Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do naziemnych dalekich obserwacji


Gość luneta200

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi. Myślałem, że nikt nie przeczyta mojego wywodu.

Jednak chyba zostanę przy moim Olku E-PL5 i dokupię do tego jakiś obiektyw/teleskop. Tych Tairów jest nawet parę na allegro więc nie będzie kłopotów z kupnem.

 

- zakup obiektywu w systemie M42 o ogniskowej 300 mm lub 400 mm, na przykład dobrego Taira 3S 300/ F4,5 (http://www.pentaxfor...2-ensemble.html) lub jakąś Tokinę 400 mm F6.7 (Taira można miec nawet za 300 pln, ciemniejsze obiektywy, na nieco większej ogniskowej kosztują podobnie) Przy zakupie trzeba zwracać uwagę na to gdzie w obiektywie jest mocowanie na statyw, bo gwint aparatu nie wytrzyma ciężaru obiektywu m42.

 

Tu mocowanie na statyw jest chyba ok, prawda? http://allegro.pl/obiektyw-tair-3s-300-4-5-i5810778306.html
Adapter taki? http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1630&lunety=Pierścień_MICRO_4/3_na_T2_(M42x0,75)

A może Samyang 500mm F6,3 MC Mirror, jest dostępny z mocowaniem Micro 4/3 cena w okolicach 600 zł.

Całkiem dobra optyka jak za taką kasę, lekki, kompaktowe wymiary, z Olympusem będziesz miał 1000 mm z bardzo dobrym jak na taką ogniskową światłem, no i w przeciwieństwie do tanich refraktorów w zasadzie wolny od aberracji chromatycznej.

Ostrzenie manualne, ale z wykorzystaniem Live View nie powinno stanowić to problemu, a stabilizację masz w korpusie.

 

Jeszcze jedno pytanko. Ten Tair kosztowałby mnie tyle co sama tuba teleskopu Sky Watcher 80/400 - około 300zł. Co lepsze?

Zalety Sky watchera: mniejsza waga, dłuższa ogniskowa, możliwość użycia do obserwacji.
Zalety Taira: mniejsza aberracja, możliwość zmiany przysłony, minimalnie lepsze światło. Ogólnie da on lepszy obraz? Taki tani teleskop stanowi dla niego jakąś konkurencję czy musiałbym kupić teleskop ze szkłem ED, na który na pewno mnie nie stać. Jak ostrzy się w teleskopie? Czy za pomocą tego pokrętła w okolicach wyciągu okularowego? http://teleskopy.pl/images/sw_80400ach_ota.jpg


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi. Myślałem, że nikt nie przeczyta mojego wywodu.

 

Jednak chyba zostanę przy moim Olku E-PL5 i dokupię do tego jakiś obiektyw/teleskop. Tych Tairów jest nawet parę na allegro więc nie będzie kłopotów z kupnem.

 

 

Tu mocowanie na statyw jest chyba ok, prawda? http://allegro.pl/obiektyw-tair-3s-300-4-5-i5810778306.html

Adapter taki? http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1630&lunety=Pierścień_MICRO_4/3_na_T2_(M42x0,75)

 

 

Jeszcze jedno pytanko. Ten Tair kosztowałby mnie tyle co sama tuba teleskopu Sky Watcher 80/400 - około 300zł. Co lepsze?

Zalety Sky watchera: mniejsza waga, dłuższa ogniskowa, możliwość użycia do obserwacji.

Zalety Taira: mniejsza aberracja, możliwość zmiany przysłony, minimalnie lepsze światło. Ogólnie da on lepszy obraz? Taki tani teleskop stanowi dla niego jakąś konkurencję czy musiałbym kupić teleskop ze szkłem ED, na który na pewno mnie nie stać. Jak ostrzy się w teleskopie? Czy za pomocą tego pokrętła w okolicach wyciągu okularowego? http://teleskopy.pl/images/sw_80400ach_ota.jpg

 

 

 

 

Jeśli kupujesz jakiś stary obiektyw m42 to przejściówka powinna być m42 na mikro 4/3, a gdy kupujesz teleskop to najprawdopodobniej przejściówkę T2 na mikro 4/3, chyba że teleskop nie ma gwintu T2, to w takim wypadku inną przejściówkę. Tylko trzeba się zastanowić czy inny system mocowania teleskopu niż T2 nie jest kłopotliwy w terenie. Ponadto w starych teleobiektywach mogą być większe gwinty na mocowanie statywowe niż stosuje się obecnie powszechnie w fotografii, nie ma z tym problemu bo są łatwo dostępne tanie redukcje z 3/8 cala na 1/4 cala. Nie wiem jaki gwint ma Tair więc ostrzegam ze prawdopodobnie taka redukcja może być konieczna. Mój Orestegor takiej redukcji potrzebował.

