Skocz do zawartości

Shelf Cloud - czyli historia pewnej burzy


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wreszcie przeszedł (pierwszy raz od 2 miesiecy) u mnie arcus (shelf cloud). W sumie tak przypadkowo zobaczyłem przez okno że coś ciemnego na horyzoncie, i niedługo po porannej pobudce (no dobra o 11:30 :P) trzeba było sie zerwać i iśc na dwór. Ze 2 miesiące czekałem na to zjawisko (to mój drugi arcus w tym roku, pierwszy był w czerwcu, ale to było pod wieczór i mi zdjęcia nie wyszły).

Nie był może jakiś mega wielki shelf cloud, ale trzeba się cieszyć, ze był. Deszcz później był wprawdzie intensywny, ale dość krótkotrwały (ok 10 minut), po czym dość szybko się przejaśniło. O dziwo wyładowań żadnych nie słyszałem.

 

58563423.jpg

 

 

34523387.jpg

 

 

58894451.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorkiem trafił się kolejny shelf cloud, znacznie lepszy od tego z rana. Na żywo super to wyglądało niczym zbliżający się armagiedon ;). Parę razy pogrzmiało z daleka, i zerwał się wiaterek, który zmuchnął mi czapkę z głowy. Fajnie się oglądało, ale trzeba było się spieszyć, aby zdążyć do domu przed deszczem. Podobnie jednak jak rano,  krótka intensywna ulewa, i później już tylko czyste niebo. Wyładowań nie było (poza kilkoma wcześniejszymi słyszanymi z daleka).

 

33992318.jpg

 

 

95566434.jpg

 

 

26393350.jpg

 

 

67730816.jpg

 

 

61735575.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wał chmurowy z dzisiejszego poranka (7:20, Budy Dłutowskie). W całej Polce obecnie mamy jeden wielki układ burzowy od Wrocławia po Warszawę i od Krakowa po Gdańsk.

W sumie nic specjalnego ale w mojej okolicy w tym roku to dopiero drugi w miarę wykształcony "arcus" także zamieszczam kilka fotek.

 

Panorama 1 _.jpg

 

Panorama 2 hdr.jpg

 

Panorama 2_.jpg

 

Tym razem wał chmurowy przemieszczał się bardzo szybko. Różnica pomiędzy powyższymi zdjęciami (pierwszym i drugim) to około 1 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Wrzucam zdjęcia Shelf Cloud (wału szkwałowego) z 15 czerwca.

Była to moja najbardziej "okazała" obserwacja w tym roku. Ostatnio przechodzą u mnie burze ale raczej w godzinach nocnych więc zdjęcia wychodzą kiepskie :/

 

Wrzucam dopiero teraz, ponieważ miałem problem ze złożeniem panoram. Stalker doradził mi Hughina (dzięki!) i efekty są super :)

 

1 sh cl C HDR Pano AF.jpg

 

2 sh cl C HDR Pano AF.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zdjęcia Shelf Cloud (wału szkwałowego) z 15 czerwca.

Była to moja najbardziej "okazała" obserwacja w tym roku. Ostatnio przechodzą u mnie burze ale raczej w godzinach nocnych więc zdjęcia wychodzą kiepskie :/

 

Świetne zdjęcia. Ciekawy efekt z linią energetyczną na pierwszym planie, jakby "rodziła się" z chmury :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, bo nad 3miastem częściej obserwuję regularny wałek, koncentrycznie rozchodzący się wokół centum burzy.

Ten przedwczorajszy zasuwał chyba 100 na godzinę, spód chmury nad nim był bardzo wysoko, opad po pół godzinie - lało jak cholera.

 

DSC06433m.jpg

 

Jak się takie coś nazywa?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, bo nad 3miastem częściej obserwuję regularny wałek, koncentrycznie rozchodzący się wokół centum burzy.

Ten przedwczorajszy zasuwał chyba 100 na godzinę, spód chmury nad nim był bardzo wysoko, opad po pół godzinie - lało jak cholera.

 

post-20172-0-91253900-1341867139_thumb.jpg

 

Jak się takie coś nazywa?

 

Ciekawe. Jeśli jest oddzielony od chmury, to może być roll cloud. Zresztą tak wygląda :)

 

Tutaj są fajne zdjęcia znad wody: http://ocean.am.gdyn.../rollcloud.html Roll cloud jest tutaj nazywany "chmurą wiru poziomego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zupełnie oddzielony - znacznie niżej i jak pisałem nieźle goni. Zalegający nad nim naleśnikostratus jest zupełnie nieruchawy i marudzi w miejscu godzinami. Czasem zwisa z niego jakiś opad i wyjątkowo spektakularnie wygląda moment, kiedy "wałek" przelatuje przez te opady i rozchodzi się jak fala uderzeniowa od eksplozji.

Shelf clouds, jak wcześniej w tym wątku, za moim oknem towarzyszą niższym chmurom.

PS:

To raczej nie to, co w linku. Tam jest pod czystym niebem, u mnie ta formacja była ewidentnie pchana podmuchem wyjątkowo obfitego opadu w centum burzy. Szkoda, że nie ma możliwości porównania, co działo sie powyżej (czy wypiętrzył się jakiś nimbus, czy coś tam).

