Skocz do zawartości

W Krakowie pogoda do DS.


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

No wreszcie mogłem nacieszyć oczy kometkami i galaktykami przez mojego Newtonka 0,5 metra!

 

Warunki dzisiaj zaliczyłbym raczej do przeciętnych, księżyc w kwadrze, lekka mgła, duża wilgoć w powietrzu - woda lała sie po teleskopie strumieniami, ale i tak jestem dumny 8) z obserwacji. Kometa Encke i Linear T7 zaliczone :!:

Poza kometami chciałem zwrócić uwagę braci astronomicznej na ciekawą grupę galaktyk znajdującą sie poniżej Bety Andromedy. Na dzisiejszą sesję wydrukowałem sobie dokładną mapkę tych galaktyk. I tak według kolejności w grupie wyniki obserwacji były nastepujące:

NGC 536 13,2 mag - dostrzeżona bez problemu pow. 100x i 212x :D

NGC 529 13,1 mag - dostrzeżona bez problrmu pow. 100x i 212x :D

NGC 523 13,4 mag - dostrzezona zerkaniem przy pow 212x :D

NGC 512 13,9 mag - nie zobaczyłem jej - chyba słaba powierzchniowo :(

NGC 513 13,4 mag - widoczna, ale tylko zerkaniem przy pow. 212x :D

NGC 517 13,6 mag - nie widziałem jej - problem z dokładną identyfikacja miejsca,w którym powinna znaleźć się galaktyka. W okolicy brak gwiazd o sensownej jasności :(

NGC 528 13,6 mag - widoczna dosyć dobrze przy powiększeniu 212x :D

NGC 499 13,1 mag - nie widziałem :(

NGC 495 13,8 mag - dobrze widoczna przy pow 100x i 212x :D

NGC 507 12,3 mag - dobrze widoczna przy pow 100x i 212 x :D . To najjaśniejsza galaktyka w gurpie. Jednak jej jasność powierzchniowa chyba nie jest największa wśród koleżanek - moje spostrzeżenie.

NGC 504 13,9 mag - widoczna zerakniem przy pow 212x :D

NGC 494 13,7 mag - niewidoczna :(

IC 1685 13 mag - niewidoczna :(

 

Pomimo nienajlepszych warunków i jasnym księżycu udało mi się dostrzec 8 z 13 galaktyk o janości większej niż 14 mag. Trzeba zwrócić uwagę, że galaktyki mają rozmiary kątowe ok minuty do kilku minut kątowych, dlatego mininmalne powiększenie jakie należy stosować do ich odnależienia wynosi ok. 100x. Wyjatek stanowi galaktyka NGC 507. W tym przypadku można stosować mniejszy power. Myślę, że wszystkie wymienione galaktyki można spokojnie obserwować Newtonem 0,5 metra pod czarnym niebem np. w Bieszczadach. Wiekszość z nich jednak z pewnością można również dostrzec przez teleskopy o aperturze ok. 250mm. Warunkiem jest czyste niebo i dobrze przygotowane mapki ! W wielu przypadkach, przy dużym powiększeniu trzeba dokładnie patrzeć w miejsce, w którym znajduje się galaktyka. To jedyna szansa na sukces.

 

Udanych łowów !

 

Pozdrawiam

Paweł Turek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius

Paweł, nie kuś diable :!: U mnie jedynie czarne chmury na jasnym niebie, a w dodatku zaraz muszę jechać do Gdyni, tylko po to, aby jutro wrócić z powrotem, (cholerne papierkowe sprawy), i chyba domyślasz się jaką mam na to chęć :(:wymiotuje:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Paweł, nie kuś diable :!:  U mnie jedynie czarne chmury na jasnym niebie, a w dodatku zaraz muszę jechać do Gdyni, tylko po to, aby jutro wrócić z powrotem, (cholerne papierkowe sprawy), i chyba domyślasz się jaką mam na to chęć :( 

 

A znasz ty FAX :lol::lol::lol:

Idealny na papierkowe sprawy na odległość :lol::lol::lol:

Jak oczłowiek z natury wygodny"czytaj leniwy" powinieneś używać tego teleportera do papierków z podpisami i pieczęciami zamiast sam z nimi robić za gońca konnego :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pierwsz propozycja raczej odpada bo nie chcę wojny z Piotrem Z. bo wtedy chyba organizuje Jodłow 2004 ale może się mylę ???

Chyba że zrobimy to lokalnie i kameralnie ale i tak nieladnie by to wyszło :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem Piotr zaakceptował by z bólem serca kwietniowe bieszczady. Niestety dobrych terminów jest niewiele za chwilę ktoś jeszcze zaproponuuje kwiecień i zaczną się naprawdę schody. Należy się dogadać zaklepać termin i koniec. Zresztą cudów nie ma w bieszczady tłumy nie przyjadą. Przypomne, że Niemcy mają ustalony kalendarz na 3-4 lata do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Piotr zaakceptuje, to kwiecień byłby naprawde dobry. Wtedy noce sa jeszcze długie i bedziemy w stanie poznać rzeczywsitą wartość bieszczadzkiego nieba.

Liczba uczestników i tak byłaby chyba mocno ograniczona ze względu na liczbę miejsc w schronisku. Z tego co pamiętam, to Janusz mówił chyba o max. 25 osobach.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bieszczady pojadę bardzo chętnie z kolegami z Wrocławia . Nigdy tam nie byłem . Jodłów można zrobić 6 tygodni wcześniej albo później . Jeżeli w maju byłaby Czernica to Jodłów przenosimy na koniec września . Można więc śmiało planować kwietniowe Bieszczady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani :przytulas:

PiotrZ , Janusz P ,Jesion

W ciągu roku będzie 13 nowi :slon:

Nie widzę problemu aby co 4 tygodnie gdzieś w Polsce odbywał się jeden mini, midi lub maxi zlot. :Wave:

Na pewno Jodłów, Kudłacze, Bieszczady, Jachranka, Borucino w uświęconych tradycją terminach.

A pozostałe nowie :?: :?: :?:

np: Kampinos, okolice Łodzi, Lublina, Poznania, Koszalina itd..... :D:D

Przecież znacie ludzi z innych for, z PTMA.

Ustalcie jakiś rozsądny kalendarz na cały rok z góry.

W ten sposób każdy będzie mógł zaplanować gdzie i na jaki zlot ma blisko i chce jechać. :?

Będą tacy co pojadą na 10 rocznie i tacy co tylko na jeden.

Ja przynajmniej na cztery. 8)

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.