Skocz do zawartości

Okular do newtona f/4.3


gmalan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam problem z wybraniem długoogniskowego okularu do Taurusa 400/1720.

 

Z jednej strony myślałem, że nie ma sensu szaleć i kupować okularu za 2.3k, z drugiej coraz częściej słyszę nagler nagler nagler...

No i jestem w kropce.

 

Mirek gorąco poleca mi Naglera 31mm, którego sam używa w takim sprzęcie i jest bardzo rad. Ale jak sie na to spojrzy to wychodzi źrenica 7,2mm... za to pole prawie 1.5 stopnia! Mamy więc utratę światła spowodowaną bardzo dużą źrenicą, ale za to duże pole widzenia.

 

Z drugiej strony, myślałem o Panopticu 27mm, z którym źrenica wypada już lepiej - 6,2mm, ale za to pole widzenia jest sporo mniejsze - 1 stopień. No i za tym okularem przemawiałaby jego cena (zawsze, w porównaniu z Naglerem, zostaje mi 900 na filtr).

 

Możnaby myślec o troche krótszym Naglerze - np 26mm, w którym pole wychodzi 1.2stopnia, ale czy to ma sens?

 

Uff...

 

Help?

 

Pozdrawiam

-Grzesiek

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze oczy starzeją się z nami, a żrenica robi sie coraz mniejsza z wiekiem :angry:

Zatem najpierw trzeba sobie zerknąć w metrykę urodzenia i zobaczyć, jak to bedzie wyglądało przez najbliższe np. 10 lat ....

Moim zdaniem celuj raczej w ogniskowe poniżej 30 mm.

 

Skopiowane z Astromaniaka - pierwszy post:

Generalnie to leci tak wg badań statystycznych z lat 75-95:

do 20 roku życia 7 mm

do 30 roku życia 6,5 mm

do 40 roku życia 6 mm

do 50 roku życia 5 mm

od 60 roku życia 4 mm

 

MK (coś pomiędzy 6,5 a 6 :P )

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie pole wchodzi w gre?

Pole to im większe tym lepsze.

Bo moze np. XW20. Powerek 86x , źrenica sensowna, niecały stopień pola... :rolleyes:

20mm to troche mało. Źrenica daje radę spokojnie i do 27mm...

 

do 30 roku życia 6,5 mm

do 40 roku życia 6 mm

Tu się mieszczę.

I tak, ja o tym wiem. Co nie do końca rozwiązuje mój problem, bo okularów mieszczących się w mojej źrenicy (okulary do 28mm) trochę jest.

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzcie tylko na mozliwosci oka, to nie one tu głównym ogranicznikiem. Co z tego, że wedle astromaniakowej tabelki bedzie ok dla oka jak dostaniesz szare/siwe tło od słabszego nieba? Na 30mm czy to naglera czy to Pentaxa dostaniesz 7mm, na 20tu milimetrach dostaniesz niecałe 5mm źrenicy. Fizyki nie przeskoczysz...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy, gdzie, coś mi umkneło ?!

A z tym wybywaniem za miasto różnie bywa. Ja bym brał coś w okolicach 5-6 mm źrenicy z jak najszerszym polem.

Bo pod miastem do tego się w sumie sprowadza.

Wtedy będziesz miał 2 w 1, tak żeby i pod miastem był użyteczny z szerokim polem, bo chyba o to chodzi w okularach długoogniskowych.

W sumie pentax, Tele Vue i co tam zapragniesz ;)

 

Z mojego doświadczenia. Jeszcze musisz wziąć pod uwagę, że w 8"F5 newtonie np 33 było znośnie choć i tak jasno.

To w 4,92 w tych samych podmiejskich warunkach - porażka. Więc ja bym nie szalał ze źrenicą bo masz 16"F4,2, zbiera bardzo dużo światła.

