Skocz do zawartości

Jak dobrze wydać 2,5 tyś.


Asieńka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Na początku chciała bym napisać, że jeśli chodzi o sprawy techniczne jestem zielona :D. Mam nadzieję, że nie zrażę nikogo zadając po raz setny podobne pytania jakie już tutaj padły. Mam już straszny mętlik w głowie :). Proszę was o pomoc i poradę, gdyż chciałam zakupić swój pierwszy teleskop w życiu. Wiadomo, może kwota 2,5 nie poraża ale od czegoś trzeba zacząć. No właśnie - chciała bym zacząć dobrze i być zadowolona z zakupu. Mieszkam w bloku, a tu wiadomo jakie są balkony. Często też wyjeżdżam w ciemniejsze miejsce po za Poznaniem. Może nie jest idealne ale nie tak zaświetlone. Z początku myślałam nad Syntą 8 na Dobsonie. Dużo osób ją chwali, ale też z drugiej strony z uwagi na kiepskie wykonanie odradzili mi ją i polecono zainteresowanie się podobnym lecz droższym teleskopem Meade Lightbridge 8. Ma chyba lepsze okulary, łożyska itp. Zmieściła bym się też w mojej kwocie. Czy byłby to dobry wybór? Na balkon chyba nie bardzo? Za mało miejsca i barierka ograniczała by mnie. Zapomniałam chyba też o najważniejszym... czego oczekuję od teleskopu. Przeglądałam galerię użytkowników i jestem świadoma tego że moja kwota w pewien sposób mnie ogranicza, no ale astronomia to nie wyścig szczurów tylko fascynacja pięknem nieba. Mam lornetkę - za dużo z niej nie widać ale szerokość pola widzenia ma swoje uroki. Szukam czegoś pośredniego... żeby wilk był syty i owca cała tzn. żeby teleskop był zarówno do planet jak i do obiektów głębokiego nieba. Czy to jest możliwe do spełnienia w moim przypadku? Co zrobić? Kupić coś tańszego i zainwestować w soczewki i okulary? Czy też... no właśnie sama nie wiem :). Liczę na to, że znajdzie się ktoś miły, nie znudzony tymi odwiecznymi pytaniami i chętny do pomocy :). Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłabyś podac wymiary balkonu?? W moim bloku nawet bym nie zmieściła się z 8' na balkon, ale np. u mojej siostry są już większe możliwości. Barierka bardzo bedzie przeszkadzac i obserwacje nisko nad horyzontem bedą raczej nie możliwe, chociaż widziałam jak ktos synte staiwiał na jakimś podwyzszeniu, ale to raczej kłopotliwe. Jak to ma byc na balkon i interesuje cię tylko wizual to chyba najlepszym rozwiązaniem bedzie teleskop na montażu azymutalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Witaj na forum. Co do LB, mam 10"i jestem z niego bardzo zadowolony. Dlatego myślę, że 8" nie będzie złym wyborem. Jako kobiecie (wnioskuję z nicka, choć mogę się mylić :D ) będzie ci dużo wygodniej przenosić teleskop w częściach niż olbrzymią tubę. LB ma jednak swoje "wady". Kolimacja - to pierwsza z nich. Przed każdą obserwacją musisz ją wykonać. Jest to prosta czynność, której można się nauczyć w 15 minut, ale trzeba mieć kolimator. Koszt kolimatora to ok. 200zł. Można też "Metodą Hamala", ale dla mnie, w ciemnościach, jest to dość uciążliwe. Przydatana też jest osłona na kratownicę - to druga "wada". Też kosztuję ok. 200zł. Likwiduje wpadanie, "lewego" światła. Tak więc już na początku wydasz wszystko co masz. Co do okularów, to poużywaj tego, który dostaniesz z teleskopem. Bardzo przyzwoity. Z czasem sama dojdziesz, co ci jest potrzebne.

To tak ode mnie odnośnie LB.

