Skocz do zawartości

Błędy ortograficzne na forum


swinki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym poruszyć kwestię błędów ortograficznych na forum. Mogę zrozumieć to iż błędy się zdarzają i niektórzy robią je z różnych powodów, ale dobrze by było mieć możliwość edycji postów lub zgłaszania ich pod kątem błędów ortograficznych. Niektóre wątki są bardzo ciekawe do śledzenia ale z powodu błędów ortograficznych aż mi się odechciewa do nich zaglądać (po części dyskredytuje to trochę autorów postów).

Dbajmy o jakość forum!

Pozdrawiam,

Tomasz

 

P.S. Często piszę bez polskich znaków nad czym ubolewam (głównie z powodu ich braku na używanym sprzęcie), ale za każdy kardynalny ortograficzny nie związany z brakiem ogonków stawiam flaszkę a za pozostałe ortografy browar.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

P.S. Często piszę bez polskich znaków nad czym ubolewam (głównie z powodu ich braku na używanym sprzęcie)...

A dla czego nie zmienisz sobie klawiatury na polską?Można to zrobić w bardzo prosty sposób.

Ja mam oprogramowanie angielskie,bo tutaj laptopa kupiłem,długi czas też miałem ustawiona klawiaturę angielską ale od niedawna zmieniłem sobie w opcjach na polską.

Muszę się przyznać,że nie jest mi teraz łatwo używać za każdym razem wszystkich polskich znaków,bo się po prostu odzwyczaiłem.Ale dzięki podkreślaniu wyrazów na czerwono,które są w jakikolwiek sposób źle napisane i niezrozumiałe dla systemu,szybko poprawiam błędy.

Pozdrawiam,Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla czego nie zmienisz sobie klawiatury na polską?Można to zrobić w bardzo prosty sposób.

Ja mam oprogramowanie angielskie,bo tutaj laptopa kupiłem,długi czas też miałem ustawiona klawiaturę angielską ale od niedawna zmieniłem sobie w opcjach na polską.

Muszę się przyznać,że nie jest mi teraz łatwo używać za każdym razem wszystkich polskich znaków,bo się po prostu odzwyczaiłem.Ale dzięki podkreślaniu wyrazów na czerwono,które są w jakikolwiek sposób źle napisane i niezrozumiałe dla systemu,szybko poprawiam błędy.

Pozdrawiam,Rafał.

 

ja też zmieniłem na polską klawiaturę, ale Ś za nic nie che mi się pojawić i dlatego w moich postach ta litera niestety nie występuje. ktoŚ wie jak to zmienić, bo narazie tylko ctrl+v musiałbym stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bamus

mam pojechaną do maksimum nlitem wersję angielskiego windowsa i niestety ktoś wykasował z niej język polski. Z Polskimi znakami poradziłem sobie jednak instalując to: http://grzegorj.w.interia.pl/keyboard/indexpl.html

Spróbuj, powinno pomóc.

Pozdrawiam

-Grzesiek

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też zmieniłem na polską klawiaturę, ale Ś za nic nie che mi się pojawić i dlatego w moich postach ta litera niestety nie występuje. ktoŚ wie jak to zmienić, bo narazie tylko ctrl+v musiałbym stosować.

Są dwie opcje do wyboru,"polish 214" i ta,na którą ja zmieniłem czyli "polish (Programmers)".

W sumie w tej opcji też nie jest wszystko ok,bo nie które znaki są pozamieniane ale są to znaki mało używane,reszta tzn polskie kreski i kropki przy literach działają wszystkie.

