Skocz do zawartości

Wzmocnić EQ6


Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowując się do kompletowania setupu na drugi pier stanąłem przed decyzją o wyborze montażu. Wybrałem EQ6 z wielu powodów, głównie ekonomicznych. Trudno znaleźć coś o takich parametrach w tej klasie cenowej. Montażu jeszcze nie ma, ale w między czasie zamówiłem solidne wzmocnienie sztywności na linii montaż-teleskop.

 

Główną wadą EQ6 jest standard siodełka pochodzący z japońskich Vixenów (tak też potocznie zwany). O ile wsadzimy na niego lekki sprzęt typu refraktor 80ED wszystko będzie w porządku. Problemy zaczynają się przy większych newtonach, gdzie Eq6 - teoretycznie - pozwala zawiesić setup o wadze nawet 20 kg. Żaden dovetail w standardzie vixena nie spełni swojego zadania. Zmuszeni jesteśmy na zastosowanie nieporównywalnie sztywniejszych dovetaili tzw. standardu Losmandy 3" (szerokość). O ile dovetail nie jest wielkim problemem (zawsze można sobie samemu zrobić - w ramach ekonomicznych oszczędności, kupowane kosztują krocie), to problem pojawia się, w co ten dovetail wsadzić - mówiąc kolokwialnie. Można bawić się w ATM, albo skorzystać z gotowych rozwiązań.

 

Najbardziej na rynku znane siodełko dla EQ6 pochodzi od firmy ADM. Siodło wykonane jest w technologii CNC (100% metal) - bardzo precyzyjnie. Dociskane jest na 2 szeroko rozstawiony śrubach (cała powierzchnią) co daje naprawdę solidne mocowanie dovetaila.

 

Ogromną zaletą siodełka jest kompatybilność - że tak powiem - wsteczna, czyli możliwość wsunięcia dovetaila w standardzie Vixena. Oznacza to, że dostajemy siodełko przyjmujące obydwa popularne standardy.

 

Siodło kupiłem w UK:

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=adm_eq6_saddle_adapter_losmandy_vixen&cat=150

 

Gdyby ktoś o tym myślał, to szczerze polecam. Przejście na standard Losmandy zmienia wiele (w sztywności). Przy newtonach od 8" w górę - must have.

IMG_6016.jpg

IMG_6017.jpg

IMG_6018.jpg

IMG_6019.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam EQ6 wcześniej pracowałem na CG5 GT. I już tam wymieniłem dovetail bez wymiany całego siodła. Choć i to mi chodziło po głowie. Mam szynę o kształcie jaki pokazałem poniżej na rysunku. Nie wiem jak do astrofoto ale do obserwacji videoCCD działa super

 

DOVETAIL.gif

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam jeżeli kupisz montaż w DO, to będziesz miał już nową wersję NEQ6 gdzie siodełko jest pod devotaile typu Losmandy.

Zerknij tutaj

Zmartwię Cię, niestety - nie jest to prawda. Patrząc na te zdjęcia widzę, że to na pewno nie jest Losmandy 3", której szerokość dovetaila wynosi c.a 8 cm.

 

Zobacz na to zdjęcie:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=42509

 

o ile jest szerszy dovetail od średnicy osi deklinacji, na której zamontowane jest siodło.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodełko siodełkiem, ale oświeć mnie do czego chcesz używać tego drugiego setupu ( i co ma w związku z tym ma to być ) i jak zamierzasz rozwiązać problem parkowania montażu ( rozumiem, że setup ma działać podobnie jak pierwszy całkowicie zdalnie ). W parkowaniu interesuje mnie problem zarówno samego zaparkowania jak i ponownego rozruchu montażu.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodełko siodełkiem, ale oświeć mnie do czego chcesz używać tego drugiego setupu ( i co ma w związku z tym ma to być ) i jak zamierzasz rozwiązać problem parkowania montażu ( rozumiem, że setup ma działać podobnie jak pierwszy całkowicie zdalnie ). W parkowaniu interesuje mnie problem zarówno samego zaparkowania jak i ponownego rozruchu montażu.

Pozdrawiam !

Setup będzie wizualno-fotograficzny. Co to dokładnie będzie, nie wiem. Na razie wsadzę na niego Orion 10". Ale to wszystko za jakiś czas, bo i tak jeszcze parę tygodni czekania na nowy sprzęt. EQ6 nie pracowałby zdalnie, głównie lokalnie.

 

Jest jakiś problem z "podnoszeniem" sesji na Eq6? Nie zapamiętuje ostatniej pozycji po wyłączeniu power?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś o tym myślał, to szczerze polecam. Przejście na standard Losmandy zmienia wiele (w sztywności). Przy newtonach od 8" w górę - must have.

Troszkę poboczny temat. Zamierzam przerobić 200K z oryginalnej szyny (niekompatybilnej chyba z niczym) na jakiś "uznany" standard. I planowałem szynę Vixena (mam mont LXD-75AT), ale po Twoich słowach zacząłem się zastanawiać czy do 11,5kg tuby nie będzie za słaby? Podkreślam, że tylko do wizuala - może więc wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycje zapamiętuje i potrafi się połapać po ponownym uruchomienu. Mozna tez zapisać w ustawieniach dowolny punkt parkowania i również będzie tam zawsze wracał. Problemem może być to, że Maxim magicznym sposobem gadając z EQ6 zawsze trafia jakieś 20" w bok :) To pewnie jest jakaś paranoja w moich ustawieniach, ale nie mogę tego rozgryźć na razie. Wypada więc wspomnieć ze takie jazdy mogą się przytrafić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że przy dużych telpach sposób mocowania ma olbrzymie znaczenie.

Losmandy robi wspaniałe dovetaile, ja w c-11 wyrzuciłem od razu fabryczną skręcającą

się i filigranową szynę i (dzięki Jesion :) ściągnąłem patent Losmandego do betoniary.

W stosunku do pierwowzoru szyna jest kilkukrotnie szersza, cięższa i zupełnie niepodatna

na skręcanie. Zniknęły wszelkie objawy drgań sprzętu przy pracy montażu.

x 001.jpg

x 002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.