PS. Co do balkonu, to rzuć okiem na mój http://astro-forum.org/Forum/Dobson-na-bal...zna-t25897.html a balkon na tylko 90 cm. szerokości.

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum!

Jeśli byś decydowała się na LB 8", to zobacz sobie na ofertę tego Meada -> LINK

Teraz masz w promocji dodatkowy okular, który raczej nie będzie złym wyborem, oraz osłonę o której napisał Sawes, więc masz kaskę np na kolimator laserowy.

No ale to wszystko zależy od wymiarów Twojego balkonu, bo może się okazać że ten Meade będzie tylko na wypady.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz masz w promocji dodatkowy okular, który raczej nie będzie złym wyborem

Bardzo szeroki kąt widzenia wynoszący 68° - przepraszam, że Naglery mają 82°, a Ethosy tylko 100° :P

"Najwyższej jakości szkło optyczne" - ale wyjaśnili :Boink: ... mam nadzieję, że za te 734.95zł otrzymuje się rzeczywiście najwyższej jakości szkło, a nie płaci za firmę ?!?!?! :P

... czego to sprzedawca nie zrobi, zeby (ehhh...) wcisnąć towar .... wiem, czepiam się, ale to NASZE pieniążki zostawimy u tego sprzedawcy, nasze ciężko zarobione pieniążki ..........

 

A, i jeszcze jedno:

Przy f/6 Księżyc dostał 4 gwiazdki, a mgławice 3 ....... chyba, że to chodzi o zaświetlenie oka ... B):Boink:

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie. Zmierzyłam swój balkon, który ma również wewnętrzne parapety. Wysokość barierki wynosi ok. 105 mm tak samo jak i jego głębokość 105 mm. Przeczytałam post kolegi sawesa. Przyznam że bardzo pomysłowe wykonanie ale jakoś wizja takiego kolosa na balkonie jakoś mnie przeraża. W sklepie Fotoclasica ten wspomniany przeze mnie LB jest w podobnej promocji (jeśli nie takiej samej), o której wspomina kolega Piotrek. Czytając sobie o nim opinie i recenzje natrafiłam na to że jego użytkownicy mają problem z ostrością okularu ale tą sprawę załatwia jakaś przedłużka, którą chyba też dodają. W przypadku zakupu tego teleskopu ten kolimator chyba był by "musem" z uwagi na częste przenoszenie i rozkładanie, ale najbardziej na minus przemawiają chyba jednak ograniczenia balkonu. Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Najlepiej byłoby umówić się z kimś na wspólne lookanko, mogłabyś wtedy zadecydować czy bardziej przypadnie Ci do gustu obsługa dobsona czy paralaktyka. Co do dobsa to powiem szczerze że moja Synta służy tylko i wyłącznie do obserwacji poza domem, na balkon ledwo wchodzi a jak już wejdzie to jedyna pozycja w której teleskop niczego nie dotyka to na zenit, a tam balkon sąsiadki piętro wyżej :lol: , ciekawe czy ósemką bym więcej pomanewrował hehehe.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestię operowania teleskopem zostawię bo to chyba kwestia wprawy. Cały czas pytaniem przewodnim jest to co zawarłam w moim pierwszym poście, czyli sprawa sprzętu choć jestem świadoma tego że znalezienie złotego środka pomiędzy planetami a obiektami głębokiego nieba będzie trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz samochód to zapraszam do Jezior Wielkich pod Poznaniem.

Astronoce mają tam miejscówkę. Poszperaj na forach, znajdziesz szczegóły :)

 

Osobiście mam to co w stopce, mamy też LightBridge'a 8" i sporo okularów. Jest okazja do osobistego wypróbowania "na żywo".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro fotografia to jak dla mnie na razie temat bardzo odległy, ale może kiedyś przyjdzie na to czas. Póki co jak widzę nikt nie odradza mi LB 8, nie proponuje mi też nic innego stąd moje pytanie może głupie ( podobno nie ma takich pytań są tylko głupie odpowiedzi) - czy mogła bym do tego LB dokupić soczewkę barlowa? Czy miała by Ona znaczący wpływ na obserwacje? Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dokupic soczewkę barlowa. Ale pod tą odpowiedzią kryje sie kilka dependensów.

