Jump to content

[Komety STEREO] polskie odkrycia


 Share

Recommended Posts

Witajcie,

 

 

Dzisiaj o 8 rano, wysłałem zgłoszenie na grupę dyskusyjną STEREO-Hunter (mail automatycznie idzie do koordynatora projektu SOHO Comets) dotyczący znalezienia nowej komety Kreutza o jasności 5 (może 4.5 mag) z dość wyraźnym warkoczem, na zdjęciach SECCHI COR-2A Images z 18 lipca 2009.

Wygląda na to że nikt wcześniej mnie nie uprzedził, bo jak na razie nie otrzymałem od innych obserwatorów "pretensji" że ktoś zgłosił tą kometę przede mną.

Raport spokojnie sobie leży i czeka na potwierdzenie (które zapewne zostanie zweryfikowane w najbliższych godzinach).

 

Kometa pochodzi z grupy Kreutza. Nie została odkryta na zdjęciach LASCO (sonda SOHO), ponieważ od 17-19 lipca przerwano transmisję i nie posiadamy z tego dnia danych z aparatów umieszczonych na pokładzie SOHO.

Na zdjęciach Heliospheric Imager i COR 2, bardzo trudno cokolwiek odkryć. Zdjęcia HI nadają się do odkrywania komet Kreutza tylko w odpowiednich sezonach obserwacyjnych, z kolei COR 2A pracujący w zakresie widma powyżej 640 nm, nie wyłapuje lini sodu (589nm) w której komety Kreutza bardzo intensywnie świecą. Stąd na COR2 jesteśmy w stanie obserwować tylko najjaśniejsze komety o jasności powyżej 7 magnitudo.

 

unkkus.gif

 

Jestem więc dobrej myśli i czekam na potwierdzenie od innych obserwatorów.

 

 

 

EDIT:

 

Potwierdzenie odkrycia wystawił Alan Watson z Australii (pionier w odkryciach komet STEREO). Wszystko idzie ku najlepszemu i wygląda na to że mamy pierwszą polską kometę STEREO ;)

 

http://tech.groups.yahoo.com/group/stereohunter/message/978

Edited by Michal Kusiak
 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Gratuluję Michale odkrycia pierwszej "polskiej" komety STEREO ! :)

 

Ciekawi mnie czy szukasz regularnie komet na COR2 i HI oprócz oczywiście LASCO czy też na czas przerwy w dopływie danych z SOHO zerknąłeś na STEREO ? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Jak wiemy Kreutze obserwujemy sezonowo na Heliospheric Imager (dla STEREO A co 11 miesięcy - sezon ~3 miesięczny, dla STEREO-B co 13 miesięcy - sezon ok 4 miesiące). Wówczas regularnie przeglądam zdjęcia szukając znanych komet (z nadzieją na coś nowego), ale przewagę zawsze miał Alan Watson który posiada idealnie zsynchronizowane możliwości obserwacji w odniesieniu do publikacji zdjęć (zdjęcia publikowane w drugiej części nocy, kiedy Europa mocno przysypia).

Poza tym liczy się jak najlepsza obróbka zdjęcia fts (bo one pojawiają się pierwsze) by wyłapać najsłabsze obiekty.

Jeśli chodzi o komety non-group to zajmę się ich poszukiwaniem wówczas jak znajdę/zrobię sobie skuteczny automat, bo wizualnie można oczopląsu dostać :)

 

COR 2A jest bardzo dobry "z doskoku" i tylko do tych najjaśniejszych komet. Moje ostatnie poszukiwania na COR2 były zamierzone, ponieważ SOHO dwukrotnie miała kilkudniową przerwę w lipcu (13-14 i 17-19), a spodziewalem się że w okolicach ~20 lipca może pojawić się kolejna seria komet Kreutza. W pierwszej luce nic ciekawego się nie znalazło. Czekałem więc na publikację danych z 17 i 18 lipca i rankiem 21 lipca (opóźnienie między wykonaniem a publikacja zdjęć wynosi 2-3 dni) gdy "dobowa seria zdjęć z 18.07.2009" pojawiła się na serwerze zacząłem najpierw wzrokowo przepatrywać zdjęcia, przeglądając obrazki odległe czasowo od siebie o 3 godziny. To wystarczyło ażeby przejrzeć całą dobę obserwacyjną w kilka minut.

Gdy zobaczyłem podejrzany obiekt z warkoczem na zdjęciu z 21:22:00 UT, pobrałem następny obrazek (21:52UT). Gdy zobaczyłem że się przemieszcza, 'pompka pod żebrami' zaczęła walić jak młot a ja się spociłem jak po najgorszym biegu :) . Pobrałem wówczas zdjęcie trzecie, załadowałem do Gif Animatora i szybko wyznaczyłem pozycje X,Y które przesłałem następnie na grupy STEREO-Hunter i SOHO-Hunter.

 

Na szczęście nikt mnie nie uprzedził. Zdarzało się bowiem, że ktoś nadsyłał obserwacje do Karla Battamsa na maila nie pisząc o tym nikomu, a zaraz za nim (kilka minut pozniej) choćby na grupie dyskusyjnej pojawiał się oficjalny anons innego obserwatora, który niesłusznie moim zdaniem tracił współodkrycie. Karl stosuje ostrzejsze restrykcje niż w CBAT :) CBAT przyznaje kredyt na współodkrycia gdy obserwatorzy nadeślą swoje obserwacje w możliwie krótkich odstępach (mogą być kilkugodzinne), ale przed publikacją anonsu na NEO Confirmation Page lub IAUC.

Tutaj Karl kilkukrotnie pozbawił mnie i innych obserwatorów odkrycia gdy kilka minut za Bo Zhou raportującym na maila a nie na grupę dyskusyjną zgłaszaliśmy pojawienie się tej samej komety (miało to miejsce, gdy sungrazer.nrl.navy mil nie działała z przyczyn technicznych i trzeba było zgłaszać komety na SOHO Hunter). Reguły ze strony Sungrazing Comets przeniesione zostały na grupy dyskusyjne projektu, stąd takie incydenty.

Dlatego dobra rada: nie spóźniać się, lecz być pierwszym :)

 

 

Ciekaw jestem czy we wspomnianych lukach nie pojawiło się coś słabszego, czego COR2 nie było w stanie zarejestrować :unsure: ...tego raczej już się nie dowiemy.

 

Cor2a-20090718-MK.jpg

Składanka zdjęć wykonana przez Alana Watsona. Źródło: STEREO SSC

Edited by Michal Kusiak
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

22 lipca MPC oznaczyło tą kometę jako C/2009 O1 (STEREO).

http://www.cfa.harvard.edu/mpec/K09/K09O25.html

 

Orbital Elements:
Des.       T       q    e    peri   node  incl
CK09O010  2009 July 19.450 0.00526 1.0   84.232  5.164 144.453  X

 

Z kolei w cyrkularzu IAUC 9057 (potrzebna subskrypcja)

opisano tą kometę jako obiekt 6 - 6.5 wielkości gwiazdowej... :

 

9057: may have been around mag 6 or 6.5, appeared as a somewhat-long thin streak with no discernable head or coma in COR2-A images; in COR2-B images, the comet appeared much more condensed (possibly slightly diffuse and with a hint of a barely detectable tail)

fragment cyrkularza umieszczony na stronie R. Krachta

Edited by Michal Kusiak
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.