Skocz do zawartości

Nieudany Księżyc


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pierwsze zdjęcie :rolleyes: . Nie mam jeszcze teleskopu wiec zastanawiam się co idzie zrobic samą lustrzanką. Na zdjęciu jest tylko jasna kulka. Mój sprzęt to Olympus E-420 i obiektyw z zestawu max 42mm. Czy idzie coś zrobic, żeby było widac jakieś szczegóły czy to po prostu za mało

P6042594.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniano, zdjęcie prześwietlone.

Możesz zatem ustawiać ręcznie parametry ale jak robisz z reki to nie dawaj czasów dłuższych niż 1/250.

 

Możesz do pomiaru parametrów wykorzystać tryb punktowego pomiaru światła - pewnie go masz. Wyceluj wtedy punkt pomiarowy w tarczę Księżyca i powinno ci w miarę poprawnie to poustawiać. Możesz robić serię z włączonym autobracketingiem, wtedy sobie zobaczysz, które jest najlepiej doświetlone. Ja jeszcze włączam do Księżyca tryb czarno-biały, ale to już kwestia preferencji.

 

Poniżej przykład z fazy zbliżonej do tej z twojego zdjęcia - parametry ISO-400, f/3,6, czas 1/500s.

Ksiezyc.jpg

 

Zatem jeśli zadowalają Cię takie szczegóły - pozycje jasnych kraterów, kształty mórz, postrzępiony terminator - to próbuj, twój sprzęt na to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra. Troche sie poprawilo, ale mysle ze mogloby byc lepiej. Zdjecia robione przed godzina, wiec bylo troche jasno. Prosze o jakas pochwale za poprawe :rolleyes: i jakies dodatkowe wskazowki. Niewyrazne jakies te zdjecia <_<

 

ps. przepraszam za brak polskich znakow, ale cos z klawiatura mi sie stalo.

P6173588.JPG

P6173593.JPG

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agatek daruj sobie wstawanie tak wcześnie... poczekaj aż będzie I kwadra to wtedy jak się ściemni lepiej, tak żeby było smoliście czarne niebo i srebrny księżyc, bo takie pomarańczowe nie wyglądają zbyt efektownie (jak dla mnie), a dzisiaj dojdzie do tego jeszcze jasne niebo z uwagi na późno wschodzący księżyc.

 

Ps. Sorki... gdzie ja znajde smoliście czarne niebo w "białe noce" przy księżycu :D Chodzi o to, że księżyc wschodzi no na wschodzie i tak już jest jasno i jest on nisko nad horyzontem, a w I kwadrze jest wyżej.

 

Pozdrawiam

Kacper

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że teraz nie czas na to by robic fotki księżyca, ale przez ostatnie prawie dwa tygodnie nie miałam aparatu, więc jak teraz nadaża się okazja to próbuje :rolleyes: O tej godzinie jeszcze nie śpie, więc to dla mnie nie problem,a im więcej będę próbowac tym szybciej osiągne lepsze efekty(taką mam nadzieje przynajmniej :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się wstrzymuje. Mogłabym kupić coś za 500zł ale bez sensu. Chciałam kupić chociaż, moim zdaniem, docelowy montaż (HEQ5).

Im dłużej się wstrzymuje tym sprzęt jest droższy :D

 

A z tą rozdzielczością to spróbuje, ale już niestety nie dzisiaj bo się rozchorowałam <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się wstrzymuje. Mogłabym kupić coś za 500zł ale bez sensu. Chciałam kupić chociaż, moim zdaniem, docelowy montaż (HEQ5).

Im dłużej się wstrzymuje tym sprzęt jest droższy :D

 

A z tą rozdzielczością to spróbuje, ale już niestety nie dzisiaj bo się rozchorowałam <_<

 

rozumiem.

 

w ogóle to zdróóówka ;) :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.