 

http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

 

 

Co do nie odradzania LB8 .

 

Wydaje mi się, ze jednak ten art nie został przyswojony ;)

 

http://www.celestia.pl/Teleskop_na_balkon

 

Bo nie padło by stwierdzenie, ze nikt nie odradza, po tym jak napisałaś:

 

"Zmierzyłam swój balkon, który ma również wewnętrzne parapety. Wysokość barierki wynosi ok. 105 mm tak samo jak i jego głębokość 105 mm."

 

Naprawdę zalecam przebrnięcie przez te linki PRZED zakupami.

 

Pozdrawiam.

 

Edit, ortola poprawiłem

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam te artykuły i już sama nie wiem :). Wynika z niego że na balkon "odradzają" wszystko. Temat okularów jak na razie trudno mi ogarnąć, ale ten post wiele wyjaśnia i daje wiele przydatnych wskazówek. Na balkon pozostaje mi chyba tylko lornetka zamiast męczarni i akrobacji podczas obserwacji. Wiadomo że wszystko rozchodzi się o kwestie finansowa, ale ja już sama nie wiem w jakim kierunku mam pójść... Mam nadzieję, że was nie męczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja mam Maka 127 na Paralaktyku i polecam na balkon. Zreszta kiedys kontaktowalem sie z Hansem i to miedzy innymi dzieki niemu go wybralem. Jest to dobry wybor bo teleskop jest kompaktowy. Widzisz ja teraz chce LB 12" ale na ogrod. Narzeczona ma dom z ogrodem w malym miescie a pozatym jest ze 3 km na laki z ciemnym niebem wiec tam akurat LB 12 jest jak znalazl. I nie wszystko sie rozchodzi o kwestie finansowe. Dajmy na to ze masz na telepa 100.000. mozesz kupic co chcesz, nawet R-C ale mieszkasz w... Centrum Londynu i mozesz sprzet miec na dachu i co.... i nic bo i tak poogladasz Planety i Ksiezyc bo nic wiecej nie da rady. Ciemne Niebo TO PODSTAWA. Teraz tak. Operowanie sprzetem na balkonie. Jak sie nie da tez nie poogladasz. Mak czy Schmidt jest taki, ze sie(prawie) wszedzie zmiesci. Teraz zalezy jakie masz niebo. Jak dosc jasne to chetnie bedziesz podziwiac Planety, Ksiezyc, Jasne DS(ciemnych nie da rady). No i Mak jest jak znalazl.Na jakie kierunki swiata masz balkon skierowany- to tez wiele wnosi? Dlugi refraktor odpada- trudny do operowania. Zobacz watki proponowane przez Hansa( Teleskop na Balkon i Mobilny) Zauwaz ze uniwersalny mobilny bedzie tez dobrym na balkon Tam proponuja refraktorek f/5 100 lub 120. Ja jednak wybralem Maka i tak bym polecil, potem wlasnie kupilem refraktorek f/5 jako uzupelnienie Maka. Kupilem 80/400 za 250 zlotych i mam Mobilno-balkonowy komplet.

Teraz czekam na Newtona 12" ale to juz mam inne warunki. :D

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2,5k PLN najlepszym wyborem na mały balkon + okazjonalne wyjazdy będzie moim zdaniem krótki teleskop, katadioptryk, najlepiej na lekkim montażu azymutalnym lub Autotracking. Wersja AT kosztuje ok. 2150 zł, więc zostaje jeszcze trochę kasy na jakieś podstawowe akcesoria (np. zestaw okularów i filtrów prawie się zmieści w budżecie).

