Skocz do zawartości

Projekt Perseidy 2009


Rekomendowane odpowiedzi

I po pierwszym maksimum Perseidów.

 

Dzisiejsza noc przyniosła mieszane uczucia. Z jednej strony miła niespodzianka w postaci ok. 1,5h bezchmurnego nieba (chociaż patrząc z perspektywy zdjęć satelitarnych spodziewana). Z drugiej strony fatalne warunki. Wilgotność była na tyle duża, że aparat zarosił mi się po pół godzinie, a przez ten czas zajmowałem się bardziej nim niż obserwacją. W końcu dałem sobie spokój i schowałem "trzecie oko", aby w spokoju dokonać obserwacji. Mimo bezchmurnego nieba, przejrzystość była fatalna, sięgała mniej więcej 3,7 mag - drobna mgiełka w połączeniu z księżycem to zabójcza mieszanka dla obserwatora meteorów. W trakcie ok. 50 min. obserwacji (efektywnej) zaobserwowałem 7 Perseidów i jednego sporadyka. Niestety przed 1:00 w krótkim czasie przyszły bardzo niskie chmury a za nimi mgła i było po zabawie. Mając w pamięci prognozy ICM i zdjęcia satelitarne, wróciłem do domu, ale w pogotowiu byłem jeszcze do godziny czwartej. Przynajmniej obejrzałem nagrany wcześniej ostani odcinek V serii LOST.

 

Miejmy nadzieję, że tej nocy pogoda dopisze.

 

Pozdr

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wyczekiwanie się zaczęło, jak ktoś ma jakieś dobre wiadomości co do pogody nad lubelskim prosiłbym żeby napisał (inne niż icm). Z tego co właśnie widzę dużo chmur, więc chyba nici z obserwacji. Właśnie wróciłem z przejażdżki po województwie i prawie w wszędzie popaduje od czasu do czasu, mokre drogi.

 

Jak kolega pisał wcześniej wcześniejszej nocy nie było super i tej też najprawdopodobniej tak będzie. Nic przykro trochę ale z chmurami nie wygramy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem również zdjęcia, ale jak to zwykle bywa, najjśniejsze nie chciały przelatywać w okolicy Kasiopei gdzie miałem skierowany aparat. Udało mi się parę słabszych złapać i wieczorem po przeglądnięciu ponad 500 klatek wrzucę je na AF.

 

Spróbuj dziś wycelować w kwadrat Pegaza lub w Dużego Misia (Wielką Niedźwiedzicę) ;)

Z moich statystyk wynika że najwięcej się tam pojawia zjawisk które da się złapać metodą foto.

Przy szkiełku 18mm Canona powinieneś objąć cały gwiazdozbiór Pegaza i jeszcze fragment Andromedy :)

Zobacz jak będzie wyglądać pokrycie klatki Canona przy 18mm obiektywu wycelowanego w Pegaza:

obserwacje-foto-canon-18mm.png

 

International Meteor Organization w swoich kalendarzach proponuje takie miejsca do wycelowania aparatu:

Kalendarz Meteorowy 2008

 

α = 300° δ = +40° and α = 000° δ = +20° or α = 240° δ = +70° 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dziś wycelować w kwadrat Pegaza lub w Dużego Misia (Wielką Niedźwiedzicę) ;)

Z moich statystyk wynika że najwięcej się tam pojawia zjawisk które da się złapać metodą foto.

Przy szkiełku 18mm Canona powinieneś objąć cały gwiazdozbiór Pegaza i jeszcze fragment Andromedy :)

Zobacz jak będzie wyglądać pokrycie klatki Canona przy 18mm obiektywu wycelowanego w Pegaza:

obserwacje-foto-canon-18mm.png

 

International Meteor Organization w swoich kalendarzach proponuje takie miejsca do wycelowania aparatu:

Kalendarz Meteorowy 2008

 

α = 300° δ = +40° and α = 000° δ = +20° or α = 240° δ = +70° 

 

Dzięki Ax. Patrząc na prognozę pogody to nieciekawie to u mnie dziś wygląda, ale nie tracę nadziei.

 

No i jeszcze szybkie pytanko - jakim programem wygenerowałes pole pokrycia aparatu?

