Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do naziemnych dalekich obserwacji


Gość luneta200

Rekomendowane odpowiedzi

Tanie filtry szumnie zwane UV to najczęściej po prostu kawałek szkiełko o wątpliwej skuteczności ale też że względu na prostotę małej "szkodliwości".
Zakupiony przeze mnie Marumi WPC spisuje się dobrze - jest minimalna różnica po założeniu, bardzo minimalna, ale zakup głównie miał na celu ochronę obiektywu (szkło Fuji jest bardzo delikatne o czym się już przekonałem <_< ), również przed wodą. Faktycznie powłoki WPC się sprawdzają - wystarczy dmuchnąć i krople "odpadają" nie zostawiając żadnych ale to żadnych smug czy plam.

O to chodziło.

 

Co do przeswietlonych zdjęć lepszym panaceum jest niedoswietllenie o 0.3-0.5 EV

To przecież podstawa ;) Ale filtrem się wspomagam i efekt jest zadowalający. Oprócz zdjęć nocnych w ogóle go nie ściągam.

A polar to już faktycznie inna para kaloszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dopiero co Olympus wprowadził SP810UZ a już do walki o klienta dołącza Nikoś z 36krotnym zoomem w modelu P500:

http://www.optyczne....OLPIX_P500.html

 

Inne nowości dalekoobserwacyjnych kompaktów to:

- Canon SX40HS (35zoom)

- Panas FZ150 (24x)

 

Co ciekawe wicelider rankingu krotności zoomu Nikon P500 ma takie długie tele jak stary Oli SP800 z 30-krotnym zoomem.Najdłuższą ogniskową na rynku oferuje w tej chwili Oli SP810 (864mm) a dalej oba Canony SX30 i SX40 (po 840mm).

Ten wyścig mnie już osobiście nie interesuje. Oprócz zoomu na nadajnik na Skrzycznym nie zdarzyła mi się jeszcze sytuacja aby 720mm w moim HS10 to było mało. Ostatnie nieudane Taterki robiłem na 500-650mmm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jakiej marki ten obiektyw 500mm? Samyang, Rubinar, Mto? Rozumiem że to zdjęcię to nie crop tylko realny obraz z pięćsetki?

 

Obiektyw nazywa się Meyer-Optik Görlitz Orestegor 5.6/500. Fotka robiona na F8.

http://lh6.ggpht.com/-gmWRkoXlq0g/TJjPWLjhpUI/AAAAAAAABIU/0hkKUYApfVI/obraz062l.jpg

 

To jest pełna klatka zmniejszona ok 50%

 

P.S. Jak chcesz go kupić daj na PRIV. Ja szukam dobrej jakości 300mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw nazywa się Meyer-Optik Görlitz Orestegor 5.6/500. Fotka robiona na F8.

http://lh6.ggpht.com/-gmWRkoXlq0g/TJjPWLjhpUI/AAAAAAAABIU/0hkKUYApfVI/obraz062l.jpg

 

To jest pełna klatka zmniejszona ok 50%

 

P.S. Jak chcesz go kupić daj na PRIV. Ja szukam dobrej jakości 300mm

O w morde:-) Ale lufa:-) Nie jestem zainteresowany chwilowo zakupem: zdecydowanie za duży rozmiarami, no i z całym szacunkiem nie za bardzo mi się jakość tego zdjęcia podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś był tutaj (nie mogę znaleźć) omawiany program na smartfony, który pokazywał nazwy szczytów. O ile pamiętam potrzebował on lokalizacji z GPS, aparatu i wtedy pokazywał, co widać. Czy jest coś takiego na Androida?

 

I mam jeszcze pytanie co do GPS - czy to normalne, że tak zawyża wysokość? U mnie pokazuje zawsze 40-50m za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś był tutaj (nie mogę znaleźć) omawiany program na smartfony, który pokazywał nazwy szczytów. O ile pamiętam potrzebował on lokalizacji z GPS, aparatu i wtedy pokazywał, co widać. Czy jest coś takiego na Androida?

