Skocz do zawartości

Celestron SCT 11" XLT SGT - opinie


Tudor4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o w/w teleskopie.

Prosiłbym o jakieś możliwe informacje na temat jego użytkowania. Chodzi mi o to jakiej jakości obrazy powinienem uzyskać w tym telepie. Kupiłem go 3 tygodnie temu i nie miałem jeszcze okazji go przetestować bo ciągle albo leje albo chmury. Wydałem dużo kasy i nurtuje mnie ciągła niepewność czy zrobiłem dobry wybór, jaki będzie wizual, co z ostrością, czy będzie ewentualnie taka jak w Maku 150, który miałem przedtem czy gorsza? Jak się w telepie z tą optyką będą prezentować planetki, DS-y ? Ile taka tuba powinna się chłodzić przed obserwacją ? Jak często trzeba go będzie kolimować ? Brak możliwości sprawdzenia tego wszystkiego mnie dobija, a następna prognoza pogody nie wróży nic dobrego.

Z góry dziękuję za wszelkie możliwe informacje.

 

pozdrawiam

Tadek

Edytowane przez Tudor4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o w/w teleskopie.

Prosiłbym o jakieś możliwe informacje na temat jego użytkowania.

przesuń swoje łóżko o jakieś 200-300 km w prawo patrząc na mape Polski ;). Taki żart, bo w paskudnym miejscu mieszkasz jeżeli chodzi o zapylenie.

Chodzi mi o to jakiej jakości obrazy powinienem uzyskać w tym telepie.
dobre i bardzo dobre.

 

Kupiłem go 3 tygodnie temu i nie miałem jeszcze okazji go przetestować bo ciągle albo leje albo chmury.
czyli normalka.

 

Wydałem dużo kasy i nurtuje mnie ciągła niepewność czy zrobiłem dobry wybór, jaki będzie wizual, co z ostrością, czy będzie ewentualnie taka jak w Maku 150, który miałem przedtem czy gorsza?
no jak bedziesz obserwował to dobry wybór jak nie bedziesz to zły. to aluzja to przenośnosci i wagi sprzętu. pozatym zobaczysz czy warunki ci dadzą korzystać z duzych powiększeń.

wizual bedzie bardziej chimeryczny w duzych powiekszeniach niż mak150. ostrość jak sie wychłodzi nie powinna byc gorsza tylko ze 2x lepsza. jak sie nie wychłodzi to ostrość bedzie gorsza czyli normalka. szczeście, że SC ma cieńszy korektor niż Mak.

potestuj podwójne o separacji 1" i mniej.

 

Jak się w telepie z tą optyką będą prezentować planetki, DS-y ?
planety kwestia seeingu i wychłodzenia, deesy kwestia powiększenia w DSach niema sie czego obawiać rura jest szeroka więc bedzie dobrze. zawsze mozna dokupić okulary 2" 40mm i 55mm (w tym pod ciemnym niebem bedzie rzeźnia jasności)

 

Ile taka tuba powinna się chłodzić przed obserwacją ?
odpowiedź jest jedna, do końca :-) to mocno zalezy od warunków czy jest zimno ciepło wilgotno itp. masz odrośnik? jest niezbędny przy takim dużym kalibrze.

 

Jak często trzeba go będzie kolimować ?
to zalezy od oczekiwanej dokładnosci na planetach i duzym powerze to nawet przy zmianie pozycji, bo w tym telepie lustro sie kiwa i bywa że toś chce sobie pokorygować wtórne.

 

Brak możliwości sprawdzenia tego wszystkiego mnie dobija, a następna prognoza pogody nie wróży nic dobrego.

Z góry dziękuję za wszelkie możliwe informacje.

NO BA

 

ważna sprawa jezeli złapiesz dobry seeing i rozdzielisz podwóje z separacją rzędu 0,6-0,7" to znaczy, że masz dobry egzemplarz telepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często trzeba go będzie kolimować ?

 

to zalezy od oczekiwanej dokładnosci na planetach i duzym powerze to nawet przy zmianie pozycji, bo w tym telepie lustro sie kiwa i bywa że toś chce sobie pokorygować wtórne.

 

Hej

No to by czlowiek zwariowal jakby mial codzien kolimowac telepa. Ba nawet przy zmianie pozycji. Z tego co widzialem to jak sie lusto kiwa to obraz sie poprostu przesuwa, nic pozatym, z lekka irytujace ale do przyzwyczajenia.

Pamietak, ze jak rozlozylem u znajomego synte 12" kratownice i zaczepilem ja to obrazy byly ostre nawet w 8mm okularku. nawet jak sie lekko przesunelo mocowanie jednego z pretow kratownicy to lekka korekta fokuserem zalatwiala sprawe.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Tylko ze kolega jeszcze nie probowal sprzetu w praktyce, wiec o kreceniu planetek z ogniskowa 10 m narazie jak widze nie wchodzi w gre, a pozatym jakby trzeba bylo kolimowac za kazdym razem jak sie zmienia pozycje to jak na moj gust by bylo cos nie tak. Moze nie straszmy kolegi na poczatek, niech wyprobuje sprzet a nie mowmy mu co trzeba zrobic, jak sprzet byl jeszcze nie uzywany, bo byc moze nie trzeba robic.... nic :D Najpierw trzeba na cos spojrzec :D Dopiero pozniej mozna cos mowic o reszcie

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pozatym jakby trzeba bylo kolimowac za kazdym razem jak sie zmienia pozycje to jak na moj gust by bylo cos nie tak.

a co ja napisałem? że trzeba za każdym razem? no to juz niemiętoś tego. pisałem w odniesieniu do maka150, którego Tudor miał. Jezeli to był Intes z napylanym wtórnym to kolimacja by sie zmieniała po upadku ale czołgu na tube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C-11 to ekstra teleskop. Ojjj zazdroszczę Ci :)

Nowy, po wyjęciu z kartonu może wymagać kolimacji.