Nie wiem,dlaczego tak się dzieje. :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadam się z autorem tematu w zupełności. W dzisiejszych czasach, kiedy można zainstalować sprawdzanie pisowni w przeglądarce, tudzież po prostu sprawdzić treść postu edytorem tekstu przed umieszczeniem na forum, pisanie z mnóstwem błędów należy potraktować jako zwykłe niechlujstwo (takie samo jak plucie na chodnik czy wyzywanie). Przykro mi, że na tym forum jest sporo wątków, w których autorzy nie ujmują wypowiedzi w zdania, nie używają wielkich liter, nie stosują polskich znaków ani elementarnych zasad interpunkcji. O ile mogę staram się takie osoby minusować, ale ze smutkiem zauważam, iż jestem w tej praktyce odosobniony... Równajmy w górę! Nie krygujmy się dawać do zrozumienia, że chcemy tworzyć forum "na poziomie" dla kulturalnych osób!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) W dzisiejszych czasach, kiedy można zainstalować sprawdzanie pisowni w przeglądarce, tudzież po prostu sprawdzić treść postu edytorem tekstu przed umieszczeniem na forum, pisanie z mnóstwem błędów należy potraktować jako zwykłe niechlujstwo (takie samo jak plucie na chodnik czy wyzywanie). (...)

 

Ja idę dalej Pepinie! Uważam, że to zwykły brak szacunku do innych piszących.

Kiedyś, za czasów teleskopów.pl namiętnie pisałem w taki sposób, jaki tutaj piętnujemy. Zwalałem to na to, że mam system po holendersku (bo był to laptop z Holandii) i to, że tak jest szybko i wygodnie.

 

"ale jak dzisiaj patsze jak ktos napisze taki tekst jak ja tu teraz smaruje i bez zastanowienia sie czy jest tu cos zrozumialego klepnie przycisk wyslij to az mi sie nuz w kieszeni otwiera uwazam jednak ze to walka z wiatrakami"

 

Dlatego sam staram się pisać poprawnie!

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też zmieniłem na polską klawiaturę, ale Ś za nic nie che mi się pojawić i dlatego w moich postach ta litera niestety nie występuje. ktoŚ wie jak to zmienić, bo narazie tylko ctrl+v musiałbym stosować.

 

Jaką masz kartę graficzną?

Jeśli to ATI to sprawdź czy "alt + s" nie jest zarezerwowany dla jakiejś funkcji karty. Miałem tak 2 razy właśnie z ATI raz problem dotyczył litery "ć" a raz litery "ś".

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się ukryć, że co poniektórym gagatkom czytanie forum zajmuje trochę czasu. A z mową jest jak z wszystkim - co przyjmujesz, to oddajesz. Jeśli czytam pięknie napisane, kwieciste posty (pozdrawiam Janko, Hans!), to mimowolnie chłonę owo wyszukane słownictwo i potem przy różnych okazjach sam się łapię na jego stosowaniu. I o to chodzi. Nie mogę natomiast zdzierżyć, kiedy jakaś świeżynka napisze post "sieczkę" - w dodatku prosząc od razu o poradę - po czym znajduje się krocie "pomagaczy", którzy zamiast delikwenta zminusować wdają się w dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadam się z autorem tematu w zupełności. W dzisiejszych czasach, kiedy można zainstalować sprawdzanie pisowni w przeglądarce, tudzież po prostu sprawdzić treść postu edytorem tekstu przed umieszczeniem na forum, pisanie z mnóstwem błędów należy potraktować jako zwykłe niechlujstwo

Zgadzam się z Wami, to zwykłe niechlujstwo, lenistwo i wygodnictwo (żeby nie wspominać o braku szacunku) !!!

Jest w internecie co najmniej kilka słowników ortograficznych on-line.

Sprawdźmy ... wpisuję w przeglądarkę "słownik ortograficzny on-line" i co widzę ? SĄ :D Tylko używać !!

http://marcinmilkowski.pl/Slowniki/Slownik-ortograficzny.html

http://6x.pl/ort2/index.php

http://so.pwn.pl/

itd.

Również w najnowszym gg jest opcja słownika ort., więc korzystajcie i używajcie, bo to nie boli, a przyjemniej się czyta bez byków :dobrze:

Dbajmy o nasz język, nie idźmy na łatwiznę, a klawisz "Alt" NIE GRYZIE

 

Pozdrawiam Wszystkich "używaczy "Alt"-a

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kompromisowym rozwiązaniem będzie tutaj jednorazowa prośba (ostrzeżenie) napisana w wątku. Jeśli pomimo tego nowy użytkownik nadal będzie robił swoje, wtedy uważam można z czystym sumieniem minusować...