 

I mam jeszcze pytanie co do GPS - czy to normalne, że tak zawyża wysokość? U mnie pokazuje zawsze 40-50m za dużo.

U mnie na auto mapie byłem w najniższym miejscu w Polsce w depresji a pokazywał 25m;-) Tak więc pewne przekłamania są. Gdzieś na forum był wątek o tym. Na androidzie do określania wysokości używam GPS Altimeter i powiem że jest dokładny na tyle na ile mogłem to zweryfikować z prawdziwymi danymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanie do kolegów, którzy mają doświadczenia ze zdjęciami różnych gór na tle wschodzącego/zachodzącego Słońca. Czy używacie do tego jakichś ekstra filtrów? Bo choćbym ustawił najkrótszy czas ekspozycji i największą przysłonę, to i tak tarcza słoneczna wygląda, jak niżej. Nie ma mowy o ostrych brzegach.

Slonce.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegów, którzy mają doświadczenia ze zdjęciami różnych gór na tle wschodzącego/zachodzącego Słońca. Czy używacie do tego jakichś ekstra filtrów? Bo choćbym ustawił najkrótszy czas ekspozycji i największą przysłonę, to i tak tarcza słoneczna wygląda, jak niżej. Nie ma mowy o ostrych brzegach.

Ewidentnie zbyt mała przesłona. Jakie parametry zdjęcia ? Exif czysty.

Co do techniki to wypowiem się za siebie. Te zdjęcia: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=11562 robiłem zarówno z filtrem UV jak i bez, nie było różnicy praktycznie, natomiast przy mniejszych wartościach przesłony na zdjęciach ogólnych na których miało być widać coś więcej niż tylko słońce to nieco mniejsze odbicia promieni były przy założonym UV. Nie było takich kolorowych plam. Natomiast mam jeszcze polara ale jest do kitu. Co prawda przyciemnia ładnie ale psuje ostrość. Można przyjąć że do zdjęć tarczy słońca nie jest potrzebny żaden filtr, przynajmniej w moim przypadku. Te foty były robione już od f/5,6 a maksymalnie f/8, EV -1, czasy od 1/80 do 1/200sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie zbyt mała przesłona. Jakie parametry zdjęcia ? Exif czysty.

Co do techniki to wypowiem się za siebie. Te zdjęcia: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=11562 robiłem zarówno z filtrem UV jak i bez, nie było różnicy praktycznie, natomiast przy mniejszych wartościach przesłony na zdjęciach ogólnych na których miało być widać coś więcej niż tylko słońce to nieco mniejsze odbicia promieni były przy założonym UV. Nie było takich kolorowych plam. Natomiast mam jeszcze polara ale jest do kitu. Co prawda przyciemnia ładnie ale psuje ostrość. Można przyjąć że do zdjęć tarczy słońca nie jest potrzebny żaden filtr, przynajmniej w moim przypadku. Te foty były robione już od f/5,6 a maksymalnie f/8, EV -1, czasy od 1/80 do 1/200sek.

Exif jest czysty, bo rozjaśniłem dół i obciąłem brzegi w GIMPie przed wrzuceniem tutaj. Ale daj spokój, przesłona 8.0 (wiecej się już nie da), czas ekspozycji - 1/800s (mogę zjechać jeszcze do 1/1000s), "czułość" ustawiona na ISO 50 (mniej się nie da). Widocznie aparat nie daje rady. W końcu to tyko kompakt (Minolta Dimage Z1), kupiony na allegro 3 lata temu, za 250 zł. Nie ma co wymagać cudów. Może powietrze było za bardzo przejrzyste :).

