Skocz do zawartości

Obserwacja plam słonecznych.....


aspiryn3

Rekomendowane odpowiedzi

Takie badpixele jak ostatnio bywały, mogłyby być problematyczne, choć pewnie tą ostatnią miałbyś szansę jakoś dojrzeć.

 

Hej, to jest wycinek postu napisanego przez Iro 10 czerwca 2009. Po jakiego czorta zaśmiecasz forum cytatami "ni przypiął, ni przyłatał". Chodzi Ci o "nabicie" licznika postów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie na Słońcu widzę jedną plamę moją lunetą 90x30-90 uzbrojoną w folię Baadera. Nie ma jakiś rewelacji, ale obserwują Słońce codziennie. Może mnie coś w końcu zaskoczy. :astronom:

Widać tylko plamy, obwódek plam o których mówiliście nie widać w ogóle. :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam mam pytanko czy przez bresser venus 76/700 z baaderem będe coś widział? :astronom:

Czy z takim sprzętem obserwcje Słońca będą bezpieczne?

Jeśli tylko zabezpieczysz folię przed wypadnięciem z oprawy lub razem z nią, to tak. Pamiętaj jednak,że bezpieczeństwo tego, co zmajstrujesz musi -MUSI być stuprocentowe. Sprawdza się albo bardzo ciasne osadzenie na/w tubusie przez warstwę jakiejś gumy czy gąbki, nieczułe na wiatr [np. silny podmuch wiatru od strony otwartej celi lustra głównego] czy potrącenie ręką, wstrząs itp. W razie jakichkolwiek wątpliwości stosuj dodatkowe zabezpieczenie/mocowanie [np. z pasków mocnej taśmy klejącej]. Aha, z oczywistych wzgledów nie próbuj korzystać z szukacza, chyba,że zabezpieczonego również folią Baadera. Najprościej i najbezpieczniej jest celować na minimalny cień teleskopu.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi powiedzieć, zależy, co to za luneta. Jeśli masz pod nią statyw, a optykę ma solidna, to zobaczysz nią więcej niż np. lornetką 50mm uzbrojoną w folie Baadera [uwaga na bezpieczeństwo jeszcze większa, bo dotyczy obu oczu!!!], bo zdecydowanie większe powiększenie da tu trochę większa rozdzielczość szczegółów. Ale jak to już będzie w konkurencji z Newtonem 76mm? Myślę,że z 50-tką wygra jednak Newton, ale to zależy od wielu rzeczy, których nie jestem w stanie przewidzieć. Apertura teleskopu jednak wiesza,z drugiej strony już nie refraktor [mniejszy kontrast], no i sprawe moga załatwić dziadowskie okulary z kompletu. Mogę Ci dalej wróżyć z fusów... W każdym razie zrób najpierw Baadera na tego Newtona, jak coś zostanie to na tę lunetkę -parę cm folii więcej to tylko parę zł, a koszt przesyłki jeden i ten sam.

Na pewno nie ma co się bawić w te 30x50, jeśli nie masz statywu lub nie możesz go czymś zastąpić [mocowanie lunetki do balustrady balkonu/drzewa/słupa gumą bagażową itp.]. Z drugiej strony, to taka lunetka wymaga mniej przygotowań do obserwacji niż najmniejszy Newton. Wiec jeśli rozkład dnia rzadko pozwala Ci na dzienne obserwacje, to taki "szybki" sprzęt może się przydać a nawet okazac praktyczniejszy. Ja z braku czasu w charakterze teleskopu słonecznego używam małej lunety 80/400 na statywie, mimo jej ograniczeń. Znacznie prościej i szybciej wystawiam ją na balkon niż główny teleskop, a efekty nie najgorsze. Decyzję musisz podjąć jednak sam.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam mam tym razem pytanie z innej beczki ale dalej ze Słońca, am mianowicie dzisiaj (22.10.10) o godz 15.30 obserwowałem Słońce przez mojego bressera metodą projekcji. Gdy rzutowałem przez okular 20mm, widziałem na tarczy 3 malutkie plamki. Były nieruchome, cały czas pozostawały na tarczy Słońca, lecz były dziwnie ustawione. Dwie były nad sobą, a trzecia po prawej stronie tej drugiej, więc po połączeniu ich otrzymalibyśmy trójkąt. Dosyć duży.

Gdy rzutowałem przez okular 12.5mm, to już ich nie widziałem. Tak samo z 4mm. Czy to mogły być plamy słoneczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, dlaczego nie było ich widać przez okular 12.5 mm, a jedynie przez 20mm?

Nie wiem jaką ogniskową ma twój teleskop i jakie pole maję te okulary, ale najprawdopodobniej przy krótszych ogniskowych nie widziałeś całej tarczy słonecznej tylko jej fragment (bez plam)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Witam! Miałbym kilka pytań co do plam słonecznych. Odpowiedzi wolał bym uzyskać w postaci polecenia jakiejś książki lub podania linku jakiejś strony. Każde informacje: szczegółowe lub ogólne mi się przydają, wiem że trochę jest tych pytań, ale chcę przeprowadzić sobie małe badania Słońca. Chciałbym się dowiedzieć jaki wpływ na aktywność słoneczną mają plamy? Jak one same powstawają? Czy są przyczyną wybuchów i wyrzutów plazmy na Słońcu? Jaki wpływ mają plamy a co z tym idzie aktywność słoneczna na ziemską magnetosferę i zorzę polarną a także na klimat na Ziemi? A także co do obserwacji plam, czy są jakieś numeracji ich wielkości itd.? I wszelkie informacje powiązane z tymi tu pytaniami. Im więcej poleconych książek i udzielonych tu informacje tym lepiej dla mnie. I z góry dziękuje!! :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na właściwie wszystkie Twoje pytania z powodzeniem odpowie książka "Na tropie tajemnic Słońca" /Kippenhahn Rudolf/. Książka wydana 14 lat temu nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Co do numeracji, jest to sprawa względna i umowna. Jest numeracja narzucona aktywnych regionów, wykorzystywana np. na stronie SOHO i wielu obserwatoriów. Można stosować, własną numerację grup plam, np. zaczynając każdą nową grupę pojawiającą się w nowym miesiącu od nr.1 (TOS). Co do wielkości, to możemy mierzyć powierzchnię plam, oraz tzw. typ kwalifikacyjny grupy - przez co również możemy określać aktywność Słońća.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.