Skocz do zawartości

Klevtsov Cassegrain 12"


Andee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem nowy na forum wiec na poczatku mojego pierwszego posta chcialbym pozdrowic wszystkich! :)

 

Od pewnego czasu nosze sie z zamiarem budowy teleskopu systemu Klevtsov-Cassegrain...

 

1. Do budowy tego teleskopu chcialbym wykorzystac recznie wykonane lustro glowne bazujace na plycie 31.00cm (czyli okolo 12") z firmy VIPERAglass.

 

2. Jako drugie lustro-korektor chcialbym wykorzystac gotowy produkt z teleskopu TAL-200K

 

3. Jako wyciag rowniez chcialbym zastosowac optyke z TAL'a-200K lub odpowiednik

 

4. Tubus recznej roboty wykonany wlasnorecznie z aluminium lub wlokna weglowego

 

 

Wiem ze teleskopy systemu Klevtsov-Cassegrain to sprzet skomplikowany, jako ze nie posiadam doswiadczen w budowie tego rodzaju sprzetu, chcialbym poprosic o opinie czy czasami rozpoczecie budowy tego typu teleskopu nie jest czasami "porywaniem sie z motyka na ksiezyc".

 

Jakie trudnosci moge napotkac podczas budowy tego typu teleskopu? Czy mozliwa jest reczna obrobka tafli 12" do postaci mozliwej do wykorzystania w tego typu teleskopie? Czy nie sa bledne moje rozmyslania na temat wykorzystania czesci optyki z TAL'a-200K. Czy optyka teleskopu TAL-200K jest dostepna jako osobne czesci? Czy istnieje mozliwosc recznego wykonania lustra z korektorem meniskalnym, lub zakupu takiego lustra?

 

Z gory dziekuje za pomoc, sugestie i podpowiedzi, mam nadzieje ze ktos zajrzy do tego tematu i cos tu ciekawego napisze...

 

Pozdrawiam A.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez nawet nie slyszalem o podobnym projekcie, stad moje obawy i pytania...

 

Trafilem jednak w internecie na zachodznia strone oferujaca gotowe tafle do recznego wykonania teleskopu w systemie Klevtsov-Cassegrain, nawierconym otworem, jak sadze ktos jednak takie teleskopy buduje domowym sposobem...

 

 

Mam nadzieje ze zostana one rozwiane i ze domowa produkcja tego typu sprzetu jest jednak mozliwa :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ande taki składak nie będzie prawidłowo działać a system Klewzowa jest skomplikowany w obliczeniach i moim skromnym zdaniem porywasz się z motyką na Słońce :?

Nic nie da zwiększenie lustra poza ogromnym wzrostem aberracji a i tak lustro wtórne i korektor Klewzowa obetnie obraz z jego brzegowych partii bo jest za mały, tak więc szkoda twojego czasu i enrgii na takie dywagacje, lepiej szlifuj jak chcesz i potrzfisz 30-40 cm, jasnego Newtona i dokup do niego fabryczny korektor komy jak choćby Paraacorr firmy TeleVue i masz po problemie z komą :lol::lol:

Generalizując najpierw musisz mieć kompletny projekt tak skomlikowanego teleskopu w dodatku dobrze zoptymalizowany a to kosztuje juz na starcie kika ładnych tysiaków :? potem nie poradzisz sobie bankowo z wykonaniem szklanego korektora i leżysz na całej lini z kasą wywaloną na projekt którego nie jesteś w stanie zrealizować bez odpowiedniego zaplecza :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

 

No coz pozostaje jedynie powiedzie "wielka szkoda", tak wlasnie sadzilem ze sprzet tej klasy jest nazbyt skomplikowany do recznej roboty...

 

Wypowiedz Pana Janusza tylko mnie w tym utwierdzila...

 

Niestety rownierz wykonanie Newtona 30-40cm raczej odpada, glownie ze wzgledu na gabaryty takiego "dziala", chyba bede musial zamordowac swoje marzenia i budowac "mala" 20 Newtona lub kupic gotowca :Cry:

 

Dziekuje za wypowiedzi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, a powiedz mi, czy DALL-KIRKHAM jako otwarta konstrukcja bez "trudnego" korektora bylaby wykonalna metodami garazowymi? Zakladam, ze obydwa dopasowane lustra wysokiej jakosci i sprawnosci bylyby zamowione gotowe.

 

Czy to ma sens? Oczywiscie mysle o ciemnym planetarnym "specjaliscie" - cos pomiedzy F12-F20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, co mi tam po glowie chodzi.

 

Lustro glowne 10"-12". Ogniskowa lustra glownego F5, wielkosc wtornego np. 3", czyli efektywna swiatlosila na poziomie F24. Obstrukcja 21%.

 

Pewnie lepiej dla gabarytow byloby skupic sie na lustrze F4?

 

Na pewno 8" konstrukcja bylaby tansza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że po ostatniej fotce Saturna wykonanej Mewlonem wzrosło zainteresownie DALL-KIRKHAMAMI. A co Adam z RC? Zmiana priorytetów?

Jeszcze kilka takich fotek a Janusz nie nadąży z zamówieniami.

Ja mimo wszystko celuję w MC. Jak się Janusz spiszesz z Alamakiem to obiecuję że za 2 lata zamawiam u ciebie 10" Maksutova. :lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie - przeciez nie mozna DALL-KIRKHAM'a porownywac z R-C. Na R-C jeszcze za biedny jestem - bo trzeba tu w super montaz inwestowac. A taki Dall do planet to juz nie az taki.

 

Przyznam szczerze, ze od jakiegos czasu przygladam sie tym Mewlonom i konstrukcji DK. Nie ulega tez watpliwosci, ze sprawca tego jest Waldek. Troche gadalismy na ten temat w Jodlowie. Teraz dolozyl oliwy do ognia tymi fotkami. Wiem jedno - ze nie ma sprzetu uniwersalnego i trzeba miec do planet specjaliste. Oczywiscie APO 150 byloby calkiem niezle, ale 10" DK tez by sobie poradzil ;)

 

Przy tak dlugich F to chyba nie byloby takie trudne, tym bardziej, ze przeciez wtorne lusterko jest sferyczne.

 

Aha - i jest jeszcze jeden argument - mam balokon na pld strone, wiec mi tu pieknie tancza planetki. DS to tu nie da rady cykac, wiec czas ktory spedzam w miescie moglbym przeznaczyc na fotki HR planet.

 

Boje sie zobaczyc fotke Jowisz z tego Waldkowego Mewlona :shock:

Cos czuje, ze sobie poogladamy Ganimedesa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Ja powiem tylko tak. Nie spotkałem w Polsce zrobionego w domowych warunkach teleskopu w systemie innym niż Newtona.
Z tego co pamietam, to w jakiejs starej Uranii byly zdjecia amatorskiego Cassegraina :)

 

Jak to się mówi? Wyjątek potwierdzający regułę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No niestety :roll: do obliczania, konstruowania i wykonywania Cassegrainów potrzeba większej wiedzy niż ze starej Uranii.

Jedynym wyjątkiem jest uproszczony Cassegrain jakim jest DK bo wymaga zrobienia eliptycznego lustra głównego a wtórne ma sferyczne i można sie amatorsko pokusić o jego wykonanie. Z tego co pamiętam na lustro wtórne nadaje sie mniej wypukła strona obiektywu achromatycznego 50/550 i mamy po problemie, pozostaje tylko wykonać lustro wtórne z Elipsoidą obrotową łatwiejsza do wykonania od Paraboli bo z płytszą asferą :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.