 

Przy kupnie zastanów się czy lepszy obraz da tani teleskop czy stary ruski flagowy teleobiektyw?, i dlaczego większość zdjęć w dalekich obserwacjach pochodzi jednak z obiektywów fotograficznych a nie teleskopów. Ponadto dalekich obserwacji nie wykonuje się na "pełnym otworze", zawsze przymyka się trochę przysłonę, czasem nawet bardzo. Decyzję musisz podjąć sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich dalekich obserwatorów.

 

Witaj. Dużo już zostało powiedziane. Ode mnie mała rada. Jeśli byś się przymierzał do któregoś z kompaktów, to by nie być zawiedzionym, przejrzyj sobie zdjęcia nimi zrobione w Google. Zawsze ja mnie interesuje obrazek z danego typu to wpisuję dokładnie rozdzielczość jaką ma i patrzę co potrafi matryca ;) Jednak sugeruję zostać przy Olku i próbować go rozbudować ;) ...

 

Wydawać by się mogło że m43 Olka dobre jest do DO ale prawda jest taka że to drogi system i trzeba trochę pokombinować. Gdybym miał przechodzić na niego z E-420 to już bym się nie ceregielił i dodatkowo jako zoom dokupił 40-150 i poeksperymentował bym telekowerterami na nosie ;) Gdyby jakimś cudem jednak cena mZuiko 70-300 spadła do ~1400 zł to tym bardziej nie miał bym oporów do wejścia w mikro, a tak męczę duży system z ciężką lufą 70-300 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miałem tego Samyanga i nie polecem ... straszne mydło ! nie chce go za darmo więcej.

 

A to był Samjang pod m43? Bo to zasadnicza różnica w konstrukcji szkieł, a z tego co widzę w sieci aż tak mydlaste zdjęcia nie są, to raz, a dwa to że jest jeszcze lustrzany obiektyw Tokiny też 300mm do Mikro systemu wielkości paczki fajek i nie drogi ;)PORÓWNANIE i na liście zdjęć inne z nim...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. To jeszcze raz ja. Jeszcze nic nie kupiłem.

Trochę przeglądałem allegro i zauważyłem, że można w

miarę tanio (800zł, raz był chyba za 500zł czy 600zł)

wyhaczyć taki obiektyw: Sigma 135-400mm APO DG. http://www.optyczne.pl/425-Sigma_135-400_mm_f_4.5-5.6_DG_APO-specyfikacja_obiektywu.html

Jest podobno gorszy od 120-400mm, którego trochę

osób używa do DO, ale też 2-3 razy tańszy i 0,6 kg

lżejszy.

Jest też teraz do kupienia Olympus 75-300mm za 1000

zł.Ciemniejszy, ale z E-PL5 ponad dwa razy lżejszy. http://www.optyczne.pl/949-Olympus_M.Zuiko_Digital_75-300_mm_f_4.8-6.7_ED-specyfikacja_obiektywu.html

I teraz dosłownie OSTATNIE DWA PYTANIA:

1. Czy ta Sigma 135-400mm będzie współpracować z

Canonem 1100d, chodzi o AF. Czy bedzie działał tylko

MF?

2. Który zestaw lepiej sprawdzi się w DO: Canon 1100d

+ Sigma 135-400mm czy Olympus E-PL5 + Olympus 75-

300mm? Czy wizjer bardzo się przydaje?
Nie wiem czy komuś zechce się przebijać przez mojego posta, ale mam nadzieję, że tak. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy miał ktoś przyjemność (tudzież zupełny brak przyjemności) by korzystać z DDR-owskiego Beroflexa 500 mm. Jak tak to z chęcią przeczytam jak wygląda współpraca z tą lufą. Bardzo mydli?

Edytowane przez Czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To jeszcze raz ja. Jeszcze nic nie kupiłem.

