Skocz do zawartości

Jak dobrze wydać 2,5 tyś.


Asieńka

Rekomendowane odpowiedzi

Już dobrze...dobrze, to ja napisałem :unsure: , mam nadzieję, że nie będę musiał teraz przepraszać wszystkich użytkowników Maków :Beer: .

Nieprofesjonalny...hmmm..może trzeba było napisać profesjonalny do zastosowań księżycowo - planetarnych, nie byłoby pewnie problemu.

Robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Postanowiłam też choć na chwilkę przenieść go na balkon i zobaczyć jak będzie pasował. (...)

 

Daj znać jak ci się na tym balkonie operuje twoim nowym teleskopem. Gdzie boli, gdzie ok, gdzie problem. Postaramy sie się podpowiedzieć może jakieś standardowe triki i patenty balkonowe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.. ale kolimator laserowy to wydatek. Troszkę cierpliwości i jakoś sobie poradziłam, ale przenosiłam teleskop na dwa razy... Może to przenoszenie i delikatne trącenia mają wpływ na rozkolimowanie układu. Co do balkonu... hmmm, pierwsze moje wrażenie to za nisko. Może spróbuje na jakimś wyższym odpowiednim taborecie. Ale tego się spodziewałam także nie mogę narzekać. Mam mała auto (Renault Clio) ale w razie czego na 3 części rozłożę.

Jak jesteśmy przy LB i balkonach, to może masz "pod ręką" jakiegoś majsterklepkę? mogłabyś się pokusić o coś takiego: http://astro-forum.org/Forum/Dobson-na-bal...zna-t25897.html

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym jest ten Temat,o miłości czy o zakup Teleskopu B) bo jak o miłości to w portalach randkowych :blink:

Widzisz, Astrodamian, niektórzy ludzie potrafią okazywać sobie życzliwość nawet w wątku o zakupie teleskopu.

Tobie też tego życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się nastawiłam psychicznie jak i fizycznie na wyjazdy pod ciemniejsze niebo :)

Wiesz kiedy ta koncepcja moze sie udac w naszym kraju? Tylko wtedy, kiedy uswiadomisz sobie i zaakcepgtujesz fakt, ze to nie Ty wybierasz sobie termin do wyjazdu pod ciemne niebo (czyli kiedy np jest pogoda, kiedy jest cieplo, kiedy nie masz zajec nastepnego dnia i najlepiej jak jest weekend.). Wyjezdzasz wtedy, kiedy sa warunki i nie ma ze boli, ze jest wtorek, ze rano do pracy, ze zimno itd. W Polsce czasem jest tak, ze czekasz miesiac na warunki i moze byc tak, ze to przez nastepny miesiac nie bedzie nastepnej nocy, a ta akurat wypada w srodku tygodnia i przy okazji jest -8*C.

 

Jesli sie tych wyrzeczen nie zaakceptuje, to nie ma szans - wyjazdowa astromia amatorska sie nie uda. Chyba ze mowimy o sporadycznych wypadach dwa razy w roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nikt z was nie będzie miał mi za złe że w tym wątku zadaje pytania może nie do końca związane z tematem... Pogody brak, teleskop stoi z dołączonym pokrowcem, ale zauważyłam na lustrze odrobiny kurzu. Czy mogę użyć "gruszki do nosa" by je usunąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, to normalne, zawsze troszeczkę kurzu się dostanie do lustra...nie ma żadnego zagrożenia. Nie wpływa to ani na jakość obrazu ani na kondycję lustra.

Nie ma na razie potrzeby czyszczenia lustra, gruszką....i w ogóle dotykania go.

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie! Jeżeli tam znajdują się jakieś większe czarne drobinki, to zrób to co ja zawsze robię w takich sytuacjach...mianowicie, chwyć tubus i w pozycji poziomej potrząśnij całym teleskopem, drobinki opadną, możesz to zrobić nawet delikatnie do góry lustrem, drobinki wypadną :) . Chyba że to ja mam manię niedotykania lustra...

U mnie teleskop stoi zawsze w poziomie...nie mam problemów z kurzem.

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolała bym też nie dotykać lustra :)... Ustawiałam sobie szukacz i zrobiłam sobie przed chwilą mały test na pobliskich blokach.... nie żebym była ciekawska :) ale widok zachwyca ;). Pogoda nad Poznaniem się poprawia to może wieczorem spojrzę wreszcie ku górze :)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.