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem dziś z Urzędowa gdzie trwa w najlepsze Projekt Perseidy 2009 prowadzony przez PKiM we współpracy z tamtejszym GOK.

 

Pierwszej nocy nowi obserwatorzy mieli okazję pod okiem doświadczonych obserwatorów zapoznać się z wyglądem nieboskłonu. Wczoraj obserwatorzy przeszli przeszkolenie teoretyczne i trochę praktyki z obserwacji meteorów ze zliczaniem. Poznali mapki nieba Brno, kryteria przynależności oraz przekazaliśmy podstawowe wskazówki dotyczące tego jak się przygotować na obserwacje meteorów. Była również możliwość przećwiczenia swojej spostrzegawczości na symulatorze meteorów (proszę do mnie nie pisać w tej sprawie ponieważ go nie mam ;P ).

 

Ostatniej nocy pogoda nie pozwoliła na żadne obserwacje wizualne. Do rana było jedynie kilka dziur w chmurach, przez które Mariusz zobaczył jednego sporadyka. Do rana, 13 obserwatorów czuwało czekając na lepszą pogodę. Niestety ta nie nadeszła i jedyne co mogliśmy zaobserwować to meteory radiowe. Urzędów jest położony w dość głębokiej dolince, dlatego też są tam całkiem niezłe warunki do obserwacji radiowych metodą "forward scatter". Zliczenia meteorów wykonane przez Przemysława Żołądka za pomocą radia i komputera pokazały, iż maksimum było gdzieś około 10 UT... czyli tak jak prognozowano. Jeden z radiowych Perseidów zarejestrowanych w Urzędowie . Ta obserwacje potwierdza również wykres aktywności ze stacji w Złotoklosie (prowadzi Karol Fietkiewicz).

 

Poniżej kilka zdjęć z Urzędowa:

 

img_3675.jpg

Foto: Przemek Żołądek opowiada o Perseidach dla TVP Lublin (ZLOKA)

 

img_3692.jpg

Foto: Przeglądanie obserwacji radiowych (ZLOKA)

 

img_3703.jpg

Foto: Przykładowy meteor radiowy (ZLOKA)

 

 

Zachęcam do wykonania "własnoocznych" obserwacji Perseidów. Podaje linka do mini-poradnika jak zrobić takie obserwacje aby przysłużyć się nauce. Pogodę warto śledzić na stronie SAT24.com.

 

Pogodnego nieba!

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i jeszcze szybkie pytanko - jakim programem wygenerowałes pole pokrycia aparatu?

 

 

Starym poczciwym Sky Map'em - w miejscu "Camera/CCD frame" wprowadziłem nowe parametry kamery: wpisałem 18mm ogniskowej obiektywu i rozmiaru matrycy APS-C Canona (o ile pamiętam masz Canona 40D).

Po przeliczeniach wychodzi pole fotograficzne matrycy o rozmiarze ok 67° szerokości i 48° wysokości co przedstawia prostokąt a okrąg to pole widzenia samego obiektywu.

 

O ile dobrze pamiętam w Cartes Du Ciel też są takowe opcje.

 

Pogody niet ;(

o 23:55 zauważyłem dziury w chmurach i rozłożyłem sprzęt...niestety już nie zdążyłem go uruchomić bo przyszły chmury i mały deszcz...

Ciekawe że gazeta.pl też coś napisała: Projekt Perseidy 2009 na Gazeta.pl

 

Update:

Pogoda jednak dopisała i między 1:15 a 4:15 z małymi "dziurami" albo inaczej pełnym zachmurzeniem udało się poobserwować wizualnie i fotograficznie ;)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z dziewczyną udało nam się odwiedzić na maximum Urzędów i obozowiczów. Z gorących newsów - perseidy popisały się w tym roku. Na początku nocy ZHR był na pewno wyższy od przewidywań, później się uspokoiło a około 0200 CEST zaszły chmury i był koniec obserwacji. Poza tym pogoda wymarzona :) . Jak przejrzę notatki dodam coś jeszcze, a teraz idę spać.

