Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do naziemnych dalekich obserwacji


Gość luneta200

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem czy pomogę ale podpowiem że dobrze jest sobie looknąć przez to i owo. Sam szukałem czegoś dobrego i zostałem przy mojej niezaowdnej lornetce przywieźionej dawno temu z NRD. 10x50 Carl zaiss i przerobiłem wiele "okazji" i ta jest najlepsza. Ale to jak kiedys sprawdziłem na alledrogoo to nawet teraz prawie 1000. Jest jasna, w nocy bez problemów widać jak przez nie uzbrojone oko. W dzień obraz żyleta. Powiększenie że mozna bez statywu, jest zgrabna, nie za duża, w sam raz do plecaka Nigdy jej sie nie pozbęde. Nawet na początku używałem do foto: kompakt plus lornetka i było spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron jak najbardziej, tylko jest trochę większy od nikona, a mnie zależało też na poręczności :)

 

celem zakupu wybrałem się do salonu Delta Optiacal w Altusie, w Karowicach,

miałem w ręku Celestrona SkyMaster 15x60 oraz DeltaOptical SkyGuide 15x60,

 

różnica w jakości na rzecz Delty jest zauważalna, ma więkaszą głębię ostrości, nie trzeba tak się nakręcić, lepsze odwzorowanie barw, lepsze powłoki na szkłach... wadą jest regulacja każdego okularu z osobna (w Celestronie jest centralna)... no i Delta jest 2x droższa ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy pomogę ale podpowiem że dobrze jest sobie looknąć przez to i owo. Sam szukałem czegoś dobrego i zostałem przy mojej niezaowdnej lornetce przywieźionej dawno temu z NRD. 10x50 Carl zaiss i przerobiłem wiele "okazji" i ta jest najlepsza. Ale to jak kiedys sprawdziłem na alledrogoo to nawet teraz prawie 1000. Jest jasna, w nocy bez problemów widać jak przez nie uzbrojone oko. W dzień obraz żyleta. Powiększenie że mozna bez statywu, jest zgrabna, nie za duża, w sam raz do plecaka Nigdy jej sie nie pozbęde. Nawet na początku używałem do foto: kompakt plus lornetka i było spoko.

Też mam NRD-dowskiego Zeissa 10x50 - DEKAREM i też się go nie pozbędę. Kupiłem go w latach osiemdziesiątych w sklepie myśliwskim i jest bez zarzutu do dzisiaj.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

II PIKNIK ENERGETYCZNY w Energetycznym Centrum Kultury, przy ul. Będzińskiej 65 w Sosnowcu (byłe Technikum Energetyczne

http://www.facebook....16828072&ref=ts

http://www.mojaczela...p=102328#102328

 

co nas interesuje:

Podczas trwania BLOKU I będzie możliwość zwiedzania sal: Grupy Plastycznej RELACJE, STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW FOTOGRAFII (prezentacja obiektywów SIGMA przez firmę FOTOLAND z Chorzowa - możliwość wypożyczenia na dowód osobisty optyki do aparatów i przetestowania z własnym aparatem w godz. 10.00 - 14.00)

 

Super sprawa !

Ciekawe czy będą też mieli telekonwertery ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sony promuje swojego pierwszego 30x zooma na specjalnej stronie.

Wygląda nieźle, ale tylko nieźle. Będzie mocny rywal dla Olimpka SP800 i Panasa FZ100. Ale moim zdaniem nic więcej. Mocny kompakt do wszystkiego dla kompletnych amatorów.

Podoba mi się ten "wbudowany filtr UV" - przyda się na pewno!

