio - żadnych? :o

A zaglądałeś w PST? Aż wierzyć mi się nie chce - przecież tam zawsze był jakiś farfocel do wypatrzenia. A jak nie było, to trzeba było zajrzeć pół godziny później, pewnie coś by się nowego znalazło :)

 

ps. wpadnij do Pruszcza, póki mam jeszcze PeSTeczkę - później będzie w Warszawie (czytaj: dużo dalej) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Oj rety, dawno nic nie było (a to pestka na wyjeździe, a to chmurki...), więc odświeżam.

Siedzę sobie spokojnie na bezrobociu, a tu nagle Słonko wyszło. Miałem jakieś pół godziny na rozstawienie sprzętu i szkic, zanim zniknie za budynkiem lub chmurami (niepotrzebne skreślić). Plamki odeszły w niebyt, ale bardzo ładnie obrodziło proturberancjami. Naszkicowałem tylko dwie z nich. Najciekawsze, jak mi się wydaje. Zresztą sami oceńcie...

 

 

5.01.10.jpg

 

 

O dziwo bardzo łatwo złapałem ostrość, stojąc (o zgrozo!!!) w pokoju i patrząc przez uchylone okno. Uprzedzam - to prawdziwe proturberancje, a nie ruch ciepłego powietrza. :lol:

Było również kilka naprawdę dużych i wyraźnych proturberancji o kształcie Wieży Eiffla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porucznik Rżewski znajdował się dzisiaj na posterunku. Mimo iż przeciwnik utrudniał mu zadanie, co chwilę spuszczając zasłonę dymną na obiekt, wykonał powierzoną misję. Oto jej rezultat.

 

 

13.01.10.jpg

 

 

Coś się ostatnio zaczyna dziać na Słonku. Co mnie bardzo cieszy. :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Grupka 1040!

Szkoda, że na razie nie mam warunków, żeby się na nią zasadzić...

Swoją drogą, w czasie gdy PST rezydowało u mnie, ani razu nie trafiła się na tyle duża plama, żeby można było dojrzeć półcień w kalejdoskopie. Dopiero w ośmiu calach było widać coś więcej niż kropki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niezbyt dokładnie odwzorowałem to, co widziałem, ale chmury pędziły, królik marzł przy otwartym balkonie, a żona zadzwoniła, że złapała gumę i trzeba zmienić koło. Wiem, wiem, to tylko wymówki, a prawdziwą przyczyną jest lenistwo. :D

 

EDIT do panasamarasa poniżej: Żartowałem z tym niezbyt dokładnym odwzorowaniem, starałem się narysować jak najlepiej to, co widziałem. I chyba mi się udało. Cała reszta to czysta prawda. :D

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiejsza dziura w chmurach, zaowocowała czymś takim. Mogę stwierdzić, że dziś padły moje dwa rekordy w obserwacji Słońca. Pierwszy to najwyższa zaobserwowana przeze mnie proturberancja (pierwszy rysunek), drugi, to najbardziej widoczna (drugi rysunek). Jej faktura w wizualu nie odróżniała się mocą od powierzchni. Rysunek mocno ściemniłem, gdyż proturberancja na górnym szkicu byłaby niewidoczna przy nornalnym skanie.

 

 

02.02.10.jpg

 

 

PS. Pomyliłem daty na szkicu, ale nie chciałem już kreślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to już nudne, ale "lubie tą robote" :szczerbaty: . Dzisiejsze poranne Słonko. Zaczyna się budzić z letargu. Produkuje dość dużo różnych proturberancji. Kilka z nich było tak delikatnych, że nie dałoby się ich naszkicować. Umykały z wizuala. Dodatkowo plamki.

 

 

7.02.10.jpg

 

 

 

PS. Gdzie znajdujecie numerację plam? Na SOHO nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie jest na SOHO

Inna sprawa, że strona miała chyba jakiś mały zwis, bo przez parę dni wisiało to samo zdjęcie (przynajmniej takie odniosłem wrażenie).

W każdym razie z pewnością złapałeś grupę 1045 i zdaje się, że przy krawędzi tarczy mogłeś widzieć plamy z grup 1043 i 1044.

 

ps. tak, to strasznie nudne. Wiesz, w Radocynie możesz zawsze krzyknąć "żegnaj, nudo!" - i przekazać mi PST przez Dyodę. Też się chętnie ponudzę :P

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.