Skocz do zawartości

Opis tuby Sky-Watcher 150/750 z 2” wyciągiem Crayforda


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Będzie to opis i wrażenia wzrokowe nowej tuby Sky-Watcher 150/750 z 2” wyciągiem Crayforda. Tubę kupiłem zaraz po ukazaniu się na rynku w DO, a poprzednią sprzedałem. Dlaczego wybrałem akurat ten teleskop? Ponieważ posiada on wyciąg Crayforda 2” ponadto jest to teleskop do obserwacji obiektów głębokiego kosmosu (galaktyki, mgławice itp.). Jego światłosiła czyni go bardzo dobrym instrumentem do astrofotografii.

 

Parametry:

System optyczny: reflektor Newtona

- Średnica zwierciadła: 150mm

- Ogniskowa zwierciadła: 750

- Światłosiła: 1:5

- Użyteczne powiększenia: 30 - 300x

- Zdolność rozdzielcza: 0,8"

- Wyciąg okularowy Crayforda 2" z redukcją 1,25"

- Długość tuby optycznej: 675mm

- Waga tuby optycznej 5,5 kg

 

Wyposażenie

- szukacz: 6x30

- okular 2" 28 mm (brak pogody więc nie wiem co jest wart)

- obejmy

- szyna dovetail

 

Pierwsze wrażenia:

Po zajrzeniu do środka okazało się, że lustro jest czyste nawet bez śladu kurzu, tubus dobrze wyczerniony. Następnie sprawdziłem kolimację po podróży i okazało się, że ustawienia są właściwe dzięki zastosowaniu śrub kontrujących zwierciadło. Wyciąg chodzi bardzo płynnie i jest w dodatku wyczerniony. Generalnie sprzęt na pierwszy rzut oka bardzo mi się podoba. Minusem jest szukacz 6x30mm według mnie za mały.

 

Elementy teleskopu:

 

Tuba - waga tuby według producenta wynosi 5,5kg .Wykonana jest ze zwiniętej blachy. Z tyły znajduje się 6 śrub do kolimacji i skontrowania skolimowanego zwierciadła

 

Wyciąg - wygląda bardzo solidnie. Chodzi bardzo płynnie, jest wyczerniony i posiada śrubę dociskową, jest oczywiście wyposażony w adapter do okularów 1,25". Plusem jest to że nie trzeba przerabiać wyciągu aby zastosować korektor komy

Szukacz – według mnie za słaby 6x30mm na pewno wymienię na 9x50mm

 

Daję parę fotek:

 

p1010683.th.jpgp1010684.th.jpgp1010686.th.jpgp1010685.th.jpg

 

Uwagi mile widziane

Pozdrawiam

Edytowane przez Alien7101
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co by tu dodać ?

 

Ostatnio niebyło za bardzo pogody więc sprawdziłem zakres ostrości.

 

Canon po zamocowaniu do wyciągu ostrzy bez problemów.

Okulary LVW 3.5 ,5 ,8 w redukcji 1.25" ostrzą bez problemów jedynie aby wykorzystać w tych okularach mocowanie 2" trzeba je z redukcji 2" podnieść o jakieś 5-7mm

Okular z wyposażenia 28mm2" też ostrzy bez problemów nie jest on żadną rewelacją według mnie dobry jest do wstępnego znajdywania obiektów, daje trochę za jasne tło .

 

cdn..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

cd...

 

Aby zastosować korektor komy trzeba podtoczyc tulejkę wkręcaną bespośrednio w wyciąg z 50 na 51 mm

Tu cytuję Pana Janusza_P

"Wyciąg jest wprawdzie 2" ale trzeba będzie w nim podtoczyć wąskie gardło z 50 na 51mm z tej moletowanej tulei z dwoma śrubkami zaciskowymi i dokupić złączkę fotograficzną do obsługi Korektora komy:

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=69_81&products_id=395"

 

cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.