Skocz do zawartości

Początki...


ket

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek Hi i Hello ;).

Niedawno (kilka miesięcy temu) zacząłem interesować się astronomią. Tudzież po pracy czy w wolnych chwilach czytałem troszku i poszukiwałem swojego ewentualnego pierwszego teleskopu i natrafiłem na pewien portal ;). Doprowadził on mnie po swej lekturze do niżej wymienionych pytań, których zakres obejmuje kilka subfor znajdujących się na tym forum. Z góry przepraszam, jeżeli naruszyłem którykolwiek z punktów regulaminu, ale sądziłem że najlepiej będzie zebrać pytania w jedną całość niż robić śmietnik ;). A więc to tak ;):

 

1. Czy zjawisko adaptacji wzorku jest zjawiskiem czasowym tzn z czasem oko przyzwyczaja się i potrzebuje mniej czasu do adaptacji czy też jest to zjawisko zależne od naszego wieku ?

 

2. Czy istnieje najbardziej dokładny i przejrzysty poradnik jak prowadzić niemalże profesjonalne obserwacje astronomiczne z poziomu astroamatora i czy istnieje taka możliwość bez sprzętu z najwyższej półki ?

 

3. "Katalog obiektów Meissiera" opisuje "ulepszanie" zdjęć obiektów, które obserwujemy poprzez zastosowanie różnego rodzaju filtrów. Czy owe filtry sa dostępne dla zwykłego Kowalskiego i jakiego są one rodzaju ? Chciałbym zapytać czy są jakieś filtry/urządzenia dające większą czułość na odpowiednie barwy światła np.: podczerwień itp. jak np.: przy wykorzystaniu zjawiska balansu bieli w kamerze?

 

4. W "Skali jasności obiektów astronomicznych" odszukałem takie stwierdzenie:

"Różnica pięciu wielkości gwiazdowych odpowiada 100-krotnej różnicy jasności gwiazd".

Czy oznacza to, że "przeskok" o 1 wielkość wynosi 20-krotną różnice jasności pomiędzy gwiazda A i B ?

 

5. Znalazłem również ciekawe foto wykonane przez Godona Gerrad'a i moje pytanie odnosi się do jego sprzętu - czy było one zrobione przez sprzęt bardziej amatorski czy profesjonalny?

 

6. Jeżeli moim pierwszym teleskopem byłby teleskop w systemie Newtona to czy odrośnik daje, aż tak widoczny efekt polepszający obserwację co w innych systemach czy też jest to niezauważalne na samym początku obserwacji?

 

7. Teraz chciałbym nieco zachaczyć temat fotoastronomii. Czy to aparatem zwykłem czy cyfrowym mogę oglądać przez okular dany obiekt i jednocześnie go fotografować i czym w praktyce wychodzą lepiej zdjęcia (nastawienie na jakość i ostrość)?

 

8. Jak dobrze zrozumiałem reflektor jest przeznaczony głównie do teleskopów, a refraktor natomiast do lunet. Czy zatem jest możliwość odwrócenia tego przeznaczenia ze względu na zalety refraktora wydawałoby się to bardziej korzystne do prowadzenia obserwacji ?

 

9. Pytanie odnośnie okularów. Czy zapewniają one nam w teleskopach powiększenie stałe bez możliości regulacji czy też można regulować owe powiększenie ?

 

10. Jak dobrze zrozumiałem to obserwacje astronomiczne najlepiej przeprowadzać na obszarach najmniej zaglomerowanych, czyli np.: na wsi (Warmia i Mazury) oraz gory np.: Bieszczady. Z własnych doświadczeń czy mógłby ktoś powiedzieć, gdzie dokładniej na Warmii i Mazurach są dobre warunki do prowadzenia obserwacji ?

 

11. Soczewka Barlowa teoretycznie wydłuża nam ogniskową o X razy, a co z tym idzie powiększenie danego obrazu. Czy przekłada się to na jakość obesrowanego obiektu czy też nie tracimy jakości obserwacji ?

 

12. Powszechenie wiadomo, że lepiej kupić teleskop, którego używać można przez cały rok niż taki za kilka kółek służący nam kilka razy do roku. Mając asortyment do 2000zl lub 2000-3500zl lepiej zainwestować w teleskop lepszej jakości czy też troszke gorszej i przeznaczyć tą kwotę na dodatkowy "osprzęt" np.: lepsze okulary itp ?

