Skocz do zawartości

zmiennosc gwiazd porownania.


greengoblin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam nastepujace pytanie: czy gwiazdy o bardzo malej zmiennosci mozna wykorzystac jako gwiazdy porownania np gamma lyr ktora wg katalogu jest zmienną o amplitudzie 0.03 m.Chcialem poobserwowac sobie bete lyr ale wiekszosc gwiazd porownania o zblizonej jasnosci wyswietlaja mi sie jako zmienne ale o amp nie wiekszej niz 0.1 m.Czy to stanowi problem?Do jakiej wartosci mozna akceptowac zmiennosc?

Mam też drugie pytanie.Czy znacie jakis program czy moze link do jakiejs strony w ktorej jest wyjasnione jak sobie samemu wyliczac momenty min i maks gwiazd zmiennych lub moze program ktory to oblicza.Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zdarza wykorzystywać takie ledwo-ledwo zmienne do porównania. Jeśli amplituda nie przekracza paru setnych, a obserwowana zmienna ma dość dużą amplitudę, to nie ma się co krępować. Chociażby wymieniona przez Ciebie gamma Lyr - jak najbardziej można z nią porównywać betę, zresztą pisałem o tym w przyklejonym wątku.

Jak chodzi o obliczanie minimów, to zajrzyj na stronę Marcina - http://variable-stars.net/, znajdziesz tam szukajkę minimów i do tego maszynkę do planowania obserwacji.

Edytowane przez antyqjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczeni obserwatorzy wizualni robią obserwacje z dokładnością do 0,1 m. Im mniejsza amplituda gwiazd porównania, tym lepiej. Pewnie to 0,03 m można zaakceptować, ale zamiast kombinować samemu, lepiej skorzystać z dobrych mapek. Polecam te ze strony AAVSO. Programy do wyliczania jasności gwiazd zaćmieniowych są na stronie GZZ, a policzone fazy dla różnych gwiazd można znaleźć na stronie Stanisława Świerczyńskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do robienia mapek dla tak popularnych gwiazd nie ma co się brać samemu, jest ploter mapek AAVSO. A żeby podejrzeć ostatnie oceny, można użyć Quick Look, albo dla polskich obserwacji szukajki na stronie PTOGZ. Radzę jednak przed obserwacją zapomnieć o tym jak inni oceniali, żeby się nie sugerować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje.Wczoraj ocenialem ta gwiazde i ocenilem ja na 6.1 a w zwiazku z tym ze to moje kompletne poczatki chcialem to zweryfikowac w jakis sposob bo wg mapki zakres zmiennosci to 7.5/8.6 ,wiec spodziewalem sie kompletnej katastrofy.Wynik nie jest az tak drastyczny więc troche mi to dodalo zapału.Jeszcze raz dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zakres jasności dla X Her jest ok, ale zauważ literkę "p" obok - to oznacza, że jasność pochodzi z pomiarów fotometrycznych. Bardzo często te wartości będą się różniły od jasności którą obserwujemy, o czym właśnie się przekonałeś. Dla obserwacji wizualnych jasności są podawane z literką V (visual), lub bez oznaczenia, wtedy w większości przypadków można przyjąć że to szacowany zakres jasności wizualnej.

 

P.S. Wysłałeś gdzieś wyniki obserwacji? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wyslalem ale zarejsterowalem sie na stronie aavso i czekam na przyznanie mi inicjałów obserwatora.Szczerze nie spieszy mi sie z tym specjanie chce zeby to co wysylam chcociaz nie bylo obarczone zbyt duzymi błędami.A ty gdzie wysyłasz swoje obs. bezposerdnio do aavso czy na na strone ptogz?Jaki sposob jest najlepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do AAVSO wysłałem w sumie może z jedną trzecią moich ocen, ale to z czystego lenistwa, nie zawsze mi się chciało uzupełniać dodatkowe informacje ;) Swoją drogą, kod obserwatora jaki mi przydzielili*, nie brzmi zbyt atrakcyjnie :lol: Za to regularnie wysyłam do bazy PTOGZ i do SSW. Najlepszy sposób? Heh, dzielić się ze światem obserwacjami, jakie by one nie były, nie każdy od razu miał dokładność poniżej 0.1 mag :)

 

*SYF :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesli moge spytac srednio po ile gwiazd zmiennych ocenia sie srednio podczas jednej sesji?Jest jakis limit czy po prostu na ile oczy i pogoda pozwoli?

Jakiego programu mozna uzywac zeby planowac obserwacje np wprowadzic nazwe gwiazdy i zaznaczyc ''przypominaj co tydzien , co dwa'' itd zastanawiam sie bo po kilku latach liczba obserwowanych zmiennych chyba wzrasta do znaczącej liczby, nie wiem czy miewacie problemy z organizacją obserwacji z powodu ilosci zmiennych?