 

Akurat dotąd nie minusowałam za ortografię, bo nie chcę żeby osoba zminusowana za ortola potem się mściła... i daleka jestem od złośliwego minusowania.

Skoro jednak temat został podjęty i chcemy walczyć, to zróbmy to w sposób zachęcający do poprawy (prośba w wątku).

 

Policja czasem za pierwsze przewinienie daje upomnienie, potem dopiero mandat. B)

 

Z resztą na AF teraz każdy ma chyba 24 h na edycję postu, więc jeśli ktoś da minus za orta i potem nastąpi edycja, to co wtedy?

Minus jest, a błędu nie ma... :szczerbaty:

Równie dobrze ktoś może dać minusa dla posta edytowanego z innych przyczyn i potem twierdzić, że błąd był tylko w wyniku edycji został usunięty... Widzę tu duże pole do popisu dla nieuczciwych minusujących...

 

Jakieś pomysły?

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę natomiast zdzierżyć, kiedy jakaś świeżynka napisze post "sieczkę" - w dodatku prosząc od razu o poradę - po czym znajduje się krocie "pomagaczy", którzy zamiast delikwenta zminusować wdają się w dyskusję.

Niby masz rację, ale każdy kij ma dwa końce. Jasne, że taka jak to powiedziałeś - "świeżynka" powinna sama poszperać i wydłubać z sieci podstawowe informacje, ale jeśli ją zminusujemy od razu to się obrazi, zniechęci i pójdzie kupić wędkę a nie lornetkę czy teleskop. Czy to ma sens?

Zaraz ktoś powie, że "nie chcemy tu takich co są niezdecydowani" i "jeśli się zniechęci to znaczy, że i tak by się astro nie zainteresował". Nie, nie prawda. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Ja byłbym jednak ostrożny z tym minusowaniem. Lepiej podrzucać cierpliwie parę najsensowniejszych linków.

-G

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz kartę graficzną?

Jeśli to ATI to sprawdź czy "alt + s" nie jest zarezerwowany dla jakiejś funkcji karty. Miałem tak 2 razy właśnie z ATI raz problem dotyczył litery "ć" a raz litery "ś".

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

 

jak wciskam alt +s to takie okno wyskakuje: okno.jpg nie wiem jak zmienić :( ale problemu nie ma wielkiego bo ustawiłem w przeglądarce sprawdzanie pisowni na polską. Także od dziś obiecuję poprawę i zero ortów i braku kreseczek nad literkami :) bo w przeszłości nie było z tym najlepiej.

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kompromisowym rozwiązaniem będzie tutaj jednorazowa prośba (ostrzeżenie) napisana w wątku. Jeśli pomimo tego nowy użytkownik nadal będzie robił swoje, wtedy uważam można z czystym sumieniem minusować...

Delikwent ma 24 godzinna edycję, jak zignoruje "jednorazową prośbę (ostrzeżenie)", to polecą minusiki !

 

PS.

Ćwicząc tu ortografie macie szansę podciągnąć się w pisaniu dyktand w szkole :dobrze:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem, że dawniej nie przywiązywałem wielkiej wagi do tego jak piszę. Ten nawyk pisania bez polskich liter został mi z czasów namiętnego używania IRC-a. Oj były to czasy, gdzie mało kto i mało gdzie można było korzystać z internetu. IRC wówczas był jedyną możliwością szerszego kontaktu z ludźmi. Z tego co kojarzę to w programie tym nie było możliwości pisania "polfontami" i niestety nawyk ten pozostał. Chodź staram się pisać coraz częściej poprawnie to często łapię się na tym, że dalej nawyk bierze górę.

