Skocz do zawartości

Który teleskop wybrać HELP


krzychu94

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy moglibyście powiedzieć jaki teleskop wy byście wybrali z tych 2.

 

1. http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...a_wersja_Deluxe

2. http://www.astrokrak.pl/product_info.php?c...products_id=617

 

Jeżeli macie do dyspozycji ciemne niebo oraz duży ogródek.

 

Jeżeli moglibyście jeszcze wymienić plusy i minusy tych teleskopów byłbym wdzięczny

 

Główne przeznaczenie to oglądanie DS

 

dziękuje za cierpliwość

 

krzychu

Edytowane przez krzychu94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co takie 12 cali lustra można zobaczyć. Jakie są szczyty możliwości.

 

heh, zależy co byś chciał zobaczyć, czego oczekujesz?

najlepiej popatrzeć na szkice na forum, są z 8" luster i z 12" (o ile dobrze pamiętam).

powiedzmy, że w DSach coś bardzo podobnego zobaczysz. (zależnie od tego jakim niebem i seeingiem dysponować będziesz)

 

12" to już naprawdę dużo światła zbiera i w porównaniu z 8" więcej pokaże.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ Exec zrobił porównanie Newtonów 8" i 12"

polecam bo ciekawe wnioski

 

Z całym szacunkiem dla autora i jego pracy ale porównywanie 8" i 12" teleskopów pod słabym niebem (4,7m) to strata czasu, a wnioski płynące z takiego porównania mylące. Dla przykładu powiem że mam podobny zasięg w zenicie (około 4,5 - 4,8m ale drogi mlecznej ani widu ani słychu) i refraktorek 80/400 pokazał dużo wyraźniej M27 niż Taurus 270. Oba teleskopy mają światłosiłe f5 i korzystaly z LVW 13. Za to w miejscu gdzie mam już zupełne gówno zamiast nieba (zasięg max 3 mag), lidletka 10x50 pokazała delikatna ale wyraźną mgielke Laguny za to 80/400 już tylko same gwiadki z powiązanej z nią gromady otwartej.

 

Wniosek. Pod słabym, zaświetlonym niebem im mniejsza jasność powierzchniowa obiektu tym duży teleskop wypada gorzej. Dobrze prezentują sie jedynie gromady kuliste i otwarte. Za to pod ciemnym niebem na każdym obiekcie różnica między 8" a 12" będzie wyraźna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ Exec zrobił porównanie Newtonów 8" i 12"

polecam bo ciekawe wnioski

 

pozdrawiam

 

dzięki ale już to czytałem

 

 

Z całym szacunkiem dla autora i jego pracy ale porównywanie 8" i 12" teleskopów pod słabym niebem (4,7m) to strata czasu, a wnioski płynące z takiego porównania mylące. Dla przykładu powiem że mam podobny zasięg w zenicie (około 4,5 - 4,8m ale drogi mlecznej ani widu ani słychu) i refraktorek 80/400 pokazał dużo wyraźniej M27 niż Taurus 270. Oba teleskopy mają światłosiłe f5 i korzystaly z LVW 13. Za to w miejscu gdzie mam już zupełne gówno zamiast nieba (zasięg max 3 mag), lidletka 10x50 pokazała delikatna ale wyraźną mgielke Laguny za to 80/400 już tylko same gwiadki z powiązanej z nią gromady otwartej.

 

Wniosek. Pod słabym, zaświetlonym niebem im mniejsza jasność powierzchniowa obiektu tym duży teleskop wypada gorzej. Dobrze prezentują sie jedynie gromady kuliste i otwarte. Za to pod ciemnym niebem na każdym obiekcie różnica między 8" a 12" będzie wyraźna.

 

Również dzięki ale pojawił mi sie teraz duży metlik w głowie i teraz co wybrać skomputeryzowany LXD-75 czy wielkoluda LB. Czytałem że lustro LXD nie jest najwyżej jakości. Może ktoś to potwierdzić i czym to się objawia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że na początek (i nie tylko na początek ;) ) będzie Ci łatwiej obchodzić się z teleskopem na dobsonie. Nie wydałbym w tej chwili na Twoim miejscu 5k na 6" celeskop. Tym bardziej, że jak już ustaliliśmy, niebo masz nienajgorsze a i targać kloca nie musisz zbyt daleko.

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla autora i jego pracy ale porównywanie 8" i 12" teleskopów pod słabym niebem (4,7m) to strata czasu, a wnioski płynące z takiego porównania mylące.

To, ze pod ciemnym niebem jest roznica, to kazdy wie. Celem mojego watku, bylo sprawdzenie i potwierdzenie/obalenie 'mitu' ze duzy teleskop pod srednim niebem nie pokaze nic wiecej niz mniejszy(zagadnienie 'odkurzacza LP')

 

Dla przykładu powiem że mam podobny zasięg w zenicie (około 4,5 - 4,8m ale drogi mlecznej ani widu ani słychu)

Zasieg ocenialem nieprawidlowo. Bez okularow/soczewek nie widze slabszych gwiazdek (co jest dziwne, bo jestem dalekowidzem...). W rzeczywistosci zasieg na mojej miejscowce dochodzi do 5,6-5,7 mag a do moich poprzednich ocen trzeba dodac ok 0,3-0,4 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze pod ciemnym niebem jest roznica, to kazdy wie. Celem mojego watku, bylo sprawdzenie i potwierdzenie/obalenie 'mitu' ze duzy teleskop pod srednim niebem nie pokaze nic wiecej niz mniejszy(zagadnienie 'odkurzacza LP')

 

Zasieg ocenialem nieprawidlowo. Bez okularow/soczewek nie widze slabszych gwiazdek (co jest dziwne, bo jestem dalekowidzem...). W rzeczywistosci zasieg na mojej miejscowce dochodzi do 5,6-5,7 mag a do moich poprzednich ocen trzeba dodac ok 0,3-0,4 mag.

 

Masz racje, tak sie zaaferowałem przypadkiem Krzycha, że nie zwrociłem nawet uwagi na tytuł Twojego testu :). Chociaż z drugiej strony podsuwanie tego testu Krzychowi (posiadajacemu podobno niezłe niebo) i sugerowanie ciekawych wniosków jest troche nierozważne.

 

Zasięg 5,6-5,7 z drogą mleczną w zenicie i majaczącą M31 to już całkiem przyjemne niebo jak na miejskie warunki. Ja niestety u siebie z roku na rok obserwuje coraz wieksze pogorszenie widoczności. Jedynie same okolice zenitu sa w miare znośne. Trzeba uciekać za miasto.

 

A do co krzycha94. Jeśli chcesz Newtona 8" z GoTo to rzuć jeszcze okiem na Celestrona C8-NGT. Paweł Maksym go ma (miał) więc możesz go delikatnie podpytać co tam wypatrzył. A nawet nie musisz, tutaj jest jego krótka relacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.