Jeżeli myślisz tylko o DO i nie będziesz inwestował w szkła to bierz zestaw Olka ale pytanie gdzie ty widziałeś lufę M.Zuiko za kafla :o ? System M43 jest lżejszy i poręczniejszy, brak wizjera przecierpisz, za to docenisz Life View, będzie pomocne przy takiej lufie ;) W przeciwnym wypadku jeśli jesteś strong men i lubisz tachać bagaże to bierz Canona ze sigmą...

Z drugiej strony DR Canona jest mniejszy ale sensory m43 chyba dotarły już do granic swoich możliwości, a ASP-c/h ma jeszcze duże możliwości (patrz Nikon D3300 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy miał ktoś przyjemność (tudzież zupełny brak przyjemności) by korzystać z DDR-owskiego Beroflexa 500 mm. Jak tak to z chęcią przeczytam jak wygląda współpraca z tą lufą. Bardzo mydli?

Kiedyś nim fociłem , nie jest źle , ale jest też delikatne mydełko. W tej klasie cenowej nic lepszego nie widziałem. Na pewno ma lepsze 500mm niż najtańszy Tamron 70 - 300 300mm.

Starsze Pentacony 500 są pewnie lepsze optycznie, ale jest co dźwigać. Największym plusem Beroflexa jest jego waga i wykonanie. Jest lekki i wykonany z metalu, a jak znajdziesz fajnie(mocno) oświetlony obiekt to i fotka będzie git. Ja pstrykałem nim z ręki (stabilizacja w korpusie) .

 

IMGP6779.JPG

 

IMGP6981.JPG wyciągnięte IMGP6981b.JPG

Edytowane przez Benji
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam!Mam okazję kupić używany aparat Sony DSC-H300 za 450 złotych.I teraz pytanie czy nadaję się on do dalekich obserwacji?

Dane:

 Typ aparatu : ultra zoom
- Ilość pikseli : 20,1
- Rozdzielczość : 5158x3864
- Typ matrycy : 1/2,3" HAD CCD Exmor R
- Ogniskowa : 4.5 - 157.5
- Ekwiwalent ogniskowej : 27.2 - 954 mm dla 35 mm
- Zoom cyfrowy : 70x
- Zoom optyczny : 35x
- Przesłona minimalna przy minimalnej ogniskowej : 3.0 - 5.9
- Optyczny stabilizator obrazu : tak, SteadyShot Inside
- Ekran LCD : tak
- Przekątna w calach : 3,0"
- Możliwość nagrywania filmów HD
- ZŁĄCZA WEJŚCIOWE I WYJŚCIOWE Multi (AV/USB), Hi-Speed USB (USB2.0) 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to nadaje się. Tylko nieco nie zgadza mi się ekwiwalent ogniskowej. Matryca 1/2,3" ma mnożnik 5.6 co daje nam 882 mm a nie 954 mm. No ale nawet z taką mniejszą ogniskową to mało kto tu wyskakuje :) . Na zoom cyfrowy nawet się nie patrz, bo kadrując w ten sposób możesz stworzyć pejzaż spod pędzla amatora kubizmu. Jedyną rzeczą na minus była by zdolność rozdzielcza tak małych soczewek. Pamiętaj, że zdjęcie przy ekwiwalencie 400 mm na APS-C i na 400 mm na 1/2,3" będzie wyglądało lepiej na tym pierwszym. Kolejną rzeczą problematyczną jest przysłona, ale ta maksymalna. Spodziewam się, że nie będzie większa niż 8,0 a czasem pasuje przymknąć nieco bardziej w celu uchwycenia odpowiedniej ostrości planów w kadrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 28.12.2021 o 15:09, Base napisał:

co będzie lepsze Telekonwerter nasadkowy czy klasyczny

Wypróbuj oba i przede wszystkim zobacz, co się dzieje z ostrością i jak to się ma do twoich potrzeb. Konstrukcja konstrukcji nierówna. Używając klasycznego (podłączanego między body i obiektywem), musisz się pogodzić z utratą jasności. Mam tylko telekonwerter nasadkowy, bo innego nie podłączę do kompaktu. Jest nieprzyzwoicie jasny, bo średnicę ma znacznie większą od obiektywu, ale obraz na brzegach ulega rozmyciu.

Uważaj na tanie, chińskie telekonwertery. Kiedyś nawet chciałem taki kupić (były w sklepie w Warszawie, dokąd akurat pojechałem), ale okazało się, że równie dobrze mógłbym obciąć denko ze szklanej butelki i przyłożyć je do obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.