Skocz do zawartości

pytanie o okulary mak 127 z wyciagiem 2cale


MrPaster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum :) Po długim czasie rozmyślań zdecydowałem się w końcu na zakup teleskopu, mianowicie maka 127/1500 z serii black diamond ( z wyciągiem 2 cale). W komplecie jest tylko jeden okular, 28mm i chciałbym zapytać o inne okulary do tego teleskopu. Słyszałem, że dobrym wyborem do DS będzie ten okular:

http://deltaoptical.pl/okular-william-opti...-mm-2,d498.html

Czy będzie dobry? A jeżeli nie to co polecacie?

Jeżeli chodzi o inne okulary jak na przykład do planet czy coś do kulek to nie mam pojęcia jakie okulary wybrać. Nie ogranicza mnie wyciąg 1,25 więc zależy mi na polu bo mak i tak ma go mało. Byłbym wdzięczny za polecenie jakiś okularów do planet oraz jakiś pośrednich typu 13mm czy 17mm. Z góry dziękuje i liczę na waszą pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet uzywajac okularow o ogniskowych ~50mm taki waski przelocik nie bedzie stanowil problemu?

 

Nie będzie, bo jak łatwo zobaczyć okulary o ogniskowej 50mm mają z reguły malutkie pole widzenia, przykład?

WO SWAN 33mm 2" (pole 72*) vs Vixen NLV 50mm 2" (pole 45*)

W przypadku SWAN-a mamy powiększenie ok x45,5 o polu 1 stopień 34 minuty, w przypadku Vixena mamy powiększenie x30 i pole widzenia... 1 stopień 30 minut!!!

W SWAN-ie nie zauważyłem winietowania, bo było zbyt małe dla ludzkiego oka, więc czy będzie widoczne dla tego Vixena??? :rolleyes:

Okulary o polu ~50mm są rzadkim widokiem i z reguły mają małe pole, więc nie sądze żeby ktoś ich używał, nawet do takiego maka, choć mamy np takiego Vixena LVW 42mm o polu własnym 72*, ale pole 2* to już jest chyba więcej niż deklarowane pole widzenia samego teleskopu, więc to już inna bajka ;)

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole własne tylko 50*?? A fuj, jak mało :D

A tak na poważnie, to teściłem tego maka na 33mm i dalej nie testowałem, więc się nie będe teoretyzował jak nie widziałem ;)

Napisze jeszcze raz, że ten mak ma chyba pole własne coś około 1,5*, więc to chyba max, ale może lepiej zorientowani się wypowiedzą, będzie bardziej wartościowo niż z moimi wypocinami ;)

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] ten mak ma chyba pole własne coś około 1,5*, więc to chyba max, ale może lepiej zorientowani się wypowiedzą, będzie bardziej wartościowo niż z moimi wypocinami ;)

:Beer:

 

z wielkim zaciekawieniem śledzę ten świeżutki wątek i - zamiast coś podpowiedzieć MrPasterowi, sam dołożę jeszcze jedno pytanie, mam nadzieję, że nie zaofftopię wątku:

Otóż chodzi o pole własne teleskopów (możemy ograniczyć się do samych maków, żeby nie zjeżdżać z tematu) - jak się je oblicza?

Sam, po pojawieniu się oferty owego Maka 127 z wyciągiem 2" oblizałem się aż po paszczy wyobrażając sobie chyba nienajgorsze (jak na maka 5") efekty ożenienia owej tuby z np. Swanem 40mm - pow. 37,5x, żrenica 3,4 i 1,92° FOV.

A tymczasem okazuje się, że ów Mak te niecałe dwa stopnie tak bardzo mi zawinietuje samym sobą czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm myślę, że na pewno na początku i tak nie będę używał okularów powyżej tej 33 swana. Chciałbym się bardziej skupić na czymś mniejszym, jako, że do teleskopu dają tylko 28mm. Więc ponawiam pytanko jakie mniejsze okulary polecalibyście tak z jakiś małych do planet (6-7) i trochę większych typu 13 czy 17?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znacie historii tego forum panowie B)

 

ja miałem 2" z tym makiem jak na Cloudynights nie marzyli o tym.

 

2stopnie nie bedzie, bo po pierwsze dystorsja, po drugie przeogniskowanie (z 2" kątówką już nie jest 1500mm ogniskowej)

 

TV55mm to był mój wpierwszy okular 2" trzeba go wkładać tylko kawałek do kątówki żeby silnie nie winietował, bo ma bardzo niską diafragme (na brzegu tulei)

 

TS WA38mm bardzo wygodny okular nie winietuje wogóle (oczywiście do czarnego), cięzki jest

 

SWAN 25mm lekki i pięknie chodzi z makiem.

 

uwaga na ciążkie okulary żeby wam tuby nie odkształciły, wisząc na kątówce dają duży moment zginający przy telepie patrzącym po dkątem 45st

 

ps. ja nawet kiedyś chciałem sprzedać tego TV55 ale jak zobaczyłem obie hihoty w jednym polu to mnie tak za gardło ścisneło, że powiedziałem sobie w życiu!

 

ps2.

http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/ma...e/mak+55(2).jpg

http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/ma.../TSWA38MAK2.jpg

http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/ma...e/TSWA38MAK.jpg

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiany ogniskowej, przecież te teleskopy są od nowości z wyciągiem 2 i podana jest ogniskowa 1500. Ja jestem początkujący i jeszcze niewiele wiem, ale wydaje mi się, że skoro piszą w sklepie że jest ogniskowa 1500 i wyciąg 2 to tak powinno być. Chociaż może być to podane do okularów 1,25. Sam już nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiany ogniskowej, przecież te teleskopy są od nowości z wyciągiem 2 i podana jest ogniskowa 1500. Ja jestem początkujący i jeszcze niewiele wiem, ale wydaje mi się, że skoro piszą w sklepie że jest ogniskowa 1500 i wyciąg 2 to tak powinno być. Chociaż może być to podane do okularów 1,25. Sam już nie wiem :)

 

sranie mazganie :D mi napisali na tubie ze mam 1540. Maksutov to taki system, który ma dowolną ogniskową, zalezy jak daleko optycznie jest obraz a z kątówką 2" obraz jest nieco dalej. jak chcesz kupić ten telep to najpierw zobacz jak ci pasuje ten LET 28 co tam dali a potem dokup sobie odpowiednio coś troche jasniejszego lub duzo jaśniejszego.

 

ps. ciekawostka... :lol:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry242741

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również kiedyś drążyłem ten temat. TUTAJ Wybrałem wówczas SWANA 40mm. Zrobiłem wtedy nawet pomiary i rzeczywiste pole wyniosło w granicach 1,59 stopni. Więc o tych 1,8 czy tym bardziej 1,9 stopniach można zapomnieć :) Winiety, jako skutek, również moim zdaniem nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, ma sens zestaw 8-9mm, 17-22mm, no i 33-40mm najchętniej wszystko szerokokątne, o ile są możliwości. Ale ta konfiguracja nie jest jedyna i poprawna, może być dowolna według uznania właściciela i zależy od wielu czynników takich jak n.p. jakość nieba, preferencje osobiste co do obserwowanych obiektów i t.d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od wielu czynników takich jak n.p. jakość nieba, preferencje osobiste co do obserwowanych obiektów i t.d.

no właśnie, bo na przykład raz się zdarzyło że w moim maku 127 bardzo ładnie wyglądał księżyc przez okular 3,5mm :) ale to tylko raz i tylko ksieżyc ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.