 

 

 

Korzystając z okazji. Ostatnio zaopatrzyłem się w kilka akcesoriów do HS10. Kilka filtrów (dobry CPL Marumi dużo daje temu kompaktowi!) a z tanim tulipanem z allegro się już nie rozstaję ;) Żegnajcie promyczki, bliki i inne kolorowe figury na zdjęciach ;)

Poluję jeszcze na jakiś niefabryczny wężyk z interwałem (nie ma i nie będzie oryginalnego :( ) i zbieram kasiorkę na Raynoxa 2025 do samolotów i obserwacji turystów na Łomnicy ;)

Swoją drogą - ma ktoś może jakiś wężyk do innego modelu Fuji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Olympus wprowadzi na rynek kompakt z... 36-krotnym zoomem :0 LINK

Trzeba było jakoś przebić 35krotny zoom Canona SX30is ;)

 

Przy okazji ciekawe porównanie popularnych ultrazoomów (Panas FZ100, Oli SP800, Nikoś P100 no i ów Canon SX30 IS): http://www.pocket-lint.com/news/37490/superzoom-ultrazoom-comparison-review-feature

 

Jak patrzę na tą sieczkę na próbkach to cieszę się że nie porównali ich z Fuji HS10 czy HS20. "Marne" 720mm ale nie mam przynajmniej takiej "telefonowej" jakości :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dawno temu kolega Benji zrobił świetny test z użyciem optyki m42 i konwertera:

 

http://astropolis.pl/topic/27896-jaki-sprzet-do-naziemnych-dalekich-obserwacji/page__st__90__p__369773#entry369773

 

Chciałbym ten temat trochę odświeżyć...

Mianowicie do swoich obserwacji używam obiektywu Jupiter 21M, do którego dokręcam telekonwerter VEB Optiches Werk Weixdorf z krotnością x2. O ile w centum kadru jakość zdjęć (oczywiście z telekonwerterem) jest jeszcze całkiem do przyjęcia, to na obrzeżach jest już wyraźnie widoczne rozmycie. Moje pytanie jest następujące: czy gdybym zamienił swój telekonwerter VEB na Carl Zeis Jena (niestety trzy razy droższy) to zobaczę jakąś wyraźną różnicę na zdjęciach? Czy miał ktoś z Was możliwość porównania tych telekonwerterów, albo przynajmniej dowolnego telekonwertera dostępnego na allegro z konwerterem CZJ? Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To może ja:

dwa zdjęcia jak to u mnie wyglada- Pentax K100D super do tego podpięty obiektyw Vivitar PK-A/R 70-210, drugie zdjęcie z telekonwerterem Vivitar MC 2X-22. ( oczywiscie z tym samym obiektywem).

Przesłona na zdjęciach na obiektywie ustawiona na 4.5. Generalnie to tani obiektyw (50pln) więc cudów nie ma. Widać że nie ostrzy najbardziej w dolnym prawym rogu. Czy u Ciebie bez telekonwertera obraz jest ok? Wklej jakieś zdjęcia gkj.

IMGP0891.JPG

IMGP0890.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez telekonwertera jest bardzo przyzwoicie. Jupiter całkiem nieźle ostrzy. Wieczorem postaram się wkleić jakieś przykładowe fotki, bo nie mam nic przy sobie :)

ok. Chętnie obczaje. Swojądrogą myslałem o tym Jupiterze kidyś ale mam tego vivitara i nie chce iść w następne 200mm. Poluje na coś od 300 w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą prezentuję moje próbki. Mam nadzieję, że okażą się w miarę reprezentatywne :)

Aparat: Konica Minolta 7D, obiektyw Jupiter 21M 200mm, telekonwerter VEB x2. Przysłona obiektywu ustawiona na 8. Jedyna obróbka zdjęć polegała na zmniejszeniu wymiarów z 3000x2000 px do 1500x1000. Dwa ostatnie zdjęcia to cropy oryginałów czyli to co widać w skali 1:1

 

post-18664-0-37545400-1312314215_thumb.jpg post-18664-0-43967900-1312314238_thumb.jpg

 

post-18664-0-36152300-1312314255_thumb.jpg post-18664-0-02623000-1312314296_thumb.jpg

