Skocz do zawartości

Kurwiki w oczach


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Nie ma pogody, to napiszę, co mi chodzi po głowie (a dokładnie, to po oczach).

Podczas obserwacji pod ciemnym niebem, po około 2 godzinach obserwacji zachodzą w moim oku (obserwuję prawym) dziwne "zakłócenia" w polu widzenia. Pozwoliłem sobie użyć w temacie słowa pewnej posłanki :) . Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy obserwuję większe obszary usiane gwiazdami, w małych powiększeniach. Wygląda to jak jasne, malutkie świecące kropeczki poruszające się w całym moim polu widzenia. Nie chodzi mi o muscae volantes, czyli te martwe, małe "żyjątka" przepływające przez pole widzenia. Moje kurwiki to coś jakby zakłócenia widziane czasem w telewizorze - białe ruchome kropeczki, "mróweczki". Są bardzo małe, mniejsze od widzianych gwiazd, bardzo drobne i gęsto występujące, jednorodnie w całym miejscu, w które popatrzę.

Nie wpływa to ujemnie na obserwację, ale mnie irytuje. Po prostu je widzę. Obraz nie traci na jakości, ale gratis otrzymuję ten "szum". Gdy odwrócę wzrok i zrobię sobie przerwę w obserwacji, to kurwiki znikają, ale potem i tak wracają, nawet szybciej.

Czy ktoś z Was ma podobne zaburzenia podczas obserwacji? Jest na forum jakiś okulista?

Dodam, że wzrok mam dobry. Badałem go kilka razy i nigdy nie miałem problemu z oczami.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa, to chyba normalne.

Moje "kurwiki" wyglądają jak srebrne punkciki poruszające się w polu widzenia mniej więcej od zewnątrz do centrum i zanikające zanim dotrą do środka. Zdarza mi się to raz na jakiś czas odkąd sięgam pamięcią. W trakcie obserwacji mi się chyba nie zdarzyło, ale to o niczym nie świadczy. Nie zauważyłem, żeby mi się to przytrafiało w jakiś konkretnych sytuacjach (np po wysiłku fizycznym, czy przy zmęczonych oczach). Kompletny random.

Jesteś zdrowy (albo obaj jesteśmy chorzy) ;)

-G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę i patrzę i nie widzę u siebie żadnych kurwików... :(, albo widzę i nawet nie wiem że je mam, bo się mój mózg przyzwyczaił i je ignoruje (robiąc darki, flaty, biasy i odejmując te wredne kurwiki od wielu terabajtów informacji płynącej z gałki ocznej podczas korowej interpretacji świadomego procesu postrzegania)

Możliwe, że to kwestia niedotlenienia nerwu wzrokowego w pewnym położeniu albo "zmęczenie" kory wzrokowej w mózgu, stąd te artefakty... To tylko moje hipotezy na temat ewentualnej ich etiologii, bo jak wspominałam nie mam pojęcia jak owe kurwiki wyglądają B)

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: Olo, czy od zawsze miałeś te kurwiki? Jeśli nie pamiętasz, to uzbrój sie w cierpliwość i przy każdej obserwacji rób notatki na ich temat, może to przejściowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori, spróbuj koniecznie podczas obserwacji w małym powiększeniu. Postaraj się nie skupiać wzroku na jednej gwieździe, ale patrzeć na całe widoczne pole (nie ruszaj okiem). Powinny wystąpić jednocześnie w całym polu.

 

Teraz już nie pamiętam, czy miałem je zawsze. Ale chyba tak. Może rzeczywiście ostatnimi czasy bardziej zwracam na nie uwagę. Tylko nie powinienem się w to bardziej wgłębiać, bo w końcu zacznę obserwować kurwiki a nie gwiazdy :D

 

pozdrawiam

 

P.S: To ja może następnym razem spróbuję je naszkicować :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już nie pamiętam, czy miałem je zawsze. Ale chyba tak. Może rzeczywiście ostatnimi czasy bardziej zwracam na nie uwagę. Tylko nie powinienem się w to bardziej wgłębiać, bo w końcu zacznę obserwować kurwiki a nie gwiazdy :D

 

A był jakiś koleś (niestety nie pamiętam jak się nazywał), który już dość dawno temu badał tego typu rzeczy, choć może nie do końca, bo on badał powidoki. Ale w tym celu dawał sobie nieźle po oczach jasnym światłem i notował co widzi. Na dobre mu to nie wyszło, bo wskutek tych badań stracił wzrok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo - to zjawisko calkiem normalne :). Szczegolnie przy wysilku fizycznym czy psychicznym. Jakby nie patrzac obserwacje astro rowniez naleza do wysilku bo musisz skupic i wytezyc wzrok do okularu. Takze czy ma sie problem z oczami czy wzrok jak sokol - to normalne.

 

Pozdrawiam

Lej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.