Skocz do zawartości

pytanie o okulary mak 127 z wyciagiem 2cale


MrPaster

Rekomendowane odpowiedzi

W takim sprzecie (dobrym do planet) grzechem by bylo nie kupic jakiegos dobrego ortho 9mm.

 

Na specjalne okazje (kilka razy w roku przy dobrym seeingu) mozna kupic cos 7mm, ale wedlug mnie to jest zakup mniej priorytetowy niz dobre 9mm (ortho).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem długo z LV 6mm i jak warunki były dobre, to było super, a co do "czegoś tańszego" to chyba masz do wyboru tylko Plosle, które będą miały koszmarnie małą odległość soczewki do oka, co będzie skutkowało tym, że jak zamrugasz to powieką przejedziesz po soczewce B)

Jeszcze tańszy od NLV jest Baader Genuine Ortho 6 mm, ale tam masz odległość od oka 6 mm, czyli problem jak powyżej, więc musisz sobie to przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim sprzecie (dobrym do planet) grzechem by bylo nie kupic jakiegos dobrego ortho 9mm.

 

Na specjalne okazje (kilka razy w roku przy dobrym seeingu) mozna kupic cos 7mm, ale wedlug mnie to jest zakup mniej priorytetowy niz dobre 9mm (ortho).

 

W Delcie, Astrokraku i teleskopy.net w sprzedazy są ortoskopy tylko Baader Planetarium. Dobre?

Edytowane przez Chodak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ten sprzęt ma pokazywac pazury w dobrych warunkach musi byc 6-7mm

Racja. Ale to jest moim zdaniem opcja dla bardziej zamożnego obserwatora, który n.p. kupi 4 okulary (w tym wysokiej jakości planetarne szkiełko 6-7mm) by mieć już w zasadzie pełny arsenał do najlepszego wykorzystywania nieba/pogody/sprzętu. Więc o ile mamy od razu kasę, to można taki zakup zrobić. Tym bardziej że Jowisz już tuż-tuż :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej że Jowisz już tuż-tuż :)

 

Tuż-tuż nad horyzontem chciałeś napisać ;)

Wątpię czy w tym roku Jowisz na wys. +20st. pokaże coś ciekawego przy powiększeniach powyżej 200x, a z 7mm dostaniemy w 2" jakieś 230-240x. Lepiej na początek uzbierać bardziej uniwersalny zestaw okularów. A jak już Jowisz będzie w Baranie to wtedy można poszaleć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zamiast swana 40 wziąć 33? No i pomiędzy swanem a ortho jest duża luka którą pasowałoby zatkać. Co myślicie o tej 17? http://deltaoptical.pl/okular-baader-hyperion-17,d648.html Wydaje mi się, że w miarę dobry okularek.

PS. pytanko co ortho. Widzę, że są sprzedawane bez muszli ocznych. Tak powinno się go używać czy może trzeba dokupić jakąś muszle?

Edytowane przez MrPaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zamiast swana 40 wziąć 33?

Zastanawiałem się też i nad tym. Swego czasu pojechałem do sklepu i obejrzałem wszystkie okularki z przedziału 30-40mm które były dostępne. Jednak chodziło mi wtedy o maksymalne możliwe pole. O ile pole nie jest dla Ciebie priorytetem, a i poziom jasności tła może się okazać niezadowalający zza warunków obserwacyjnych, to można brać 33mm. Ale o ile n.p. lubisz obserwować gromady otwarte, to lepsze jednak efekty możesz uzyskać za pomocą 40mm. Najlepiej wszystko organoleptycznie sprawdzić na którymś zlocie, bądź u kogoś po-sąsiedzku. Co do jakości SWANów poniżej 33mm to nic nie jest niestety mi na ich temat wiadome, niech się lepiej ktoś wypowie, kto je posiada :)

 

2 Polaris z tym "tuż-tuż" trochę przesadziłem, ale to wszystko z-za tego, że na Jowisza nie mogę się już doczekać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sawnie40 sie zmieszczą praktycznie całe, ale beda takie rozwalone po całym polu.

Hyperiony zostaw w spokoju :-) troche masz za duzo juz tego szkła i luster zeby jeszcze hyperiona wrzucać.

 

mnie np. czaruje swan 25mm.

 

ale tu trzeba zobaczyć własnymi oczami (naprawde każdy ma inne po ciemnku tak samo jak lewe i prawe jest inne) i w miejscu gdzie sie najczęściej bedzie obserwować.

 

jednemu podpasuje 40,25,17 innemu 33,20,13

 

pamiętajcie, że kiedyś sie wpada na posiadanie filtra UHC czy tam OIII i wtedy dłuzsze okulary dają lepsze efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o takich zestawach.