 

post-18664-0-90913200-1312314343_thumb.jpg post-18664-0-95554800-1312314360_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie boki jakby gorsze ale myślę sobie szału to sie nie spodziewaj po telekonwerterach. Jednak to tylko "proteza" obiektywu. Gdyby to było takie proste totelekonwertery byłyby bardzo popularne a tak to tylko namiastka większych ogniskowych więc nie uważam że byłoby dużo lepiej z innym telekonwerterem. Np. mojego telekonwertera wogóle nie da sie z w/w moim obiektywem uzywac na mniejszej ogniskowej niż 200 bo totalnie zdjecia nienadaja się nawet do pokazania. Ja dlatego szukam czegoś od 300 oczywiscie stało ogniskowego i jak najbardziej jasnego ( oczywiscie w rozsadnej cenie). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie boki jakby gorsze ale myślę sobie szału to sie nie spodziewaj po telekonwerterach. Jednak to tylko "proteza" obiektywu. Gdyby to było takie proste totelekonwertery byłyby bardzo popularne a tak to tylko namiastka większych ogniskowych więc nie uważam że byłoby dużo lepiej z innym telekonwerterem. Np. mojego telekonwertera wogóle nie da sie z w/w moim obiektywem uzywac na mniejszej ogniskowej niż 200 bo totalnie zdjecia nienadaja się nawet do pokazania. Ja dlatego szukam czegoś od 300 oczywiscie stało ogniskowego i jak najbardziej jasnego ( oczywiscie w rozsadnej cenie). Pozdrawiam.

 

Co to rozsądna cena ? Może skusisz się na mojego Orestegora 500mm za ~750zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Żeby nie kontynuować sprzętowego offtopa w wątku "DO industrialu" piszę tutaj. Benji mi o czymś przypomniał pisząc o ostrości MTO.

 

Kupiłem jakiś czas temu filtr CPL do fotek w plenerze bo mnie denerwuje trochę to że 1/3 fotek robionych z automatu HS10 po prostu prześwietla. Filtr nie jest mocny więc efekt zamierzony osiągnąłem. Kolorki są dużo lepsze, nie takie "komórkowe" ;) Ale zauważyłem ciekawą rzecz - przy fotografowaniu dalekich obiektów filtr zakłóca ostrość <_< AF łapie i twierdzi że jest okej a po powiększeniu okazuje się że powinien wyostrzyć nieco dalej (ostre są bliższe obiekty niż zamierzałem). Ciekawe czy to wina filtra czy tak po prostu jest, jak sądzicie ? Chciałem go używać do RNAV ale niestety będzie to niemożliwe.

Testowałem w różnych konfiguracjach - z CPL'em, CPL + UV i sam UV. UV nie powoduje utraty ostrości, jego jedyną funkcją jest ochrona obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy to wina filtra czy tak po prostu jest, jak sądzicie ? Chciałem go używać do RNAV ale niestety będzie to niemożliwe.

Testowałem w różnych konfiguracjach - z CPL'em, CPL + UV i sam UV. UV nie powoduje utraty ostrości, jego jedyną funkcją jest ochrona obiektywu.

 

Na 99% wina filtra. Przekonałem się o tym testując filtry połówkowe. Można kupić taki filtr za np. 20 złotych i od razu go wyrzucić do kosza, bo zdjęcia są nieostre. Można też wydać ok. 200 i mieć żyletę. Wszystko to kwestia maieriału i precyzji wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 99% wina filtra. Przekonałem się o tym testując filtry połówkowe. Można kupić taki filtr za np. 20 złotych i od razu go wyrzucić do kosza, bo zdjęcia są nieostre. Można też wydać ok. 200 i mieć żyletę. Wszystko to kwestia maieriału i precyzji wykonania.

Różnica w cenie pomiędzy CPL a UV wielka nie była a jednak ten drugi ostrzy prawidłowo. UV Marumi a CPL o jakże znanej nazwie Digital King :D Ważne że nie winietuje nawet na szerokim kącie no a do DO trzeba będzie pomyśleć o jakimś jednak lepszym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda dodatkowa "przeszkoda" dla światła w drodze na matrycą to potencjalna wada. Tanie filtry szumnie zwane UV to najczęściej po prostu kawałek szkiełko o wątpliwej skuteczności ale też że względu na prostotę małej "szkodliwości". Polar to już trochę wyższa szkoła optycznej jazdy i może dlatego odczuwasz naocznie różnice.

Ja po wstępnej fascynacji kompletnie przestalem używać jakichkolwiek filtrów (a UV mam raczej z wyższej półki). Bilans zyski i straty zazwyczaj niekorzystny. Co do przeswietlonych zdjęć lepszym panaceum jest niedoswietllenie o 0.3-0.5 EV, lub zmiana trybu pomiaru światła niż korekta filtrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.