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie to, co w linku. Tam jest pod czystym niebem, u mnie ta formacja była ewidentnie pchana podmuchem wyjątkowo obfitego opadu w centum burzy. Szkoda, że nie ma możliwości porównania, co działo sie powyżej (czy wypiętrzył się jakiś nimbus, czy coś tam).

 

Ten link był tylko przykładem właśnie z powodu czystego nieba - dobrze widać tutaj wał. W sieci jest dużo zdjęć roll clouds - na wielu z nich wałowi towarzyszą inne chmury. Obstawiam roll cloud, ale z niecierpliwością czekam na wypowiedzi forumowych ekspertów od chmur wszelakich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ten link był tylko przykładem właśnie z powodu czystego nieba - dobrze widać tutaj wał. W sieci jest dużo zdjęć roll clouds - na wielu z nich wałowi towarzyszą inne chmury. Obstawiam roll cloud, ale z niecierpliwością czekam na wypowiedzi forumowych ekspertów od chmur wszelakich :)

 

Dopiero dzisiaj się przetoczyłem przez ten wątek i zobaczyłem zdjęcie Fredrixxona (swoją drogą bardzo dobre :dobrze: ).

Tak jak pisze Stalker to zdecydowanie wygląda jak roll cloud. W tym wypadku powstał prawdopodobnie w wyniku zjawiska "outflow boundary" (nie znam polskiego tłumaczenia, czasami mówią "prąd zstępujący" ) czyli szybkiego napływu zimnego powietrza z układu burzowego nad wygrzany teren. Można powiedzieć, że jest to mikro front atmosferyczny :) . Zjawisko może mieć charakter lokalny (tak jak w opisywanym przypadku) lub mezoskalowy (jak np chmury rotorowe które opisywałem w tym wątku: http://astropolis.pl...owa-roll-cloud/ ).Na tej granicy powstają czesto shelf cloudy (lokalnie) lub roll cloudy (w większej odległości od komórki burzowej).

 

Tutaj mamy dość dobry opis tego zjawiska:

http://en.wikipedia....utflow_boundary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj rano przez Dolny Śląsk przechodził intensywny front chłodny z niezwykle efektownym kołnierzem szkwałowym. Można się było poczuć jak w Oklahomie :)

 

Byłem pewien, że dzisiaj zobaczę Twoje zdjęcia, ale nie wiedziałem, skąd będziesz je robił :) Przechodziło "to" nad Komorowem (3 km od Radka) ok. 8:30, ale ponieważ mam okna od wschodu i południa, a front jak zwykle szedł od zachodu, nie mam takiej pięknej perspektywy, widziałem chmury od dołu i z tyłu :(

 

post-730-0-97009800-1345638130_thumb.jpg

 

Było jednak widać w oddali fantastycznie wyglądające fale deszczu, przypominające pasma cienia tuż przed całkowitym zaćmieniem Słońca (z tym że pasma cienia dodatkowo falują), wiał silny, porywisty wiatr, a na polach unosiły się kłęby piasku i gleby jak na wydmach :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem do Ciebie zadzwonić, ale pomyślałem, że pewnie jeszcze śpisz... A długo obserwowałem jak się zbliżało, zauważyłem jak tylko pojawiło się nad horyzontem.

 

Jeszcze dodam małą ciekawostkę. Przez "dziurę" w chmurach przez chwilę można było dostrzec warstwową strukturę wału burzowego niejako od wewnątrz.

 

DSC_8901.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiejsza chmurka mnie zaskoczyła więc zrobiłem tylko kilka zdjęć telefonem. Niestety z centrum Wrocławia

zauważyłem ją dopiero gdy znalazła się tuż nade mną

 

2012-08-22 08_53_03+.jpg 2012-08-22 08_53_12g.JPG

 

2012-08-22 08_53_20g.JPG 2012-08-22 08_54_50g.JPG

 

2012-08-22 08_55_21g.JPG

 

przesuwała się bardzo szybko i po kilku minutach mnie wyprzedziła

 

2012-08-22 08_58_51g.JPG

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem do Ciebie zadzwonić, ale pomyślałem, że pewnie jeszcze śpisz... A długo obserwowałem jak się zbliżało, zauważyłem jak tylko pojawiło się nad horyzontem.

 

Jeszcze dodam małą ciekawostkę. Przez "dziurę" w chmurach przez chwilę można było dostrzec warstwową strukturę wału burzowego niejako od wewnątrz.

 

Trzeba było dzwonić albo SMS napisać :) Dzisiaj wstałem wyjątkowo wcześnie, punktualnie o 8:00, bo musiałem zadzwonić, i dlatego upolowałem burzę.

 

A jako uzupełnienie Twojego zdjęcia - mam ten sam fragment chmury, ale widziany z nieco innej perspektywy:

 

post-730-0-34992700-1345663597_thumb.jpg post-730-0-07017300-1345663607_thumb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy wał szkwałowy nad Poznaniem:

 

FRONT SZKWAŁOWY I.JPG

 

FRONT SZKWAŁOWY II.JPG

 

FRONT SZKWAŁOWY III.JPG

 

Udało mi się złapać początek tej burzy z nieco innej perspektywy:

 

IMG_5069.jpg IMG_5071.jpg IMG_5074.jpg

 

IMG_5075.jpg IMG_5076.jpg IMG_5077.jpg

 

Struktury widoczne w chmurach, kolor oraz wzmagający się z każdą chwilą wiatr robiły naprawdę niesamowite wrażenie...

 

Pozdrawiam,

Michał

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.