Skocz do zawartości

Projekt Perseidy 2009


Rekomendowane odpowiedzi

To jest tylko liczba zliczeń na godzinę i nie jest poprawiana na wysokość radiantu Perseidów. Poza tym w godzinach porannych jest trochę więcej sporadyków i trzeba je "odjąć". Wykresy wizualnych ZHR są poprawiane ze względu na wysokość radiantu.

 

Ale to "minimum" występujące około 1-2 w nocy raczej nie ma związku z wysokością radiantu. O tej porze radiant Perseidów jest już bardzo wysoko (około 50 stopni), czyli jest na podobnej wysokości jak podczas przedpołudniowego "maksimum".

 

Chyba bardziej chodzi o zależność ustawienia Ziemi w stosunku do jej ruchu orbitalnego. Najmniej meteorów około północy, natomiast najwięcej około wschodu Słońca (a nawet później). W tym także wspomnianych sporadyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem godzinkę od 23.15 do 00.15 . Ktoś widział prawdziwą " bombę " około 23.53 w zenicie niedaleko łabędzia i głowy smoka , baaardzo jasny Perseid który na końcu wybuchnął i zostawił ślad widoczny jakiś czas na niebie ?

 

A gdzie obserwowales? Bo miedzy Cyg/Dra jest bardzo lokalnym pojęciem w wypadku meteorow ;) To jak ktoś mówi, że leciał "tam"...

 

Mirek pisze: "21:51:14UT to sporadyk, który zarejestrowały dwie kamery Pavo5 i Pavo11. W Poznaniu leciał ze wschodu na południe prawie w zenicie."

 

m1.JPG

 

m11.JPG

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to "minimum" występujące około 1-2 w nocy raczej nie ma związku z wysokością radiantu. O tej porze radiant Perseidów jest już bardzo wysoko (około 50 stopni), czyli jest na podobnej wysokości jak podczas przedpołudniowego "maksimum".

 

Aktywność była istotni niższa wtedy... ZHR ~ 60-70. Patrz na wykres IMO:

 

per2009peak.png

 

Chyba bardziej chodzi o zależność ustawienia Ziemi w stosunku do jej ruchu orbitalnego. Najmniej meteorów około północy, natomiast najwięcej około wschodu Słońca (a nawet później). W tym także wspomnianych sporadyków.

 

Nie bardzo. Sa sporadyki poranne to te lecące na łeb na szyje o poranku aby się spotkać z Ziemią:

 

meteorypodstawyspotkaniowy.PNG

 

Krzywizna orbity Ziemii jest dosc mala... ~ 1/(1 AU) ;) . Taka zmiana kierunku wektora prędkości (o której piszesz) powoduje dryft radiantów. W wypadku Perseidów wygląda tak:

 

61.png

 

Pomyśl o strumieniu meteoroidów jako "deszczu" padającego z określonego kierunku na niebie i omiatającego całą powierzchnię atmosfery wystawioną na ten "deszcz" (kliknij na animację!):

 

shower_animation.gif

 

a że potrafi "padać" co jakiś czas mocniej lub słabiej to już inna bajka.

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a że potrafi "padać" co jakiś czas mocniej lub słabiej to już inna bajka.

 

Co jakiś, różny czas to rozumiem. Ale dlaczego przez 5 nocy z rzędu "minimum" wypada około 1 w nocy, gdy radiant jest już wysoko? (dołowanie radiantu wypada ok. godziny 18)

 

No nic, ale z ciekawością zobaczę jak będzie w czasie kolejnych nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jakiś, różny czas to rozumiem. Ale dlaczego przez 5 nocy z rzędu "minimum" wypada około 1 w nocy, gdy radiant jest już wysoko? (dołowanie radiantu wypada ok. godziny 18)

 

No nic, ale z ciekawością zobaczę jak będzie w czasie kolejnych nocy.

 

 

Karol napisał: "(...) dlatego że radiant jest wysoko.. Więc ślady wpadają pod dużym kątem do linii nadajnik-odbiornik, i słabo odbijają."

 

Poszukaj też tutaj.

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jakiś, różny czas to rozumiem. Ale dlaczego przez 5 nocy z rzędu "minimum" wypada około 1 w nocy, gdy radiant jest już wysoko? (dołowanie radiantu wypada ok. godziny 18)

 

No nic, ale z ciekawością zobaczę jak będzie w czasie kolejnych nocy.