 

pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z dziewczyną udało nam się odwiedzić na maximum Urzędów i obozowiczów. Z gorących newsów - perseidy popisały się w tym roku. Na początku nocy ZHR był na pewno wyższy od przewidywań, później się uspokoiło a około 0200 CEST zaszły chmury i był koniec obserwacji. Poza tym pogoda wymarzona :) . Jak przejrzę notatki dodam coś jeszcze, a teraz idę spać.

 

pozdrawiam

 

Rozmawialem dzisiaj około 2 CEST z Krzysiem Polakowskim obserwującym z Wami. Naliczył on przez 3 godziny obserwacji około 200 zjawisk. Bardzo zgrubne oszacowanie ZHR to nawet 100! 21 meteorów zostało złapanych przez aparaty fotograficzne, w tym 3 jaśniejsze niż -4 magnitudo. Dodam jeszcze, iz obserwacje z Polski sa bardzo krytyczne. Tylko my mieliśmy na tyle dobre warunki w Europie, przede wszystkim ciemne niebo aby dobrze wykonac zliczenia.

 

W najblizszych godzinach obserwatorzy PKiM wprowadzą obserwacje poprzez formularz IMO i dodadza punkciki do wykresu:

 

per2009small.png

 

zatem warto na niego spojrzeć dziś późnym popołudniem.

 

Tymczasem wykres aktywności internautów na stronie PKiM:

 

www.pkim.org120809.png

 

Kamil

 

-------------------------

Relacja Przemysława Żołądka:

 

" Hej ;)

 

Wczorajsza noc w Urzędowie to niezły spektakl był.. Pogoda do około 0UT bardzo poprawna, widocznosc pomimo swiecącego Księżyca dość dobra a na początku nocy znakomita.

 

Na miejscu zgromadziliśmy parenascie osob nastawionych na obserwacje, spora ilosc tubylcow i psa ktory wlazil do spiworow tym ktorzy szli gdzies w krzaki wywolywac bolidy ;)..

Pracowalo tez 6 lustrzanek cyfrowych roznych typów z dwoma shutterami.

 

Początek nocy stał pod znakiem naprawde wysokiej aktywnosci perseidów, na pierwszy rzut oka ZHR mógł wynosić wtedy około 120. Nie było może jakichś wyjątkowo jasnych zjawisk przekraczających jasnością -5m niemniej takich o jasności -3 do -4m bylo przynajmniej kilkanascie.

Aktywność wyraźnie opadla około 23UT

Dzis w godzinach popołudniowych obserwacje te zostaną wprowadzone na stronę IMO.

 

Z punktu widzenia obserwacji fotograficznych to najbardziej owocna noc w historii - na zdjęciach odnaleźliśmy 21 meteorów, najjaśniejsze osiągneły jasność -4 magnitudo. (nie mam teraz tych zdjec pod ręką, przez 2 dni jestem w wawie). A Samyang jest wielki

 

Pozdrowki :)

 

ZOLPR"

Edytowane przez ZLOKA
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wczorajszej/dzisiejszej nocy pogoda dopisała, a stare dobre maximum wystrzeliło jak się patrzy. Tak na gorąco - bo trzeba przejrzeć notatki i kilkaset fotek z wczorajszej nocy - wczoraj zaobserwowałem ok. 85 meteorów z czego ok. 80 to Perseidy, trafiło się kilka sporadyków, jeden Południowy Aquadryd (chyba się ustrzelił na fotce) i jeden z Antyhelionu.

 

Jedną fotką muszę się pochwalić na gorąco - bo meteor, a raczej bolid zrobił na mnie wrażenie mimo, że początkowo dostrzegłem go kątem oka. Great ball of fire :banan:

 

post-16265-125017257084_thumb.jpg

 

Meteor musiał mieć jasność ok -4 może -5, nie mogę dokładnie tego stwierdzić ponieważ przez większość czasu widziałem go kątem oka.

 

Pozdr

Krzysiek

 

PS.

 

Meteor ustrzelony na fotce, ale nie zaobserwowany to w formularzu IMO oznacza P(lotted).

Edytowane przez walczakos
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do mnie szczęście też się usmiechnęło , o 22.00 zauważyłem dziurę w chmurwach jakieś 40km na południe od Warszawy, spora chmura zasłoniła Księżyc więc warunki idealne. Speaceweather.com podaje maximum około 22.15 naszego czasu. Leciało ich wtedy jak na mój gust ze 120/h (oni podają 65), praktycznie co minutę/dwie bardzo jasny . Tuż przed 23 wyraźnie liczebność spadła a niebo zrobiło się bezchmurne ...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez zbig_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche nie potrafie niczego odczytac ;) a na polski ??...

