Skocz do zawartości

Betelgeuse się kurczy


Iro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przepraszam, że ponawiam będące już tutaj pytanie, ale nie ukrywam, że ta betelgeuse niemal spędza mi sen z powiek :blink: Czy aby na pewno eksplozja betelgeuse nic nam nie zrobi? Wikipedia polska, angielska, i kilka innych, wydaje mi się naukowych stron, twierdzą, że nie. http://wyborcza.pl/1,75248,6711779,Betelge...eksplozji_.html - tutaj jednak gazeta wyborcza twierdzi co innego :unsure: Wiem, że gazeta wyborcza to nie jest pewne źródło informacji astronomicznych, ale jednak troche mnie to zaniepokoiło. Z tego co czytałem, to betelgeuse po zeszłych badaniach okazała się być oddalona o 640 lat świetlnych od ziemi, a nie o 430 jak wcześniej sądzono. Czyżby ostatnio zmieniło się coś na nasza niekorzyść? Widzę, ze wszyscy tutaj czekają na wybuch supernowej, a ja wolałym, aby nic tak blisko nie wybuchało. Na strone NASA było napisane, że aby supernowa nam zagroziła, musiałaby być najwyżej 26 lat świetlnych od ziemi. Mam się czego bać? :unsure:

 

Myślę że Wyborcza puściła niezłą Kaczkę Dziennikarską. Nie ma powodu do obaw :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem, to betelgeuse po zeszłych badaniach okazała się być oddalona o 640 lat świetlnych od ziemi, a nie o 430 jak wcześniej sądzono. Czyżby ostatnio zmieniło się coś na nasza niekorzyść?

skoro z nowych pomiarów wyszła większa odległość to raczej zmieniło się na korzyść :P

a te pomiary i tak są bardzo niedokładne, plus minus 100 lat świetlnych, więc tak naprawdę niewiele się zmieniło, 400 czy 600 to po prostu kilkaset i nie wiadomo dokładnie ile.

 

o, a tutaj ciekawe informacje: (panasmaras - to o co pytałeś!)

http://www.astronomycafe.net/qadir/ask/a11146.html

wielkość po 1 roku: 26 sek łuku

wielkość po 150 latach: jak księżyc w pełni

ale na przykład pisze że jasność wzrośnie miliard razy, ciekawe kto jest bliższy prawdy.

no ale to wszystko i tak są grube szacunki jak sądzę...

Edytowane przez szuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuu,

 

http://www.astronomycafe.net/qadir/ask/a11146.html

 

ale na przykład pisze że jasność wzrośnie miliard razy, ciekawe kto jest bliższy prawdy.

 

 

Na tej stronie to jakieś głupoty piszą jeśli chodzi o jasności... Po pierwsze, Księżyc w pełni ma jasność -13 mag (a nie -18 mag). Jeśli zaś chodzi o supernowe, to Betelgeuse stałaby się supernową II typu. Supernowe II typu mają jasność absolutną rzędu -15 mag do -17 mag. Zważywszy na to, że Betelgeuse znajduje się w odległości około 500 lat świetlnych od nas, łatwo obliczyć, że jasność obserwowana takiej supernowej wyniosłaby -9 do -11 mag...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkość po 1 roku: 26 sek łuku

wielkość po 150 latach: jak księżyc w pełni

 

Oszacujmy:

Odległość Betelgeuse 430 lat świetlnych = 4,1 bld km

Prędkość rozszerzania się mgławicy = ?, przyjmijmy 1100 km/s (aktualna prędkość rozszerzania się mgławicy Krab)

Zatem średnica mgławicy po 1 roku to 70 mld km

Dzieląc te dwie wielkości przez siebie otrzymujemy kąt 3,5"

Księżyc w pełni ma ok. 1800" zatem tą średnicę mgławica osiągnie po 514 latach.

 

To wszystko oczywiście jest proporcjonalnie zależne od prędkości rozszerzania się mgławicy której nie znamy - chyba że ktoś dysponuje danymi o prędkości rozszerzania się takich obiektów w początkowych latach istnienia.

Pamiętajmy jeszcze o tym, że supernowa Tychona jakoś nie wygenerowała jasnej mgławicy widocznej w zakresie widzialnym.

Jako że się nie znam na SN proszę z podejść do moich wyliczeń z rezerwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkość rozszerzania się mgławicy = ?, przyjmijmy 1100 km/s (aktualna prędkość rozszerzania się mgławicy Krab)

...

To wszystko oczywiście jest proporcjonalnie zależne od prędkości rozszerzania się mgławicy której nie znamy - chyba że ktoś dysponuje danymi o prędkości rozszerzania się takich obiektów w początkowych latach istnienia.

