Skocz do zawartości

Zeiss 180/2.8 Psix - dobre do małego formatu ?


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

czy warto kupić ww szkło które orginalnie miało współpracować ze średnim formatem , ale ja chce go użyć do formatu 35 mm i chciałbym fotografować nim większe M-ki

 

ktoś używał ? jakie wrażenia ?

 

dystorsja i winietowanie powinny być lepsze ( powinno ich wręcz nie być ) niż w Sonnarze 200/2.8 bo i tak wykorzystam tylko środek pola z średniego formatu

 

czy za 220 zł opłaca sie wziąść to szkło ( optyka lekko zakurzona , bez rysek , mechanika ok )

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się jak to jest ...

 

na obiektywie jest napisane : 180/2.8 - ale to jest wartość podawana dla średniego formatu czy dla małego ? gość w komisie twierdzi że to wartość podawana dla małego formatu a dla średniego to jest ok 120/2.8 ... :? :?:

 

tak na chłopski rozum to jeżeli dla średniego formatu jasność wynosi 2.8 to dla małego część światła ( ta z brzegu ) nie trafi w matryce tylko "przejdzie" bokiem

 

czy dobrze myśle ?

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się jak to jest ...

 

na obiektywie jest napisane : 180/2.8 - ale to jest wartość podawana dla średniego formatu czy dla małego ? gość w komisie twierdzi że to wartość podawana dla małego formatu a dla średniego to jest ok 120/2.8 ...  :?  :?:  

 

Marcin ogniskowa to ogniskowa i wynosi 180 mm

W przypadku małego obrazka to już średnie tele

W przypadku dużego jest to tzw. portretówka czyli na klatce 6x6cm

zmieścisz tyle ile za małym obrazku przy użyciu obiektywu ~100-120mm.

 

Pozdrawiam

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem se :smoke: i myślę że można to wytłumaczyć tak:

Załóżmy że mamy 4 obiektywy np: 50mm, 80mm, 180mm, 300mm

przesłona nie ma znaczenia a te obiektywy są takie sprytne że pasują i do Pentacona Six (6x6cm) i przez przejściówkę do Prakticy (36x24mm).

I teraz uwaga w zależności do jakiego formatu użyjemy dany obiektyw będziemy mieli dwa różne kąt widzenia i inaczej będziemy te obiektywy nazywać.

A teraz pseudo-tabelka :lol::lol::lol:

 

Obiektyw Pentacon Praktica

50mm szerokokątny standartowy

80mm standartowy portretowy

180mm portretowy średnie tele

300mm średnie tele długie tele

 

tak mniej więcej należy to rozumieć

To było wyjaśnienie "na chłopski rozum" :wink:

Dwa skrajne przykłady:

Dla kamerki internetowej standartem jest obiektyw o ogniskowej

ok. 10mm. :shock:

Dla dużego aparatu studyjnego 13x18cm standartem jest obiektyw o ogniskowej 200-250mm. :shock:

Chodzi o kąt widzenia

zajrzyj sobie jeszcze tam:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=2773

 

P.S.

Janusz nim zaczniesz się pastwić :whip: nad tymi uproszczeniami i slangiem

zważ że w twoim profilu masz napisane "...Pentacon...Praktica...i takie tam szkiełka do nich

Pozdrawiam

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marcinie obiektyw standartowy dla danego formatu to taki ze jego ogniskowa jest w przybliżeniu równa przekątnej kadru, więc Zayzik dobrze pisze że zaklasyfikowanie obiektywu zależy od formatu kadru 8)

Założenie złączki do małego obrazka nie spowoduje zciemnienia obrazu a tylko zniweluje nam spore winietowanie obiektywu na pełnej "Dziurze"bo mały obrazek wycina z kadru 6x6 to co najlepsze i najostrzejsze przy osi optycznej obiektywu.

 

McArti tylko teoretycznie prawdą jest że w tworzeniu obrazu bierze udział pełna średnica obiektywu :?

Zrób proste doświadczenie:

 

weź Zenita lub inny lustrzany aparat z obiektywem standartowym otwartym na pełny otwór i popatrz z tyłu jakby przez róg kadru przy otwartej na czasie B migawce na światło obiektywu i powiedz co widzisz przez ten narożnik oraz przy jakiej przysłonie dopiero z rogu kadru zobaczysz pełne światło obiektywu, czyli cały obwód wewnętrzny przysłony irysowej, ile Ci wyszło dla obiektywu ze światłem 2,0 :?: :?: :?: 4.0 albo 5,6 a może 8,0 :?: :?: :?:

 

Czekam też na wyniki pomiarów winietowania w swoim sprzęcie innych forumowiczów to da nam dobry przegląd jednego z wyznaczników jakości używanego przez Nas sprzętu 8)

Można i należy wręcz w ten sposób przebadać wszystkie posiadane obiektywy to zbierzemy o wiele więcej cennych danych pomiarowych

 

Dopiero od tej przysłony w danym obiektywie nie występuje geometryczne winietowanie spowodowane budową samego obiektywu i w zasadzie powinno się na takiej przysłonie uprawiać poważniejsze astrofoto.

W przypadku obiektywów do większego formatu zastosowanych przez przejściówkę na mniejszy format pozbywamy sie pratycznie lwiej części tego efektu i możemy sobie pozwolić na fotki przy otwartej przysłonie i zapomnieć o winietowaniu 8)

Dlatego też w astrofoto zawsze lepiej używać obiektywów z większego formatu przez przejściówkę do naszych małoobrazkowych lustrzanek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mój test :

Praktica BX 20

Prakticar 1:2,8 f=28mm - winietowanie kończy się przy 3,5

Practicar 1:2,8 f=135mm - winietowanie kończy się przy 5,6 :shock:

Sigma Zoom 1:2,8~4 f=35-70mm - winietowanie kończy się na ostatnim "zabku" tzn. 3,5 dla 35mm i 4,5 dla 70mm. :oops:

Practicar 1:1,8 f=50mm - winietowanie kończy się przy 4 8)

 

Obiektywy M42 (przez przejściówkę na PB bo w L2 mam film)

Nie wiem czy to miarodajne :?:

Soligor :lol: 1:2,8 f=35mm - winietowanie kończy się przy 4

Helios 1:2 f=58mm - winietowanie kończy się przy 3,5

Revuenon 1:3,5 f=200mm - winietowanie konczy się przy 5,6 :shock:

Pancolar 1:1,8 f=50mm sprawdzę później bo go nie mam pod ręką

 

Janusz tak się mi cóś zdawa na podstawie tych "naukowych badań" :wink:

że najbardziej winitują zoom-y potem coraz mniej szerokie, standarty (chyba :wink: ).

A najmniej długoogniskowe i teleobiektywy :D

 

 

Czyli Marcin twój (już :?: ) Sonnar-ek 180 będzie miodzio :D do małego obrazka nawet przez redukcję z bagnetu Pentacon-a na m42x1 .

Poszukaj tam:

http://www.allegro.pl/showcat.php?id=8863&...&view=gtext&p=0

raz na tydzień pojawia się taka redukcja i nie szalej widziałem jak sprzedawały się po 50zł.

Miłego pstrykania.

Pozdrawiam

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.