Skocz do zawartości

Księżycowy Rekord Guinnessa


szmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

The World's Largest Ground-Based Lunar Image Mosaic

 

http://www.lunarworldrecord.com/image.php

 

Zdjęcie skomponowane z 288 wysokiej rozdzielczości fragmentów. Imponująca jakość !

The image is 87.4 megapixels, with a Moon diameter of around 9550 pixels. That's an angular resolution of approximately 0.2 arcseconds per pixel, which allows features as small as 1km to be seen.

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy co? skrzykniemy się, pojedziemy i spuścimy im łomot? :P

Ja bym chętnie w czymś takim uczestniczył (chociaż ze swoim sprzętem to mogę co najwyżej kable rozwijać).

Już nawet przejrzałem potencjalne daty.

 

Kryteria wyboru:

  1. okolice perygeum orbity - Księżyc największy bo najbliżej - (oni mieli dwa dni po perygeum 2 kwietnia);
  2. faza co najmniej 50 % około północy;
  3. wysokość Księżyca w czasie nocy większa niż 45st;
  4. weekend (dwie - trzy noce do dyspozycji);

 

Potencjalne daty (czasy UT):

Data(sobota)  Górowanie	  Wysokość  Iluminacja    Perigee                        	  
12.09.2009	04:50       64.9      0.49	16.09  7:57 
10.10.2009	03:40       64.2      0.64	13.10 12:29 
07.11.2009 	02:30       62.6      0.78      07.11  7:31 
05.12.2009	01:20       60.5      0.90	04.12 14:13

 

Optimum wypada dopiero na 6/7/8 listopada. Dodatkowo faza odwrotna do tej co Angole mają.

 

guinness.jpg

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chętnie w czymś takim uczestniczył (chociaż ze swoim sprzętem to mogę co najwyżej kable rozwijać).

Już nawet przejrzałem potencjalne daty.

 

Kryteria wyboru:

  1. okolice perygeum orbity - Księżyc największy bo najbliżej - (oni mieli dwa dni po perygeum 2 kwietnia);
  2. faza co najmniej 50 % około północy;
  3. wysokość Księżyca w czasie nocy większa niż 45st;
  4. weekend (dwie - trzy noce do dyspozycji);

 

Potencjalne daty (czasy UT):

Data(sobota)  Górowanie	  Wysokość  Iluminacja    Perigee                        	  
12.09.2009	04:50       64.9      0.49	16.09  7:57 
10.10.2009	03:40       64.2      0.64	13.10 12:29 
07.11.2009 	02:30       62.6      0.78      07.11  7:31 
05.12.2009	01:20       60.5      0.90	04.12 14:13

 

Optimum wypada dopiero na 6/7/8 listopada. Dodatkowo faza odwrotna do tej co Angole mają.

 

guinness.jpg

 

 

oj było by to coś wspaniałego, spróbować skrzyknąć moonowców i coś takiego wykonać. Każdy dostaje rejon i robi np mozajke 20 ujęć. Ja bym zwariował ze szczęścia uczestnicząc w czymś takim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj było by to coś wspaniałego, spróbować skrzyknąć moonowców i coś takiego wykonać. Każdy dostaje rejon i robi np mozajke 20 ujęć. Ja bym zwariował ze szczęścia uczestnicząc w czymś takim smile.gif

 

A jakbyś sp*ł bo np. dysk "się wstrząsnał"? Taki rekord to za duży stres, a jak nie wyjdzie połączenie klatek? Robiłem kiedyś 32 klatki z połowy księzyca i zabrakło mi "paseczka". Próba dobrania podobnego z innych nocy była ciężka, szybciej namalował bym detale aerografem. Śni mi się to do dziś. A tysk USB tez mi raz spadł i z 60 filmów zostały coś ze 4-5.

Obliczłaem rozdzielczość moich zdjęć w Zakamarkach http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10275&st=1140 w poście 1147 mozaika 6 klatek była ciekawa, na całą tarczę wyszłoby z 600 obrazków. Ale na jeden potrzeba 1,5GB na dysku, i nagrywa sie 2 minuty, obrabia około 1,5 godziny. Reasumując:

W nocy 600 x 2 min = 1200 min = 20 h - nagrywanie z bieguna nie wchodzi w grę - zatem podzielić trzeba to na 5 - 10 osób.

Jeżeli dziesięć osób, to obróbka filmów - 600 x 1,5 /10 = 90 h. Wyrwane z wolnego czasu. Boli. Przy pięciu osobach 180 h, czyli miesiąc pracy po 8 godzin. I ostateczne połączenie - jak to mówią "bezcenne". No ale rekordów Guinessa łatwo się nie robi. Bardziej podoba mi się idea Lemarca z jego atlasem, robionym nie jednego dnia, ale w podobnym oswietleniu. Ale za to Guinnes nie wpisze do swej księgi. Bo albo atlas robi się szybko, albo będzie zrobiony dobrze.

 

Pozdrawiam

 

PS. Wczoraj wycinałem winobluszcz z obserwatorium, bo tradycyjnie latem drzwi zarosły. Były ze trzy taczki zielska.

PPS. A zorientowanie klatek do łączenia, wyrównanie jasności - no ja ten ich team szczerze podziwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.