Skocz do zawartości

Odwieczny dylemat "jaki teleskop?"


Sheriour

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów ^^. Od jakiegoś czasu (miesiąc około) interesuję się niebem w stopniu bardziej dokładnym niż odnajdowanie wielkiego wozu i o ile pogoda pozwala, latam z lornetką i poznaję niebo. Ale jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę patrzenia, więc proste odnajdywanie gwiazd, konstelacji czy planet powoli przeradza się w chęć dokładniejszej obserwacji.

 

Po dość dokładnym przeczytaniu przynajmniej kilku for, niemalże całej celestii i ofert przeróżnych sklepów, dalej jestem w kropce. Każdy radzi co innego, a najchętniej każdy każdego "zbywa" syntą 8", która zdaje się być lekiem na całe zło.

 

Mieszkam na obrzeżach Łodzi, na strzeżonym osiedlu z wieloma lataraniami. Okupuję parter, więc żadne balkony ponad latarniami nie wchodzą w grę, mam do wyboru jedynie oświetlony latarniami taras i równie oświetlony (acz niemały) ogródek (za kilka lat to las będzie, póki co same niskie drzewka 1-2 metry). Mam już jedno zacienione miejsce w tym "lasku" upatrzone, gdzie żadna z latarni nie świeci na mnie bezpośrednio (większe drzewa je przysłaniają). Samochód mały, ale mam, więc gdyby udało mi się znaleźć jakieś ustronne miejsce to mógłbym przewozić telepa i byłoby cacy. Ale wiadomo, człowiek nie zawsze będzie miał na to siłę itp itd, a chciałbym móc jednak oglądać coś te 100m od domu.

 

Teraz odnośnie obiektów obserwacji, z pewnością księżyc i planety, a w przyszłości jakieś DS-y z pewnością też nie zaszkodzą. Do astrofoto się nie zabieram, chodzi "tylko" o obserwacje. Jako, że mimo wszystko wolę obserwację księżyca i planet, pomyślałem o refraktorze:

 

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?c...products_id=338

 

ALE jednocześnie widzę mnóstwo opinii, że refraktor to raczej do foto, a porównywalne efekty będą z synty 6", o syncie 8" nie wspominając. Jeżeli chodzi o finanse, to teoretycznie trochę tego jest, ale praktycznie nie chcę przekraczać 1000-1500. Czemu? Bo jak napisałem powyżej, astronomia pasją moją jest od miesiąca, co znaczy, że za miesiąc może już nie być. Chociaż szczerze w to wątpię, bo dawno już mnie nic tak nie wkręciło i póki co zainteresowanie nie spada (a wręcz mocno rośnie). Mimo wszystko, fortuny póki co w to inwestować nie chcę, a jednocześnie mieć w miarę porządnego telepa do obserwacji.

 

Tak więc wybór jest pomiędzy syntą 8" (każdy kto chce kupować 6", słyszy że lepiej dozbierać do 8", więc 6" raczej odpada), a "jakimś" refraktorem, najprawdopodobniej tym, który podałem w linku. Wyczytałem, że refraktor jest łatwiejszy w konserwacji, więc dla początkującego to plus. No ale będzie na paralaktyku, więc zanim opanuję to ustrojstwo trochę czasu minie, dlatego tym bardziej skłaniałbym się ku dobsonowi.

 

Jak ktoś ma lepsze propozycje w tym zakresie cenowym, też bym się ucieszył ^^.

 

Trochę dużo tutaj gadaniny, ale chyba sytuacja zarysowana dostatecznie ^^. Bardzo proszę o jakąś radę.

Edytowane przez Sheriour
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje warunki na obserwacje nie są zbyt dobre, więc myślę, że lepiej byłoby kupic coś mobilnego, łatwiej wtedy wybrać na obserwacje pod ciemne niebo. Synta jest dość duża i niezbyt dobra do obserwacji planetarnych ze względy na dużą światłosiłę. Uważam że najlepszym dla ciebie rozwiązaniem byłby jakiś mak np.127 na eq3-2. Jest mały łatwo go przenieśc i jest to typowy teleskop planetarny, choć je jaśniejsze ds-y też można zobaczyć. Ustawienie paralaktyka nie jest wcale takie trudne. A jeśli zdecydowałbyś się na synte to proponuje kratownicową. Łatwiej ją przewieść i zajmuje mniej miejca. Wtedy dobrze by było chyba dokupić jakieś filtry na planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem opinie i mnóstwo tekstów o makach, no i rzeczywiście z moimi warunkami wydaje się to być jedyne wyjście, ale szczerze przyznam, że odstrasza mnie cena. Taki maczek 127 to już na starcie wydatek rzędu 2000zł co nijak ma się do 1000-1500, które planowałem wydać... A jak patrzę na tańszego maka-102 to nie wiem czemu, ale jakoś mnie nie przekonuje ^^.

Edytowane przez Sheriour
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.