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minolty DiMage chyba tak mają. Ja miałem z20 i jakkolwiek bym nie ustawiał przesłony efekt zawsze był taki sam - można było oczywiście w pewnych warunkach ustawić dłuższy czas naświetlania i mniejsze ISO ale Słońce musiało naprawdę słabo świecić. Do zdjęć w nocy kupiłem sobie filtr gwiazdkowy, żeby mieć namiastkę małej przesłony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exif jest czysty, bo rozjaśniłem dół i obciąłem brzegi w GIMPie przed wrzuceniem tutaj. Ale daj spokój, przesłona 8.0 (wiecej się już nie da), czas ekspozycji - 1/800s (mogę zjechać jeszcze do 1/1000s), "czułość" ustawiona na ISO 50 (mniej się nie da). Widocznie aparat nie daje rady. W końcu to tyko kompakt (Minolta Dimage Z1), kupiony na allegro 3 lata temu, za 250 zł. Nie ma co wymagać cudów. Może powietrze było za bardzo przejrzyste :).

 

Minolte pod walec

 

Zamień ją na Canona S2 ok 250zł

http://allegro.pl/listing.php/search?string=S2&category=28162

 

Wgrywasz CHDK i masz czasy na noc od 64s do 1/10 000 s, do tego zapis bezstratny RAW.

 

Różnych skryptów i opcji masz tyle, że aparat będzie Ciebie zaskakiwał przez kolejne 10 lat.

http://chdk.wikia.com/wiki/UBASIC/Scripts

 

Biorąc pod uwagę Twoją wiedzę na temat programowania, będziesz mógł pisać własne skrypty wg uznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minolty DiMage chyba tak mają. Ja miałem z20 i jakkolwiek bym nie ustawiał przesłony efekt zawsze był taki sam - można było oczywiście w pewnych warunkach ustawić dłuższy czas naświetlania i mniejsze ISO ale Słońce musiało naprawdę słabo świecić. Do zdjęć w nocy kupiłem sobie filtr gwiazdkowy, żeby mieć namiastkę małej przesłony.

To znaczy że w tych aparatach nie można ustawić wyższej wartości przesłony ? Dziwne. To ja nawet w Kodaku Z812 miałem f/11. Iso w Kodaku 64 minimum i tylko na tym właściwie można było robić zdjęcia. W HS10 mam iso min. 100 i jak widać jest to wybitnie ciemne 100 skoro przy f5,6 już tarcza jest wyraźna :D

I przypominam że HS10 to też kompakt więc spiskowa teoria dziejów że kompakty ssią nie ma zastosowania.

 

Ogólnie od biedy mógłbym nawet w automacie zrobić zdjęcie tarczy słońca przy zachodzie i też by ładne wyszło. Mądry aparat, bardzo. Ale powolny jak skur*%$)*!%@%#!@! ... bardzo bardzo! Zdjęcia seryjne można sobie darować bo za każdym zwolnieniem migawki trzeba na nowo serię sobie ustawiać, interwału brak, wężyków z interwalometrem brak, foty z lampą słabe a w dodatku przy lampie AF działa jeszcze wolniej niż zwykle czyli praktycznie wcale :D

 

 

 

Zmieniając temat

Rafał mi przypomniał temat bezstratnych Rawów. Porównywałem te same kadry zapisane w RAW, JPG i RAW+JPG. Niezłe różnice w dystorsjach się uwidaczniają :ha: Najciekawsze jest to że lepiej nie robić RAW+JPG bo aparat stara się niepotrzebnie wypośrodkować różnice i zamiast "ulepszyć" beczkowatego JPG to wykrzywia Rawa. Też tak macie w lustrach ?

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No có¿, dziêkujê kolegom za cenne uwagi. Aparat nie wyrabia - trudno, najwy¿ej nie bêdê fotografowa³ tarczy s³onecznej. Rafa³, Minolta na pewno nie pójdzie pod walec, bo nie po to ja kupowa³em, ale kiedyś się zepsuje, albo dam ją dziecku, zaś przy zakupie następnego aparatu będę się bacznie rozglądał za Canonami S2. Spełniają konieczne warunki (standardowe baterie, obsługa najbardziej rozpowszechnionego rodzaju pamięci masowej), które stawiam cyfrówkom, a do tego jeszcze ten CHDK. Rewelacja.

