Jump to content

Kurwiki w oczach


wimmer
 Share

Recommended Posts

Cześć!

Nie ma pogody, to napiszę, co mi chodzi po głowie (a dokładnie, to po oczach).

Podczas obserwacji pod ciemnym niebem, po około 2 godzinach obserwacji zachodzą w moim oku (obserwuję prawym) dziwne "zakłócenia" w polu widzenia. Pozwoliłem sobie użyć w temacie słowa pewnej posłanki :) . Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy obserwuję większe obszary usiane gwiazdami, w małych powiększeniach. Wygląda to jak jasne, malutkie świecące kropeczki poruszające się w całym moim polu widzenia. Nie chodzi mi o muscae volantes, czyli te martwe, małe "żyjątka" przepływające przez pole widzenia. Moje kurwiki to coś jakby zakłócenia widziane czasem w telewizorze - białe ruchome kropeczki, "mróweczki". Są bardzo małe, mniejsze od widzianych gwiazd, bardzo drobne i gęsto występujące, jednorodnie w całym miejscu, w które popatrzę.

Nie wpływa to ujemnie na obserwację, ale mnie irytuje. Po prostu je widzę. Obraz nie traci na jakości, ale gratis otrzymuję ten "szum". Gdy odwrócę wzrok i zrobię sobie przerwę w obserwacji, to kurwiki znikają, ale potem i tak wracają, nawet szybciej.

Czy ktoś z Was ma podobne zaburzenia podczas obserwacji? Jest na forum jakiś okulista?

Dodam, że wzrok mam dobry. Badałem go kilka razy i nigdy nie miałem problemu z oczami.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Taaa, to chyba normalne.

Moje "kurwiki" wyglądają jak srebrne punkciki poruszające się w polu widzenia mniej więcej od zewnątrz do centrum i zanikające zanim dotrą do środka. Zdarza mi się to raz na jakiś czas odkąd sięgam pamięcią. W trakcie obserwacji mi się chyba nie zdarzyło, ale to o niczym nie świadczy. Nie zauważyłem, żeby mi się to przytrafiało w jakiś konkretnych sytuacjach (np po wysiłku fizycznym, czy przy zmęczonych oczach). Kompletny random.

Jesteś zdrowy (albo obaj jesteśmy chorzy) ;)

-G

Link to comment
Share on other sites

Patrzę i patrzę i nie widzę u siebie żadnych kurwików... :(, albo widzę i nawet nie wiem że je mam, bo się mój mózg przyzwyczaił i je ignoruje (robiąc darki, flaty, biasy i odejmując te wredne kurwiki od wielu terabajtów informacji płynącej z gałki ocznej podczas korowej interpretacji świadomego procesu postrzegania)

Możliwe, że to kwestia niedotlenienia nerwu wzrokowego w pewnym położeniu albo "zmęczenie" kory wzrokowej w mózgu, stąd te artefakty... To tylko moje hipotezy na temat ewentualnej ich etiologii, bo jak wspominałam nie mam pojęcia jak owe kurwiki wyglądają B)

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: Olo, czy od zawsze miałeś te kurwiki? Jeśli nie pamiętasz, to uzbrój sie w cierpliwość i przy każdej obserwacji rób notatki na ich temat, może to przejściowe...

Link to comment
Share on other sites

Ori, spróbuj koniecznie podczas obserwacji w małym powiększeniu. Postaraj się nie skupiać wzroku na jednej gwieździe, ale patrzeć na całe widoczne pole (nie ruszaj okiem). Powinny wystąpić jednocześnie w całym polu.

 

Teraz już nie pamiętam, czy miałem je zawsze. Ale chyba tak. Może rzeczywiście ostatnimi czasy bardziej zwracam na nie uwagę. Tylko nie powinienem się w to bardziej wgłębiać, bo w końcu zacznę obserwować kurwiki a nie gwiazdy :D

 

pozdrawiam

 

P.S: To ja może następnym razem spróbuję je naszkicować :ha:

Link to comment
Share on other sites

Guest inż.konstruktor

wimmer nie martw się. I ja widuje kurwiki. U mnie pojawiają się gdy jestem zmęczony... a ostatnio często taki bywam, to widzę je często.

Link to comment
Share on other sites

Teraz już nie pamiętam, czy miałem je zawsze. Ale chyba tak. Może rzeczywiście ostatnimi czasy bardziej zwracam na nie uwagę. Tylko nie powinienem się w to bardziej wgłębiać, bo w końcu zacznę obserwować kurwiki a nie gwiazdy :D

 

A był jakiś koleś (niestety nie pamiętam jak się nazywał), który już dość dawno temu badał tego typu rzeczy, choć może nie do końca, bo on badał powidoki. Ale w tym celu dawał sobie nieźle po oczach jasnym światłem i notował co widzi. Na dobre mu to nie wyszło, bo wskutek tych badań stracił wzrok.

Link to comment
Share on other sites

Olo - to zjawisko calkiem normalne :). Szczegolnie przy wysilku fizycznym czy psychicznym. Jakby nie patrzac obserwacje astro rowniez naleza do wysilku bo musisz skupic i wytezyc wzrok do okularu. Takze czy ma sie problem z oczami czy wzrok jak sokol - to normalne.

 

Pozdrawiam

Lej

Link to comment
Share on other sites

Po prostu pod ciemnym niebem obserwujemy na granicy szumu. Długie obserwacje podnoszą temperaturę elementu światłoczułego i występuje szum termiczny oraz, jesli jeszcze bardziej chcemy zwiekszyć czułość oka - amp glow. :ha:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.