 

13. Tak z osobistej ciekawości - jakie parametry techniczne (mówie o optyce i fotografii również) ma teleskop Huble'a ?

 

14. Nie mogłem doszukać się jak dokładnie ustawić współosiowość lustra głównego. Mógłby ktoś podać linka lub dokładniej opisać jak to sie robi ?

 

15. Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat typu montażu na początek - horyzontalny czy paralaktyczny (głównie dla astrofotografii oraz dla początkującego, który nie jest "automatem") ?

 

16. Mam pytanko odnośnie powiększenia maksymalnego. Czy np.: przy ogniskowej 1200mm, średnicy lustra 150mm przy uzyskaniu powiększenia maksymalnego, czyli 300 nie wystąpi zniekształcenie wynoszące 10%-15% więc czy nie zostawić sobie "luzu" by uzyskać jak najlepszy rzeczywisty obraz?

 

17. Wyczytałem też, że przy doborze okularu musi być on koniecznie achromatyczny i z powłoką przeciodblaskową (MC). Czy skrót "MC" odnosi się do obu definicji czy wyłącznie do ostatniego ?

 

18. Przy stosowaniu soczewki barłowa koniecznie jest dobranie go jako achromatyczny, a co z powłoką MC - jest juz dobrana w okularach "nie barłowych" czy też trzeba doszukiwać się soczewek z obiema definicjami ?

 

19. Czy soczewki można lączyć bez żadnych przeszkód np.: barlowa i super-plossla?

 

20. Z racji tego, że sprawdzam źródła swoich informacji więc chciałbym się dowiedzieć od Was czy informacje (m.in. zawarte w pytaniach) są obiektywne, jeżeli korzystałem z portalu teleskopy.pl. Sorki z góry, jeżeli kogoś uraziłem, ale taka ma natura. Wracając do pytania wiadomo, że astronomia to też marketing poniekąd i tutaj trzeba zarabiać również , ale czy wyżej wymieniony portal można traktować jako źródło rzetelnej wiedzy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek Hi i Hello ;).

 

Witaj na forum, postaram się odpowiedzieć na część z twoich pytań:

 

1. Czy zjawisko adaptacji wzorku jest zjawiskiem czasowym tzn z czasem oko przyzwyczaja się i potrzebuje mniej czasu do adaptacji czy też jest to zjawisko zależne od naszego wieku ?

Przede wszystkim to zależy od miejsca skąd chcesz obserwować: co innego z miasta, przy silnym LP gdzie w nocy można czytać gazetę, a co innego na środku pola z dala od drogi. Moim zdaniem przyzwyczaić się nie można, ale głowy nie daję.

 

2. Czy istnieje najbardziej dokładny i przejrzysty poradnik jak prowadzić niemalże profesjonalne obserwacje astronomiczne z poziomu astroamatora i czy istnieje taka możliwość bez sprzętu z najwyższej półki ?

W sieci jest kilka dobrych poradników jak prowadzić obserwacje amatorskie:

1. celestia KLIK

2. AF B)

3. cloudynights KLIK

4. Small Wonders Toma Trusocka z tłumaczeniem na AN KLIK

itd.

 

i kilka książkowych, jak np:

1. "Niebo na weekend"

2. The Night Sky Observers Guid

3. The Backyard Astronomer's Guide

itd.

 

3. "Katalog obiektów Meissiera" opisuje "ulepszanie" zdjęć obiektów, które obserwujemy poprzez zastosowanie różnego rodzaju filtrów. Czy owe filtry sa dostępne dla zwykłego Kowalskiego i jakiego są one rodzaju ? Chciałbym zapytać czy są jakieś filtry/urządzenia dające większą czułość na odpowiednie barwy światła np.: podczerwień itp. jak np.: przy wykorzystaniu zjawiska balansu bieli w kamerze?

 

nie bardzo rozumiem co masz na myśli przez "Katalog obiektów Meissiera" opisuje "ulepszanie" zdjęć obiektów, ale zakładam że pytasz o filtry wykorzystywane do obserwacji i fotografii DSów. Ogólnie to filtry dzieli się na:

1. szerokopasmowe - czyli powszechnie znane filtry wykorzystywane do walki z LP, np. UHC-S, SkyGlow, DeepSky itp. Ich zadaniem jest blokowanie linii emisyjnych sodu, rtęci które odpowiadają w większości za sztuczne zaświetlenie nieba. Jeżeli obserwujesz z miasta i okolic to mogą się one przyczynić do znaczącego wzrostu kontrastu podczas obserwacji obiektów mgławicowych (w przypadku innych efekt może być praktycznie niewidoczny lub żaden). Jednak pod ciemnym niebem ich przydatność spada (w końcu nie ma sensu wycinać linii widmowych sodu itp. skoro nie pochodzi od od infrastruktury ludzkiej).