 

Cieszę się, że post taki pojawił się bo niechlujstwo pisania jest już tak powszechny jak niegdyś Fiat 125p na polskich drogach.

 

Jest akcja "Cała Polska czyta dzieciom" więc może teraz "Cała polska pisze poprawnie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmalan - zgadzam się z tobą. Sam kiedyś byłem nieopierzony i spotkałem się z odpowiedzią mnóstwa pomocnych osób. Chodziło mi raczej o fakt, iż jeśli widzisz jakieś obce towarzystwo, w dodatku sprawiające dobre wrażenie, ty zaś potrzebujesz zapytać o godzinę, podchodzisz i zagadujesz:

 

"Przepraszam, nie wiedzą Państwo może którą mamy godzinę?"

 

Raczej nie podejdziesz, i nie powiesz w takiej sytuacji:

 

"macie moze sorki info co_za czas mamy teraz"

 

To tylko przejaskrawiony przykład, lecz jeśli ktoś wytrwale czyta forum wie dobrze, że nie jest on zupełnie oderwany od rzeczywistości.

Nie, nie uważam za stosowne, byśmy odpowiadając komuś zaczynali posta od "wielmożny Panie / wielmożna Pani"

Mam na myśli to, że czasem ktoś wita się i prosi o pomoc, nie zadbawszy nawet by prośba wypadła estetycznie i miło się ją czytało. I takim osobom pragnę podziękować, nie wnikając czy właśnie nie ukatrupiłem w nich ciągotki do astro, która przecież mogłaby się przerodzić w wielką pasję gdyby nie moja zimna i niewzruszona postawa. Nie jestem misjonarzem, żeby bardziej cieszyć się z jednej zbłąkanej owcy... Zawsze chętnie pomagam, ale lubię gdy zachowane jest minimum kindersztuby i dobrego smaku - również w wymiarze słowa pisanego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy teraz mocno rozszerzone gremium moderatorów, miedzy innymi z nadzieją, że będziemy potrafić walczyć z niechlujstwem językowym. Samo się to nie stanie - trzeba działać, sugerować, moderować, upominać. Jestem za tym, żeby każdy wpis na AF prezentował wysoki poziom językowy - z korzyścią zarówno dla piszących, jak i czytających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bamus

mam pojechaną do maksimum nlitem wersję angielskiego windowsa i niestety ktoś wykasował z niej język polski. Z Polskimi znakami poradziłem sobie jednak instalując to: http://grzegorj.w.interia.pl/keyboard/indexpl.html

Spróbuj, powinno pomóc.

Pozdrawiam

-Grzesiek

Cześć Grzesiek.

Z ciekawości zainstalowałem sobie te sterowniki i nie zmieniło to zupełnie nic w stosunku do "polish (Programmers)"(wszystkie polskie znaki działają w obu).

Jest dokładnie tak samo a znaki typu " # @ są pozamieniane z innymi,nie koniecznie naprzemiennie.

Nie wiem skąd to wynika ale tak jest w obu sterownikach.

Pozostaje się tylko przyzwyczaić.

Pozdrawiam,Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jestem za tym, żeby każdy wpis na AF prezentował wysoki poziom językowy - z korzyścią zarówno dla piszących, jak i czytających.

Również uważam, że powinniśmy propagować na naszym astroforum poprawną polszczyznę. Oczywiście, każdemu mogą się zdarzyć jakieś literówki, to całkiem normalne, nie piszemy przecież dyktanda z języka polskiego. Ale czasami włos się na głowie jeży /ja już tych włosów nie mam za dużo :rolleyes: / jak się czyta pewne teksty, choć przyznam, że nie jest ich zbyt wiele. Nie będę ukrywał, że swego czasu sam z tego powodu rozdałem kilka minusów, ale to były skrajne przypadki językowego niechlujstwa.

Czytając Wasze wypowiedzi, widzę że nie tylko mnie rażą podobne teksty.

Pozdrawiam - Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Pepin mnie chwali (dziękuję), to poczuwam się do włączenia do dyskusji.

