Jump to content

m51 pierwsze światełko z edzika


szary19
 Share

Recommended Posts

Chciałbym pokazać moje pierwsze próby z ed80 Docelowo 80ed ma stać się guilderem ale puki co musiałem wypróbować jego możliwości w DS z cg5 + prowadzenie RA .Warunki wykonywania zdjęcia były dość trudne wiał spory wiaterek 30 minut poszukiwań i słaba mgiełka pojawiła się w okularze 25mm.Fotografuję eosem 350d przymocowanym do flip mirrora vixena który pozwolił na zogniskowanie edzika i dał możliwość jednoczesnych poszukiwań w okularze. Stack około 12 minut złożony głównie ze zdjęć ISO 800 60-100sec .Puki co raczkuję w obróbcę szumy kasuję neat'em stackuje dss obróbka PS CS3 . Wyciąłem kadr ponieważ na stacku pojawił się paskudny pas szumu puki co nie znam jego źródła ale dołącze do postu może ktoś go zdemaskuje.

m51.jpg

Edited by szary19
Link to comment
Share on other sites

Od dłuższego czasu nie miałem chwili dorzucać nic nowego to może i przy okazji dodania postu wrzucę zdjęcie wykonane w dzień po astrolzlocie w Roztokach . Fotografia przedstawia m101 stack około 9 min robione setupem cg5 (prowadzenie RA) + soligor mt800 stack dss odszumianie neat i w tym przypadku minimalna obróbka PS ponieważ po każdym dopieszczaniu coś mi nie gra i szum paskudny wychodzi. Jak widać gołym okiem brak reduktora komy , stary wyciąg 1.25 nie pozwala też ustawić idealnie ostrości (wspieram się DSLR focus)

m101stack9m8sec.jpg

Edited by szary19
Link to comment
Share on other sites

No to pierwsze koty za płoty ;)

Jeśli chodzi o fotki to jak na początek są zadowalające, ale sam pewnie czujesz że to jeszcze nie to. Zresztą nieważne, dobrze że pokazujesz swoje początki bo będzie można podziwiać rozwój, którego Ci życze!

Co do ustawiania ostrości to wywal ten DSLR Focus i pakuj się w maske Bahtinov'a! Szkoda czasu i nerwów na inne sposoby ustawiania, chyba że planujesz obserwatorium, to wtedy lepiej mieć i automatykę.

Pozdrawiam i powodzenia!!! :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.