W związku z tym Twój teleskop jeszcze bardziej będzie reagował na tło.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzcie tylko na mozliwosci oka, to nie one tu głównym ogranicznikiem. Co z tego, że wedle astromaniakowej tabelki bedzie ok dla oka jak dostaniesz szare/siwe tło od słabszego nieba? Na 30mm czy to naglera czy to Pentaxa dostaniesz 7mm, na 20tu milimetrach dostaniesz niecałe 5mm źrenicy. Fizyki nie przeskoczysz...

Tak, ja to rozumiem. Oczywiście najfaniej by było kupić sobie 2 długie okulary, ale chwilowo mnie na to nie stać.

Staram się więc wyszukać jakiś względny kompromis i dlatego zastanawiam sie nad okularem w okolicach 26mm (+/-1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy, gdzie, coś mi umkneło ?!

ale o co pytasz?

A z tym wybywaniem za miasto różnie bywa.

Wiem! Cicho! Będę!

ja bym nie szalał ze źrenicą bo masz 16"F4,2, zbiera bardzo dużo światła.

W związku z tym Twój teleskop jeszcze bardziej będzie reagował na tło.

Tak, wiem o tym. Dlatego chciałbym dobrać taki okular, który będzie na granicy.

Ja bym brał coś w okolicach 6 mm

Krótkie ogniska już mam i na razie nie mam zamiaru ich zmieniać. Skupmy się na długim ;)

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Krótkie ogniska już mam i na razie nie mam zamiaru ich zmieniać. Skupmy się na długim ;)

 

 

Hehe :) Ja coś czuje, że Gmalan nie czeka na porade, tylko chce żebyśmy go utwierdzili w sensowności zakupu naglera 31 ;) hihihi

 

Wiesz jak jest, jak chcesz długi, to czy łykniesz XW30 czy TV 31 bedzie bez większego znaczenia taktycznego (lol, ale mnie zaraz ktoś pogoni :szczerbaty: ) Tak jak pisał m_jq2ak, przebierając w okularach które tu padają nie zderzysz się z kupą jakosciową. Problemem bedzie jak długo bedzizesz na pole latał... w mróz... o poranku... na kacu... :ha:

 

Szczerze, jak kupisz tego naglera to bedziesz szzcęśliwym userem nagelra, niezależnie od tła ;) Jak kupisz krótsze, bedziesz szcęśliwym posiadaczem 20tki... niezzależnie od pola ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Naglera 31 to zrezygnowałem akurat. Jego legenda jest pociągająca - nie powiem - ale jak sam napisałeś "fizyki nie przeskoczysz".

Co do jeżdzenia to sie okaże, ale moglibyscie mnie przynajmniej mniej zniechęcać ;):P

Z tego co czytałem tu i tam to rózne okulary sprawują się różnie w teleskopach, a szczególnie w jasnych newtonach. Dlatego prosze o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam 21 mm pentax xl, przydałoby się większe pole, choć nie jest źle. Sprawuje się bardzo dobrze w mojej syncie 1500/305.

Swan 33 mm w tym teleskopie - odradzam.

Okulary z górnej półki, będą się dosyć podobnie zachowywać ;)

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skopiowane z Astromaniaka - pierwszy post:

Generalnie to leci tak wg badań statystycznych z lat 75-95:

do 20 roku życia 7 mm

do 30 roku życia 6,5 mm

do 40 roku życia 6 mm

do 50 roku życia 5 mm

od 60 roku życia 4 mm

 

A nie lepiej zamiast kierować się statystyką po prostu sobie zmierzyć przed lustrem? B)

Może wtedy okaże się, że te wszędobylskie, magiczne i graniczne 7mm to w Twoim wypadku mit?

Mam 34lata i źrenicę wyjściową 8-8,5mm (cyborgiem się nie czuję).

Pozdrawiam i życzę udanych pomiarów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)Swan 33 mm w tym teleskopie - odradzam.

Okulary z górnej półki, będą się dosyć podobnie zachowywać ;)

 

Jest świetny jako szukacz.

Będą się lepiej zachowywać.

A jak się kupi Naglery to zawsze można kupić Tele Vue Paracorr'a o czym pisze Mirek tu:

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=22

Dla mnie Nagler31 jest trochę za ciężki do Taurusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.