Skocz do zawartości

Dla naszych gości: sprzętowe NOWOŚCI


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Saluto! :salu:

W najnowszym, styczniowym numerze Sky & Telescope przedstawiono kilka interesujących nowości:

:!: TeleVue zaprenzentowało jakiś czas temu okular Panoptic o ogniskowej 41mm i pozornym polu widzenia 68 stopni - daje to najszersze pole widzenia możliwe do uzyskanie z oprawą 2 cale (295$)

:!: Inny ciekawy okular to nowiutki Click-stop zoom 2-4mm. typu Nagler. Ogniskowa ma kliknięcia co pół milimerta pole widzenia stałe równe 50 stopni, wysunięcie źrenicy na 10mm (395$)

:!: Mój osobisty faworyt to dwuelementowy APO-refraktor ED 80mm f/7,5 produkcji Oriona. Powalająca jest cena -TYLKO 429$ za samą rurę :slon: Nawt jeśli optycznie ustępuje nieco TeleVue czy Takahashi, co stosunek :sex: jakości do ceny jest wyjątkowo korzystny

:!: I jeszcze ciekawostka :idea: Okulary TMB o ogniskowych od 4 do 10mm o małym polu widzenia (tylko 30 stopni) z kiepsko odsuniętą źrenicą, zbudowane z trzech klejonych soczewek (trzy soczewki w jednej grupie). Mają to byc najlepsze okulary do planet. (200$)

 

Jak się wam to podoba :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w sprawie tego Oriona,

 

czy to nadaloby sie na travelerka?

po ostatnim urlopie na Fuerteventurze stwierdzam ze przy pomocy BPC ze statywem fotograficznym w ciagu 2 tygodni udalo mi sie zobaczyc wiecej niz przez mt800 przez druga polowe lata (oczywiscie nie liczac Marsa) wystarczyl hotelowy dach i czyste niebo, u nas albo chmurwy albo łuna albo mgla. Teraz szukam czegos co wejdzie do bagazu i da sie samolotem przewieźć.

 

No i najwazniejsze na czym to postawić żeby bylo sztywno i w rozsądnej cenie?

 

Doradźcie Koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kto robi dla Oriona tego APO. Jezeli to Vixen (a oni sporo kiedys robili dla roznych marek) - byloby na pewno OK. Ale Orion rzeczywiscie ostatnio bardziej sprzedaje jakies wynalazki (skonczyly sie czasy wylacznosci na Vixena w USA).

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Orion ma dwie bardzo pochlebne recenzje na Cloudy Nights. Wypadal tak samo jak

TeleVue 10cm przysloniety do apertury 8cm lub minimalnie lepiej. W Niemczech kosztuje juz on jednak 500 Euro.

 

Wada tego sprzetu (w porownaniu np. z Megrezem) jest chyba mechanika. Wszystko wyglada jak Synta. Ponadto obudowa, w ktorej toto siedzi jest zywcem wzieta z modelu 102/500 oferowanego m.in, przez Celestrona i Sky Watchera. Tak wiec troche jest to

denerwujace, ze kupuje 8cm sprzet, zeby mial male gabaryty, a i tak dostaje cos rozmiarow refraktora 10cm. Najchetniej kupilbym sam obiektyw ED z tego Oriona i dal go do oprawienia i zrobienia wyciagu 2" w Polsce. No ale samego obiektywu nikt mi pewnie nie sprzeda.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
ja  w sprawie tego Oriona,  

 

czy to nadaloby sie na travelerka?...

...Teraz szukam czegos co wejdzie do bagazu i da sie samolotem przewieźć.

 

No i najwazniejsze na czym to postawić żeby bylo sztywno i w rozsądnej cenie?

 

Doradźcie Koledzy.

 

Myślę że solidny Drewniany statyw z głowiczką jak z naszej oferty pod lornetkę czy MTO spokojnie wystrczy do takiego trawelerka klasy 80mm 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.