 

Obserwacje radiowe polegają na czym innym niż obserwacje wizualne. W wizualnych widzimy bezpośrednio światło wyemitowane przez plazmę jaką wytwarza pędzący meteor. W radiowych, ta sama plazma odbija/rozprasza fale radiowe, wysyłane przez odległe nadajniki (tak jest w naszych obserwacjach) lub nadajnik radarowy (tak jest w obserwacjach radarowych). Im bardziej "zgodny" kierunek meteoru i fali radiowej, tym lepiej meteor odbija - to trochę tak jak z odbiciem od szyby - jak patrzymy wprost, odbicie jest słabe. Kiedy patrzymy pod sporym (czy też małym:D) kątem, szyba odbija prawie jak lustro.

 

Nadajnik który wykorzystuje jest na wschodzie (gdzieś w Rosji). Około 1-2 w nocy radiant jest na wysokości około 45 stopni - taka konfiguracja jest bardzo niekorzystna dla odbicia fali z nadajnika, stąd - zliczeń mniej. Zobaczcie że około godziny 11tej jest trochę więcej zliczeń - wszystko to zależy bardzo od wzajemnego położenia nadajnika, śladu meteora i odbiornika.

 

FIEKA

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej "zgodny" kierunek meteoru i fali radiowej, tym lepiej meteor odbija ...

 

Nadajnik który wykorzystuje jest na wschodzie (gdzieś w Rosji). Około 1-2 w nocy radiant jest na wysokości około 45 stopni - taka konfiguracja jest bardzo niekorzystna dla odbicia fali z nadajnika, stąd - zliczeń mniej. Zobaczcie że około godziny 11tej jest trochę więcej zliczeń - wszystko to zależy bardzo od wzajemnego położenia nadajnika, śladu meteora i odbiornika.

 

O, to teraz zaczynam rozumieć o co chodzi i dlaczego "minima" powtarzają się o stałych porach. Czyli na tym wykresie radiowa aktywność roju zależna jest nie tylko od jego aktywności, ale także położenia radiantu względem nadajnika/odbiornika.

 

Ale teraz ciekawi mnie co ma większy wpływ na przebieg wykresu aktywności Perseidów? Czy natężenie roju, czy położenie radiantu? (chodzi mi o okres/dni maksymalnej aktywności)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to teraz zaczynam rozumieć o co chodzi i dlaczego "minima" powtarzają się o stałych porach. Czyli na tym wykresie radiowa aktywność roju zależna jest nie tylko od jego aktywności, ale także położenia radiantu względem nadajnika/odbiornika.

 

Ale teraz ciekawi mnie co ma większy wpływ na przebieg wykresu aktywności Perseidów? Czy natężenie roju, czy położenie radiantu? (chodzi mi o okres/dni maksymalnej aktywności)

 

 

A ja mam inne wytłumaczenie ...

 

Popatrzcie na tę mapkę

 

world_small.png

 

Większość obserwatorów jest z Europy, potem duża przerwa (Rosja) i znów kilkunastu obserwatorów z Chin.

 

Chodzi mi o ... Księżyc i jego wysokość nad horyzontem. Przecież przez te kilka nocy Księżyc wschodził zaraz po zmroku i w

zasadzie trzymał się "blisko" radiantu.

A więc w Europie najpierw (póki Księżyc nisko) widać było więcej meteorów, a potem wraz z czasem (wznoszeniem Księżyca)

coraz mniej meteorów (aż do świtu).

 

Dlatego uważam, że te spadki ZHR ok. 1:00-2:00 UT są spowodowane przez coraz wyżej świecący Księżyc no i ... już jaśniejące niebo !

 

 

Gdyby w Rosji było więcej obserwatorów i na Ziemi w miarę równomiernie rozłożeni by oni byli, sytuacja (wykres) wyglądała by inaczej.

 

 

PS. to są tylko moje tezy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne wytłumaczenie ...

 

Popatrzcie na tę mapkę

(...)

PS. to są tylko moje tezy :)

 

A zastanawiałeś się najpierw jak są wykonywane obserwacje te radiowe meteorów? Zaczynajmy najpierw analizować metodę, zjawisko a dopiero potem wysuwać hipotezy...

