Skocz do zawartości

Jak przygotować się do obserwacji i co obserwować


szymek

Rekomendowane odpowiedzi

Dodałbym jeszcze:

Ad. 3 a)

Jeśli jesteś posiadaczem teleskopu którejś ze zwierciadlanych konstrukcji (Newtony, Maksutowy, Schmidty) przed przystąpieniem do obserwacji musisz je „schłodzić” czyli wystawić na kilkanaście – kilkadziesiąt minut na zewnątrz (czyli tam, gdzie będziesz obserwował) w celu zrównania temperatury otoczenia z temperaturą zwierciadła – w przeciwnym wypadku możesz mieć kłopoty ze złapaniem ostrości. Czas chłodzenia zależy od różnicy temperatur pomieszczenia, w którym teleskop przebywał i temperatury na zewnątrz, oraz apertury teleskopu (wielkości zwierciadła).

 

Ad. 4

Gdy wybierzemy już obiekt DS (głęboki kosmos) który chcemy odnaleźć (np. gromada kulista w Herkulesie) powinnimy włożyć okular o długiej ogniskowej (20-30mm), ustawić teleskop w miejsce gdzie naszym zdaniem obiekt powinien się znajdować wykorzystując do tego szukacz. Gdy obiekt jest dość jasny, to czasem, nawet można go (bardzo słabiutko i mgliście) zobaczyć w szukaczu. Wtedy sprawa jest prosta. Ale jeśli nie widać w szukaczu, to trzeba sukcesywnie przeszukiwać ten fragment nieba, w którym spodziewamy się znaleźć dany obiekt. Gdy szukamy obiektów mgławicowych (mgławice, galaktyki) czy gromady kuliste, to zwracamy uwagę na wszystko co odbiega od normalnego obrazu gwiazdy. Zwykle jest to jasna mgiełka, taki świecący rozmyty obłoczek. Jak już to coś znajdziemy, starając się nie poruszyć tubusa wkładamy mocniejszy okular (o krótszej ogniskowej) i obserwujemy, wpatrując się wytrwale. Przy obiektach mgławicowych dobrze jest mieć wzrok przyzwyczajony do ciemności i nie psuć sobie wszystkiego np. przez zapalenie latarki. Można w miarę bezkarnie świecić słabym czerwonym światłem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 3b)

- kanapki! i jak jest zimno to termosik z herbatą lub kawą!

;)

 

I ból gardła gwarantowany :) . Ja odradzam, sam nigdy tego nie robię, bo zaraz jakieś przeziębienie łapie. Poza tym nic tak nie krzepi jak ciepła zupka w przerwie, najlepiej żurek :) . Sprawdzałem wiele razy, po takiej 15 minutowej przerwie spokojnie można siedzieć i kolejne kilka godzin.

 

ps. zresztą podobny temat był już wcześniej na forum.

Edytowane przez wozlu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam coś od siebie, sam się bawię w obserwację nocnego nieba od 4 miesięcy i zacząłem powoli nabierać trochę doświadczenia... co było mi najpomocniejsze?

 

-gdy wybierasz się na gwiazdy i sporządzasz listę obiektów do obejrzenia warto wydrukować mapki (sam używam Cartes du Ciel)... jedną bardziej orientacyjną (np. ładnie zmieściłem Łabędzia, Liska i Lutnię) z zaznaczonymi obiektami które chcemy obejrzeć a później bardziej szczegółowe mapki dotyczace obiektów które będziemy oglądać (w tym przypadku M27 i Wieszak w Lisku, M29 i trochę ogólnej wiedzy na temat Łabędzia, M57 w Lutni)...

 

dzięki temu doskonale uczę się nieba i znajduję obiekty DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam takie pytanie z pogranicza tematu. Bo w końcu żeby coś zaobserwować to trzeba znać możliwości swojego sprzętu :) do której wielkości gwiazdowej sięgnie lornetka 7x50? Zakładamy że mamy dobre powietrze i brak miejskich świateł. Dzięki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Bardzo ciekawy temat. Od 2 dni jestem posiadaczem Sky-Watcher`a1309EQ-2 i dopiero zaczynam obserwacje. Może kilka słów na temat: Jak robić notatki, rysunki z obserwacji?

Pozdrawiam Altair

 

Może trochę późno, ale dopiero teraz zerknąłem na temat. Najlepiej jak najprościej :) Zapisuj przede wszystkim datę, godzinę, obiekt, warunki widoczności itp. ;) Reszta zależy od Twojego pomysłu. Jeśli chodzi o rysunki do zajrzyj do działu o szkicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nocnych obserwacji to sam osobiście przekonałem sie że dobrze ze sobą zabrać (jesli ma się środek transportu) cos twardego i równego co mozna by było postawić pod nóżki statywu. Ja tak muszę robić ponieważ moje miejsce do obserwacji znajduje się na totalnym odludziu (horyzontu nie przysłaniają żadne drzewa) i jest ulokowane na...polnej drodze. Z jej twardością bywa różnie i lepiej mieć na wszelki wypadek tak banalną rzecz jak pilśniowa płytka. Z ekwipunku nieastronomicznego (latem zwłaszcza)przydaje się też jakiś psiukacz na komary...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Szkice przejrzałem, no i trochę się nauczyłem. Podkład też sobie już wymyśliłem, ale na razie stawiam statyw na równym betonie. Jako latarkę do tej pory wykorzystywałem telefon kom., ale może dioda będzie lepsza. Jeszcze raz dzięki, pozdrawiam i życzę wszyskim poprawy pogody. Altair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Podpisuje się pod wszystkim co napisali poprzednicy.

Dziękuje bardzo za wskazówki, już się przydały:D I zgodzę się że obserwacje zarówno Jowisza, jaki i np. M42 w Orionie są bardzo ciekawe. Jedyny minus, jak ktoś ma Synte na dobsonie, że Jowisz "ucieka" przed nami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje się pod wszystkim co napisali poprzednicy.

Dziękuje bardzo za wskazówki, już się przydały:D I zgodzę się że obserwacje zarówno Jowisza, jaki i np. M42 w Orionie są bardzo ciekawe. Jedyny minus, jak ktoś ma Synte na dobsonie, że Jowisz "ucieka" przed nami.

 

Dobsona sie latwo obsluguje i prowadzi jedyne problemy moga wynikac jesli obiekt znajduje sie w waskich okolicach zenitu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kogoś bardziej doświadczonego:

W polskiej wersji instrukcji do teleskopu jaką dostałem jest: "pokrętło mikroruchów z dłuższym wężykiem powinno zostać podłączone do osi rektascencji, a drugie krótsze do osi deklinacji". W dołączonej wersji angielskiej jest odwrotnie (rysunek w tej wersji też na to wskazuje). Jak powinno być? I czy ma to jakieś znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.