2. wąskopasmowe - stworzone do obserwacji gromad emisyjnych, które emitują głównie linie widomowe OIII i H-Beta. Filtry te przepuszczają tylko linie widmowe OIII i H-Beta, czego efektem jest bardzo duży wzrost kontrastu obserwowanego obiektu nawet pod ciemnym niebem. np. UHC, Ultrablock

3. liniowe - przepuszczają przeważnie jedną, wąską linię widomą, dają kopa na mniejszej liczbie obiektów, ale wymagają też większych apertur. np. OIII, H-Beta.

4. Przeciwko aberracji chromatycznej. np. Minus-violet, Contrast Booster, Semi-Apo

5. Planetarne: Neodymowe np. Moon&Skyglow, polaryzacyjne, kolorowe

6. Typowo fotograficzne jak np. IR-Cut, do narrowbandu, czy fotometrii

 

Może nie filtr ale też warto wspomnieć; szczególnie popularnych przy newtonach astrografach korektor komy MPCC KLIK

 

Więcej możesz poczytać tu: celestia KLIK, na CN KLIK (tłumaczenie na AN KLIK)

 

4. W "Skali jasności obiektów astronomicznych" odszukałem takie stwierdzenie:

"Różnica pięciu wielkości gwiazdowych odpowiada 100-krotnej różnicy jasności gwiazd".

Czy oznacza to, że "przeskok" o 1 wielkość wynosi 20-krotną różnice jasności pomiędzy gwiazda A i B ?

kilka zdań o magnitudo na celestii powinno pomóc KLIK

 

6. Jeżeli moim pierwszym teleskopem byłby teleskop w systemie Newtona to czy odrośnik daje, aż tak widoczny efekt polepszający obserwację co w innych systemach czy też jest to niezauważalne na samym początku obserwacji?

W przypadku newtona odrośnik jest w ogóle niepotrzebny bo sam tubus działa już jako odrośnik. Jedyne co może Ci się przydarzyć (poza parowaniem soczewki ocznej okularów/szukacza, czy obiektywu szukacza) może być parowanie/roszenie LW (lusterka wtórnego). Ale w takim przypadku sprawę załatwia się specjalnymi grzałkami do tego przeznaczonymi i zakładanymi na LW. Ewentualnie ASCT może coś pomoże, chociaż sczesze wątpię czy powstrzyma parowanie, może je co najwyżej opóźni.

 

8. Jak dobrze zrozumiałem reflektor jest przeznaczony głównie do teleskopów, a refraktor natomiast do lunet. Czy zatem jest możliwość odwrócenia tego przeznaczenia ze względu na zalety refraktora wydawałoby się to bardziej korzystne do prowadzenia obserwacji ?

coś tutaj pomieszałeś... reflektor, refraktor (inaczej nazywany, potocznie lunetą) to są po prostu rodzaje teleskopów różniące się zjawiskiem dzięki któremu światło (ew promień świetlne jeżeli mówimy w terminologii optyki geometrycznej) zostaje skupione w ognisku obiektywu. Przeczytaj koniecznie art. na celestii o refraktorach KLIK i reflektorach KLIK i na wiki KLIK

 

9. Pytanie odnośnie okularów. Czy zapewniają one nam w teleskopach powiększenie stałe bez możliości regulacji czy też można regulować owe powiększenie ?

Mamy na rynku dostępne dwa typy okularów stało i zmienno ogniskowe (zoomy). Jak sama nazwa wskazuje w tych stałych mamy stałą ogniskową więc i stałe powiększenie, a w zmiennych mamy przeważnie jakiś pierścień dzięki któremu możemy regulować jego ogniskową i tym samym powiększenie. Pytasz gdzie jest haczyk ? dlaczego tak mało ludzi kupuje zoomy ? Powód jest prozaiczny, gorsza jakość obrazu, większe wady w porównaniu do stało ogniskowych. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to gorąco polecam Ci lekturę ogromnego testu Hansa na temat zoomów KLIK.