 

My stosujemy technikę forward scatter, którą można zilustrować jak poniżej:

 

scatter.jpg

 

Jest tutaj wiele elementów:

 

* nadajnik radiowy o jakiejś mocy (lampa)

* zjonizowany ślad odbijający fale radiowe (lusterko)

* antena z jakąś charakterystyką kątową (obserwator)

* radio odbierające... ale tutaj najważniejsza jest rozdzielczość wyłapywania częstotliwości

 

Do tego dochodzi kwestia ukształtowania terenu, położenia radiantu nad horyzontem i w azymucie... nie widzę tutaj Księżyca ;)

 

Poza tym nie martw się o Księżyc. Obserwatorzy nie patrzą w jego okolice, ponadto podczas obserwacji wyznacza się widoczność graniczną, która maleje gdy Księżyc wzejdzie ponad horyzont.

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wracam z ok. półgodzinnych obserwacji Perseidów pod w miarę ciemnym niebem i jestem zawiedziony.

Widziałem tylko jeden meteor, który zresztą nie był Perseidem. Wczoraj- krótszy czas obserwacji i kilka meteorów, wszystkie Perseidy, 2 bardzo jasne..

Nie mam niestety możliwości dłuższego poobserwowania- wyjazd na wczasy. Może pod bieszczadzkim niebem coś więcej zobaczę :D

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja dorzuciłem swoją cegiełkę w postaci obserwacji maksimum przesłaną do IMO. <_<

Perseidy dały pokaz swoich możliwości :helo:

Myślę, że każdy człowiek przynajmniej raz w życiu powinien wybrać się na maksimum i zobaczyć ten spektakl. Warto,naprawdę warto!!.

 

Po pierwszych prognozach na maksimum nie byłem jakoś bardzo optymistycznie nastawiony.

Zmieniło się to gdy z godziny na godzinę w prognozach ICM zaczynało przybywać niebieskiego (czystego) obszaru wolnego od chmur.

 

Krótkie podsumowanie obserwacji w nocy 12/13 sierpnia:

 

Godz. 23:30 - budzę się ze snu , najpierw powoli do góry idzie lewa powieka, oko dostrzega świecącego przez okno Jowisza, zaraz po tym mimowolnie podnosi się prawa powieka , mózg wydaje komendę WSTAWAĆ!!!

 

st obs.JPG

 

Stanowisko obserwatorskie- stary leżak, ale jary i do tego krzesełko pomocnicze :rolleyes:

 

Teff: 2,8 godz.

Liczba wszystkich zjawisk: 107

*Z tego Perseidów : 86

*Sporadyków: 13

*meteorów innych rojów: 8

 

W obserwacjach bardzo pomógł gadżet którym jest dyktafon. Nie da się również zaprzeczyć - wilgoć była ogromna. Kartką papieru , którą miałem możnabyło obcierać krzesełko z nadmiaru rosy, która się na nim gromadziła.

Temperatura powietrza ok. 13 st.

Zaskoczyła mnie też jasność graniczna która oscylowała ok. 5,6 mag. Przy blasku Księżyca nieźle!! :o

 

Trafiło się też kilka naprawdę ładnych sztuk m.in.

22:23 UT - ładny, czerwony meteor ok - 4 mag. dosyć długi.

23:11 UT - czerwony, ok. -4 mag. z wyraźnym śladem, utrzymującym się kilka sekund po przelocie.

 

Oraz jeszcze dwa ciekawe ,lecące jeden po drugim w odstepie kilku sekund dokładnie tą samą trasą. Pierwszy jasniejszy drugi słabszy o 2 mag.

 

Godz. 03:05 - trza się zwijać nadciągają chmurwy

Ok.3:40 - moje obie powieki ponownie opadły :ha:

 

Oprócz tego poobserwowałem i poszkicowałem trochę przed maksimum.

W nocy z 11 na 12 zrobiłem niecałą godzinę Teff bez szkicowania.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Astrokrzychu
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Kamilu za informację , to właśnie ta " bombka " o której piszesz :) Jak miło obejrzeć ją znów na zdjęciach :) Spróbuję na przyszłość też pisać " ze wschodu na południe " zamiast w okolicy jakiegoś gwiazdozbioru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Kamilu za informację , to właśnie ta " bombka " o której piszesz :) Jak miło obejrzeć ją znów na zdjęciach :) Spróbuję na przyszłość też pisać " ze wschodu na południe " zamiast w okolicy jakiegoś gwiazdozbioru .

