Skocz do zawartości

Okular do newtona f/4.3


gmalan

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem możliwość spojrzeć przez Naglera 31 w Taurusie f4,3 pod ciemnym Kudłaczowym niebem i nie był to rewelacyjny widok. Nie chodzi o wady optyczne, ale o to że nawet przy obserwacjach obiektów znajdujących się wysoko nad horyzontem (> 60 stopni) tło nieba w okularze było jasne. Na tyle jasne że psuło to już przyjemność z oglądania.

 

Widze że ciekawie robi sie w sprawie średnicy źrenicy. Myślałem że jestem wyjątkiem ze średnicą około 8mm w wieku 32 lat, ale widze że i Jutomi ma podobnie. Tak samo w podlinkowanym przez niego przykładzie, źrenica ma dobrze ponad 8mm.

Co do pomiaru średnicy to jest to żaden problem. Mózg pierwsze co robi to zwiększa źrenice, dopiero potem zwiększa czułość, więc można to zrobić w nocy przy jakimś słabym, rozproszonym światle ale pozwalającym na bezproblemowe czytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zamiast kierować się statystyką po prostu sobie zmierzyć przed lustrem? B)

Może wtedy okaże się, że te wszędobylskie, magiczne i graniczne 7mm to w Twoim wypadku mit?

Mam 34lata i źrenicę wyjściową 8-8,5mm (cyborgiem się nie czuję).

Pozdrawiam i życzę udanych pomiarów...

 

Też wydaje mi się, że to 7mm jest mocno przesadzone. Mam 28 lat i robiłem pomiar średnicy źrenicy u okulisty, wynik 9mm :)

7mm zbyt często jest powtarzane bez żadnej weryfikacji. Mam wrażenie, że tak się to utarło iż np młodzi ludzie, poprzez zasłyszenie, kupują lornetki 10x50 zamiast celować w coś typu 7x50, 8x56 czy 9x63.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybys nie wyjechal do Wawki to bys wpadl na Tapadla spojrzec przez Naglera Roberta i bys wiedzial czy Ci pasuje. ;)

 

A nawet więcej - mam naglera 26mm także mógłbyś sobie porównać 26 vs. 31 . Ja zdecydowałem się do mojego powstającego w bólach 350f4.6 na naglera 26mm. Jak dla mnie to taki kompromis pomiędzy mega polem, a znośnym tłem. Wychodzi mi źrenica 5.6mm, ale i tak planuję dokupić paracorra, także będę miał około 5.6mm/1,15= ~4.9mm.

Na początku myślałem sobie "kurde Nagler31mm - to prawie dwa razy więcej objętości i 1/3~1/4 wagi okularu za zbliżoną cenę :) "

Wadą 26tki jest eyerelief miejszy niż w 31ce - ja osobiście nie obejmuję całego pola w okularach korekcyjnych, a po odwinięciu muszli najbardziej wystającą częścią jes metalowy korpus i można sobie porysować szkła - ale obserwuję bez okularów korekcyjnych, także dla mnie osobiście to nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.