Skocz do zawartości

Skanowanie negatywów


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zacząłem się poważnie zastanawiać na zarchiwizowaniu w postaci cyfrowej moich starych negatywów. Przez lata uzbierało się ich trochę - na pewno ponad 70 filmów (czarno-białe i kolorowe, no i kilka w średnim formacie). Kiedy podliczyłem sobie ile kosztowałoby to w fotolabie to się trochę przeraziłem :) Wtedy zacząłem się zastanawiać nad zakupem jakiegoś skanera do klisz (powiedzmy do ok. 800 zł), bo wyszłoby to taniej. I tu pojawia się moje pytanie - czy ktoś z Was miał do czynienia z takimi skanerami? Jak się ma jakość (i rozdzielczość) z tych skanerów w porównaniu do tych w fotolabach? Co byście mi radzili i polecali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka lat temu przeprowadziłem taką operację za pomocą skanera Epsona. Razem kilka tysięcy fotek

jeśli masz jeszcze niewykorzystany urlop to ... :D

nie wiem z jaką prędkością robią to nowoczesne skanery ale sama operacja załadowania filmów (po 6 klatek) i kontrola poprawności skanowania zajmują sporo czasu. Co do jakości to ja skanowałem w rozdzielczości 2213x1403 i obrazy były bez zarzutu ale trzeba bardzo uważać na paprochy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam tą zagwozdkę, kupiłem sobie ostatnio skaner Epson Perfection 1260 Photo i nie wychodzi to tak, jakbym chciał, za to duplikator do negatywów i slajdów zakładany na aparat cyfrowy robi to o niebo lepiej. Może tak, jak mówisz, skaner za 800zł i więcej byłby w stanie "wywołać" mi te negatywy lepiej.

Edytowane przez enkoder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jeśli chodzi o skanowanie zdjęć z błon średniego formatu (6x6), to może być problem, bowiem odpowiednie skanery są kosztowne. Znajomy fotografik polecił mi skaner Nikona i jak się okazało, kosztuje chyba z... 8000 zł !! :Boink: Poprzestałem na innym skanerze Nikona do formatu 24x36, który potrafi zeskanować z maksymalną rozdzielczością prawie 5900x3900 pikseli !! (zrobiłem kilka takich skanów z slajdów Kodachrome). I ma jeszcze "bajery" w rodzaju sprzętowego usuwania rys...

 

Do dużego obrazka korzystam ze skanera typu Plustek Opti ST64, który oprócz skanowania wszystkiego (i odbitek) do formatu A4, dobrze skanuje także negatywy i slajdy (ale mały obrazek - dużo słabiej !) A że mam chyba ponad 5 tysięcy zdjęć (analogowych) zrobionych w obu formatach, to pracy mam jeszcze sporo... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się nad tym zastanawiałem i jednak zdecydowałem się zlecić skanowananie firmie. Najtańszy skaner, który zapewni naprawdę dobrą jakość (odpowiednia dynamika, Digital ICE) to koszt około 2500-3000 zł (np. Epson Perfection Photo 700).

Ja skanowałem tu

www.skanowanie.eu

i byłem bardzo zadowolony. Zarówno stare negatywy jak i slajdy wyszły świetnie.

70 filmów po 36 klatek - za to zapłacisz około 1500 zł (0,60 zł za klatkę). Jak się potargujesz trochę to może policzą Ci trochę taniej (mnie się udało, a moje zlecenie było mniejsze od Twojego, bo zapłaciłem coś koło 900 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja posiadam skaner epson V500 photo. Od modelu V700 różni go gęstość optyczna na poziomie D3.4 (v700-D4). Mogę poskanować materiały po bardzo konkurencyjnych cenach.(skaner dużo leży a mało skanuje) Mam możliwość skanu zarówno slajdów w ramkach jak i formatu 6x6 do maksymalnej rozdzielczości optycznej 6400dpi. Jeśli ktoś potrzebuje to na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja posiadam skaner epson V500 photo. Od modelu V700 różni go gęstość optyczna na poziomie D3.4 (v700-D4). Mogę poskanować materiały po bardzo konkurencyjnych cenach.(skaner dużo leży a mało skanuje) Mam możliwość skanu zarówno slajdów w ramkach jak i formatu 6x6 do maksymalnej rozdzielczości optycznej 6400dpi. Jeśli ktoś potrzebuje to na PW

 

Nie żartuj - chyba nie wiesz co piszesz. Przytoczę Ci fragment za "Macworld":

 

 

Wartość opisująca dynamikę jest wyrażona w skali logarytmicznej, gdzie każda pełna jednostka oznacza dziesięciokrotną zmianę (a 0,3 jednostki - podwojenie). Większość profesjonalnych skanerów dysponuje dynamiką 4,0 lub lepszą (tj. potrafi oddać kontrast 1:10000). Tanie skanery biurkowe są zwykle słabsze pod tym względem, nie spodziewajcie się więc wyników lepszych niż 3,4 do 3,6.

 

Twój skaner ma czterokrotnie mniejszą dynamikę od V700 i ponad dwudziestokrotnie mniejszą niż profesjonalne skanery do filmów (np Minolta - dynamika 4,8D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam skanera Nikon o dynamice 4. Skanowałem na nim slajdy Kodakchrom, slajdy Orwo, negatywy. Pracuje bardzo dobrze, ma możliwość skanowania wieloprzebiegowego co oznacza więcej szczegółów w cieniach i światłach. Usuwa też znakomicie wszelkie rysy i kurz. Niestety to droga zabawka. Parę lat temu kosztował ok 9 tys zł. Pracuje bardzo wolno...