Uważam, że błędy wynikają najczęściej ze zwykłego lenistwa. Nie mówię tu o braku polskich znaków czy przypadkowych omyłkach, praktycznie nie do uniknięcia.

Ja teksty najczęściej piszę najpierw w Wordzie, sprawdzam, w czym pomaga mi autokorekta, dopiero następnie wklejam na Forum. Później zaglądam do nich wielokrotnie i zawsze znajdę coś do poprawienia.

Myślę, że w najcięższych przypadkach powinniśmy interweniować, początkowo np. przez PW, jeśli jest dostępne dla denata. Może można by też umieścić gdzieś w widocznych miejscach stosowne hasła, przykładowo „dbaj o poziom AF – nie rób błędów ortograficznych”.

W każdym razie na pewno temat jest ważny. Wiadomo, że ludziom łatwiej przychodzi śmiecenie i ogólnie złe zachowanie tam, gdzie już jest brudno. Dbajmy o czystość języka.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi się bardzo podoba dynamika i chaos w postach APM ADAMa mimo że czasem trzeba czytać je dwa razy :lol:

 

nie można przesadzać ze standaryzacją, ortografizacją i poprawnością bo byłoby nudno!

 

No cóż, akurat jego posty są w większości rozbrajająco urocze, ale nie o takich kwiatkach tu mówimy... B)

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: Jeśli ww Adam ma ochotę albo wolę coś poprawić w swoich postach, moderatorzy czekają na cynk ;) (literówki, ogonki i takie tam )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

widze ze znowu pojawil sie watek nieczytelnosci miedzy innymi moich postow

przykro mi ale nie jestem w stanie tego zmienic

pisalem to wiele razy dlaczego - mam od wypadku problemy z koncentracja oraz podzielnoscia uwagi

postaram sie opisac moj problem jak wiemy mysli sa bardzo szybkie

kiedy czytam niestety mysle co napisac -chodzi mi o tresc jaka ma byc zawarta w poscie i przekazanie swoich mysli

nie myslac kompletnie jak to napisac

osoby ktore mnie znaja twierdza ze nawet jak mowie to stosuje niesamowite skroty myslowe

 

przyklad mojego postu

 

witam

staram sie aby moje posty nie byly obrazliwe

pozdrawiam

adam

 

widzac w myslach ten text jakby odwrotnie przyklad ponizej

 

matiw

ewilzarbo ylyb ein ytsop ejom yba eis marats

maiwardzop

mada

 

co do znakow diakrytycznych to ich nie stosuje bo juz totalnie bym sie pogubil

kazdy swoj post pisze bardzo dlugo i staram sie go edytowac

staram sie nie kopiowac co ktos napisal mimo ze takowa funkcja istnieje

piszac o sobie lub do kogos malymi literami nie mam zamiaru obrazac kogokolwiek i nie wyraza to mojego braku szacunku

zawsze w swoich postach witam sie i pozdrawiam osobiscie

staram sie napisac tresc zawierajaca jakas wartosc z mala dawka humoru

interpretacja i manipulacja textami istniala zawsze natomiast ostatnio jest naduzywana nawet w mediach

moj post nie jest usprawiedliwieniem mojej osoby ale piszac w paru jezykach najwieksze problemy zawsze byly na polskich stronach

reasumujac skoro ma to byc forum ba nawet spolecznosc laczaca ludzi majacych wspolna pasje ogladania nocnego nieba

nalezaloby spodziewac sie ze moga pojawiac sie tu rozne osoby

don t judge book by the cover etc etc

w zyciu prywatnym nauczylem sie nie oceniac ludzi

po wygladzie osobistym samochodzie domu wyksztalceniu konta bankowego

natomiast bardzo cenie szczerosc usmiech wiedze pasje

oceniany w zyciu bylem wiele razy ale i tak nie oceniam innych

pozdrawiam

adam

 

ps przy okazji nie moge juz wstawic emoticonow w edycji a szkoda

copyrights

Edytowane przez APM ADAM
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.