Skocz do zawartości

jaki okular do planet i kulek???


ar10130

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ponieważ moje ogłoszenie w dziale KUPIĘ od dłuższego czasu pozostaje bez odpowiedzi (dot. WO UWAN 7mm) a na nowy taki okularek mnie na razie nie stać, chcę zapytać bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki jaki polecacie okular o tej ogniskowej??? Chcę go używać do planet i rozbijania niektórych kulek.

POZDRAWIAM

 

synta 10"

Edytowane przez ar10130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ponieważ moje ogłoszenie w dziale KUPIĘ od dłuższego czasu pozostaje bez odpowiedzi (dot. WO UWAN 7mm) a na nowy taki okularek mnie na razie nie stać, chcę zapytać bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki jaki polecacie okular o tej ogniskowej??? Chcę go używać do planet i rozbijania niektórych kulek.

POZDRAWIAM

synta 10"

 

Ale w jakim przedziale cenowym szanowny kolega oscyluje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne jedni polecą Ci LV a inni Ortho. Co do lantanów to z powodzeniem rozbijam kulki w LVW 13 ale do planet to za mało. Jeśli nie przeszkadza Ci mały ER to bierz orciaki, świetna transmisja i kontrast, dla mnie rewelacja do planet. Co do kulek to wolę mieć wieksze pole gdyż nadaje kontekstu i przestrzeni i dlatego, póki co dla mnie ulubiony okular o takim przeznaczeniu to Nagler 11mm, ale obecnie idą do mnie TMB Planetary 9mm i 7mm. Zobaczymy co pokażą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ceny to tak ok 400-450. jak pisałem w pierwszym poście to na nowego uwan'a 7mm mnie nie stać(a czytałem o nim sporo dobrego na "astronoce") więc szukam czegoś tańszego.

 

A zatem pozostaje Ci chyba tylko LV (ewentualnie jak kolega wyżej zauważył jakiś ortho ale ten jest wysoce mało komfortowy).

No chyba, że trafisz jeszcze coś używanego. Tak czy siak LV (czy też ostatnio NLV) są bardzo porządne jak na taką cenę i na pewno będziesz zadowolony. Do ogniskowej teleskopu 1200 polecam NLV 6mm. W takim zestawie sporo wyciśniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze i pewnie się wielu narażę, ale miałem NLV 5mm. Do planet- OK!!! Ale na gromady kuliste - bo ja wiem? u mnie obraz był ciemny (małokontrastowy), no i te pole...... sporo obcinało. Jednak to było 5mm, czy w 6mm będzie zauważalna różnica???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że do gromad kulistych to siódemka z szerszym polem...wcale się nie dziwię, że polujesz na Uwana, wiesz co dobre...Tak się składa, że posiadam ten okular, ale mnie udało się go kupić jeszcze po cenie 600PLN (kilka mies temu), dosłownie na 2 dzień kosztował już ponad 800 :huh: Ceny tych okularów są chore!!! Moja propozycja, to żebyś może jeszcze troszkę poczekał, bo już nieznacznie spadła cena tego okularu a może spaść jeszcze...albo może poszukaj LVW8 gdzieś taniej, ja na niego chorowałem długo, ale po zakupie 80/400, okazało się, że będzie za duży...i poszedł na cel Uwan, do gromad kulistych i małych odlełych galaktyk rewelacyjny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - DOZBIERAĆ - w końcu uwana 7mm można by uznać za okular docelowy. Na razie cierpliwie czekam pogodę mam od m-ca beznadziejną, :burza: wiec temat się nie pali.

 

robson999 a może zahandlujemy? pół roku temu kupiłeś-dzisiaj sprzedaż NIC nie stracisz :P

Edytowane przez ar10130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja, podobnie jak Ty szukałem czegoś dobrego o ogniskowej 7mm, pomyślałem sobie...a może dołożyć kilka stówek i nabyć raz na długi czas. Zdecydowałem się na tego Uwana, który w założeniu miał być okularem docelowym i takim wszechstronnym, trochę do planetek, trochę go gromad kulistych, trochę do maleńkich obiektów mgławicowych. Obecnie jest to najczęściej używany okular przeze mnie, więc naprawdę nie mogę się go pozbyć, tym bardziej że jest już docelowy...Na Twoim miejscu najprawdopodobniej używałbym SP10 z zestawu synty do momentu nabycia czegoś docelowego. Wydawanie środków na półśrodki jest wg mnie bez sensu, choć ten numer nie wyszedł mi w przypadku Naglera...długa historia, ale teraz to nawet się cieszę. Zaraz pewnie ktoś napisze, że nie warto bawić się w żadne docelowe okulary, bo są różne wersje tańszych, z dobrą jak nie lepszą transmisją, korekcją, jasnością itd...pewnie są, ale ja tego nie doświadczyłem, dlatego wybierałem okulary opierając się na recenzjach i testach innych użytkowników. Niepokoi mnie tylko jedno, czy źrenica 1,18 w moim przypadku nie jest za mała do obiektów Ds...Przeczytałem kiedyś chyba na Astromaniaku, bodajże Ignis twierdził, że to za mało, chodzi mi to wciąż po głowie <_<

robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepokoi mnie tylko jedno, czy źrenica 1,18 w moim przypadku nie jest za mała do obiektów Ds...Przeczytałem kiedyś chyba na Astromaniaku, bodajże Ignis twierdził, że to za mało, chodzi mi to wciąż po głowie

zupełnie niepotrzebnie. Nie jest ważne czy innym to odpowiada czy nie ale czy Tobie to pasuje

chętnie poczytamy jakie Ty masz na ten temat zdanie B)

ja najczęściej obserwuję MAK-iem 127 z okularem 13mm co daje źrenicę 1,1 mm ... za te herezje powinni mnie wychłostać :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy...mnie to nie przeszkadza, obrazy maleńkich galaktyk i mgławic są rewelacyjne, nie mówiąc o planetach. Nie mam natomiast porównania z innymi okularami, np z ósemką LVW, min dłuższa ogniskowa...obrazy obiektów jaśniejsze, lepiej widoczne...taka moja teoria B) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie ideałem było by posiadanie kilkunastu wysokiej klasy okularów o różnych ogniskowych ale w praktyce nie ma takiej potrzeby. Między 8 i 7 mm nie będzie dużej różnicy, a w dodatku będzie to zależało od obserwowanego obiektu oraz teleskopu. W przypadku gromad może się okazać, że 7 mm będzie lepszy, a w przypadku mgławic 8 (bez drastycznych różnic). Jest to związane z faktem, że jasność obrazu dla źródeł punktowych rośnie z kwadratem powiększenia (do powiększenia rozdzielczego), a jasność obiektów rozciągłych maleje z kwadratem powiększenia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie ideałem było by posiadanie kilkunastu wysokiej klasy okularów o różnych ogniskowych ale w praktyce nie ma takiej potrzeby. Między 8 i 7 mm nie będzie dużej różnicy, a w dodatku będzie to zależało od obserwowanego obiektu oraz teleskopu. W przypadku gromad może się okazać, że 7 mm będzie lepszy, a w przypadku mgławic 8 (bez drastycznych różnic). Jest to związane z faktem, że jasność obrazu dla źródeł punktowych rośnie z kwadratem powiększenia (do powiększenia rozdzielczego), a jasność obiektów rozciągłych maleje z kwadratem powiększenia

 

pozdrawiam

 

No to mamy naukowe wytłumaczenie...czyli nie muszę się przejmować, dzięki Zbyt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy naukowe wytłumaczenie...czyli nie muszę się przejmować, dzięki Zbyt!

 

 

ja również dziękuję za dyskusję, wniosek: zacisnąć pasa i dozbierać do uwan'a 7mm, albo liczyć na cud, że się kupi z drugiej ręki :Boink: ...no to się rozmarzyłem......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze i pewnie się wielu narażę, ale miałem NLV 5mm. Do planet- OK!!! Ale na gromady kuliste - bo ja wiem? u mnie obraz był ciemny (małokontrastowy), no i te pole...... sporo obcinało. Jednak to było 5mm, czy w 6mm będzie zauważalna różnica???

 

Bo generalnie jest tak, że im krótsza ogniskowa okularu tym obraz ciemniejszy. Zatem nie chodziło o to, że był to akurt NLV tylko, że był to 5mm. Pełna zgoda z kolegami, którzy sugerują raczej coś w okolicach 7mm.

 

Co do dozbierania do czegoś lepszego: to zależy jaką się wyznaje w tej materii filozofię. Jednemu bardziej zależy na tym, żeby oglądać coś szybciej (na początek może być trochę gorzej a potem jak sie jeszcze dorobi to sobie poprawi) a drugi woli dłużej poczekać i kupić sprzęt docelowy (a do tego czasu objadać się smakiem). Jeśli kolega wyznaje ten pierwszy wariant to polecam NLV a jeśli drugi to należy słuchać co koledzy radzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.