Skocz do zawartości

Kalendarz zlotów na CAŁY ROK !!!!!!!!!


zayzik

Rekomendowane odpowiedzi

...Musiałbym rozpoznać okolicę pod względem obserwacyjnym, bazy noclegowej, odkrytego horyzontu, braku dodatkowych ciekawostek typu -łuny miastowe, lampy, latarnie itp. badziewia....

Może w okolicach Spały? Dobra baza hotelowa i pełno lasów wokół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, prawdopodobnie chodzi Ci o Arturówek - Łagiewniki na terenie Łodzi (jeden z większych kompleksów leśnych). Wiem, że Paweł Maksym także z tych okolic prowadzi obserwacje, ale musiałbym się zapytać w jakich okolicach jest najlepsza widoczność.

Jak się dowiem to zaraz przekażę tę wiadomość, co do warunków obserwacyjnych. :wink:

A jeśli chodzi o Spałę to może i faktycznie byłoby to też dobre miejsce.

Wawik - czy są tam odpowiednie miejsca do obserwacji, czy tam byłeś i mógłbyś polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wawik - czy są tam odpowiednie miejsca do obserwacji, czy tam byłeś i mógłbyś polecić?

Przejeżdzam przez Spałę średnio raz w miesiącu. Jest to miejscowość otoczona lasem o promieniu przynajmniej 10km. Jest tu Centralny Ośrodek Sportu, więc hala, dobra bieżnia i basen i dość dużo ośrodków wypoczynkowych (w jednym byłem i było OK).

Niestety nigdy nie byłem na zlocie i nie wiem co to jest "odpowiednie miejsce do obserwacji", ale myślę, że jakaś polana w lesie na pewno by się znalazła. Można też pójść nad Pilicę. A jak ktoś lubi przy okazji pozwiedzać to w pobliżu piękna perełka: XI-wieczny kościół romański. Jest też sporo bunkrów (do jednego mógł wiechać cały pociąg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dobre miejsce na obserwacje to otwarty i najlepiej trawiasty lub utwardzony plac przy ośrodku z widocznym południowym horyzontem i bez lamp w polu widzenia, można to przetestować tylko w nocy, niestety :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W sprawie styczniowego Kampinosu - niestety temat zamkniety poniewaz brakuje zupelnie miejsc na zakwaterowanie. Jedyne odpowiednie miejsce jest w Izabelinie w hotelu dyrekcji Parku Narodowego. Izabelin sasiaduje z Warszawa i totalnie odpada. Minimalna odleglosc od Warszawy to 40-50 km, a tam NIC nie ma!!!

 

Wiec Park Kampinoski pozostaje jako miejsce lokalnych wypadow astro - i tak juz funkcjonuje od dluzszego czasu. Czyli tylko jedna noc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w Nowym Roku

Las Łagiewnicki i Arturówek leżą na północ od centrum Łodzi, więc południowy horyzont to łuna od miasta :Cry:

Baaaardzo mi się podoba pomysł z bazą w Nałęczu Wielkim. Okolica super i brak większych miast w pobliżu.

Podobnie Spała - też fajnie. Natomiast same obserwacje trzebaby prowadzić zpoza obu Ośrodków - na ich terenie stoi las latarni :x

Chyba, ze da się tak ugadać, by je wyłączyć :wink:

:idea: A jak nie, to każdy oprócz teleskopu niech weźmie procę lub wiatrówkę

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż, się zarejestrowałem...bo czytam to forum a tu widzę, że się mnie wywołuje do odpowiedzi !!!

 

W lesie Łagiewnickim jest wiele miejsc z super niebem! Jednak blisko nich nie ma bazy noclegowej!

 

Doskonałe miejsca w okolicy Łodzi to okolice Wiśnieowej Góry, Złoczewa, Opoczna.

 

A Załęcze Wielkie jest bardzo dobrym miejscem.

 

Ja osobiście mogę załątwić noclegi w Łagiewnikach w miejscu skąd jest ok. kilometr do miejsca gdzie łuna od miasta jest taka jak na Kudłaczach od Krakowa jednak nieco bardziej na S (ale tylko nieco) i nawet jest Uaz z przyczepą do wywiezienia sprzetu...jednak max. ilośc osób, które mogą tam nocować to może 4 - 5!

 

Łódź i jej okolice jest wogóle dość dobrym miejscem na tego typu przedsięwzięcia:

 

 

1) Łódź jest najbardziej zielonym miastem Polski, jego struktura terenów zielonych skutecznie hamuje dopływ światła miejskiego do pewnych rejonów miasta

 

2) Większość obserwacji komet z Łodzi zarówno moich jak i starszych kolegów byłą robiona z terenów Łodzi gdzie niebo jest miejscami niemal wiejskie. Mowa głównie o lesie Łagiewnickim (i południowych części przedmieść miasta), największym lesie w granicach miasta w Europie a 3 na świecie.W Lesie Łagiewnickim są miejsca, które ja nazywam Łódźszczady (od Bieszczady) bo zasięg przy dobrej pogodzie sięga tam 6.5 - 6.6 mag co przy tej bliskości miasta jest chyba ewenementem na skalę Europejską!!! Jednak jest to teren zalesiony gdzie ciężko o niski horyzont! Ale o miejsca z zasięgiem 6 mag nie trudno i tam wielu z nas obserwowało komety.

 

3) Łódź jest jednym z tych miast Polski gdzie dokładnie został zniszczony i nie istnieje przemysł ciężki, a emisja pyłów na początku lat 90 spadła a teraz niestety rośnie ale to ze względu na niemal podwojoną ilość pojazdów spalinowych!!!