Prędkość ekspansji spada z czasem z powodu tarcia wewnętrznego i oporu ośrodka międzygwiazdowego. Średnie prędkości ekspansji supernowych typu II wynoszą ok. 10,000 km/s zaraz po wybuchu i w ciągu pierwszych stu dni spadają zauważalnie, do kilku tysięcy km/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomeqp, zaczynasz popadać w paranoję. :D Jest milion bliższych rzeczy, które mogą nas unicestwić. Począwszy od rozpędzonej ciężarówki a skończywszy na wirusie "Świńskiej grypy". Nasze Słonko też może nam dać popalić. I to dosłownie. Co komu pisane, to go nie ominie. Więc przestań się zamartwiać rzeczą nad którą nie masz żadnej władzy, a zacznij robić coś przyjemnego, (np. obserwować niebo), aby zabić czający się w Tobie strach.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Toś mnie rozłożył na łopatki. Szukasz zagrożen? Podpowiem. W telewizji widziałem gościa, który odkąd pamięta nie jadł zupy, ponieważ obawiał się, że wpadnie mu do niej kawałek tynku z sufitu. Inny nie przesypiał spokojnie żadnej nocki, bo miał stracha, że frędzle w dywanie są źle uczesane. I wstawał po kilka razy, żeby je ładnie uczesać. Daj sobie na wstrzymanie, umrzesz mniej zestresowany. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny nie przesypiał spokojnie żadnej nocki, bo miał stracha, że frędzle w dywanie są źle uczesane. I wstawał po kilka razy, żeby je ładnie uczesać.

 

:ha: idę wyczesać swoje frędzle...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zadam jeszcze jedno pytanie: wie ktoś z was w którą stronę jest zwrócona oś obrotu Betelgeuse? W większości słyszałem, że gdzieś nie w naszą stronę, ale nie wiem jak jest naprawdę. Podobno ma to duże znaczenie przy rozbłysku gamma i ewentualnych skutkach.

Masz rację - orientacja osi obrotu ma duże znaczenie przy rozpatrywaniu konsekwencji wybuchu, bo według modeli to właśnie równolegle do osi emitowane są dżety i najsilniejsze promieniowanie gamma. Na szczęście w przypadku Betelguese zagrożenie jest minimalne z trzech powodów:

1) Oś obrotu nie jest skierowana w stronę Ziemi

2) Betelguese będzie supernową typu II, więc ilość wydzielonej energii będzie stosunkowo niewielka

3) Odległość od Ziemi to kilkaset lat świetlnych, dla supernowej typu II dość bezpieczną odległością jest już kilkadziesiąt lat świetlnych

 

Aby jednak podtrzymać napiecie;) dodam, że zawsze jest ryzyko, że w pobliżu pojawi się supernowa typu Ia, którą trudno wcześniej przewidzieć. Powstaje ona nie w wyniku eksplozji dużej i jasnej gwiazdy, a na skutek gromadzenia materii przez białego karła, który może być schowany w jakimś ciasnym układzie podwójnym z niezbyt jasną gwiazdą, a przez to pozostać nieodkryty. Jeśli w promieniu 200-300 lat świetlnych mielibyśmy do czynienia z supernową typu Ia, to moglibyśmy to dość poważnie odczuć.

 

A na koniec;) - jest jeszcze zagrożenie błyskami gamma. W przypadku najsilniejszych błysków, prawdopodbnie taka eksplozja gdziekolwiek w obrębie naszej Galaktyki (a na pewno w obrębie kilku tys. lat świetlnych) spowodowałaby zniszczenie warstwy ozonowej i silną jonizację. Dla zobrazowania energii takich błysków wykres:

 

grb080319b_lc_10_shifted.gif

 

To jasność poświaty w zakresie widzialnym po ubiegłorocznym błysku - był praktycznie widoczny gołym okiem... z odległości ponad siedmiu miliardów lat świetlnych.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie mogę się doczekać kiedy Oriona będzie widać z Polski. :helo: Nie wiem czy ta gwiazda "wybuchnie" ale z chęcią zobaczę jak się "kurczy" i zmienia jasność. A właśnie, co do wybuchu to nie wiemy czy nastąpi za 2 lata czy za 200 lat? Ja się zbytnio na tym nie znam. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, co do wybuchu to nie wiemy czy nastąpi za 2 lata czy za 200 lat? Ja się zbytnio na tym nie znam. :Boink:

może wybuchnąć w każdej chwili(co jest mało prawdopodobne,) ale może też za kilka tysięcy lat ;)

 

a co do zagrożenia to chyba nie ma(promieniowaniem gamma), ponieważ jej oś obrotu nie jest skierowana w stronę Ziemi,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

odkopię trochę temat, bo ESO właśnie opublikowało nową fotkę Betelgezy:

 

eso1121a.jpg

 

i w większej rozdzielczości: http://www.eso.org/public/archives/images/screen/eso1121a.jpg

a wraz nią, ciekawy artykuł: http://www.eso.org/public/news/eso1121/

tu: http://www.eso.org/public/poland/news/eso1121/ polskie tłumaczenie

 

to czesać, czy nie czesać te frędzle? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.