VRG - w życiu nie wyznawałem teorii o ssaniu przez kompakty, a mój - choć w dzisiejszych czasach zalicza się do dolnej półki - jeszcze ma do wypełnienia misję, do której realizacji został kupiony - uwiecznienie Śnieżnika Wiedeńskiego z Kłodzkiego :). Natomiast porównywanie kompaktów z 2003 (Dimage Z1) i z 2010 (HS-10) jest jak porównywanie Volkswagena garbusa ze wspólczesnym, średniej klasy, dobrym autem. Jasne, że parametry nie te, ale mój aparat już kiedyś zamarzł i zaszedł szronem, a potem rozmarzł i normalnie działał :).

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
BEiKS Roadshow 2011

 

Firma BEiKS zaprasza na kolejną, szóstą już edycję BEiKS Roadshow - cykl otwartych, bezpłatnych prezentacji , podczas których zostanie przedstawiony profesjonalny sprzęt foto - video, jak i filmowanie kamerami i aparatami z dużą klatką. Na trasie imprezy znalazła się również Czeladź. Spotkanie odbędzie się w przyszły wtorek w Hotelu Szafran.

 

Propozycja skierowana jest przede wszystkim do osób z branży film-wideo-foto, agencji filmowych i reklamowych, filmowców i producentów kina niezależnego, operatorów, fotografów oraz innych osób pracujących bądź pasjonujących się tą branżą.

 

Odbyło się już spotkanie w Kraśniku i Gdańsku, odbędą się jeszcze spotkania w następujących miastach:

 

- 8.11 – Toruń – Hotel FILMAR

- 9.11 – Łódź – PWSFTviT im. L. Schillera

- 10.11 – Warszawa – Hotel GROMADA

- 14.11 – Kraków – Hotel CROWN PIAST

- 15.11 – Czeladź – Hotel SZAFRAN ul. Będzińska 82

- 16.11 – Wrocław – Hotel MERCURE PANORAMA

- 17.11 – Poznań – Hotel POLONEZ

- 18.11 – Kalisz – Hotel ALJO

 

 

W każdym z miast wśród uczestników zostaną rozlosowany atrakcyjne nagrody. Podczas BEiKS Roadshow do dyspozycji uczestników będą dwie sale. Jedna sala przeznaczona na część edukacyjno -szkoleniową (prezentacje ) a druga na pokaz sprzętu. W części edukacyjno - szkoleniowej zostaną przedstawione tajniki sprzętu do produkcji filmowej 3D jak i produkcji filmów za pomocą kamer z wymienną optyką .

 

Program prezentacji:

 

9.30 - 10.00 - Rejestracja

10.00 -10.30 - Nowości z oferty BEiKS

10.30 - 11.10 - Przetworniki wielko-formatowe na przykładzie kamer Sony – Sony Europe Limited

a ) NEX-VG20 – technologia APSC

b ) NEX-FS100, PMW-F3 – technologia super 35 mm

11.10 - 11.30 Nowości w ofercie kamer 3D Sony – Sony Europe Limited

a ) Kamery AVCHD HDR-TD10ES, HXR-NX3D1E

b ) Kamera PMW-TD300

11.30 - 12.15 – Prezentacja nowych kamer Panasonic AVCCAM oraz P2HD – Panasonic Marketing Europe

12.15 - 13.00 – Profesjonalne rozwiązania firmy Canon w zakresie foto i wideo . Nowe produkty - Canon Polska

13.00 - 13.20 - Przerwa kawowa

13.20 - 13.40 – Nowości produktowe firmy GrassValley - BEiKS

13.40 - 14.15 – Szybkość i niezawodność – nowe funkcje programu do montażu wideo Edius 6 – BEiKS

14.15 - 15.15 - Warsztaty z Sony – Sony Europe Limited

15.15 - 15.30 – Losowanie nagród

15.30 - 17.00 - Warsztaty , Indywidualne konsultacje , Pokaz sprzętu

 

Podczas całego cyklu prezentacji do dyspozycji będzie dodatkowa sala na część ekspozycyjną oraz konsultacje z doradcami firmy BEiKS.