 

10. Jak dobrze zrozumiałem to obserwacje astronomiczne najlepiej przeprowadzać na obszarach najmniej zaglomerowanych, czyli np.: na wsi (Warmia i Mazury) oraz gory np.: Bieszczady. Z własnych doświadczeń czy mógłby ktoś powiedzieć, gdzie dokładniej na Warmii i Mazurach są dobre warunki do prowadzenia obserwacji ?

Zależy od tego jakie obiekty chcesz obserwować. Jeżeli to mają być bardziej wymagające obiekty głębokiego nieba (DSy) jak ciemne galaktyki, czy słabsze mgławice to im ciemniej tym lepiej. Tutaj nie ma zmiłuj. Często nawet pozornie słabe LP może skutecznie uniemożliwić Ci złapanie szukanego kłaka. Jeżeli chcesz polować na trochę mniej wymagające obiekty jak jaśniejsze gromady otwarte (te ciemne potrafią być upierdliwe) czy kuliste to możesz już atakować pod średnim podmiejskim niebem. Jeżeli chodzi o obiekty Układu Słonecznego to w sumie nie ma większych stresów, bo LP specjalnie Ci nie przeszkadza i możesz śmiało atakować nawet z miasta świecącego jak latarnia. Chociaż w przypadku tego ostatniego to możesz mieć problemy z seeingem KLIK\ z powdu wielu dachów, kominów, czy ściany bloku jeżeli obserwujesz z balkonu.

 

Polecam lekturę art. na celestii pt. "Jak obserwować" KLIK

 

11. Soczewka Barlowa teoretycznie wydłuża nam ogniskową o X razy, a co z tym idzie powiększenie danego obrazu. Czy przekłada się to na jakość obesrowanego obiektu czy też nie tracimy jakości obserwacji ?

Na chwile załóżmy że żyjemy w idealnym świecie. W takim świecie jedne co zauważysz po użyciu barlowa to normalne ściemnienie obrazu w wyniki zwiększenia powiększenia i pewnie nie zauważalną stratę światła. ok wracamy do rzeczywistości. Jeżeli użyjesz jakiegoś średniego (jakościowo) barlowa to poza tym dostaniesz jeszcze w gratisie aberrację chromatyczną, mniejszą transmisję światła czy nawet mniejszą ostrość obrazu. Ale nie jest tak źle, bo ogólnie dobry barlow nie jest zły i przy już lepszych, zmniejszenie transmisji i aberracji chromatycznej jest w nich niezauważalne.

 

12. Powszechenie wiadomo, że lepiej kupić teleskop, którego używać można przez cały rok niż taki za kilka kółek służący nam kilka razy do roku. Mając asortyment do 2000zl lub 2000-3500zl lepiej zainwestować w teleskop lepszej jakości czy też troszke gorszej i przeznaczyć tą kwotę na dodatkowy "osprzęt" np.: lepsze okulary itp ?

Sprawa zależy co, czym, jak i skąd chcesz obserwować. Bo widzisz możemy mówić o jakimś malutki teleskopie przenośnym który będziemy upychali w plecaku lub newtonie f/5 który wymaga już lepiej skorygowanych szkieł czy maka f/12 który bardzo PL lubi ... musisz doprecyzować.

 

13. Tak z osobistej ciekawości - jakie parametry techniczne (mówie o optyce i fotografii również) ma teleskop Huble'a ?

1. wiki pl KLIK i wiki en (trochę więcej)KLIK

2. nasa KLIK

 

14. Nie mogłem doszukać się jak dokładnie ustawić współosiowość lustra głównego. Mógłby ktoś podać linka lub dokładniej opisać jak to sie robi ?

1. Metoda Hamala KLIK

2. art. z CN KLIK (pdf)

3. art. z Sky And Telescope KLIK

 

15. Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat typu montażu na początek - horyzontalny czy paralaktyczny (głównie dla astrofotografii oraz dla początkującego, który nie jest "automatem") ?

