Jump to content

Ulysses przechodzi na emeryture


OSMO
 Share

Recommended Posts

30 czerwca 2009 roku zakończyła się długa misja sondy Ulysses, która badała Słońce.

Na pokład sondy wysłano ostatni komunikat nakazujący zaprzestanie łączności.

 

280px-Ulysses_spacecraft.jpg340px-Ulysses_preparations.jpg

 

Sonda Ulysses, dzieło amerykańskiej agencji NASA i europejskiej ESA, została wysłana w kosmos na pokładzie promu Discovery w misji STS-41 w dniu 6 października 1990 roku.

Sondzie nadano prędkość 15,25 km/s, w tym czasie największą osiągniętą przez zbudowany ludzką ręką obiekt.

W lutym 1992 roku sonda wykorzystała asystę grawitacyjną Jowisza i weszła na orbitę heliocentryczną, prostopadłą do płaszczyzny ekliptyki. Na skutek tego manewru, zamiast krążyć w płaszczyźnie równikowej Słońca, jak wszystkie planety i większość sond kosmicznych, Ulysses zaczął obiegać naszą gwiazdę w płaszczyźnie biegunowej. Dzięki temu mógł po raz pierwszy przelatywać ponad biegunami Słońca i obserwować je z tej nietypowej perspektywy.

 

Sonda trzykrotnie okrążyła słońce, co pozwoliło na przeloty nad biegunami w latach:

* czerwiec - listopad 1994 - biegun południowy

* czerwiec - wrześień 1995 - biegun północny

* wrzesień - grudzień 2000 - biegun południowy

* wrzesień - grudzień 2001 - biegun północny

 

W 2004 roku misję przedłużono do marca 2008 roku, co pozwoliło na kolejne przeloty nad biegunami w 2007 i 2008 roku. W listopadzie 2007 misję przedłużono do marca 2009.

 

To głównie dzięki sondzie Ulysses wiemy, że natężenie wiatru słonecznego nieustannie malało w czasie jej aktywności i dziś jest prawdopodobnie najmniejsze od czasów pierwszego Sputnika.

 

Prócz tego Ulysses trzy razy przeleciał przez warkocze komet, zarejestrował też blisko 2 tys. błysków promieniowania gamma. Zebrane przez niego dane posłużyły do napisania blisko tysiąca prac naukowych, w tym dwóch książek.

 

Początkowo, czas trwania misji ustalono na 5 lat, jednak radioizotopowe generatory sondy, oparte o Pluton 238Pu, działały zaskakująco długo, pozwalając na dwukrotne przedłużenie czasu trwania misji.

Końcem czerwca 2009 roku, po niemal 19 latach trwania misji, generatory wyczerpały się na tyle, iż nie były w stanie zapewnic sondzie ogrzewania. Konsekwencją było zamarzanie paliwa silników sterujących sondy (hydrazyny).

 

Ulysses na stronach NASA

Edited by OSMO
 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

I jeszcze kilka obrazków z misji.

 

- załoga promu Discovery w misji STS-41 i plakietka misji

crew2.jpgpatch.gif

 

- instalacja sondy na 'module dostawczym', Kennedy Space Center

b_launch_prep1.jpg

 

- sonda w ładowni promu Dicovery, przestrzeń kosmiczna

bay.jpg

 

- sonda poza promem

deploy1.jpg

 

- poglądowy rysunek nt. przelotów nad biegunami:

ULYSCME_lg.jpg

 

- trajektoria lotu sondy

2ndorbitlg.jpg

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.