Skocz do zawartości

Shelf Cloud - czyli historia pewnej burzy


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

zdaje się, że dokładnie tę samą chmurę widziałem około 16:40 we Wrocławiu

bardzo szybko przemieszczała się na wschód

niestety nie miałem ze sobą aparatu aby uwiecznić to zjawisko, a szkoda bo wrażenie było niesamowite :o

u nas nie spadła z tej chmury ani kropla

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że nie porobiłes zdjęc z bliska :( byłyby jeszcze lepsze ujęcia. ale i tak super!

 

Bamus, specjalnie z dedykacją dla Ciebie :icon_biggrin:

 

1. Fractostratusy zwisające z czoła chmury szelfowej (zdjęcie zrobione gdy chmura była bezpośrednio nad moją głową)

 

AF_2 fractocumulusy.jpg

 

2. Tył chmury szelfowej tuż po jej przejściu (zrobione kompakcikiem więc szału nie ma :) )

 

 

 

tył chmury szelfowej.jpg

AF_1.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze groźnie to wygladalo.

 

Sory za oftopa ale niech mnie ktoś poprawi bo może się mylę, ale ostatnio dużo "grzebie" po sieci za informacjami pogody "dziś a wczoraj", również pytam po rodzinie i z tego co przeczytalem i uslyszałem to dzisiejsza pogoda (burze w lecie, skąpe w śnieg zimy itp itd) w stosunku lat ubieglych 20-30 jest bardzo nieobliczalna.

 

Przykładem są bardzo gwałtowne burze, silne wiatry, i wspomniane wyżej zimy. Sam osobiście pamiętm jak byłem małym brzdącem to zimy były takie ze ho ho. Zaspy sięgały "metrów". A teraz .... jak spadnie pół metra sniegu to prawie klęska żywiołowa.

 

Dodam ze mieszkam w Beskidzie Niskim. Małopolskie

 

Howk Bracia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bamus, specjalnie z dedykacją dla Ciebie :icon_biggrin:

 

wow, dzięki, dla mnie rewelka!!!! brakuje mi polskich burz, bo tu na wyspach atlantyckie powietrze i chłodniejsze podłoże nie pozwala na takie pieknie rozwinięte chmury burzowe :(

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może i ja pokażę swoje zdjęcia, które jakiś czas temu zrobiłem.

nic nie zapowiadało burzy, miała przejść "bokiem", jeden front szedł z 15 km od miejsca w którym byłem i nie spodziewałem się, że i tam zwita coś takiego.

 

komórka która poruszała się jakiś tam kawałek ode mnie.

burz.jpg

 

natomiast po jakiejś mniejszej chwili pojawiło się przede mną to:

burz12.jpg

burz2.jpg

burz3.jpg

burz5.jpg

burz4.jpg

 

burz6.jpg

burz7.jpg

burz8.jpg

 

zdjęcia robione przy różnym czasem eskpozyji i z różną przesłoną.

Powiem szczerze, że groźnie to wyglądało, może nie aż tak widowisko jak pokazują to zdjęcia Lukasz83.

do tego porządny wiaterek i grad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie kombinuję, że skoro obserwowaliśmy tę samą chmurę to możemy wyznaczyć jej prędkość

nad moją głową przepłynęła około 16:40, a u Ciebie była około 20:00 czyli nasze obserwacje dzieli 3,33 godziny. Odległość między nami (zakładam, że obserwowałeś z okolic Pabianic) to około 175 km, a stąd prędkość chmury to około 52 km/h (o ile poruszała się w linii prostej)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę! Fascynujące. Czy ta 'shelf cloud' nie nosi przypadkiem nazwy Arcus? ( http://meteorologiczny.blog.onet.pl/2,ID331418673,index.html )

 

Dzisiaj miałam sny o jakiejś zbliżającej się olbrzymiej nawałnicy. Była shelf cloud, wszystko wyglądało przerażająco, a kolory miało dokładnie takie, jak na zdjęciach 7,8,9 użytkownika mlody188. A sen był koszmarny, bo nie wzięłam ze sobą aparatu na takie widowisko! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę! Fascynujące. Czy ta 'shelf cloud' nie nosi przypadkiem nazwy Arcus? ( http://meteorologiczny.blog.onet.pl/2,ID331418673,index.html )

 

 

Arcus cloud to ogólna nazwa dla wszytkich typów chmur tworzących swoisty wał chmurowy. Wśród nich wyróżniamy chmury szelfowe (shelf cloud) czyli to co powyżej, chmury stropowe (wall cloud) występujące najczęściej w superkomórkach (i często będących zaczątkiem tornada) oraz tzw roll cloud (czyli między innymi sławna "Morning Glory").

 

Ale tak, można powiedzieć, że shelf cloud to to samo co arcus cloud :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeszcze jedna uwaga - może lepiej mówić po prostu chmura szelfowa zamiast shelf cloud. Skoro mamy polski odpowiednik tego angielskiego terminu to wypadałoby raczej go stosować :)

Prawdę mówiąc "chmura szelfowa" to też nie jest polskie określenie, tylko zwykła kalka z angielskiego. Od dawna używane polskie odpowiedniki łacińskiego arcus to kołnierz (lub wał) szkwałowy, lub kołnierz (lub wał) burzowy. Można też spotkać "chmura szkwałowa", lub "chmura rotorowa". Tak podaje Słownik Meteorologiczny IMGW z 2003 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz jak możesz to napisz gdzie masz ta działkę?

Anva

 

W takie malutkiej wiosce Budy Dłutowskie (10 km od Pabianic) :)

Właśnie tak się zastanawiałem bo Twoje zdjęcia są bardzo podobne do moich :D

 

EDIT (22:21)

 

Bo ja mieszkam jakieś 10km na południowy zachód od Dłutowa ,koło Zelowa

Anva

 

I to wiele wyjaśnia :D

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.