Montaże azymutalne KLIK są tworzone głównie z myślą o obserwacjach wizualnych (korekcja w obu osiach), można kombinować z pstrykaniem Księżyca i Słońca czyli ogólnie bardzo jasnych obiektów, dla których czas naświetlania jest na tyle krótki że rotacja pola jest jeszcze nie widoczna lub w przypadku dłuższych czasów naświetlania z platformą paralaktyczną. Montaże paralaktyczne to z kolei już inna para kaloszy KLIK korekcja w jednej osi umożliwi względnie bez stresową korekcję ruchu pozornego. Astrofoto się nie zajmuje ale mogę Ci powiedzieć tyle, że wybór konkretnego modelu jest już podyktowany ogniskową którą chcesz robić zdjęcia. Za względnie sensowny starter do szerokich pól (ogniskowa do ok. 300 mm-350mm) uważany jest EQ5/CG5. Ale tutaj niech się już lepiej wypowiedzą osoby zajmujące się astrofoto.

 

16. Mam pytanko odnośnie powiększenia maksymalnego. Czy np.: przy ogniskowej 1200mm, średnicy lustra 150mm przy uzyskaniu powiększenia maksymalnego, czyli 300 nie wystąpi zniekształcenie wynoszące 10%-15% więc czy nie zostawić sobie "luzu" by uzyskać jak najlepszy rzeczywisty obraz?

Zawsze warto zostawić sobie trochę luzu, szczególnie że 300x to jest już naprawdę sporo. Głównie ze względu na seeing KLIK rzadko się przekracza 200x. Polecam art. na Celestii "Okular krótkoogniskowy" KLIK

 

17. Wyczytałem też, że przy doborze okularu musi być on koniecznie achromatyczny i z powłoką przeciodblaskową (MC). Czy skrót "MC" odnosi się do obu definicji czy wyłącznie do ostatniego ?

O doborze okularów możesz poczytać w art. na Celestii KLIK. A powłoki MC (możesz poczytać w art. na optyczne.pl KLIK) są rzeczą obowiązkową jaką musi posiadać każdy współczesny okular.

 

18. Przy stosowaniu soczewki barłowa koniecznie jest dobranie go jako achromatyczny, a co z powłoką MC - jest juz dobrana w okularach "nie barłowych" czy też trzeba doszukiwać się soczewek z obiema definicjami ?

Ogólnie to jeżeli szukasz dobrego barlowa to idź raczej w:

1. długie achromaty (ale one mogą być trochę nie wygodne właśnie z powodów swoich gabarytów) np. Vixen Deluxe lub

2. apochromatyczne, np. Celestron Ultima

 

19. Czy soczewki można lączyć bez żadnych przeszkód np.: barlowa i super-plossla?

Aby tylko okular i barlow miały ten sam rozmiar (1,25" lub 2"). Pamiętaj tylko, że im więcej szkła tym mniejsza transmisja światła.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Znalazłem również ciekawe foto wykonane przez Godona Gerrad'a i moje pytanie odnosi się do jego sprzętu - czy było one zrobione przez sprzęt bardziej amatorski czy profesjonalny?

 

Jak podasz link do tego co znalazłeś, będzie nam łatwiej odpowiedzieć :)

 

7. Teraz chciałbym nieco zachaczyć temat fotoastronomii. Czy to aparatem zwykłem czy cyfrowym mogę oglądać przez okular dany obiekt i jednocześnie go fotografować i czym w praktyce wychodzą lepiej zdjęcia (nastawienie na jakość i ostrość)?

 

Astrofoto to bardzo szeroki temat. Sprzęt wymaga tez większych nakładów niż ten do wizuala.

Po pierwsze montaż - stabilny, który utrzyma cały potrzebny sprzęt. A ile tego sprzętu będzie, zalezy od stopnia zaawansowania. Jeżeli astrofoto ma obejmować księżyc i drogę mleczną - trochę lepiej niż widzimy gołym okiem, być może wystarczy Ci lustrzanka z podstawowym obiektywem i statyw. Nie będzie to jednak wiele - sfera niebieska nie stoi w miejscu, co powoduje, że przy dłuższych niż kilku- kilkunastosekundowych czasach zaczniesz otrzymywac na zdjęciu kreseczki. Potrzebny zatem montaż który umożliwia prowadzenie. Na montażu fajnie mieć apochromat - na pewno znajdziesz odpowiedź dlaczego. Po montażu i teleskopie warto zadać pytanie, czym fotografować. Najlepsze wyniki dają dedykowane kamery CCD, najgorsze ( z reguły zniechęcające ) projekcja okularowa.

Całość powinna być przemyślana - i kompletna. Optymalizacja do budżetu jest konieczna, tak samo jak czasem powiedzenie sobie, by nie kupować teraz, a jak się dozbiera więcej pieniędzy.