-W pierwszej rubryce masz nazwę roju meteorów;

-W drugiej jego skrót;

-W trzeciej jego aktywność czyli od kiedy(data)do kiedy(data)można je dostrzec;

-W czwartej maksimum danego roju czyli kiedy dane meteory będą najaktywniejsze(najwięcej do zaobserwowania);

-W piątej radiant czyli miejsce na nieboskłonie z którego będą wylatywać(gdzie będą widoczne,skąd będą wlatywać);

-W szóstej ich prędkość w kilometrach na sekundę.

Myślę,że to powinno wystarczyć,pozdrawiam,Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli Perseidy Aktywne są Od 17 Sierpnia Do 24 Wrzesnia. Maximum bedzie 12 Wrzesnia. Dobrze pisze ?

 

2. Czyli dzisiejszej nocy tez bedzie mozna cos poogladac ?

 

3. Po czym poznac gdzie jest Radiant ? Nie wiem widac go czy to jakos po stopniach sie go oblicza ? Bo jestem zielony.

 

4. Moze to glupie pytanie ale czy w dzien tez cos widac ? Bo wydawalo mi sie ze chyba coś mi śmignelo jak sie patrzylem...

 

5 czyli to ze na stronach piszaze maximum juz bylo to nie prawda ? ...

Edytowane przez lordadamez92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli Perseidy Aktywne są Od 17 Sierpnia Do 24 Wrzesnia. Maximum bedzie 12 Wrzesnia. Dobrze pisze ?

 

2. Czyli dzisiejszej nocy tez bedzie mozna cos poogladac ?

 

3. Po czym poznac gdzie jest Radiant ? Nie wiem widac go czy to jakos po stopniach sie go oblicza ? Bo jestem zielony.

 

4. Moze to glupie pytanie ale czy w dzien tez cos widac ? Bo wydawalo mi sie ze chyba coś mi śmignelo jak sie patrzylem...

 

5 czyli to ze na stronach piszaze maximum juz bylo to nie prawda ? ...

Ad 1.Tak ale maksimum już było dokładnie 12.08.2009 roku.

Ad 2.Tak

Ad 3.Przeczytaj to proszę.

Ad 4.Na to nie odpowiem,wszystko zależy od jasności meteoru.

Ad 5.Prawda.Maksimum już było,czyli noc,w której powinno sie ich spodziewać jak najwięcej co nie oznacza,że już ich nie zobaczymy.Co noc do 24.08.2009 roku możemy ich wypatrywać.

Mam nadzieję,że choć trochę pomogłem,pozdrawiam,Rafał.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie profilu aktywności 12 sierpnia 2009:

 

per2009peak.png

 

Pierwsze dane PKiMowców już się pojawiają na wykresie. Z wpisanych raportow wynika, ze pogode (2-3 h obserwacji) w Europie mieli poza Polakami: Czesi, Niemcy, Włosi, Hiszpanie, Litwini... reszta z mniejszą ilością szczęścia. Obserwatorom w Urzędowie udało się obserwować prawie 4.5 godziny ostatniej nocy.

 

Pozdrawiam,

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj, pogoda nie dopisała i tylko było parę dziur w chmurach. wystawiłem aparat na ogródek i złapało się coś co raczej na pewno Perseidem nie jest (wyleciało/wleciało z/do gwiazdozbioru Jaszczurki), na samolot też nie wygląda, czas to 22:07 local time i wg http://www.calsky.com/cs.cgi w tym czasie, żaden większy satelita nie przelatywał na miastem. może to być jakis inny meteor?:

2.jpg1.jpg

 

sorki, że was tak bombarduje pytaniami, ale naprawdę mnie to wciągnęło

 

pzdr

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja maksimum przegapiłem- chmury :(

 

Za to przed chwilą byłem na dworze i widziałem przez ok. 20 minut z 8 Perseidów, z czego 2 bardzo jasne. Obserwowałem ze swojego podwórka, więc adaptacja ograniczona, jestem pewien że z ciemniejszej miejscówy zobaczyłbym ich o wiele więcej. Więc dla tych co pytają czy jeszcze widać, odpowiadam: tak, widać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki, że was tak bombarduje pytaniami, ale naprawdę mnie to wciągnęło

 

W tych dniach latają jeszcze (poza Perseidami) meteory z rojów: kappa-Cygnidów, Antyhelionu i ostatnie delta-Aquarydy Poludniowe oraz alfa-Capricornidy. Mapki z pozycjami radiantow tych rojow znajdziesz tutaj.

