Skocz do zawartości

optyka na przykładzie czyli jak to jest ? (dotyczy jasności obrazu)


retrych

Rekomendowane odpowiedzi

wytłumaczcie mi proszę !!! jak to jest - bo się pogubiłem

 

moje pytanie dotyczy jasnosci uzyskanego obrazu w lornetce w zależności od zastosowanego okularu

 

jaka jest różnica w jasnosci obrazu gdy :

 

 

pierwsza lornetka 10x50, źrenica wyjściowa 5mm, ma założony szerokokątny okular - dzięki któremu widzimy obszar 140m z odległości 1km .

czyli na 5mm wyjściowej źrenicy widzimy obszar 140m z 1km.

 

druga lornetka 10x50 , ma założony wąskokątny okular - przez który widzimy tylko 70m z odległości 1km.

czyli tak samo jak powyżej - z tą różnicą, ze z 5mm źrenicy wyjściowej widzimy obszar 70m z 1km. (czyli 2x mniej )

 

oczywiste jest ze obserwowane pole powierzchni w 1 przypadku jest 4 razy większe

 

i teraz moje pytanie :

 

czy obraz będzie 4 razy ciemniejszy gdy jest zastosowany okular szerokokątny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy obraz będzie 4 razy ciemniejszy gdy jest zastosowany okular szerokokątny ?

nie.

 

widzę że próbujesz złapać w tym jakąś logikę, więc wyobraź sobie to tak:

zwiększenie się pola widzenia nie oznacza że ta sama ilość światła będzie rozciągana na większy obszar - bo "dodatkowe" światło pochodzi z dodatkowego obszaru, więc wychodzi ta sama jasność

(zakładając że powiększenie obrazu się nie zmienia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość światła jest uzależniona od od obiektywu

w obu przypadkach jest to 50 mm - czyli wpada tyle samo światła

 

tylko ze w jednym przypadku ta ilość światła obsługuje 140 m z 1km

a w 2 przypadku ta ilość światła obsługuje 70 m z 1km ( promień 2x mniejszy )

 

- moja logika mowi mi ze ten obraz w 2 przypadku musi byc 4x jaśniejszy

 

jest tak jak mówię czy się myle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tak jak mówię czy się myle ?

mylisz się o czym szuu już przecież napisał

 

skoro w pierwszej lornetce widać światło dochodzące z obszaru o 2x większej średnicy to dociera z niego 4x więcej światła więc dlaczego obraz miałby być ciemniejszy? :D

coś mi się zdaje, że nie wiesz czym jest źrenica wyjściowa i stąd nieporozumienie

źrenica wyjściowa dotyczy promieni równoległych czyli wychodzących z jednego odległego punktu

pole widzenia dotyczy promieni padających pod kątem czyli wychodzących z różnych punktów obrazu

jak wiadomo pole widzenia jest "uformowane" z wielu wiązek równoległych, które przecinają się w jednej płaszczyźnie tworząc obraz. Odległość tej płaszczyzny od ostatniej soczewki okularu to właśnie ER

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wiadomo pole widzenia jest "uformowane" z wielu wiązek równoległych, które przecinają się w jednej płaszczyźnie tworząc obraz. Odległość tej płaszczyzny od ostatniej soczewki okularu to właśnie ER

W ER niema obrazu jeżeli formalnie mamy do tego podejść :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to ze widać szerzej oznacza ze obraz robi się ciemniejszy ???

 

NIE. widac trzeba narysować, bo nie rozumiesz co do ciebie piszą.

 

ps. jeszcze ćwiczenie zadam. popatrz sobie na okular lornetki pod różnymi kątami. czy widzisz, że źrenica sie przesuwa i wychodzi z różnych części szkła okularu? to właśnie sa rózne źrenice pokazujące rózne części obrazu ale zawsze tak samo jasne. Szerokokątny okular pokaże ich poprostu więcej.

lunetkapromienie.GIF

Edytowane przez McArti
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

retrych, teraz wyobraź sobie jeszcze inną sytuację:

 

siedzisz sobie w pokoju i patrzysz przez okno.

okno może być szerokie lub wąskie.

przez okno szerokie zobaczysz więcej krajobrazu ale to nie znaczy że będzie on ciemniejszy niż w oknie wąskim.

 

okular to właśnie takie okno - o różnej szerokości, natomiast obiektyw lornetki tworzy krajobraz któremu się przyglądasz przez to okno.

 

(i nie ulegaj błędnej analogii że okno to szerokość obiektywu - bo wyciągniesz błędne wnioski)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.