 

Sprzęt będzie naprawdę mobilny, lekki, dobry do planet, przyzwoity do gwiazd podwójnych, a i z jaśniejszymi DS-ami się jako-tako powalczy - ogniskowa jest wprawdzie b. duża, ale nie aż tak, by dawać absurdalnie niską światłosiłę czy ektremalnie małe pole.

 

Sam na początku przymierzałem się do Maka 127, ale będę miał duży balkon i radykalnie zwiększyłem sobie budżet, więc zmieniły się kryteria.

 

Dobson na balkon IMO odpada. Manewrowanie nim na małym balkonie będzie gehenną, a i niewiele zobaczysz, bo to nisko osadzony teleskop. Nawet duże balkony słabo się nadają jako miejsce obserwacji z Dobsona, ze względu na barierkę. Ja sam w przeciwnym razie pewnie brałbym składaną Syntę 12" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam raczej na obrzeżach miasta a widok mam na Południowo- zachodnią część nieba. Często mam okazję być za Szamotułami, może nie jest tam idealnie ale jest znacznie ciemniej. Sugerując mi maka masz na myśli np. to http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...eq3-2,d818.html . Przepraszam kolego Darku (?) ale wspominasz o czymś z autotrackingiem. Jeśli bym mogła prosić o jakieś przykłady było by mi miło. Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No to nie jest tak ze odrazu EQ3-2 to sa pieniadze w bloto. ja to mam i da sie przezyc, brakuje troche nog stalowych ale za to aluminiowe sa lzejsze. Autotracking z tego co wiem ma jeszcze ciensze nogi, tak dla uwagi. Ja bym Ci polecal tego Maka 127. Sam go mam i jest calkiem spoko. Dobry na poczatek, malowymagajacy dla okularow. Daje sporo satysfakcji w balkonowych obserwacjach. Jasne zawsze mozemy sie do czegos czepiac, ale majac 2500 i balkon to jest dosc dobra opcja.

Poludniowo zachodia strona nieba jest ok. Mozesz ogladac wieczorami i na poludniu obiekty sa najwyzej :D Dobre usytuowanie.

najwazniejsze nie dac sie zwariowac :lol: ustalic co bedziesz obserwowac(najlepiej organoleptycznie) i wtedy wybrac sprzet.Po konsultacjach z doswiadczonymi astroamatorami i przeczytaniu celestii duzo mi sie w glowie rozjasnilo, jak ja wybieralem sprzet. A potem wizyta na obserwach i wybrany mak :D . Wiadomo ze z jasnej miejscowki na DS nie poszalejesz a Dobsonem na malym balkonie bedzie porazka. Warto zobaczyc sprzety w akcji albo chociaz w sklepie, to ocenisz przynajmniej wielkosc i latwosc transportu/manewrowania

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie wiem czy dobrze rozumiem. Na balkon lepszy był by ten mak a np. na wypady LB 8 to jeśli chodzi o gabaryty. A jakie by były różnice jeśli chodzi o obrazy pod mniej zaświetlonym niebem, za miastem w obu branych pod uwagę teleskopach. Oczywiście tak z grubsza... (jeśli się da)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że namieszam teraz na maxa, ale w kwestii maka 127mm pomyśl o czymś takim:

 

Mak 127mm, Go-To

 

To tylko propozycja teleskopu, bo co do sklepu to nie polecam, ale nie tylko oni to mają ;)

Generalnie zanim kupisz, to chyba powinnaś pomyśleć o tym co napisał Polaris. Jak zobaczysz co i jak, to będzie łatwiej podjąć decyzję.

 

P.S.

 

Na ten montaż wydasz kasę tylko w błoto :blink:

 

Astrodamian27, jeśli już piszesz coś takiego to może jeszcze się wysil i to uzasadnij, bo tak to :kupa: z tego wiadomo!

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.