Skocz do zawartości

[Komety STEREO] polskie odkrycia


Michal Kusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

 

Dzisiaj o 8 rano, wysłałem zgłoszenie na grupę dyskusyjną STEREO-Hunter (mail automatycznie idzie do koordynatora projektu SOHO Comets) dotyczący znalezienia nowej komety Kreutza o jasności 5 (może 4.5 mag) z dość wyraźnym warkoczem, na zdjęciach SECCHI COR-2A Images z 18 lipca 2009.

Wygląda na to że nikt wcześniej mnie nie uprzedził, bo jak na razie nie otrzymałem od innych obserwatorów "pretensji" że ktoś zgłosił tą kometę przede mną.

Raport spokojnie sobie leży i czeka na potwierdzenie (które zapewne zostanie zweryfikowane w najbliższych godzinach).

 

Kometa pochodzi z grupy Kreutza. Nie została odkryta na zdjęciach LASCO (sonda SOHO), ponieważ od 17-19 lipca przerwano transmisję i nie posiadamy z tego dnia danych z aparatów umieszczonych na pokładzie SOHO.

Na zdjęciach Heliospheric Imager i COR 2, bardzo trudno cokolwiek odkryć. Zdjęcia HI nadają się do odkrywania komet Kreutza tylko w odpowiednich sezonach obserwacyjnych, z kolei COR 2A pracujący w zakresie widma powyżej 640 nm, nie wyłapuje lini sodu (589nm) w której komety Kreutza bardzo intensywnie świecą. Stąd na COR2 jesteśmy w stanie obserwować tylko najjaśniejsze komety o jasności powyżej 7 magnitudo.

 

unkkus.gif

 

Jestem więc dobrej myśli i czekam na potwierdzenie od innych obserwatorów.

 

 

 

EDIT:

 

Potwierdzenie odkrycia wystawił Alan Watson z Australii (pionier w odkryciach komet STEREO). Wszystko idzie ku najlepszemu i wygląda na to że mamy pierwszą polską kometę STEREO ;)

 

http://tech.groups.yahoo.com/group/stereohunter/message/978

Edytowane przez Michal Kusiak
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiemy Kreutze obserwujemy sezonowo na Heliospheric Imager (dla STEREO A co 11 miesięcy - sezon ~3 miesięczny, dla STEREO-B co 13 miesięcy - sezon ok 4 miesiące). Wówczas regularnie przeglądam zdjęcia szukając znanych komet (z nadzieją na coś nowego), ale przewagę zawsze miał Alan Watson który posiada idealnie zsynchronizowane możliwości obserwacji w odniesieniu do publikacji zdjęć (zdjęcia publikowane w drugiej części nocy, kiedy Europa mocno przysypia).

Poza tym liczy się jak najlepsza obróbka zdjęcia fts (bo one pojawiają się pierwsze) by wyłapać najsłabsze obiekty.

Jeśli chodzi o komety non-group to zajmę się ich poszukiwaniem wówczas jak znajdę/zrobię sobie skuteczny automat, bo wizualnie można oczopląsu dostać :)

 

COR 2A jest bardzo dobry "z doskoku" i tylko do tych najjaśniejszych komet. Moje ostatnie poszukiwania na COR2 były zamierzone, ponieważ SOHO dwukrotnie miała kilkudniową przerwę w lipcu (13-14 i 17-19), a spodziewalem się że w okolicach ~20 lipca może pojawić się kolejna seria komet Kreutza. W pierwszej luce nic ciekawego się nie znalazło. Czekałem więc na publikację danych z 17 i 18 lipca i rankiem 21 lipca (opóźnienie między wykonaniem a publikacja zdjęć wynosi 2-3 dni) gdy "dobowa seria zdjęć z 18.07.2009" pojawiła się na serwerze zacząłem najpierw wzrokowo przepatrywać zdjęcia, przeglądając obrazki odległe czasowo od siebie o 3 godziny. To wystarczyło ażeby przejrzeć całą dobę obserwacyjną w kilka minut.

Gdy zobaczyłem podejrzany obiekt z warkoczem na zdjęciu z 21:22:00 UT, pobrałem następny obrazek (21:52UT). Gdy zobaczyłem że się przemieszcza, 'pompka pod żebrami' zaczęła walić jak młot a ja się spociłem jak po najgorszym biegu :) . Pobrałem wówczas zdjęcie trzecie, załadowałem do Gif Animatora i szybko wyznaczyłem pozycje X,Y które przesłałem następnie na grupy STEREO-Hunter i SOHO-Hunter.

 

Na szczęście nikt mnie nie uprzedził. Zdarzało się bowiem, że ktoś nadsyłał obserwacje do Karla Battamsa na maila nie pisząc o tym nikomu, a zaraz za nim (kilka minut pozniej) choćby na grupie dyskusyjnej pojawiał się oficjalny anons innego obserwatora, który niesłusznie moim zdaniem tracił współodkrycie. Karl stosuje ostrzejsze restrykcje niż w CBAT :) CBAT przyznaje kredyt na współodkrycia gdy obserwatorzy nadeślą swoje obserwacje w możliwie krótkich odstępach (mogą być kilkugodzinne), ale przed publikacją anonsu na NEO Confirmation Page lub IAUC.

Tutaj Karl kilkukrotnie pozbawił mnie i innych obserwatorów odkrycia gdy kilka minut za Bo Zhou raportującym na maila a nie na grupę dyskusyjną zgłaszaliśmy pojawienie się tej samej komety (miało to miejsce, gdy sungrazer.nrl.navy mil nie działała z przyczyn technicznych i trzeba było zgłaszać komety na SOHO Hunter). Reguły ze strony Sungrazing Comets przeniesione zostały na grupy dyskusyjne projektu, stąd takie incydenty.

Dlatego dobra rada: nie spóźniać się, lecz być pierwszym :)

 

 

Ciekaw jestem czy we wspomnianych lukach nie pojawiło się coś słabszego, czego COR2 nie było w stanie zarejestrować :unsure: ...tego raczej już się nie dowiemy.

 

Cor2a-20090718-MK.jpg

Składanka zdjęć wykonana przez Alana Watsona. Źródło: STEREO SSC

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

22 lipca MPC oznaczyło tą kometę jako C/2009 O1 (STEREO).

http://www.cfa.harvard.edu/mpec/K09/K09O25.html

 

Orbital Elements:
Des.             T              q       e        peri      node    incl
CK09O010   2009 July  19.450  0.00526  1.0      84.232    5.164  144.453    X

 

Z kolei w cyrkularzu IAUC 9057 (potrzebna subskrypcja)

opisano tą kometę jako obiekt 6 - 6.5 wielkości gwiazdowej... :

 

9057: may have been around mag 6 or 6.5, appeared as a somewhat-long thin streak with no discernable head or coma in COR2-A images; in COR2-B images, the comet appeared much more condensed (possibly slightly diffuse and with a hint of a barely detectable tail)

fragment cyrkularza umieszczony na stronie R. Krachta

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.