Czy są jakies kryteria ważnosci zmiennych ze wzg na typy?tzn ktore obs. są bardziej wartosciowe?Jesli mialbym zrezygnowac z czesci zaplanowanych na wieczor obserwacji ze wzg np na pogarszająca sie pogode to by bylo lepszym pomyslem zrezygnowac z wyznaczenia trzech gwiazd ktore lubie na rzecz jednej waznej,jesli tak to jakie typy bylyby ''pierwsze w kolejce''?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesli moge spytac srednio po ile gwiazd zmiennych ocenia sie srednio podczas jednej sesji?Jest jakis limit czy po prostu na ile oczy i pogoda pozwoli?

Jakiego programu mozna uzywac zeby planowac obserwacje np wprowadzic nazwe gwiazdy i zaznaczyc ''przypominaj co tydzien , co dwa'' itd zastanawiam sie bo po kilku latach liczba obserwowanych zmiennych chyba wzrasta do znaczącej liczby, nie wiem czy miewacie problemy z organizacją obserwacji z powodu ilosci zmiennych?

Czy są jakies kryteria ważnosci zmiennych ze wzg na typy?tzn ktore obs. są bardziej wartosciowe?Jesli mialbym zrezygnowac z czesci zaplanowanych na wieczor obserwacji ze wzg np na pogarszająca sie pogode to by bylo lepszym pomyslem zrezygnowac z wyznaczenia trzech gwiazd ktore lubie na rzecz jednej waznej,jesli tak to jakie typy bylyby ''pierwsze w kolejce''?

Oceniasz ile chcesz :) Ile gwiazd znasz, do ilu trafisz, z iloma walczysz częściej w nocy bo np. mają zaćmienie... Nie ma żadnych limitów. Wartościowa obserwacyjnie noc to taka z której masz jedną ocenę, jak i taka, kiedy zrobisz ich kilkadziesiąt. Mnie się zdarzały noce z ponad 100 ocenami, ale w tym było sporo zaćmień i nieczęsto się trafiał taki urodzaj. Co do planowania, jest coś takiego jak VSOP (Variable Stars Observation Planner), albo skrypt na stronie Marcina, ale ja osobiście niczego takiego nie używam. Ewentualnie zerkam tylko na minima zaćmieniowych, żeby wiedzieć, które gwiazdki dokładniej przypilnować. Zmienne długookresowe, takie jak mirydy, czy półregularne oceniam co 3-5 dni, nie częściej. Natomiast wszystkie cefeidy, zaćmieniówki i inne szybkie gwiazdki staram się oceniać co noc (oczywiście pogodną ;) ). Na początku wiadomo, repertuar gwiazdek nie jest zbyt liczny, ponadto schodzi trochę czasu na poznanie nieba, ale w miarę nabierania doświadczenia wszystko staje się prostsze. Priorytetów jako takich w zasadzie sobie nie ustalam, chyba że dzieje się coś istotnego względnie krótkotrwałego, np. wybuch gwiazdy nowej czy jakieś fajne zaćmienie. W takiej sytuacji to jest najważniejsza obserwacja, poza tym nie ma się co przejmować, tylko oceniać to co jest :)

 

A poza tym, X Her też była jedną z moich pierwszych zmiennych, polecam jeszcze Z UMa i AF Cyg jako łatwe w ocenie gwiazdki na początek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Uma puki co jest poza zasiegiem mojej lornetki ale co noc sprawdzam czy aby sie juz nie pokazala.AF cyg jeszcze nie probowalem ale napewno przy nastepnej okazji postaram sie znalezc.Ile czasu zajmuje dojscie do jako takiej wprawy np tego wspomnianego 0.1m?ile sumiennych obserwacji trzeba przeprowadzic i czy raz ustalony stopien moze sie zmieniac jesli przerwy w obs sa zbyt dlugie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz lornetkę ?? Z UMa wg naszych obserwacji jest obecnie ciut słabsza od 7,5 mag B)

Generalnie im więcej i częściej wykonujesz oceny tym większa dokładność. Czas na zwiększenie dokładności obserwacji to sprawa indywidualna, chyba nie ma na to jakiejś reguły ;) Wybierz sobie pare gwiazd i regularnie je obserwuj, a zobaczysz efekt swojej pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nikona 10x50 po ostatniej nieudanej probie znalezienia Z Uma tak sobie przeglądałem niebo i z trudem udalo mi sie zobaczyc gwiazde obok mizara i alkora , Z jest jeszcze nizej nad horyzontem a przy tej łunie jest jeszcze trudniej .Gołym okiem nie widze zadnej gwiazdy''wewnątrz'' wielkiego wozu.Niestety noce są też dość krótkie i jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.