Mówiąc optymalizacja mam na myśli by nie zakładać od razu, że astrofoto to Twoje ostatnie hobby w życiu. Nie kupować jako początkujący montaży za kilkanaście tysięcy, ale i omijać te za podejrzanie niskie kwoty. Jeśłi masz lustrzankę często trochę ponad 150 zł wystarczy by ją wykorzystać. Nie potrzebujesz od razu kamery CCD z filtrami za 3000zł.

Chyba, że w wypadku gdybyś się zniechęcił za miesiąc masz ochotę ją wystawić na astrogiełdę za pół ceny.

Co do pytania o jednoczesne oglądanie i fotografowanie. Fotografia wymaga by przez zadany czas teleskop "patrzył" jak najdokładniej w wybrany obiekt. I można tu znów dużo napisać o inwestowaniu w sprzęt, guide, flattenery, o czasie poświęconym na obróbkę komputerową. Lecz chyba lepiej wspomnieć o optymalizacji - pierwsze zdjęcie zrób księżycowi za pomocą zwykłej lustzranki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie odpowiedzi to az chce się czytać, na pewno dla nowicjuszy tez znajdzie sie spora dawka wiedzy... min dla mnie... thnx

 

wszystko fajnie i pięknie, tylko że odpowiedzi na te pytania są zarówno na forum, jak i na celestii... i mimo, że koledzy się postarali odpowiedzieć, to jutro znów ktoś zada takie samo pytanie i będzie się oburzał że nikt nie chce odpowiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częśc postów jest jednak stara i straciła na aktualności. W wielu nie działają juz linki istotne dla zrozumienia treści. Niektóre się rozrosły, i podawanie do nich linku wydaje się być bez sensu - skoro ktoś nie zebrał się do przeczytania 50 postów, ciezko kzać mu przeczytać wątek ciągnący się kilka lat i posiadający 100 postów offtopic.

 

Póki więc mamy siłe, trza ją przekuwac na cierpliwość. To zresztą dobry wstęp do zabawy z astro ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki to tak

Co do 1 to w sumie mieszkam na obrzezach miasta wiec mam nazwijmy to "spokojem" i przy zasunieciu rolet w salonie nie ma swiatla "zaklocajacego". No chyba ze latarnia ale ja przyslania domek ;). Dookola sa jeszcze doszcz obszerne polany z dala od cywilizacji ;).

 

Odnosnie 9 to tak sadzilem dlatego wolalem sie upewnic ;). W koncu swiat nie jest perfekcyjny i nie ma "nic za nic" ;).

 

Ps. Przy katalogu Meissiera o to mi chodzilo co Lech napisal i sorki za niedosc precyzyjne zapytanie ;).

Ps2. Te zjdecie, o ktore sie pytal kober znajduje sie tutaj. Sorki, jezeli nie podalem wczesniej.

 

Na koniec dodam, ze w lekturke od Lecha zaglebie sie w ten weekend - praca itd w koncu trza jak najwiecej uzbierac na teleskop.

 

Pozdrawiam!

 

A bylbym zapomnial ;P centra troszku sie zmienila. Mowia ze szalenstwo napedza pomyslow i tak troszke znalalzlem troszke wyjsc. Zakres cenowal miesci sie mniej wiecej teraz 3500-4000zl.

Lechu rowniez pytal jakie typy obiektow. Jezeli istnieje mozliwosc, dzieki ktorej mozna mniej wiecej obserwowac "slabsze" czy "glebsze" mglawice, obiekty jeszcze dalsze czy tez odlegle galaktyki to mozna to uzyskac nie tracac na roznicy jakosci pomiedzy tymi trzema. Wiadomo ze nikt nie chcialby tracic ostrosci pola widzenia na rzecz w/w zjawisk. Tzn zeby mogl obserowac w miare ostry obraz np.: naszego ukladu slonecznego?

 

Rowniez, jezeli mozna to chcialbym poprosic o jakis odnosnik do zagadnien wystepujacych przy niektorych teleskopach, gdyz mimo przeczytanych informacji nie wszystkie wydawaly mi sie ostatnio kiedy "latalem" po stronach z roznymi ofertami.

 

I jeszcze jedno na koniec obiekty o ktorych wspominal Lech to (tak dla pewnosci :P)?

Edytowane przez ket
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.