To prosta czynność, a kolimacja' trzyma' długo!

 

Przydatne linki:

sctscopes.net

Thierry Legault - kolimacja

 

Pozdr

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C-11 to ekstra teleskop. Ojjj zazdroszczę Ci :)

Nowy, po wyjęciu z kartonu może wymagać kolimacji.

To prosta czynność, a kolimacja' trzyma' długo!

 

Przydatne linki:

sctscopes.net

Thierry Legault - kolimacja

 

Pozdr

Witam kolegę z bliskiego rejonu. Tak, chyba masz rację z tą kolimacją. Kiedyś, chyba przez ok. 20 minut było ciutkę pogody i zacząłem zerkać przez telep. No i wydaje mi się że po rozjechaniu gwiazdy lustro wtórne nie było widać w środku okręgu tylko lekko przestawione w prawo. Coś z tym chyba muszę zrobić, tylko jak ? Nie mam w tym wprawy- nigdy tego nie robiłem.

 

pozdro.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko się wypowiadam w wątkach o optyce i teleskopach ale tu muszę bo znam sprzęt. To bardzo dobre tuby optyczne, wielokrotnie pracowałem tymi teleskopami i są na dobrym poziomie. Przy odrobinie dbałości niemal bezobsługowe.

Na twoim miejscu pomyślał bym o zmianie montażu. Niestety Celestron będąc nastawionym na zysk sprzedaje te nie lekkie tuby na CG5 GT. Jak pokazały doświadczenia dwóch moich kolegów z Holandii i Niemiec - montaż ten nie wytrzyma na dłuższą metę tej tuby. Pomyśl na przyszłość przynajmniej o HEQ5.

Ogólnie do wizuala sprzęt w miarę uniwersalny - zaraz odezwą się puryści i będą prawić o małym polu. Biorąc jednak pod uwagę gabaryty tuby w stosunku do średnicy sprzęt na pewno da dużo radości.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Witam!

No 20 minut to zdecydowanie za mało na wychłodzenie telepa.

Teleskop musi być wychłodzony! Mój C-8 chłodzi się 1 godzinę a czasami więcej. W czasie chłodzenia obraz rozogniskowanej gwiazdy się zmienia i kolimacja nie ma sensu. Po wychłodzeniu załaduj krótki okular ( ja mam 8mm ale lepiej jeszcze krótszy) i minimalnymi ruchami śrubek dokonaj kolimacji.

Trzeba uważać, by nie porysować korektora (dobrze gdy jest jasno i śrubki dobrze widać). Całkowity ruch śrubką podczas kolimacji to tylko mały ułamek pełnego obrotu. Nie kręć zbyt ofensywnie!

Mała korekta na śrubce i spojrzenie w okular. Jest lepiej - dobra śrubka i kierunek, gorzej- ruch w przeciwną stronę. To bardzo intuicyjne.

Nie bój się ;)

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie do wizuala sprzęt w miarę uniwersalny - zaraz odezwą się puryści i będą prawić o małym polu.

 

Paweł Maksym

Mam już wyjście z niego na 2", kątówkę WO też 2" i okulary też 2", więc myślę że pole takie małe nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolimacji potrzebna jest pogoda, a jak wygląda kolimacja na sztucznej gwieździe ? o co to chodzi ?

robisz sobie bardzo mały świecący punkt ustawiasz w jakiejś odległości najlepiej kilkadziesiąt metrów i na nim kolimujesz.

 

jak zrobić mały świecący punkt? np. ustawić łepek wtyczki elektrycznej w słoneczny dzień w jakiejś odległosci wtedy słońce się będzie odbijać od niego i dawać całkiem dobrą sztuczna gwiazdę. mozna tez świecić halogenem w bliskiej odległości na taką kulkę i zasłonić halogen przed telepem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar dokupić jeszcze LVW 42 mm 2" - chyba będzie dobrze ?

 

on Ci pokaże całe pole twojego teleskopu, ale jest bardzo cięzki przeładowany szkłem. oby to skutkowało dobrą korekcją w całym polu. Ja bym nie kupił tak drogiego okularu nie widzac go wcześniej w teleskopie. Ale to ja. Moze on koryguje lepiej dystorsje? to by ci w SC pasowało.

 

Ja uzywam erfla 38mm 5 elementowa optyka i jest mi baaaardzo wygodny. Ma bardzo duze ER to jest okular taki sam jak SkyWatcher SWA38mm i wręcz bliźniaczy WO swan 40mm

 

są to okulary z mniejszą ilością szkła, co za tym idzie mniej warstw i 3x tańsze. proponuje poprosić sklep o wypozyczenie na porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, rozumiem, tylko mieszkając w bloku na osiedlu ciężko o te kilkadziesiąt metrów potrzebnej odległości (szczególnie w odosobnieniu)

 

hehe to sobie wypoleruj gdzieś nakrętkę przy piorunochronie po południowej stronie. nie wierze, że nie da sie wymyśleć na osiedlu przykleić gdzieś metalowej kulki :).

przejrzyj lornetką osiedłe w słoneczny dzień zawsze sie jakąś blacha gdzieś świeci i ma jakies, nity, druty, nakrętki itp. życze nie dostania kartoflem za podglądanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zwierzak_grubas
Za oknem mam trochę ogródków i nie za bardzo jest gdzie coś przyczepić. No a fakt że postronni ludzie myśleli by że naprawdę jestem podglądaczem :banan:

 

Każdy z nas odrobinke jest ,ale nie wszyscy sie przyznaja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.