 

Prosze Ciebie oraz innych co zlapali meteorki na aparatach aby podeslali (lub wystawili) te zdjecia do Przemka Zoladka (koordynator od foto w PKiM) wraz z:

 

* miejscem obserwacji - wspolrzedne lub pokazac miejsce na maps.google.com

* czasem klatki - czas CEST albo UT, prosze napisac rowniez jaki moze byc "pomylka" jego wyznaczenia

* jakim sprzetem i jakie ustawienia

 

Kontakt: pkim@pkim.org

 

Moze cos sie udalo zlapac zarowno u Was jak i w Urzedowie, czy Gniewowie gdzie bylo patrolowane cale niebo. Moze jakies Wasze inne bomby zlapala Polska Siec Bolidowa :)

 

Pozdrawiam,

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że moje dywagacje odnoszą się do tego wykresu (wyżej) - obserwacje radiowe meteorów, a więc Księżyc nie ma tu chyba nic do rzeczy. "Minima" około 1-2 odnoszą się do czasu lokalnego.

 

Myślałem że mowa o obserwacjach wizualnych z wykresu IMO i czasu UTC (tam też są te minima ... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podsumowanie obserwacji wizualnych!

 

W celu wykonania poniższych rysunków posłużyłem się danymi dołączonymi do wykresów Perseidów on-line na stronie internetowej IMO. Na dzień 19 sierpnia (22:50 UT) do bazy internetowej wpłyneło 389 obserwacji wizualnych od 134 obserwatorów (z 31 krajów), zaobserwowano 10616 meteorów podczas Teff = 893.780 godzin. Poniżej mapy ze strony IMO pokazujące rozkład obserwatorów na Świecie i w Polsce. Polscy obserwatorzy w liczbie 20 (w tym jeden obserwujący w Anglii) wykonali w sumie Teff = 195.44 godzin obserwacji i widzieli 2678 zjawisk. Czasowo Polacy wykonali 22% obserwacji, a w liczbie osób stanowią 15% obserwatorów.

 

Pierwszy z rysunków prezentuje wykres aktywności podczas prawie całej widoczności roju, natomiast drugi w dwa dni z maksimami. Obliczenia wykonano dla 809 (z 1014 dostępnych) przedziałów o LM>5.0 i przy użyciu 8359 meteorów (od 58-812 na jedno wyznaczenie r). Typowo Perseidy mają r = 2.6 (wartość tabelaryczna z Kalendarza IMO 2009), im wartość tego współczynnika mniejsza tym więcej widać meteorów jaśniejszych na niebie. Dla sporych wartości r mówi się potocznie, że leci drobnica - czyli dominują meteory o małej jasności.

 

Aktywność Perseidów i zmiana współczynnika populacji "r" od 18 lipca do 19 sierpnia:

 

per2009_ZHRr_ALL_IMO0908192250UT_byZLOKA.png

 

Aktywność Perseidów i zmiana współczynnika populacji "r" w dniach 12-13 sierpnia:

 

per2009_ZHRr_MAX_IMO0908192250UT_byZLOKA.png

 

Dla łatwiejszej orientacji w wykresach z dnia 12 i 13 sierpnia podaję tabelkę z momentami i odpowiadającymi im długościom ekliptycznym Słońca:

 

12 08 00:00 UT 139.30

12 08 06:00 UT 139.54

12 08 12:00 UT 139.78

12 08 18:00 UT 140.02

13 08 00:00 UT 140.26

13 08 06:00 UT 140.50

 

Pełen opis wraz z dodatkowymi informacjami ukaże się w najbliższym numerze Cyrqlarza PKiM już pod koniec miesiąca.

 

Kamil

 

----

 

Uwaga! W tej analizie r był liczony bez uwzględnienia współczynnika spostrzegawczości obserwatorów.

Edytowane przez ZLOKA
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień 19 sierpnia (22:50 UT) do bazy internetowej wpłyneło 389 obserwacji wizualnych od 134 obserwatorów (z 31 krajów), zaobserwowano 10616 meteorów podczas Teff = 893.780 godzin. Polscy obserwatorzy w liczbie 20 (w tym jeden obserwujący w Anglii) wykonali w sumie Teff = 195.44 godzin obserwacji i widzieli 2678 zjawisk. Czasowo Polacy wykonali 22% obserwacji, a w liczbie osób stanowią 15% obserwatorów.

