Skocz do zawartości

Astrograf księżycowo-planetarny ATM


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu, kiedy analiza sprzetu używanego przez światowych gigantów fotografii księżycowej wykazała, że w większości przypadków pracują oni z teleskopami typu Newtona( największe używane przez amatorów teleskopy), zrozumiałem że nie istnieje dla mnie pojęcie "teleskop docelowy", ale nie było tak zawsze...

 

Jesli kilkanaście lat temu, nieosiągalnym marzeniem był dla mnie teleskop systemu Cassegraina średnicy lustra 170mm, produkowany przez firmę z Żywca, to gdyby ktoś pokazał mi wtedy na lśniącej okładce S&T tubę C11, to pewnie rozpłakałbym się z żalu i tęsknoty, a już napewno nie uwierzyłbym, że będę właścicielem takiego cacka...

Tymczasem, od 2,5 roku użytkowałem 11 calowego Celestrona i w końcu stało się jasne, że to jeszcze nie koniec...

Fotografie Księżyca, wykonane przez naszego forumowego kolegę, OBERONA RD pokazały, że i w naszych warunkach seeingowych można wykorzystać siłę rozdzielczą teleskopu 350mm systemu S-C, więc dlaczego nie możnaby z powodzeniem używać lustra 406mm? Problem jest zawsze ten sam, dużo teorii i pogladów, a niewiele doświadczeń z wielkimi lustrami na działce planetarnej. Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz:)

 

I jeszcze ten wewnętrzny głos, który mówi: średnica, średnica, średnica...:)

 

Ze wszystkich potrzebnych rzeczy posiadam :

 

- kopułę obserwacyjną

- fundament pod teleskop ważący ~5t

- od 2 dni zwierciadło paraboliczne 406mm F 4.5

 

Chciałbym tu nadmienić, że zwierciadło kupiłem w firmie Telescope-Service z pomocą Adama (Jesiona). Poprosiłem o pomoc w realizacji zakupu, ponieważ nie posiadam kart płatniczych, honorowanych przez te Niemiecką firmę.

Transakcja przebiegła bardzo sprawnie, ale jakie było moje zaskoczenie, kiedy spodziewając się "gołego" lustra, dostałem je w pięknej, profesjonalnej celi z pozycjonowaniem i wentylatorem dla szybszego schładzania....:)

 

Dołączam kilka fotek i mam nadzieję, że do budowy teleskopu przystąpię tuż po szczęśliwie zakończonej sesji egzaminacyjnej..:)

Lustro1.jpg

Lustro2.jpg

Lustro3.jpg

Lustro4.jpg

Lustro5.jpg

Lustro6.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu. ATMajsterkowanie wciąga i to bardzo :)

Sam zdziałałem na tym polu już co nie co (link w stopce).

Kto wie może kiedyś pokuszę się o wykonanie dużej armaty :)

Napisz proszę jak widzisz wykonanie reszty telepa tzn. tubus, LW, pająk etc.

Pozdrawiam

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zapakujesz kamerę zamiast LW to jak chcesz ustawiać ostrość? Masz to już przemyślane? Bardzo mnie to ciekawi.

 

Tak, czy siak - powodzenia.

 

 

 

Planuję ostrzyć za pomocą wyciągu okularowego ustawionego w ognisku z jego osią "funkcjonalną" w głównej osi optycznej zwierciadła, napęd elektryczny.

 

Dzięki wszystkim za wsparcie, jednak zwierciadło nie jest moim produktem, będzie nim teleskop, a więc na zachwyt trzeba jeszcze poczekac;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kilka zdjęć z wnętrza obserwatorium. Zanim dopadła mnie moja rwa (nie RAW tylko RWA:) )działo się tam dużo. Między innymi wyciąłem część piera wystającą ponad podłogę(110cm), a przy jego transporcie na poziom gruntu, przez otwór w podłodze obserwatorium, połamałem dwie deski podłogowe i belką konstrukcyjną podłogi, a już na poziomie gruntu, dwie deski ściany obserwatorium, część piera, lądując na ziemi jednym końcem-drugim wybiła dziurę w ścianie.. No oczywiście wszystko już naprawione :rolleyes:

 

Tak więc, do tej pory używałem C11 na montażu paralaktycznym(CG5), teraz buduję paralaktyk widłowy.

Nie łudzę się nawet, że to co mi wyjdzie będzie się nadawało do długoczasowej fotografii nieba(zbyt wiele wątków sprzetowo-montażowych)przetrzasnąłem, za to robie wszystko, żeby móc przy pomocy nowego teleskopu i montażu fotografować planety oraz..co? No co takiego? Kto zgadnie? :banan::)

 

Teraz jestem na etapie poszukiwań odpowiednio dużej ślimacznicy i koniecznie z głębokimi zębami, tak że czas który upłynie do jej zdobycia zamierzam przeznaczyć na budowę OT :)

DSC02317i.jpg

DSC02322i.jpg

DSC02325i.jpg

DSC02326i.jpg

DSC02328i.jpg

DSC02338i.jpg

DSC02345i.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie to wygląda.

 

Tak mi przyszło do głowy, może chcesz sterownik od AstroPhysics?

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=20028&mode=threaded

 

Jeżeli masz jakiegoś elektronika na podorędziu to pewnie jest w stanie skombinować do tego silniki + sklonować "pilota". Zastanów się, czy to może Ci się przydać, jeżeli tak, to dam Ci to.

 

Pilota nie potrzebujesz, bo to genialnie z komputerem działa, bez potrzeby podpinania tegoż pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak więc, do tej pory używałem C11 na montażu paralaktycznym(CG5), teraz buduję paralaktyk widłowy.

 

 

W sumie to tak średnio ostatnio mam czas czytać forum wiec dopiero dziś zauważyłem Twój temat z ATMem.

Oczywiście czekam na wyniki, ale montaż muszę skomentować.

Czy ty przypadkiem nie podpisałeś paktu z diabłem ?? przecież te widły są iście piekielne.

Szacunek !!!!!!!

 

edit: a czemu nie.........:szczerbaty: .............widły godne samego lucyfera.

 

 

Jednak rozstaw one mają większy niż te 406mm + obejmy, obudowy, uchwyty itp, itd.

 

Jaki cel ?? tak z czystej ciekawości

 

 

pzdr

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.