Jump to content

Odwieczny dylemat "jaki teleskop?"


Sheriour
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów ^^. Od jakiegoś czasu (miesiąc około) interesuję się niebem w stopniu bardziej dokładnym niż odnajdowanie wielkiego wozu i o ile pogoda pozwala, latam z lornetką i poznaję niebo. Ale jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę patrzenia, więc proste odnajdywanie gwiazd, konstelacji czy planet powoli przeradza się w chęć dokładniejszej obserwacji.

 

Po dość dokładnym przeczytaniu przynajmniej kilku for, niemalże całej celestii i ofert przeróżnych sklepów, dalej jestem w kropce. Każdy radzi co innego, a najchętniej każdy każdego "zbywa" syntą 8", która zdaje się być lekiem na całe zło.

 

Mieszkam na obrzeżach Łodzi, na strzeżonym osiedlu z wieloma lataraniami. Okupuję parter, więc żadne balkony ponad latarniami nie wchodzą w grę, mam do wyboru jedynie oświetlony latarniami taras i równie oświetlony (acz niemały) ogródek (za kilka lat to las będzie, póki co same niskie drzewka 1-2 metry). Mam już jedno zacienione miejsce w tym "lasku" upatrzone, gdzie żadna z latarni nie świeci na mnie bezpośrednio (większe drzewa je przysłaniają). Samochód mały, ale mam, więc gdyby udało mi się znaleźć jakieś ustronne miejsce to mógłbym przewozić telepa i byłoby cacy. Ale wiadomo, człowiek nie zawsze będzie miał na to siłę itp itd, a chciałbym móc jednak oglądać coś te 100m od domu.

 

Teraz odnośnie obiektów obserwacji, z pewnością księżyc i planety, a w przyszłości jakieś DS-y z pewnością też nie zaszkodzą. Do astrofoto się nie zabieram, chodzi "tylko" o obserwacje. Jako, że mimo wszystko wolę obserwację księżyca i planet, pomyślałem o refraktorze:

 

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?c...products_id=338

 

ALE jednocześnie widzę mnóstwo opinii, że refraktor to raczej do foto, a porównywalne efekty będą z synty 6", o syncie 8" nie wspominając. Jeżeli chodzi o finanse, to teoretycznie trochę tego jest, ale praktycznie nie chcę przekraczać 1000-1500. Czemu? Bo jak napisałem powyżej, astronomia pasją moją jest od miesiąca, co znaczy, że za miesiąc może już nie być. Chociaż szczerze w to wątpię, bo dawno już mnie nic tak nie wkręciło i póki co zainteresowanie nie spada (a wręcz mocno rośnie). Mimo wszystko, fortuny póki co w to inwestować nie chcę, a jednocześnie mieć w miarę porządnego telepa do obserwacji.

 

Tak więc wybór jest pomiędzy syntą 8" (każdy kto chce kupować 6", słyszy że lepiej dozbierać do 8", więc 6" raczej odpada), a "jakimś" refraktorem, najprawdopodobniej tym, który podałem w linku. Wyczytałem, że refraktor jest łatwiejszy w konserwacji, więc dla początkującego to plus. No ale będzie na paralaktyku, więc zanim opanuję to ustrojstwo trochę czasu minie, dlatego tym bardziej skłaniałbym się ku dobsonowi.

 

Jak ktoś ma lepsze propozycje w tym zakresie cenowym, też bym się ucieszył ^^.

 

Trochę dużo tutaj gadaniny, ale chyba sytuacja zarysowana dostatecznie ^^. Bardzo proszę o jakąś radę.

Edited by Sheriour
Link to comment
Share on other sites

Twoje warunki na obserwacje nie są zbyt dobre, więc myślę, że lepiej byłoby kupic coś mobilnego, łatwiej wtedy wybrać na obserwacje pod ciemne niebo. Synta jest dość duża i niezbyt dobra do obserwacji planetarnych ze względy na dużą światłosiłę. Uważam że najlepszym dla ciebie rozwiązaniem byłby jakiś mak np.127 na eq3-2. Jest mały łatwo go przenieśc i jest to typowy teleskop planetarny, choć je jaśniejsze ds-y też można zobaczyć. Ustawienie paralaktyka nie jest wcale takie trudne. A jeśli zdecydowałbyś się na synte to proponuje kratownicową. Łatwiej ją przewieść i zajmuje mniej miejca. Wtedy dobrze by było chyba dokupić jakieś filtry na planety.

Link to comment
Share on other sites

Przejrzałem opinie i mnóstwo tekstów o makach, no i rzeczywiście z moimi warunkami wydaje się to być jedyne wyjście, ale szczerze przyznam, że odstrasza mnie cena. Taki maczek 127 to już na starcie wydatek rzędu 2000zł co nijak ma się do 1000-1500, które planowałem wydać... A jak patrzę na tańszego maka-102 to nie wiem czemu, ale jakoś mnie nie przekonuje ^^.

Edited by Sheriour
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.