Zestaw 1:

Baader Planetarium Genuine Ortho 7mm (lub może 6mm?)

Baader Planetarium Genuine Ortho 9mm

William Optics SWAN 15mm

William Optics SWAN 25mm

William Optics SWAN 40mm

 

Zestaw 2, bardziej ekonomiczny:

Baader Planetarium Genuine Ortho 7mm (lub może 6mm?)

Baader Planetarium Genuine Ortho 9mm

William Optics SWAN 20mm

William Optics SWAN 40mm

 

Zestaw 2, jeszcze bardziej ekonomiczny:

Baader Planetarium Genuine Ortho 9mm (lub może 8mm?)

William Optics SWAN 20mm

William Optics SWAN 40mm

 

Czy potrzebne mi jest aż 5 sztuk okularów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wybierasz "na wyczucie" czy liczysz sobie pola, powiększenia i źrenice wyjściowe, ale powtórzę: jeśli liczysz, pamiętaj, żeby przyjmować f około 1650mm z kątówką 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nie pchaj sie w zbyt krotkie okulary, szczegolnie przy ognisku 1650. Ja najkrotszy mam NLV 9mm. Tak jak poprzednio napisano, obiekty musza byc wysoko, do krotkich okularow. W tym roku Saturna w powerze 200x+ moglem ogladac chyba ze 3x. Choc normalnie uzywam 166x. Duzo razy uzywalem do planet SWANa 15 power 100. Jak masz nisko planete, lub gorsze warunki taki power jest idealny. Ksiezyc tez najlepiej zima obserwowac. Ja bym kupil na twoim miejscu 9. Mam to samo i jest ok. Jak ty bedziesz mail ogniskowa 1650 to bedzie idealnie.

Dlugie SWANy so bardzo fajne. Jak patrzylem to im krotszy, tym gorszy tak naprawde, choc do Maka nie ma to wiekszego znaczenia(mocno widoczne w Newtonie f/4,9)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc chyba zdecyduje się na taki zestaw:

Baader Planetarium Genuine Ortho 7mm (pow. 236x; pole 0,2*; źrenica 0,54mm)

Baader Planetarium Genuine Ortho 9mm (pow. 183x; pole 0,26*; źrenica 0,69mm)

William Optics SWAN 20mm (pow. 82x; pole 0,87*; źrenica 1,54mm)

William Optics SWAN 40mm (pow. 41x; pole 1,75*; źrenica 3,08mm)

 

Czy ktoś ma jakieś uwagi?

Czy jakiegoś powiększenia będzie mi brakować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc chyba zdecyduje się na taki zestaw:

Baader Planetarium Genuine Ortho 7mm (pow. 236x; pole 0,2*; źrenica 0,54mm)

Baader Planetarium Genuine Ortho 9mm (pow. 183x; pole 0,26*; źrenica 0,69mm)

William Optics SWAN 20mm (pow. 82x; pole 0,87*; źrenica 1,54mm)

William Optics SWAN 40mm (pow. 41x; pole 1,75*; źrenica 3,08mm)

 

Czy ktoś ma jakieś uwagi?

Czy jakiegoś powiększenia będzie mi brakować?

 

dokładnie tak. ja bym odpuścił 9mm jak niema seeingu to sie planet nie ogląda a nie wkłada jakieś nic nie dające 9mm.

20mm i źrenica 1,5mm to jest najlepszy okular pod ten sprzęt do oglądania małych DS bez filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość już została powiedziana, ale ja mam jeszcze małe pytanko :) W następnym tygodniu będę kupował ten teleskop i na razie mam pieniądze tylko na jeden dodatkowy okular. W zestawie jest jeden 2/28mm. Jaki według was powinienem wybrać na razie ten jeden okular? Biorąc pod uwagę, że te dwa będą mi musiały na początek wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bardzo lubię układy podwójne i wielokrotne. Walczę z nimi EDkiem 80mm i zoomem 8-24 + barlow x2.

Jeśli tak mówisz, to 9mm będzie najlepszy. Jednak jeśli wolisz nieco dokładniej przyjrzeć się gromadkom i szeroko rozumianym DeeSom to 20mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest odpowiedz delty odnosnie nowego Maka 127 Black Diamond.

 

"Black Diamond 127 w najwęższym miejscu przy wylocie ma średnicę 26,5mm. Jest to nieco więcej niż w starych MAKach, tam było to około 23mm"

 

Calkiem przyjemna informacja. Tylko co to oznacza? O ile wieksze bedzie pole? Proporcjonalnie do zwiekszenia sie srednicy przelotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.