Skocz do zawartości

Refraktor do 2,500 zł


Wimp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy. Chciałbym kupic jakiś refraktor do focenia mgławic itp. Jestem dosyc początkujący (mam już 1 mały teleskop) ale nie mam doświadczenia. Wpadł mi w oko Copernicus beta-S semi-apochromat 127/635 EQ-5 DA/ST2. Co o nim powiecie. Trochę przekracza mój budżet jaki podałem ale teleskop ma montaż EQ 5 z napędem i raczej na początek starczy. Może znajdzie się jakiś lepszy, dlatego proszę was o pomoc.

 

Pozdrawiam Wimp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak niemasz doświadczenia to moze zacznij od focenia obiektywem około 300mm o ile taki masz. szybsze efekty i mniej frustracji. Nie brnij na poczatek w nietrafione koszta. Lustrzanka ma filtr -IR dlatego czułość matrycy dla czerwonych mgławic jest zabita na starcie. wg mnie potrzebujesz średnio dobrze prowadzacy montaż z napędem i lunetką biegunową. jak ci wyjdzie focenie samym aparatem to pomyślisz bardziej świadomie co na ten montaż założyć większego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto usiąść sobie gdzieś w spokojnym miejscu i dokładnie przemyśleć czego się oczekuje od astro-foto, czy masz odpowiednią motywację, sporo kasy i duuużo czasu i cierpliwości. Czeka Cię długa droga do uzyskania zadowalających efektów jeśli chodzi o materiał wejściowy, a potem czasochłonna dalsza jego obróbka. Nie chcę zniechęcać, jedynie sygnalizuję co Cię czeka. Warto podejmować świadome decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek po prostu kup montaż i pobaw się tymi obiektywami, które już masz. Ewentualnie coś taniego na M42. Wtedy będziesz się mógł pobawić obróbką, ustawianiem montażu itd. Poznasz jak to fajnie jest czekać na pogodę ;)

Po takich doświadczeniach może się okazać, że jednak chyba sobie darujesz, przynajmniej na jakiś czas albo Cię to wciągnie, ale wtedy będziesz już wiedział czego chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak. Nie mam takiego obiektywu w więc wolałbym teleskop.

Jeśli chodzi o kasę to tak 3 tys na początek potem coś na montaż tak stopniowo, z czasem nie ma problemu mam bardzo dużo a jeśli chodzi o cierpliwośc to nie jest źle bo lubię tego typu zajęcia. Myślałem na początek o jakimś APO tak za około 2 tys i montaż eq 3-2 a potem Heq5 (za jakieś 8 miesięcy). Co do teleskopu zamieściłem podobny temat na innym forum i powiedzieli ze Meade 80mm ED APO raczej nie polecają, a wy co myślicie o nim i o np. Orion 80mm ED APO albo innych tego typu teleskopach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodzisz do tego ze złej strony.

Słuchaj tych co Ci radzą najpierw zakup montażu. Lepiej kup eq5 z napędami, do tego jakiś obiektyw 200 lub 300 mm i tym się pobaw. W astrofoto najważniejszy jest montaż. Optyka, którą jest sens wieszać na danym montażu jest z reguły od niego tańsza.

Eq-3 nada się do 200, może 300mm. Nic więcej, a i to z pewnymi oporami. Eq5 ma podobną dokładność, ale jest solidniejszy.

Dopiero heq5 pozwoli "poszaleć", ale z umiarem.

Najtańszym zestawem na początek będzie właśnie eq3 i jakiś krótki obiektyw do aparatu. Za parę stówek kupisz coś w okolicach 200mm f/4, który po przymknięciu do f/5.6 się nada do zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.