:lol: Czyżby wróciły do Polski "złote czasy obserwacji wizualnych meteorów" :helo:

 

Typowo Perseidy mają r = 2.6 (wartość tabelaryczna z Kalendarza IMO 2009), im wartość tego współczynnika mniejsza tym więcej widać meteorów jaśniejszych na niebie. Dla sporych wartości r mówi się potocznie, że leci drobnica - czyli dominują meteory o małej jasności.

Na pierwszy rzut oka widać, że współczynnik oscylował bardziej przy 2, niż przy 2,6. Przełożyło się to na większą ilośc jaśniejszych zjawisk, a tych "na minusie" nie brakowało :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka widać, że współczynnik oscylował bardziej przy 2, niż przy 2,6. Przełożyło się to na większą ilośc jaśniejszych zjawisk, a tych "na minusie" nie brakowało :banan:

 

Perseidy w tym roku były zaskakujące. Szkoda tylko że nie wszystkim udała się pogoda w 2gim "starym" maksimum.

Co do bolidów...to zjawisk na minusie miałem bardzo dużo.

Tak dla przykładu przedwczorajszej nocy czyli już przy końcówce maksimum o godzinie 1:48 (23:48UT) przeleciał bolid ok -7mag od Łabędzia aż prawie do mojego horyzontu czyli góry która mi na zachodzie zasłaniała resztę nieba - z ponad 100 sekundowym śladem i 2ma rozbłyskami które "oślepiały" więc mniemam że w rozbłysku ten Perseid mógł mieć więcej niż -10mag.

Nic bym o tym nie wspominał ale o godzinie 1:40 zwinąłem się z posterunku z aparatem bo strasznie rosiło i bałem się o elektronikę a grzałka działała dobrze ale tylko na obiektywie. Z aparatu się dosłownie lało....

Normalnie Prawo Murphiego działa bo całą noc miałem centrum pola widzenia w Łabędziu.

 

PS:

Czekam na Leonidy w tym roku - blisko nowiu Księżyca i ma być ciekawie - czyli ZHR ok 400 :)

Tylko w listopadzie pogoda jest bardzo kapryśna... :)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

 

Jeśli chcecie aby wasze fotki poszly do zbiorczej analizy perseiow podrzuccie je na adres brahi@op.pl wraz z opisem ktory zawiera:

 

- Wspolrzedne miejsca obserwacji lub przynajmniej nazwe miejsca obserwacji

- Typ aparatu i obiektywu uzytego do fotografowania

- parametry ekspozycji

 

Czesc z tych rzeczy siedzi w EXIF-ie wiec najlepiej bedzie podrzucic fotki prosto z aparatu, bez obrobki

 

Uporalem sie juz mniej wiecej z danymi z Urzedowa, fajnie by było coś jeszcze do tego dolaczyc :)

 

Pozdrowienia!

 

Przemek Zoladek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej ;)

 

Mistrzostwo sztuki filmowej to nie jest ale właśnie zmajstrowałem coś miłego dla oka i ucha

 

 

W filmiku zebrałem najładniejsze zdjęcia perseidów zebrane po tegorocznym maksimum, pochodzące z obozu PKiM w Urzedowie oraz od kolegów z forum :)

W drugiej czesci wrzuciłem kilka detekcji radiowych które udało się jednoznacznie połączyć z konkretnymi zjawiskami na foto ;)

 

ide spac..

 

PS. wieksza analiza juz wkrótce. Jakoś prawie przebrnąłem przez pomiary pozycji i jasności na prawie 80 fotkach ;)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzostwo sztuki filmowej to nie jest ale właśnie zmajstrowałem coś miłego dla oka i ucha

 

 

Witam,

 

Fajna kompilacja. Ten pierwszy Perseid nagrany radiowo, chyba odbił Radio Maryja, bo ktoś fajnie zawodził - jak na mszy :).

 

BTW ciekaw jestem, jak obliczyłeś janości meteorów na poszczególnych klatkach. Czy do tego jest jakiś specjalny program, czy może istnieją jakieś wzory na obliczenie jasności meteorów złapanych na fotografiach.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.