 

 

Łódź i jej okolice są jednak dość zaniedbane pod względem zaplecza noclegowo turystycznego !!!

 

Kiedyś organizowałem obóz astro dla domów dziecka pod Złoczewem jednak z tego co wiem ten piękny ośrodek domków brda (z możliwością wyłaczenia latarni, na lekkiej górce i w dodatku bez lasu z dala od miasta) niestety od 2 lat jest zamknięty ! Postaram się sprawdzić jak tam sytuacja wygląda.

 

Paweł Maksym

 

PS

A jak widzicie to pierwszy post na tym zacnym Forum. Miałem nie skakać bo nie lubię zbyt wiele klikać myszką ale jak tu nie klikać jak tematy ciekawe !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj:

a widoczność- Wieszak widać 'gołym' okiem.

 

A ile wieszaków w mojej szafie... i to wiszących uchwytem do góry, a nie tak jak ten porzucony biedaczyna.

 

No wiesz Paweł, nie załamywałbyś mnie opiniami o Lasku Ł. Tyle tam niedaleko siedziałem i zamiast chodzić na obserwacje, to ja się durny uczyłem po nocach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także witam Pawła - Łodzianina!

I jakie wyczerpujące wiadomości, na temat miejsc obserwacyjnych i samej Łodzi.

Faktycznie obraz tego miasta szybko się zmienia (oczywiście w sensie pozytywnym).

A jeśli chodzi o zieleń to jest jej u mnie w okolicy tyle, że niewiele co widać z mojego okna na III piętrze. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Pawle, miło Cię widzieć i czytać na naszym forum!

 

Co do ewentualnego miejsca zlotu to ja optuję też za jakimś miejscem bliżej centrum. Wtedy koledzy z pólnocy będą mieli szanse dotrzeć i nie spędzić 3 dni w podróży.

 

Oczywiście Jodłów to piękne miejsce a gór jesli chodzi o warunki nic raczej nie zastąpi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo ciekawych i dobrych miejsc do obserwacji astronomicznych i zlotów. Parę dni temu przyszła do nas oferta z ośrodka wypoczynkowego. My akurat działamy na terenie Sopotni, ale może kogoś to zainteresuje:

 

"Witam,

Jesteśmy organizatorami wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych w

bieszczadach.

Posiadamy ośrodek Czardworek w Przysietnicy koło Brzozowa, który posiada

własne obserwatorium astronomiczne. Chętnie nawiążemy współpracę, możemy wynająć ośrodek za stawkę osobodnia,

udostępniając nasze obserwatorium lub sami możemy zaproponować program

związany z tematyką astronomiczną organizując go.

 

pozdrawiam

Bożena Jochemczyk

tel. (013)4677216

e.listy@wp.pl

http://www.ib.webpark.pl/index.htm"

 

 

W załączniku jest zdjęcie tamtego kompleksu.

 

Pozdrawiam

Admiral

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do sopotni wielkiej... to warunki obserwacyjne ok, ale....

 

 

"ale" co ????????? nie podoba Ci się, to przynajmniej zachowaj to dla siebie... :evil:

 

a to dlaczego nie moge wyrazić swej opinii?? a w sumie, to i tak przecież nie napisłam nic takiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Spaiza jeśli masz coś do powiedzenia o Sopotni to chętnie posłuchamy bo sami rozważamy to miejsce do obserwacji i zlotów :?: :?: :?:

O czym powinniśmy wiedzieć a czego nie wiemy na pewno :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo jak to może być ! Ja jestem z Sopotni i jako jedyny reprezentuje tu jej walory więc muszę ją bronić i chronić jej dobre imię :wink:

 

To podobnie jak na przetargach Expo wszyscy starają się zaprezentować swoją "ofertę" z jak najlepszej strony :) tak i tutaj każdy robi co może, a więc żadnych "ale" :wink:

 

Też mógłbym wymyśleć jakieś "ale" na np. jakiekolwiek miejsce proponowane tu na forum, ale myślę, że nie byłoby to ok. wobec osób jakie miejsca te proponują, bo moje zdanie ( podobnie jak innych ) i opinie są subiektywne.

 

Myśle, że chyba najlepszą formą jest przekonanie się samodzielnie o istniejącej rzeczywistości, bo jednym może się to spodobać, a innym nie.

 

A więc nie krytykujmy, tylko proponujmy.

 

 

P.S. Aquarius - nie tylko psy, ale i fenki, fredki, gacopierze, dziki itp. !!! :D:D:D Jak słowo daje, full natura i prawdziwa szkoła przetrwania zarazem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że chyba najlepszą formą jest przekonanie się samodzielnie o istniejącej rzeczywistości, bo jednym może się to spodobać, a innym nie.

 

A więc nie krytykujmy, tylko proponujmy.

 

Nie chcę tutaj mówić źle o sopotniańskim klubie, bo nie jest to aż tak z astronomią związane, zatem to nie miejsce tego typu spory, ale przekonałam sie, że niestety nie wszystko (zaczynając od samej góry) jest tam takie piękne jak astronomia. Zgadzam sie z Tobą Admirale, że trzeba sie samemu przekonać, bo np. czasami okazuje sie, że wiele niezbyt pozytywnych bajek o innych osobach czy stowarzyszeniach trochę (a nawet trochę bardzo) mija sie z prawdą... I chyba sam wiesz co mam na myśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.