Skocz do zawartości

Łuk okołohoryzontalny


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Po długich polowaniach wreszcie udało mi się wczoraj ustrzelić łuk okołohoryzontalny z Polski! :banan: To będzie chyba trzecia obserwacja tego zjawiska w naszym kraju.

 

Na fotkach widać wyraźnie czerwone zabarwienie na krawędzi chmur i jak się dokładniej przyjrzeć takie zielono-niebieskie na będących niżej strzępach chmur. Nie obrabiałem specjalnie tych zdjęć, jakby to zrobić, to kolorki byłoby widać wyraźniej. Słońce było na wysokości 60*. Fotki robione w czasie jazdy autostradą, dlatego też nie mogłem zrobić innych.

 

_uk1.jpg

_uk2.jpg

_uk3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 20-30 minut wcześniej obserwowałem halo 22*, a że Słońce było powyżej 58* wypatrywałem też łuku okołohoryzontalnego. Później naszły cummulusy i już straciłem nadzieję. Jednak w którymś momencie popatrzyłem pod Słońce i tu wyraźnie było widać kolorek! Niestety fociłem przez brudną szybę i to praktycznie tylko przez kilkanaście sekund, dopóki nie przysłoniły go inne chmury. Tak jak jednak napisałem na zdjęciach widać zasadniczo na chmurach jego górną czerwownawą część, natomiast dolna część widoczna jest na tych małych strzępkach chmur jako zielono-niebieski zabarwienie (widać to najlepiej na ostatniej fotce). Ponadto wysokość tego zjawiska nad horyzontem zgadza się z symulacjami. No może piękny to i on nie jest, ale przynajmniej zaobserwowany. :)

 

Tak mi się z resztą przypomina też, że to właśnie Ty NGC obserwowałeś ten łuczek pierwszy raz. :Beer:

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widzę, że sypnęło dziś łukami okołohoryzontalnymi :D Ale ja piszę w swoim temacie przy mojej poprzedniej obserwacji.

 

Też miałem okazję dziś obserwować CHA i jest to moja druga obserwacja w tym roku :banan: Jak poprzednio - zdjęcia robione w czasie jazdy autostradą - tym razem w okolicach Balic :) Ten łuk jak widać na ponizszych zdjęciach jest dość szeroki, dzięki korzystnemu ustawieniu chmurek.

 

c1.jpg

c2.jpg

c3.jpg

c4.jpg

c5.jpg

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku mam wyjątkowe szczęście do obserwacji łuków okołohoryzontalnych. Dzisiaj widziałem go już trzeci raz. :banan: Wysokość Słońca wynosiła 62 stopnie. Poniżej kilka fotek:

 

c1.jpgc2.jpg

 

A tu widać położenie względem Słońca

c3.jpg

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku mam wyjątkowe szczęście do obserwacji łuków okołohoryzontalnych. Dzisiaj widziałem go już trzeci raz.

W Krakowie też był widoczny :banan: Widziałem go jadąc do pracy, niestety nie miałem przy sobie aparatu :-(

 

I trochę danych:

obserwacja łuku od 12:14 do 12:20

najwyraźniejszy o 12:16

wys. Słońca nad horyzontem= +-62 stopnie

wys. łuku okołohoryzontalnego nad horyzontem= +-15 stopni

dł. łuku okołohoryzontalnego = ok.10 stopni (dłuższy, niz u Kuby)

kolorami przypominał tęczę (czerwony u góry, niebieski na dole - podobnie jak na zdjęciu Kuby)

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Łuk okołohoryzontalny można oglądać wtedy kiedy słońce znajduje się na wysokości 60 stopni lub wyżej, a w atmosferze są sprzyjające jego powstaniu kryształki lodu. Jednak zjawisko to jest bardzo rzadkie i w Polsce można je zaobserwować jedynie od maja do lipca w okolicach południa i wczesnych godzinach popołudniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie fatalnej jakości bo z komórki i przez szybę samochodu zrobione było 20-07-09 o godzinie 15:5. To co prezentuje fotka to jest końcówka tego zjawiska. Jakieś 10 min wcześniej był to wyraźny tęczowy łuk, coś jak łuk okołozenitalny tylko umieszczony po przeciwnej stronie Słońca

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro fotka była robiona po godzinie 15 to z pewnością Słońce znajdowało się poniżej 58* wysokości, co wyklucza możliwość utworzenia się łuku okołohoryzontalnego. Trzeba jednak pamiętać, że przy odpowiednio wykształconych kryształkach lodu nawet halo 22* może mieć wyraźne kolory jednak mimo to znacznie słabsze niż łuk okołohoryzontalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hej,

 

muszę wznowić swoją aktywność na forum ;)

 

Zacznijmy od obserwacji pięknego zjawiska... 4 lipca od rana niebo było zasłane cirrusami, przed pierwszą, dokładnie godziny nie pamiętam, spostrzegłem ciekawe złotawe pojaśnienie względnie nisko nad horyzontem. Od razu po jaskrawych, wręcz pastelowych kolorach ,zorientowałem się że mam do czynienia z czymś rzadkim i niezwykłym ;). W pierwszym momencie zesztywniałem bo wiedziałem że mam rozładowaną baterie w lustrzance. Na szczęście pod ręką był pod ręką aparat znajomego, z resztą podobny model do mojego. Od razu zwołałem kumpli, nieco zniechęceni ale przyszli, (pewno znowu jakieś tam ISS, gwiazdki, chmurki czy co tam innego wymyślił), Powiem wam że wszyscy byli pod wrażeniem wspaniałych kolorów, widowisko uświetnił pełny krąg halo 22*. Na razie fotki w słabej jakości i małe, kumpel przesłał mi na razie takie. Miejsce obserwacji: Łodygowice (mniej więcej połowa drogi z Bielsko Białej do Żywca. Nie jest to pełny łuk, ale cieszę się bardzo z tej obserwacji ;)

 

IMG_3194.JPG

IMG_3197.JPG

IMG_3201.JPG

IMG_3203.JPG

IMG_3212.JPG

IMG_3222.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.