 

Musialbys przemalowac meteorka na mapki z tego linka (sa one troche pokrecone bo to odwzorowanie gnomoniczne zrobione tak aby rysowac meteory jako linie proste) i sprawdzic czy nie wpada w bliska okolice ktoregos z tych radiantow. Trzebaby to zrobic przedluzajac meteorka wstecz na mapie, orientujac sie po gwiazdach. Jesli nie pasuje do zadnego to bedzie to sporadyk.

 

Pozdrawiam,

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał do mnie Karol i podał taki link - http://fred.photos.pl/parmo - gdzie wyswietla sie wykres obserwacji radiowych prowadzonych ze Złotokłosu pod Warszawą.

 

draw.png

 

W razie braku pogody można śledzić ten wykres... również po wschodzie Słońca.

 

Dlaczego ten wykres jest taki "symetryczny"? Można powiedzieć, że codziennie minimum występuje ok. 1-2, natomiast maksimum kilka godzin później pomiędzy 5-13.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ten wykres jest taki "symetryczny"? Można powiedzieć, że codziennie minimum występuje ok. 1-2, natomiast maksimum kilka godzin później pomiędzy 5-13.

 

To jest tylko liczba zliczeń na godzinę i nie jest poprawiana na wysokość radiantu Perseidów. Poza tym w godzinach porannych jest trochę więcej sporadyków i trzeba je "odjąć". Wykresy wizualnych ZHR są poprawiane ze względu na wysokość radiantu.

 

Ostatnie maksimum jest jak najbardziej prawdziwe!!! Zatem mieliśmy trzecie, niespodziewane maksimum o aktywności ZHR ~150!!!

 

Zrobiłem na prędce wykres na podstawie danych IMO:

 

wykres_aktywnosci_3max.gif

 

Zgadza się to z przewidywaniami Jeremie Vaubaillon'a:

 

Noeuds-Earth2009.jpg

 

"Regarding the Perseids . . . Jeremie's depiction for 2009 seems to show notable activity on August 12 between roughly 0 and 22-hours UT, followed by a short break, then another, much shorter round of activity occurring near 06h UT on August 13." (meteorobs)

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro piję za chrzest mojej parapetowej stacji bolidowej. Uruchamiana od października zeszłego roku, wczoraj przyniosła pierwszy bezdyskusyjny ślad meteorowy :szczerbaty:

 

Oto ta jedna jedyna z 440 wczorajszych klatek (i jakichś 10 000 wcześniejszych). Ślad pięknie wskazuje na Perseusza.

Musiało to być bardzo jasne zjawisko, gdyż zwykle tylko Iridium rejestruje się aż tak wyraźnie (a mają przecież zdecydowanie mniejszą prędkość kątową).

Perseid090813a.jpg

Edytowane przez narwik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem godzinkę od 23.15 do 00.15 . Ktoś widział prawdziwą " bombę " około 23.53 w zenicie niedaleko łabędzia i głowy smoka , baaardzo jasny Perseid który na końcu wybuchnął i zostawił ślad widoczny jakiś czas na niebie ? Niesamowite zjawisko , coś podobnego widziałem chyba z 3 lata temu też po maksimum Perseidów :) Poza nim widziałem jakieś 8 Perseidów i z 4 inne bądź sporadyczne . Opłacało się spojrzeć w niebo :) Dodam jeszcze że dzień wcześniej też ładny Perseid pojawił się o 23. 47 na południowym wschodzie , poza tym 2 widziałem wcześniej , a potem tylko były tylko dziury w chmurach , a potem ... zachmurzenie całkowite .

Pozdrawiam

Tryl7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.