Używałem też "profesjonalnego" skanera do negatywów i slajdów firmy Sony. Skanuje szybko i kiepsko. Uzyskane fotki mają podbity kontrast i nasycenie. Takimi skanerami posługują się niektóre zakłady fotograficzne....

Szerokie negatywy kolorowe i czarno-białe można łatwo przefotografować zwykłym aparatem cyfrowym w trybie makro. Negatyw można fotografować kładąc go na zwykłej podświetlarce do negatywów. To szybka robota

frugosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam skanera Nikon o dynamice 4. Skanowałem na nim slajdy Kodakchrom, slajdy Orwo, negatywy. Pracuje bardzo dobrze, ma możliwość skanowania wieloprzebiegowego co oznacza więcej szczegółów w cieniach i światłach. Usuwa też znakomicie wszelkie rysy i kurz. Niestety to droga zabawka. Parę lat temu kosztował ok 9 tys zł. Pracuje bardzo wolno...

 

Ale ja nie mam nic do skanerów o dynamice 4 - z tego można już uzyskać całkiem przyzwoite skany. Ale kolega mArP nie widzi różnicy między D=3.4 a D=4.0. A dynamika 3.4 to już dla negatywów zdecydowanie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ależ ja widzę różnicę, ale nie jest ona dla mnie aż tak istotna przy różnicy cenowej 1000zł dla 3,4, a 7000 dla przykładowo Nikona. Nie przesadzasz czasem? ZDECYDOWANIE ZA MAŁO? Oto efekty:

http://plfoto.com/zdjecia_new2/2036927.jpg

http://plfoto.com/zdjecia_new2/2035204.jpg

http://plfoto.com/zdjecia_new2/1740876.jpg

http://plfoto.com/zdjecia_new2/1683383.jpg

http://plfoto.com/zdjecia_new2/1694619.jpg

http://plfoto.com/zdjecia_new2/1763924.jpg

http://plfoto.com/zdjecia_new2/1928812.jpg

3 ostatnie to crossy. Czy czegoś brakuje tym obrazkom?

Niedługo może przesiądę się na D4 (V700) ale póki co mi to wystarcza, źle nie jest moim zdaniem.

PS. pokaż mi monolte którą zeskanuję 6x6 ;)

Edytowane przez mArP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dużego obrazka korzystam ze skanera typu Plustek Opti ST64, który oprócz skanowania wszystkiego (i odbitek) do formatu A4, dobrze skanuje także negatywy i slajdy (ale mały obrazek - dużo słabiej !) A że mam chyba ponad 5 tysięcy zdjęć (analogowych) zrobionych w obu formatach, to pracy mam jeszcze sporo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Do dużego obrazka korzystam ze skanera typu Plustek Opti ST64, który oprócz skanowania wszystkiego (i odbitek) do formatu A4, dobrze skanuje także negatywy i slajdy (ale mały obrazek - dużo słabiej !) A że mam chyba ponad 5 tysięcy zdjęć (analogowych) zrobionych w obu formatach, to pracy mam jeszcze sporo..

 

czy przypadkiem użytkownik "danova" nie skopiował metodą kopiuj-wklej części mojego postu z 10 lipca 2009 roku ??

Jaki ma być cel tego przytaczania cudzej wypowiedzi pod własnym nazwiskiem (nickiem) ??

A może danova też ma kilka tysięcy zdjęć zrobionych kilkadziesiąt lat temu "dużym obrazkiem" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przypadkiem użytkownik "danova" nie skopiował metodą kopiuj-wklej części mojego postu z 10 lipca 2009 roku ??

 

To jakiś spamer. Wystarczy zerknąć na inne posty. Albo krótkie odpowiedzi, które nic nie wnoszą do tematu, albo tak samo skopiowane wypowiedzi! Trzeba zrobić z tym porządek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja posiadam skaner epson V500 photo. Od modelu V700 różni go gęstość optyczna na poziomie D3.4 (v700-D4). Mogę poskanować materiały po bardzo konkurencyjnych cenach.(skaner dużo leży a mało skanuje) Mam możliwość skanu zarówno slajdów w ramkach jak i formatu 6x6 do maksymalnej rozdzielczości optycznej 6400dpi. Jeśli ktoś potrzebuje to na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Miałem do skanowania parę tysięcy negatywów i slajdów, więc żeby było tanio i szybko zrobiłem sobie kopiarkę z Canona, pierścieni pośrednich i dorabianych elementów z aluminium. Wydajność do kilkunastu klatek na minutę. Osobna k onstrukcja na format 6x6.

Obraz 125.JPG

IMG_6411.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam podobną "kopiarkę" - dużo tańszą i zrobioną z plastiku. Co do jakości nie mam zastrzeżeń. Wydajność skanowania to też nie problem. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że każdą klatkę tak na prawdę trzeba po "skanie" obrobić. Najpierw odwrócić kolory a potem zrobić ich balans (to co automaty typu KODAK w punktach foto robiły automatycznie) Ja robiłem ten błąd, że zdjęcia wykonywałem w JPG a potem się męczyłem. Chyba dobre skanery foto robią to same poprzez dołączone oprogramowanie. Możliwe, że RAW + np. Lightroom potrafi ten proces zautomatyzować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoł! Pomysł i wykonanie podziwu godne :groupwave:

Co do wydajności - może to być złudne. Skanując skanerem ustawiasz na suwakach całą korekcję przed skanowaniem, tu tracisz czas na "postprodukcję". Transport negatywu (z rolki lub pasków) w skanerze też jest szybki. I bezpieczniejszy dla filmu. Zresztą, jeśli cenisz sobie te zdjęcia, nie ma się co spieszyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.