 

Ilość miejsc jest ograniczona, więc zapraszamy do rejestracji elektronicznej poprzez formularz dostępny na tej stronie lub pod telefonami: (81) 825-97-22, (81) 826-15-82 .

 

Imprezę promuje portal branżowy Optyczne.pl

 

http://czeladz.org.p...dshow_2011.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem początkującym Dalekim obserwatorem i chciałbym się zapytać czy aparat FUJI S4000 30xZOOM 8GB na początek wystarczy do dalekich obserwacji czy może lepiej kupić coś lepszego ?

Temat rzeka, jeśli nie chcesz wchodzić w temat lustrzanek albo wykosztowywać się na kompakty Panasa to ten skromny Fuji na początek na pewno wystarczy. To uboższy krewny HS10 i HS20 - ta sama optyka, mniej bajerów. Nie ma zapisu do RAW niestety. Ale jotpegi w Fuji na dłuższych ogniskowych są lepsze niż na szerokim kącie ;)

Poszukaj może czy nie znajdziesz dla siebie jakiegoś modelu który zapisuje do RAW - przydaje się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję Panasonic TZ20 lub Canon SX230 HS, ewentualnie sx220, a jak chcesz mieć większa kontrole to któryś Panas lub Canon z wizjerem...

 

Merti a do czego te małpki polecasz ? Do zdjęć z rodzinnej imprezy czy do DO ? Mały zoom, brak RAW. Zrozumiałbym gdyby mały chociaż interwalometr jak ten model bodaj Ricoh który kiedyś Rafał polecał. Bądź co bądź mało nawet drogich aparatów ma taką funkcję a niektóre maluchy owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virgo, a powiedz ty mie ile procent twoich zdjęć jest na 720mm, hmm?? Bo po twoim profilu na Picasie nie widzę byś miasto jechał na max zoomie ;) Ja np mam dość tachania w górach prawie 2 kilo. Fakt, zdjęcia są lepsze z lustra no ale zadajmy sobie pytanie ile robi się na max ogniskowej. Polecam coś z czego na pewno będzie zadowolony. Małpki mają zoom pawie jak nasze Kodaczki ;) a to już dużo. Po drugie małpkę masz zawsze przy sobie więc jak coś to utrwali chwile z rodziną ;) Inna sprawa że Canon akurat ma rawy więc mam powód by go polecać...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virgo, a powiedz ty mie ile procent twoich zdjęć jest na 720mm, hmm?? Bo po twoim profilu na Picasie nie widzę byś miasto jechał na max zoomie ;)

Hmm... powiem tak - zdarzają się takie :D

Przydaje się bardziej jako lornetka :szczerbaty: No i do zdjęć samolotów czy księżyca ;)

 

Ja np mam dość tachania w górach prawie 2 kilo. Fakt, zdjęcia są lepsze z lustra no ale zadajmy sobie pytanie ile robi się na max ogniskowej. Polecam coś z czego na pewno będzie zadowolony. Małpki mają zoom pawie jak nasze Kodaczki ;)
A tu się zgadzam w pełni. Po co taszczyć kilka słoików skoro do większość fotek wystarczy coś pokroju mojego starego Kodaka z 400mm (ekw). Na wiele dobrych obserwacji wystarczyło.
Inna sprawa że Canon akurat ma rawy więc mam powód by go polecać...

Hmm, jesteś pewien że ma rawy ? http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=aparat&ile=2&add0=1349&add1=1350

Na stronie producenta też nie ma o tym słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.